Drukuj

Po kilku intensywnych miesiącach pełnych pracy przyszedł czas na finał programów mentoringowych realizowanych przez Innovations Hub Foundation – MedBiz Innovations Program i Green Innovations Challenge. Gala finałowa odbyła się 13 czerwca w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i nie zabrakło na niej reprezentacji Politechniki Krakowskiej. W MedBiz Innovations Program studentki z PK zdobyły nagrodę główną i tytuł zwycięzcy wśród Najlepszych Młodych Innowatorów w Polsce.

 

Gala finałowa programów MedBiz Innovations Program i Green Innovations Challenge to największe wydarzenie pre-seedowe dla młodych ludzi w Polsce. Podczas niej, niczym w popularnym programie „Dragons’ Den – jak zostać milionerem”, zespoły musiały przeprowadzić prezentację inwestorską i przekonać inwestorów, że to właśnie ich projekt jest tym najlepszym.

 

Kolaż złożony z trzech zdjęć. Pierwsze z nich przestawia cztery młode elegancko ubrane dziewczyny trzymające w rękach czek na 5000 zł. W tle za nimi napis: Gala Finałowa 2023 Warszawa 13.06.2023. Drugie zdjęcie cztery dziewczyny pozują do zdjęcia przy banerach z napisem: „Innovations Hub Foundation”. Ostatnie zdjęcie przedstawia zwyciężczynie trzymające w rękach czek na 5000 pln. Z nimi na scenie stoi wiele innych osób. W tle wyświetla się napis: Gala Finałowa 3023, logotypy obu programów i  napis: Zwycięzca MedBiz Innovatons program & Green Innovations Challange. Z boku stoi duży świecący napis GPW.
Fot. Archiwum prywatne studentek

 

Zadaniem młodych wynalazców było opracowanie innowacyjnego pomysłu na produkt lub usługę, która będzie połączeniem nowoczesnych technologii, medycyny i biznesu. W programie mentoringowym MedBiz Innovations projekt dotyczący innowacyjnych materiałów opatrunkowych zaprezentowały studentki z Koła Naukowego Smart Mat. Zespół w składzie: mgr inż. Magdalena Bańkosz, Katarzyna Sala, inż. Dominika Wanat, inż. Klaudyna Grzela stanął w ogniu pytań dotyczących projektu. Studentki wybroniły swój pomysł i zachwyciły nim wpływowe osoby z branży MedTech i biznesu zdobywając nagrodę główną. W programie wzięły udział 254 osoby prezentując 73 projekty, z których „Biohydrogels” okazał się najlepszy.

 

Studentki swoja przygodę z MedBiz Innovations Program rozpoczęły już w lutym br. W ramach programu został im przydzielony mentor. Był nim Piotr Pyszkowski, współzałożyciela firmy Tequma AG. Prace zespołu „BioHydrogels” wspierała także dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK oraz FutureLab.

 

W lewym górnym rogu logo BIOHYDROGELS. Po prawej opis: OPATRUNEK NA MIARĘ TWOICH POTRZEB Jedną z najbardziej popularnych grup materiałów opatrunkowych w dalszym ciągu stanowią opatrunki tradycyjne takie jak kompresy z gazy bawełnianej oraz plastry tekstylne. Należy podkreślić, iż opatrunki tradycyjne nie wspierają procesu gojenia rany oraz nie chronią przed drobnoustrojami, przywierają do rany, co powoduje następnie mechaniczne uszkodzenie gojącej się tkanki. Rozwiązaniem tego problemu są BIOHYDROGELS czyli nowoczesne opatrunki aktywne! Obok znajduje się informacja poznaj nasz produkt i kod QR. Dalej: Łatwe rozwiązania na trudne dolegliwości - naturalne składniki (kolagen, żelatyna, chitozan) - natychmiastowa ulga – łatwa aplikacja – szybka regeneracja – dopasowany rozmiar i kształt – nawilżenie rany. Po prawej stronie zdjęcie opatrunku na skórze i zdjęcie ręki w niebieskiej medycznej rękawiczce, która ściska opatrunek pokazując jego elastyczność. Po lewej: Co nas odróżnia od konkurencji? Technologia innowacyjność 80% składników pochodzenia naturalnego metoda umożliwiająca jednoczesną sterylizację UV i obok grafika przedstawiająca próbówkę z czerwoną cieczą w środku. Niżej: środowisko Działamy zgodnie z zasadami zielonej chemii synteza przyjazna środowisku ekologiczna i ekonomiczna i grafika przedstawiająca planetę ziemię w otoczeniu zielonych listków. Niżej grafika przedstawiająca zarys postaci i napis: Możliwość dopasowania kształtu i rozmiaru do indywidualnych potrzeb klienta leczenie ran przewlekłych i trudnogojących się. W lewym dolnym rogu zdjęcie ręki z naklejonym plastrem.

 

Pomysłodawcą i liderką zespołu „BioHydrogels” była mgr inż. Magdalena Bańkosz. Jest ona doktorantką Szkoły Doktorskiej PK w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa. Na swoim koncie ma już wiele sukcesów w tym m.in. liczne medale na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków, Tytuł Finalisty w konkursie Studencki Nobel w kategorii Nauki Przyrodnicze i Energetyka oraz tytuł Laureata Konkursu Kół Naukowych KOKON w kategorii Innowacje i Nowe Technologie. Magdalena Bańkosz jest także współautorką ponad 30 publikacji naukowych i 3 zgłoszeń patentowych.

 

Najmłodszym członkiem zespołu była Katarzyna Sala, która studiuje na III roku inżynierii materiałowej WIMiF, a także pełni funkcję przewodniczącej KN SmartMat. W zespole „BioHydrogels” pracowała także inż. Dominika Wanat. Jest ona studentką IV roku inżynierii materiałowej WIMiF oraz Przewodniczącą Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego WIMiF i Wiceprzewodnicząca Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej. Sukces zespołu był możliwy także dzięki pracy i zaangażowaniu inż. Klaudyny Grzeli studentki V roku inżynierii materiałowej (WIMiF).

 

13 czerwca odbyła się także gala finałowa programu mentoringowego Green Innovations Challange. Tu również pojawił się projekt studentek z PK. Zespół w składzie: inż. Kamila Kotnis, inż. Paulina Krajewska, Joanna Waśko i inż. Magdalena Kaleta zaprezentował projekt AQUASPOT. Jest to projekt związany z ekologicznym, a także estetycznym aspektem zbierania oraz zagospodarowania wody deszczowej. Rozwiązanie studentek znalazło się w finale i zajęło znakomite szóste miejsce wśród wszystkich finałowych projektów, a trzecie wśród tych, które były rozwijane w ramach programu mentoringowego Green Innovations Challange.

 

Cztery dziewczyny stoją na scenie. W rękach trzymają dyplomy. Są elegancko ubrane. Za nimi wyświetla się napis Innovations Hub Foundation; Do zobaczenia!
Fot. Archiwum prywatne studentek

 

Kamila Kotnis, Paulina Krajewska i Magdalena Kaleta są studentkami ostatniego semestru studiów magisterskich na kierunku inżynieria produkcji na Wydziale Mechanicznym PK, a także absolwentkami kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego. Z kolei Joanna Waśko jest studentką inżynierii środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PK.

 

W lewym górnym rogu logo AQUASPOT i hasło Ekologia w dobrym stylu. Poniżej, również po lewej zdjęcie liści z widocznymi na nich kroplami wody. Po prawej opis projektu.

 

MedBiz Innovations Program łączy studentów z różnych środowisk, którzy opracowują produkty lub usługi będące połączeniem nowoczesnych technologii, medycyny i biznesu. Z kolei Green Innovations Challenge jest programem mentoringowym tworzącym przestrzeń dla młodych przedsiębiorców i studentów w sektorze zielonych innowacji, którzy chcą tworzyć innowacje w obszarach: Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), ekologii, elektromobilności, ochrony środowiska czy zrównoważonego rozwoju. Oba programy powstały z inicjatywy Innovations Hub Foundation.

 

 

 

 

(jg)