Drukuj

Studenci Politechniki Krakowskiej z Koła Naukowego Krajobrazy "Landscapes" posadzili dziś kolejne pół tysiąca wiosennych kwiatów na głównym kampusie PK (przed budynkiem Wydziału Architektury) i stworzyli drugą łąkę kwietną na uczelni (obok budynku Działowni). Tak zakończyli drugą edycję akcji "Posadź z nami wiosnę tej jesieni". W jej ramach w październiku posadzili w sumie 1000 wiosennych kwiatów,  zbudowali też pierwsze glebarium na PK.

 

Łąka z kwiatamiPierwszą część z 1000 cebulek studenci z KN Krajobrazy "Landscapes" wraz z opiekunami z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK posadzili w połowie października. Pomagały im w tym dzieci z sąsiadującej z uczelnią Katolickiej Szkoły im. Świętej Rodziny w Krakowie (więcej o akcji i zdjęcia – TUTAJ). Dziś, znów przy wsparciu małych ogrodników z sąsiedztwa dokończyli sadzenie 500 kolejnych cebulek. Wszystkie dzieci otrzymały od studentów medale za swoją pracę. W tym roku Organizatorzy skupili się na rodzimych roślinach cebulowych, takich jak szafran wiosenny, cebulica dwulistna, śnieżyczka przebiśnieg oraz śniedek zwisły.



Na kampusie głównym PK powstała dziś też druga łąka kwietna na PK – tym razem obok budynku Działowni. Pierwsza powstała na PK w czerwcu tego roku w pobliżu budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. W końcu października nadal jest pełna kolorowych kwiatów. Studenci przez cały czas śledzili jej ewolucję i zapisali jej niezwykłą przemianę w galerii zdjęć (TUTAJ DO ZOBACZENIA). Z pustej przestrzeni stopniowo wyłoniły się zielone pędy, a potem piękne kwiaty, tworząc efektowny krajobraz.

 

Druga łąka kwietna różni się od pierwszej – powstanie na bazie wysianych dziś rodzimych gatunków kwiatów. Została zaplanowana w pobliżu budynku Działowni, w przestrzeni służącej studentom PK do odpoczynku między zajęciami. Łąka kwietna nie tylko ma na celu upiększyć przestrzeń, daje też inne korzyści. Takie łąki są odporne na suszę, absorbują więcej wody niż trawnik, działają jak filtr glebowy, są też naturalnym filtrem powietrza i regulują temperaturę. To też prawdziwe hotspoty bioróżnorodności – dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów (pszczół, motyli, trzmieli), ptaków i małych ssaków. Im więcej gatunków roślin zawierają, tym większa różnorodność zwierząt, którym służą. Siejąc łąki kwietne można przywracać naturze całe ekosystemy. Politechniczne łąki będą nie tylko wspierać miejski ekosystem, ale też służyć studentom do zajęć dydaktycznych i w ramach kół naukowych. Służą też całej społeczności PK do podnoszenia świadomości ekologicznej.

 

Jesienny dzień, na trawie leży dużo liści. Grupa dzieci w wieku około 7 lat sadzi cebulki kwiatów. Jesienny dzień, na trawie leży dużo liści. Trzy młode kobiety sadzą cebulki kwiatów według szablonu rozłożonego na trawie. Grupa dzieci i ich opiekunka stoją przed kawałkiem ziemi przygotowanym pod sadzenie kwiatów. Obok stoją dwie zielone kosiarki.

 

Oba dzisiejsze wydarzenia są ostatnimi akcentami jesiennych zielonych akcji na kampusie głównym PK. Przed kilkoma dniami studenci architektury krajobrazu stworzyli tu też glebarium (WIĘCEJ O NIM), ekologiczną przestrzeń w centrum miasta, przeznaczoną do dekompozycji biomasy, kompostowania, tworzenia cennej materii organicznej. Wszystkie projekty realizują dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

 

W listopadzie Studenckie Koło Naukowe Krajobrazy "Landscapes" wyruszy z Politechniki Krakowskiej z misją krzewienia ekologicznej wiedzy poza Kraków – studenci, na zaproszenie Fundacji Ada, pomogą w tworzeniu glebarium w Przemyślu.

 

 

(mas)

 

 

Na zdjęciach, od góry: łąka kwietna koło WIŚiE / fot. Koło Naukowe Krajobrazy "Lanscapes"; poniżej: uczestnicy jesiennych akcji sadzenia kwiatów / fot. Jan Zych