Drukuj

Kierunek architektura na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej zwyciężył w Rankingu Kierunków Studiów „Perspektywy” 2023. W ogłoszonym właśnie zestawieniu najlepszych miejsc w Polsce do studiowania architektury, Politechnika Krakowska i jej Wydział Architektury okazały się najlepsze w gronie 16 ocenianych uczelni. Politechnika Krakowska znalazła się też na wysokim miejscu w rankingu z drugim prowadzonym na WA PK kierunkiem – architektura krajobrazu. W czołówkach zestawień najlepszych kierunków studiów w Polsce są też inne z oferty Politechniki Krakowskiej m.in. transport, budownictwo informatyka czy inżynieria produkcji.

 

Dziekan Magdalena Kozień-Woźniak pozuje do zdjęcia z dyplomem

 

Wydawnictwo Edukacyjne „Perspektywy” od 24 lat przygotowuje ranking adresowany do kandydatów i kandydatek na studia, aby pomóc im w wyborze kierunku studiów i uczelni. W porze rekrutacji na uczelnie ogłasza Ranking Szkół Wyższych, zawierający de facto kilka uzupełniających się zestawień (Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów).

 

Ranking Kierunków Studiów to uporządkowana informacja o najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich. W rankingu 2023 „Perspektywy” oceniły 74 grupy kierunków studiów (przed rokiem było 73) w 9. dziedzinach obejmujących nauki: humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne i o zdrowiu, a także rolnicze, leśne i weterynaryjne. Jednostka prowadząca kierunek oceniana jest, w zależności od specyfiki danego kierunku, w ramach 12 do 13 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, potencjał dydaktyczny, potencjał naukowy, umiędzynarodowienie. Różne są także wskaźniki wag poszczególnych kryteriów – w zależności od specyfiki kierunku.

 

Plansza informująca o przyznaniu kierunkowi architektura na PK pierwszego miejsca w rankingu perspektyw

 

Wśród kierunków technicznych, w kategorii architektura na 1. miejscu znalazł się Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, który awansował na fotel zwycięzcy z 5. miejsca w ostatnich dwóch latach. To efekt dynamicznego rozwoju uczelni i wydziału, w tym m.in. ewaluacyjnego sukcesu WA PK, który w ostatniej ocenie dyscyplin nauki (prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Komisję Ewaluacji Nauki) uzyskał najwyższą możliwą kategorię A+. W rankingu uczelni kształcących w zakresie architektury, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej wyprzedził na podium Politechnikę Gdańską i Politechnikę Wrocławską.

 

Architektura i urbanistyka to jedna ze sztandarowych dyscyplin nauki i dydaktyki na Politechnice Krakowskiej. Uczelnia prowadzi działalność badawczą i kształcenie w jej ramach od początku istnienia. Prowadzone na WA kierunki studiów I i II stopnia architektura oraz architektura krajobrazu posiadają prestiżowe – krajowe i zagraniczne – akredytacje. Kierunkowi architektura Polska Komisja Akredytacyjna przyznała Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii „Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu”. Jest jedynym kierunkiem w Polsce z prestiżową akredytacją Royal Institute of British Architects (RIBA, Królewski Instytut Architektów Brytyjskich), przyznaną ostatnio na kolejne 5 lat (do 2027 roku). Z kolei kierunek architektura krajobrazu na PK ponownie uzyskał – także do roku 2027 r. – akredytację International Federation of Landscape Architects Europe (IFLA), europejskiego oddziału najstarszej organizacji zrzeszającej architektów krajobrazu na świecie i uznanej przez UNESCO za reprezentanta i promotora tego zawodu.

 

W "Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2023" na wysokich miejscach uplasowały się też inne kierunki z PK, m.in.: transport (3.), architektura krajobrazu (5.), budownictwo (5.), informatyka czy inżynieria produkcji (9.).

 

Informatyka, transport czy budownictwo to co rok kierunki z grupy hitów rekrutacji na Politechnice Krakowskiej. Informatyka, prowadzona na trzech politechnicznych wydziałach, na każdym cieszy się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego przy ogromnym zapotrzebowaniu rynku na specjalistów IT i wysokiej jakości oferty Politechniki Krakowskiej. Uczelnia oferuje na kierunkach z tej grupy znakomite programy studiów, tworzone we współpracy z czołowymi firmami informatycznymi świata. Dzięki temu absolwenci PK są rozchwytywani na rynku pracy i należą do elity najlepiej zarabiających młodych fachowców w Polsce. Potwierdzają to dane Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA), choćby dla prowadzonych na PK kierunków studiów informatyka (W. Informatyki i Telekomunikacji) czy informatyka stosowana (W. Mechaniczny). ELA pokazuje które kierunki warto studiować, jeśli zainteresowania naukowe chce się połączyć z gwarancją wysokich zarobków po studiach. Te dwa politechniczne kierunki znalazły się w pierwszej piętnastce studiów stacjonarnych w Małopolsce, po których zarabia się najlepiej zaraz po studiach, a więc już na starcie kariery.

 

W ogólnym Rankingu Uczelni Akademickich Politechnika Krakowska kolejny rok z rzędu zanotowała awans, w tym roku bardzo znaczący, bo aż o 7 miejsc (na 25. miejsce w ogólnym zestawieniu obejmującym ponad 100 uczelni akademickich w Polsce, to 8. miejsce wśród polskich uczelni technicznych).

 

Na zdjęciach: dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK z nagrodą za 1. miejsce dla kierunku architektura w tegorocznym Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2023; zdjęcie dyplomu za zajęcie 1. miejsca dla kierunku architektura / Fot. WA PK

 

 >>> Co PK oferuje w tegorocznej rekrutacji na studia?

 

>>> Szczegołówe zestawienia Rankingu Perspektyw 2023

 

 

 

(mas)