Drukuj

 

 

Politechnika Krakowska zainaugurowała 79. rok akademicki. Uroczystość w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” po raz pierwszy w roli rektora poprowadził prof. Andrzej Szarata. Przedstawiając liczne nowe inwestycje uczelni i edukacyjne nowości podkreślał: – Będzie to rok pełen wyzwań, żyjemy bowiem w bardzo trudnych czasach. Rozwój wiedzy powoduje, że coraz lepiej rozumiemy otaczający nas świat, a to stawia coraz wyższe wymagania w zakresie interdyscyplinarnych badań naukowych. Odczuwamy też duże oczekiwania społeczne, związane z nowoczesnym kształceniem. Jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszych studentów w świecie, w którym coraz mocniej – ze wszystkimi blaskami i cieniami nowych technologii – rozpychają się takie narzędzia jak choćby sztuczna inteligencja. Do scenariusza inauguracyjnych uroczystości wrócił po pandemicznej przerwie pochód profesorów i studentów Politechniki Krakowskiej, który przeszedł ul. Warszawską z Bazyliki św. Floriana (tu odbyła się wcześniej msza św.) na główny kampus uczelni do „Działowni’”.

 

 

Udana ewaluacja i zaangażowanie w uniwersytet europejski

 

Podsumowując ostatni rok akademickiej aktywności rektor Andrzej Szarata przypomniał ewaluacyjny sukces Politechniki: W ostatniej ewaluacji nauki każda z 8 dyscyplin, wokół których koncentrują działalność badawczą nasze wydziały, uzyskała kategorię A, a Wydział Architektury A+, co jest wyjątkowym osiągnięciem. Raz jeszcze chciałbym podziękować wszystkim za ciężką pracę – zaznaczył.

 

Dużym sukcesem uczelni i jej zagranicznych partnerów było pozyskanie ponad 12 milionów euro dla sojuszu uniwersytetów europejskich STARS EU z udziałem Politechniki. Zawiązało go 9 uczelni z Europy, oprócz PK także: Hanze University of Applied Sciences (Holandia), University of La Laguna (Hiszpania), Polytechnic Institute of Bragança (Portugalia), Bremen University of Applied Sciences (Niemcy), Śląski Uniwersytet w Opawie (Czechy), University West (Szwecja), University of Franche-Comté (Francja) oraz Aleksandër Moisiu University of Durrës (Albania). Celem sojuszu jest powołanie wspólnego uniwersytetu europejskiego, w którym partnerzy sojuszu stworzą studentom i naukowcom przestrzeń do współpracy badawczej, dydaktycznej i zarządczej, zintegrowanej mobilności oraz elastycznego kształcenia. – Zaangażowanie w ten projekt to wielka szansa dla uczelni, naszych studentów i pracowników – podkreślił rektor PK.

 Do zdjęcia pozują przy popiersiu Tadeusza Kościuszki, prorektor Jerzy Zając, rektor Andrzej Szarata, kanclerz Agnieszka Kostecka-Stec, prorektor Tomasz Kapecki i prorektor Dariusz Bogdał  Do zdjęcia w togach pozują od lewej prorektor Marek Bauer, prorektor Jerzy Zając, rektor Andrzej Szarata, który trzyma berło, prorektor Dariusz Bogdał, prorektor Tomasz Kapecki  Władze PK i społeczność uczelni podczas mszy w bazylice św. Floriana  Pochód akademicki w drodze na kampus PK

 

 

Nowości w edukacji: mikropoświadczenia w technologii blockhchain i Project Based Learning

 

Przedstawiając główne obszary badań, prowadzonych na wydziałach Politechniki, rektor PK zaakcentował wagę ich współpracy z otoczeniem przemysłowym. – Nasi partnerzy wdrażają opracowane we współpracy z nami rozwiązania, ale też wskazują, jakich inżynierów potrzebują – mówił rektor PK.

 

W nowym roku akademickim, właśnie w odpowiedzi na potrzeby rynku, Politechnika Krakowska nie tylko zaproponuje nowe kierunki i specjalności (m.in. energetyka jądrowa, elektromobilność, Additive Manufacturing, technologie przemysłu 4.0, automatyzacja logistycznych systemów transportowych), ale też całkowicie pionierską na polskim rynku edukacyjnym ofertę mikrokursów i mikroszkoleń, certyfikowanych mikropoświadczeniami opartymi na technologii blockchain. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu przez uczelnię – we współpracy z firmą Dotconnect – innowacyjnego projektu edukacyjnego „Skillchain”. Pozwoli on na potwierdzanie konkretnych umiejętności nabytych przez uczestników krótkich form edukacyjnych, oferowanych przez PK, specjalizujących wiedzę i konkretne umiejętności inżynierskie. Zdobyta w taki szybki, ukierunkowany sposób umiejętność zawodowa, nabyta przez kadrę inżynierską z firm i instytucji oraz przez studentów i doktorantów PK, będzie poświadczona w technologii blockchain czyli przez powszechnie honorowany, łatwo identyfikowalny cyfrowy dowód, którym uczelnia gwarantuje wiarygodność mikropoświadczenia i jakość nabytej przez jego posiadacza wiedzy. – Nasi specjaliści z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji wspólnie z naszym partnerem merytorycznym – firmą DotConnect, uruchomili pierwszą sieć blockchain, funkcjonującą właśnie na naszej uczelni. Generujemy dzięki niej poświadczone certyfikaty, zapraszamy inne uczelnie do współpracy. Będzie to prowadziło do uznawalności i wspólnego poświadczania wiedzy. Ustanawiamy tym samym nowy standard zaufania akademickiego i sprawdzania kompetencji absolwentów przez przyszłych pracodawców – przedstawiał tę nowość rektor prof. Andrzej Szarata.

 

Nowości pojawią się także w programach i metodach kształcenia inżynierskiego na PK. – W szybko rozwijającym się świecie, tradycyjny proces kształcenia, oparty na wykładzie i ćwiczeniach, dezaktualizuje się. Dlatego zwracamy uwagę na nowe sposoby przekazywania wiedzy , a szczególnie podejście projektowe – Project Based Learning (PBL). To nauczanie poprzez realizację projektów, polega na przekazywaniu wiedzy oraz zdobywania kompetencji miękkich przez samodzielną pracę studentów nad rozwiązaniem konkretnego problemu inżynierskiego – projektu – zapowiedział rektor PK.

 Pochód akademicki, na pierwszy planie dziekan Stanisław Rybicki  Pochód akademicki  dr Zbigniew Engel i dr Julia Radwan-Pragłowska  Uczestnicy inauguracji roku akademickiego

 

 

Nowe inwestycje PK – w Czyżynach i Łobzowie

 

Nowoczesna nauka i dydaktyka nie byłyby możliwe bez rozwoju służącej im infrastruktury. Prof. Andrzej Szarata przedstawił podczas inauguracji liczne nowe inwestycje i plany uczelni w tym obszarze. Jesienią Politechnika Krakowska otworzy oficjalnie w Czyżynach Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej (LAŚ). Jego unikatowa infrastruktura pozwoli na prowadzenie ważnych badań, ekspertyz i analiz dotyczących m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza. LAŚ, z imponującymi tunelami aerodynamicznymi, posłuży też do analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi i budowle – np. przy narażeniu na oddziaływanie wiatru, nawalnych deszczów, obciążenia śniegiem, nagłe zmiany temperatur i inne zjawiska pogodowe, tak teraz dynamicznie się zmieniające. Będzie tu można także testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych.

 

Uczelnia rozwija też działania w ramach koncepcji „Zielonej Politechniki” na kampusach w Czyżynach i Łobzowie. W ich ramach ogłosi konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie swoich terenów w krakowskich Czyżynach. – Z założeniem, że ma to być miejsce przyjazne człowiekowi, pełne zieleni i otwarte dla mieszkańców, wolne od „betonozy” i wielkich gmachów. A jednocześnie miejsce, gdzie nauka będzie miała idealne warunki do rozwoju, miejsce stanowiące naszą „dolinę krzemową”. W Czyżynach powstanie nowy budynek Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Wspólnie z SARP ogłosimy konkurs architektoniczny na jego projekt – ogłosił rektor PK. Wspomniał też o aktywnym poszukiwaniu środków finansowych na budowę nowej siedziby klubu studenckiego „Kwadrat”.

 

Poza Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej zaawansowana jest już w Czyżynach budowa nowoczesnego Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Wydziału Mechanicznego PK, kończą się też prace nad Regionalnym Zespołem Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (RZAL). – Mamy też gotową dokumentację dla budynku Centrum Proekologicznych Technologii Energetycznych (CePTE), ukierunkowanego m.in. na energetykę jądrową i odnawialną – poinformował rektor PK. Wspólnie z powstałymi tu w ostatnim czasie – m.in. Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych, Laboratorium Ekstremalnie Niskich Temperatur, laboratoriami metrologicznymi – wszystkie nowe obiekty będą tworzyć w Czyżynach nowoczesne centrum technologiczne, rodzaj doliny innowacji Politechniki Krakowskiej.

 

Zmieniać będzie się także zagospodarowanie terenu wokół Pałacu w Łobzowie, gdzie mieści się Wydział Architektury PK. – W ślad za rozstrzygniętym w ubiegłym roku konkursem prowadzimy zaawansowane już rozmowy z miastem Kraków o stworzeniu otwartego dla mieszkańców parku-ogrodu na przedpolu pałacu. Ogłosiliśmy też międzynarodowy konkurs studencki na zabudowę dziedzińca tamtejszego kampusu. Ma tam szanse powstać centrum konferencyjne i przestrzeń dla studentów – ogłosił rektor Szarata.

 

Politechnika utrzyma też w nowym roku akademickim wszystkie (ustanowione poza standardowymi stypendiami socjalnymi, rektora czy zapomogami) programy wsparcia finansowego dla studentów i doktorantów, w tym przede wszystkim Własny Fundusz Stypendialny (stypendia ze środków własnych uczelni za osiągnięcia naukowe, projektowe, publikacyjne), program Student Lider I roku (nagrody dla najlepszych studentów I roku) oraz środki na projekty studenckich wynalazków w ramach konkursów FutureLab PK (czyli studenckiego laboratorium innowacji). Studentom służyć też będą otwieranie w budynkach uczelni tzw. „kieszonkowe” przestrzenie studenckie do nauki, odpoczynku oraz aktywności coworkingowych. Są tworzone dla studentów i organizowane przez nich samych, stosownie do ich oczekiwań i potrzeb, przy wsparciu finansowym i organizacyjnym uczelni.

 Poczty sztandarowe wchodzą na salę  Rektor Andrzej Szarata przemawia przy mównicy  Uczestnicy inauguracji  Immatrykulowani składają przysięgę

 

 

12,5 tysiąc studentów i doktorantów

 

Nowy rok akademicki rozpoczęło na Politechnice Krakowskiej 12,5 tys. studentów i doktorantów, w tym 4,2 tys. polskich i zagranicznych studentów nowo przyjętych na studia I i II stopnia na ponad 30 kierunkach studiów. Uczelnia otrzymała w letniej rekrutacji 14,3 tys. zgłoszeń od kandydatów. W rekrutacji na studia I stopnia największą popularnością cieszyły się kierunki: informatyka, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, automatyka i robotyka, budownictwo, architektura.

 

 

Nagrody i odznaczenia

 

Gościem inauguracji na PK był m.in. prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. – Politechnika Krakowska udowodniła podczas ewaluacji, że jest jedną z najbardziej znamienitych uczelni technicznych – mówił w swoim wystąpieniu do społeczności PK. – Wasz zasób naukowy sprawia, że z łatwością pozyskujecie kandydatów na studiach i realizujecie to, co najważniejsze dla misji uczelni, a to m.in. budowanie własnych kadr naukowych oraz kształtowanie polskich środowisk inżynierskich. Minister Bernacki wręczył również odznaczenia państwowe i resortowe zasłużonym pracownikom PK:

 

Medal Złoty za Długoletnią Służbę odebrali:

 

1. Prof. dr hab. inż. Marek KozieńRektor prof. Andrzej Szarata

2. Prof. dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowski

3. Dr hab. inż. Zbigniew Mucha, prof. PK

4. Dr inż. Wiesław Jakubas

5. Dr inż. arch. Robert Marcinkowski

6. Dr inż. Jerzy Zaczek

7. Jolanta Branicka-Nowak

 

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę odebrali:

 

1. Dr Marek Malinowski, prof. PK

2. Dr inż. Mariusz Domagała

3. Dr Barbara Laskowska

4. Dr inż. Andrzej Mączałowski

5. Dr inż. Sabina Motyka

6. Dr inż. Aneta Nowak-Michta

7. Dr inż. Joanna Strug

8. Mgr Monika Firlej

9. Mgr Małgorzata Madej-Matlak

10. Inż. Justyna GonciarczykPrzemawia przy mównicy Marta Tyrka

 

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę odebrali:

 

1. Dr hab. inż. Aneta Gądek-Moszczak, prof. PK

2. Dr hab. inż. arch. Katarzyna Łakomy, prof. PK

3. Dr hab. Agnieszka Łuszczak, prof. PK

4. Dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK

5. Dr inż. Anna Plichta

6. Dr inż. Łukasz Ścisło

7. Dr Katarzyna Tajs-Zielińska

8. Dr inż. Dariusz Żelasko

9. Mgr inż. Mateusz Strzępek

10. Mgr inż. Anna Suchenia

11. Inż. Małgorzata Fremel

12. Dr inż. arch. Łukasz Wesołowski

 

Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania odebrali:

 

1. Dr hab. inż. arch. Rafał Blazy, prof. PK

2. Dr hab. inż. Krzysztof Tomczyk, prof. PK

3. Dr inż. Anna Boratyńska Sala

4. Dr inż. Sylwia Łagan

 Immatrykulacja, rektor kładzie berło na ramieniu studenta  Książę Jan przemawia  Książę Jan wręcza rektorowi książkę  Minister w towarzystwie rektora wręcza odznaczenia państwowe

 

Podczas inauguracji za osiągnięcia badawcze uhonorowano młodych naukowców. Nagrodę I stopnia imienia Profesora Zbigniewa Engela otrzymała dr inż. Julia Radwan-Pragłowska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej za sukcesy naukowe i pracę doktorską pt. „Mikrofalowa synteza i badanie właściwości nowych biomateriałów chitozanowych jako uniwersalnych wyrobów medycznych”.

 

Kapituła Fundacji Rodziny Engelów ustanowiła kilka lat temu nowe wyróżnienie – Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Engela „Profesor – Senior” dla emerytowanych profesorów za osiągnięcia dydaktyczne i naukowe. W tym roku nagrodę tę za całokształt pracy naukowo-dydaktycznej otrzymał prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga, doktor honoris causa multi, rektor Politechniki Krakowskiej w kadencjach: 1996-1999 i 1999-2002. Prof. Kazimierz Flaga jest wybitnym ekspertem i specjalistą w zakresie budowy mostów i tuneli, konstrukcji betonowych i materiałów budowlanych, autorem lub współautorem 385 prac naukowych, 210 studiów i rozpraw oraz 141 artykułów naukowych. Działalność zawodowa prof. Flagi to 90 (autorskich lub współautorskich) projektów konstrukcyjnych, architektoniczno-konstrukcyjnych i technologicznych różnych obiektów budowlanych i inżynierskich, m.in. projektów studialnych głównych obiektów olimpijskich w Montrealu (1976 r.), Ośrodka Polonijnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kładek podwieszonych dla pieszych w Mogilanach i Wałbrzychu, kościołów w Radomiu, Mielcu, Rzeszowie, Zielonej Górze. Prof. Kazimierz Flaga przez 7 lat był głównym konsultantem budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Był też konsultantem naukowo-technicznym przy wznoszeniu lub remoncie wielu znaczących obiektów inżynierskich, np. mostu i wiaduktu im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, mostu autostradowego przez Wisłę w Grabowcu koło Torunia czy mostów w Krakowie.

 Wspólne zdjęcie odznaczonych pracowników z ministrem i rektorem  dr Zbigniew Engel i dr Julia Radwan-Pragłowska  dr Zbigniew Engle i prof. Kazimierz Flaga  Prof. Magiera i laureaci nagrody

 

Nagrodami Fundacji Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery przy Politechnice Krakowskiej wyróżnieni zostali: inż. Marcin Różycki z Wydziału Inżynierii Lądowej (nagrodę przyznano za całokształt osiągnięć w zakresie technologii i budownictwa energooszczędnego obejmującego materiały zmiennofazowe i geopolimerowe, bardzo aktywną działalność w kołach naukowych, zdobyte nagrody w międzynarodowych zawodach łodzi betonowych, współautorstwo artykułów naukowych, udział w kilku zagranicznych stażach naukowych), mgr inż. Karolina Gałęziowska, absolwentka studiów I i II stopnia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej (nagrodę przyznano za całokształt osiągnięć w zakresie technologii chemicznego magazynowania energii i syntezy katalizatorów z zastosowaniem druku 3D, aktywną działalność w kołach naukowych, udział w konferencjach naukowych i kierowanie grantem badawczym) oraz mgr inż. arch. Robert Zapała, absolwent studiów I i II stopnia na Wydziale Architektury (za całokształt osiągnięć w czasie studiów, udział w międzynarodowych grantach warsztatowych oraz konferencjach, aktywną działalność w kole naukowym, współautorstwo publikacji naukowych oraz zrealizowanie projektu studenckiego w ramach FutureLab PK).

 Od lewej Mateusz Stella-Sawicki, prof. Magdalena Kozień-Woźniak z pucharem w ręce, rektor Andrzej Szarata  Od lewej rektor Szarata, honorowi członkowie SWPK i Izabela Paluch  Rektor Szarata i prorektor Zając siedzą przy stole prezydialnym  Chór Cantata śpiewa

 

W tym roku po raz drugi przyznany został „Puchar prof. Izydora Stella-Sawickiego, założyciela i pierwszego rektora Politechniki Krakowskiej” dla wyróżniającego się wydziału Politechniki. Został przyznany Wydziałowi Architektury, a nagrodę odebrała dziekan dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK. Wykład inauguracyjny pt. „Inżynieria w praktyce – doświadczenia rodu książąt Lubomirskich” wygłosił prezes Grupy Landeskrone i Fundacji Książąt Lubomirskich książę Jan Lubomirski-Lanckoroński. Słowo do społeczności uczelni skierowały prezes Stowarzyszenia Wychowanków PK Izabela Paluch i przewodnicząca Samorządu Studenckiego Marta Tyrka. Tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej wyróżniono prof. dr hab. Krystynę Wieczorek-Ciurową oraz mgr. inż. Michała Nowaka.

 

Z okazji inauguracji roku akademickiego na Politechnikę Krakowską spłynęło wiele gratulacji i życzeń. Lista adresów gratulacyjnych dostępna jest tutaj

 

Dziękujemy ORLEN OIL za pomoc przy organizacji wydarzenia.

 

Zobacz więcej zdjęć z wydarzenia w naszej fotogalerii

(mas, bk)

 

 

Fot. Jan Zych