Drukuj

 

 

Politechnika Krakowska i PCG Academia rozpoczynają drugi – wart ponad 3,15 mln zł – etap projektu dotyczącego cyfryzacji procesów realizowanych za pomocą platformy WEBCON BPS. W sumie, w ramach dwóch etapów projektu, uczelnia zainwestuje 5,2 mln zł brutto w odejście od papieru i dostosowanie do wymogów związanych z cyfryzacją. Biorąc pod uwagę skalę i poziom skomplikowania, projekt ten będzie największym, dotychczas zrealizowanym wdrożeniem platformy WEBCON BPS w sektorze publicznym w Polsce i na świecie.  

 

Grafika podzielona na dwie części. Lewa strona fioletowa, u góry logo PCG Academia i WEBCON, u dołu PK. W środku tekst: PCG Academia i Politechnika Krakowska zrealizują największe wdrożenie platformy WEBCON BPS w polskim sektorze publicznym. Prawa część grafiki to zdjęcie głównego budynku PKPCG Academia i Politechnika Krakowska rozpoczęły współpracę w kwietniu 2023 r. W ramach pierwszego etapu wdrożenia PCG Academia dostarczyła Politechnice najwyższy poziom licencji WEBCON BPS – bez ograniczeń czasowych, funkcjonalnych i dotyczących liczby użytkowników. Następnie platformę zainstalowano w środowisku serwerowym uczelni i rozpoczęto prace nad cyfryzacją procesów w pierwszych ośmiu obszarach: kancelaryjnym, organizacyjno-zarządczym, remontowo-inwestycyjnym, zamówień publicznych, finansowo-księgowym, działalności badawczo-rozwojowej, działalności projektowej oraz wniosków pracowniczych i socjalnych.

 

Zadania w ramach pierwszego etapu współpracy PCG z Politechniką Krakowską to m.in. integracja platformy WEBCON BPS z systemem Poczty Polskiej w ramach funkcjonalności e-nadawca, a także wdrożenie zaawansowanego skanowania OCR z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji.

 

Dalsza potrzeba cyfryzacji procesów stała się podstawą do kontynuacji współpracy pomiędzy PCG Academia i Politechniką Krakowską i do podpisania umowy dotyczącej kolejnych obszarów działalności uczelni. Na jej mocy działaniem platformy WEBCON BPS zostaną objęte m.in.: okresowa ocena pracowników, proces wnioskowania związany z ochroną danych osobowych, sprawami socjalnymi, regulaminem pracy, zatrudnianiem pracowników, a także narzędzie służące do zgłaszania problemów i awarii.

 

Docelowo intencją Politechniki Krakowskiej jest całkowite odejście od papieru w komunikacji ze studentami i pracownikami uczelni na rzecz elektronicznych obiegów dokumentów. – Uruchomienie EOD ma na celu ograniczenie kosztów i czasu przeznaczanego na realizację procedur administracyjnych, bazujących dotąd na papierowym przepływie dokumentów i ukształtowanie wraz z innymi systemami spójnego Systemu Zarządzania Informacją na PK – mówi dr inż. Dariusz Żelasko, dyrektor IT PK.

 

Wdrażając WEBCON BPS uczelnia uzyska zgodność z aktualnie wprowadzanymi przepisami, dotyczącymi obowiązku posiadania systemu klasy EZD oraz integracji z krajowym z systemem e-doręczeń za pomocą dedykowanego modułu opracowywanego przez PCG Academia. Z kolei wykorzystanie nowoczesnej technologii low-code, o którą opiera się platforma WEBCON BPS, zagwarantuje Politechnice większą autonomię w zakresie samodzielnego rozwoju i utrzymania systemu w przyszłości i znacząco obniży koszty jej funkcjonowania. Wdrażane rozwiązanie uczelnia będzie mogła samodzielne modyfikować i rozbudowywać za pomocą wbudowanych narzędzi, bez konieczności programowania i zmian w kodzie źródłowym.

 Wspólnie do zdjęcia pozują od lewej: Edyta Zaborowska z firmy WEBCON, wiceprezes WEBCON Łukasz Wróbel, prezes PCG Academia prof. Łukasz Sułkowski, p.o. kanclerz PK Agnieszka Kostecka-Stec, rektor PK prof. Andrzej Szarata, wiceprezes PCG Academia Łukasz Nowak, dyrektor IT PK dr inż. Dariusz Żelasko

24 października br. w siedzibie PK odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni oraz firm PCG i WEBCON. W spotkaniu udział wzięli: rektor PK prof. Andrzej Szarata, p.o. kanclerz mgr inż. Agnieszka Kostecka-Stec oraz dyrektor IT dr inż. Dariusz Żelasko, prezes prof. Łukasz Sułkowski i wiceprezes Łukasz Nowak z PCG oraz Łukasz Wróbel, wiceprezes WEBCON. Celem spotkania było podsumowanie dotychczas zrealizowanych prac i przedstawienie planu działań związanych z zakończeniem projektu. Trwają także ustalenia dotyczące współpracy na gruncie dydaktycznym, mającej na celu popularyzację technologii low-code wśród studentów Politechniki Krakowskiej.

 

W sumie pracownicy PCG dostarczą do Politechniki Krakowskiej aż 12 tysięcy godzin prac analitycznych, konfiguracyjnych i wdrożeniowych. Projekt realizowany przez PCG Academia dla Politechniki Krakowskiej jest największym wdrożeniem platformy WEBCON BPS zrealizowanym w sektorze publicznym – w Polsce i na świecie. Jest też jednym z 5 największych projektów zrealizowanych w historii firmy WEBCON.

 

Wdrożenie WEBCON BPS na Politechnice Krakowskiej zostało sfinansowane ze środków unijnych z dwóch projektów: „Programowanie doskonałości – PK XXI 2.0. Program rozwoju Politechniki Krakowskiej na lata 2018-22” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz „DROGA do DOSKONAŁOŚCI - kompleksowy program wsparcia uczelni”, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

WEBCON jest największym polskim producentem platformy klasy low-code do automatyzacji i zarządzania procesami biznesowymi oraz najważniejszym dostawcą systemu do elektronicznego obiegu dokumentów w Polsce (według raportu Computerworld Top 200). Z platformy WEBCON BPS korzysta ponad 850 firm reprezentujących różne branże na 5 kontynentach. Firma dostarcza swoje rozwiązanie do klientów za pośrednictwem sieci partnerów, takich jak PCG Academia, wyspecjalizowanych w obsłudze poszczególnych segmentów rynku.

 

PCG Academia jest na polskim rynku liderem rozwiązań IT dla uczelni, obsługuje przeszło 70 szkół wyższych, w tym top 3 uczelni publicznych i top 3 uczelni niepublicznych wg Rankingu Perspektywy 2023. Od 2021 r. PCG Academia jest Partnerem Premium firmy WEBCON i dostarcza licencje, doradztwo i usługi wdrożeniowo-utrzymaniowe związane z wykorzystaniem platformy WEBCON BPS na uczelniach.

 

 

 

Na zdjęciu, Edyta Zaborowska z firmy WEBCON, wiceprezes WEBCON Łukasz Wróbel, prezes PCG Academia prof. Łukasz Sułkowski, p.o. kanclerz PK Agnieszka Kostecka-Stec, rektor PK prof. Andrzej Szarata, wiceprezes PCG Academia Łukasz Nowak, dyrektor IT PK dr inż. Dariusz Żelasko