Dobiegły końca sześciomiesięczne zmagania licealistek i licealistów z województwa małopolskiego w konkursie „Żywe Konstrukcje”. Projekt był wspólną inicjatywą Politechniki Krakowskiej oraz Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie na rzecz popularyzacji nauk technicznych wśród młodzieży województwa małopolskiego.

Projekt „Żywe Konstrukcje” składał się z dwóch części - interaktywnej wystawy i trwającego cały rok szkolny 2013/2014 konkursu dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Z 47 zgłoszonych trzyosobowych zespołów, nagrodę główną otrzyma 10 zespołów, które w pięciu etapach konkursowych zgromadziły największą liczbę punktów.

Licealiści na drodze do finału musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Przygotowywane cyklicznie pakiety zadań związane z fizyką, matematyką, inżynierią lądową i geotechniką, wpisane były w życiorys generała i inżyniera Tadeusza Kościuszki - patrona Politechniki Krakowskiej.

„Zakres merytoryczny zadań znacznie przekraczał zagadnienia omawiane w szkołach ponadgimnazjalnych. Z każdym etapem uczniowie radzili sobie jednak z nimi coraz lepiej” - mówi kierownik projektu dr inż. Rafał Sieńko z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. „Uczniowie musieli m.in. przeprowadzić samodzielnie badania terenowe gruntu oraz sfotografować przykłady uszkodzeń betonu” - dodaje dr Sieńko.

Uczniowie właściwie w każdym zadaniu mieli znaczną dowolność w sposobie prowadzenia obliczeń i prezentowania wyników, mogli zatem wykazać się kreatywnością, która wysoko doceniana była podczas sprawdzania rozwiązań. Nie zabrakło wielu ciekawych szkiców, modeli komputerowych, trójwymiarowych makiet czy nawet dokumentacji fotograficznej z przeprowadzonych autorskich badań we własnym „laboratorium”.

Nagrodę główną w konkursie był udział w czterodniowym zjeździe naukowym w Krakowie. Uczestniczyło w nim 30 uczniów i uczennic wraz z siedmioma opiekunami. Reprezentowali trzy szkoły z Tarnowa, dwie z Andrychowa i dwie z Bochni oraz po jednej z Biecza, Mszany i Piekar.

W ramach zjazdu odbyło się wiele atrakcyjnych zajęć integracyjnych, naukowych, praktyczno-inżynierskich i kulturalnych. Zorganizowane zostaly m.in.: gra miejska na krakowskim Rynku, badania laboratoryjne w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych, obciążenie próbne kładki Bernatka, a także wieczorne wizyty w najciekawszych muzeach.

Finałowy zjazd naukowy projektu Żywe Konstrukcje odbył się w terminie 25-28 czerwca 2014 r.

Więcej o projekcie „Żywe Konstrukcje” pod internetowym adresem www.zywekonstrukcje.pl