Drukuj

 

 

11 października w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyła się uroczystość wręczenia nagród w dwóch Konkursach o Nagrodę Ministra: za najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa (50. edycja konkursu), a także za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa (60. edycja konkursu). W dziedzinie „Architektura i Budownictwo” zwyciężył mgr inż. Łukasz Ślaga z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Pierwsze wyróżnienie w dziedzinie „Planowanie i Zagospodarowanie przestrzenne” otrzymała dr hab. inż. arch. Matylda Wdowiarz-Bilska, prof. PK z Wydziału Architektury Politechniki wraz ze współautorami projektu.

 

Na zdjęciu statuetka trzymana w ręce. Statuetka to bryłka z wygrawerowanym napisem: Nagroda Ministra Rozwoju i Technologii dla mgr. inż. Łukasza Ślagi za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwaMinisterialny konkurs ma charakter cykliczny. Jego celem jest motywowanie środowiska związanego z architekturą i budownictwem do dalszych prac twórczych nad opracowaniem nowych rozwiązań wspierających rozwój dziedziny objętej zakresem konkursu. Organizatorzy tłumaczą, że chodzi również o wyłonienie i upowszechnienie najwybitniejszych innowacyjnych rozwiązań, charakteryzujących się wysokimi walorami jakościowymi i ekonomicznymi. W ramach obecnej, ogłoszonej w 2022 r. edycji konkursu, wpłynęło łącznie 36 wniosków. W dziedzinie „Architektura i budownictwo” było ich 14, a w kategorii „Planowanie i Zagospodarowanie przestrzenne” – 22.

 Łukasz Ślaga ubrany w garnitur pozuje do zdjęcia ze statuetką w rękach, w tle duży orzeł RP, a po prawej i lewej stronie laureata flagi Polski i UE

Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii w dziedzinie w „Architektura i budownictwo” zdobył mgr inż. Łukasz Ślaga, pracownik Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Sprężonych na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Został doceniony za projekt czterech cylindrycznych zbiorników retencyjnych z betonu sprężonego o łącznej pojemności V = 61 504 m sześc., zrealizowanych na terenie przepompowni Port Południe we Wrocławiu. Mgr inż. Łukasz Ślaga jest absolwentem budownictwa na Politechnice Krakowskiej. Od 11 pracuje na PK. Jest m.in. laureatem Nagrody Rektora Politechniki Krakowskiej za rok 2018.

 

Nagrodę w kategorii „Planowanie i Zagospodarowanie przestrzenne” za projekt „Klimatyczny kwartał” otrzymało Konsorcjum A2P2 architecture & planning Monika Arczyńska i Wolański Sp. z o.o. Pierwsze wyróżnienie trafiło do dr hab. inż. arch. Matyldy Wdowiarz-Bilskiej, prof. PK i współautorów projektu „Green Human Space. Pszczela Wola. Analiza możliwości zagospodarowania terenu planowanego przedsięwzięcia Green Human Space w Pszczelej Woli”. Prof. Matylda Wdowiarz-Bilska pracuje w Katedrze Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego na Wydziale Architektury PK. Architektka jest autorką ponad 40 publikacji naukowych, w tym monografii i trzech monografii wieloautorskich związanych z rozwojem nowoczesnej struktury miasta i warunkami funkcjonowania parków technologicznych w Polsce. Współtworzyła szereg miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, obiektów architektonicznych i wnętrz. Jest laureatką dwóch nagród zespołowych Rektora PK.

 

 

(bk, www.gov.pl)

 

 

Na zdjęciach, mgr inż. Łukasz Ślaga i zdobyta przez niego statuetka / fot. archiwum prywatne Łukasz Ślaga