Drukuj

 

Kiedy w październiku tego roku studenci Politechniki Krakowskiej ze Studenckiego Koła Naukowego Krajobrazy „Landscapes”, działającego na Wydziale Architektury, budowali pierwsze glebarium na terenie uczelni, nikt nie przypuszczał, że ta akcja odbije się tak szerokim echem. Kiedy o inicjatywie z PK usłyszeli pracownicy Fundacji ADA postanowili zaprosić studentów, by zbudowali glebarium w wyjątkowym miejscu – Twierdzy Wykluczonych we Fredropolu. Żacy bez wahania podjęli się tej misji. Wyjazd na Podkarpacie został zorganizowany przy wsparciu Działu Promocji PK.

 

Dwie młode kobiety i młody mężczyzna - studenci Politechniki Krakowskiej - ustawiają wiklinowy płotek do budowy glebarium Dwie studentki i student wykładają teren glebarium kartonami

 

Fundacja ADA z Przemyśla to organizacja non-profit, od 12 lat działająca na rzecz wszystkich zwierząt. Pod jej opieką znajdują się nie tylko zwierzęta domowe i gospodarskie, ale także dzikie, a nawet egzotyczne. Zajmuje się leczeniem, rehabilitacją i opieką nad stworzeniami porzuconymi, maltretowanymi, będącymi ofiarami zaniedbań, przemocy, wypadków oraz wojen.

 

Twierdza Wykluczonych to jeden z realizowanych przez Fundację projektów – obok Psiej Wioski i Kociego Imperium – które mają na celu pomoc zwierzętom. Od dawna pod opiekę ADY trafiały dzikie zwierzęta – sarny, łosie, bociany, dziki, a nawet niedźwiedzie m.in. słynna niedźwiedzica Cisna. Przemyśl i okolice lecznicy nie były dla nich najlepszym schronieniem. Przestrzeń wygodną dla dzikich zwierząt Fundacja znalazła w pobliskim Fredropolu. Niszczejący do tej pory XVI-wieczny zamek Fredrów i przylegające do niego tereny zostały zaadaptowane do potrzeb zwierząt i pracowników. Ośrodek zamieszkują obecnie: dzik, łoś, kucyki, kozy i bociany. Fundacja mogła wykupić teren dzięki darczyńcom, którzy przekazali swój 1 proc. podatku PIT.

 

Gdy Tomasz Jaróg, Angelika Duda i Izabela Niemiec z Koła Naukowego „Landscapes” działającego na WA PK, usłyszeli o propozycji Fundacji, nie wahali się ani chwili. Ochoczo zgodzili się wziąć udział w akcji i po przygotowaniach, które obejmowały m.in. gromadzenie niezbędnych do budowy glebarium  materiałów (liści, kartonów, zrębków i gałęzi), w piątek 17 listopada br. udali się do Przemyśla. Budowa glebarium odbywała się w niełatwych warunkach atmosferycznych – uporczywy deszcz i błoto towarzyszyły studentom cały czas w trakcie pracy. Jednak młodzi architekci krajobrazu dopięli swego!

 

Powstałe glebarium ma nieregularny kształt i obejmuje powierzchnię 20 metrów kwadratowych. Ponieważ zostało zbudowane w miejscu, gdzie w przyszłości wyrośnie sad, idealnie przysłuży się poprzez dekompozycję biomasy i kompostowanie. Poza tym, że glebarium działa na korzyść gleby i środowiska, to pozwoli też zaoszczędzić na wywozie liści. Będzie także doskonałym schronieniem dla jeży, a tych w Twierdzy nie brakuje.

 

Po pracy nasi studenci mieli okazję zwiedzić ośrodek i poznać zamieszkujące go zwierzęta, m.in. dzika Adasia oraz samicę łosia – Tobi. Następnie Pracownicy ADY zaprosili swoich gości do znajdującego się w Przemyślu schroniska, na terenie którego znajduje się lecznica oraz Psia Wioska. Jak piszą na swoim fanpage’u członkowie Koła: – To doświadczenie było niezwykle pouczające i wzruszające, ukazując, jak ważna jest praca dla dobra zwierząt. Dzięki temu doświadczeniu zrozumieliśmy, jak ważne jest społeczne zaangażowanie w ochronę zwierząt i jak małe gesty mogą wpływać na poprawę ich warunków życia. Wierzymy, że nasza praca przyniesie korzyści i zmotywuje innych do podejmowania podobnych działań.

 

Przedstawiciele Politechniki Krakowskiej nie przyjechali oczywiście z pustymi rękoma. Dział Promocji zakupił dla podopiecznych ADY prezenty w postaci wysokiej jakości karmy, w tym karmy dla szczeniąt i kociąt oraz żwirku i podkładów.  

 

W październiku br. Studenckie Koło Naukowe Krajobrazy „Landscapes” przeprowadziło na kampusie Politechniki Krakowskiej kilka „zielonych akcji”. Nie tylko zbudowali glebarium, ale też zasadzili tysiąc wiosennych kwiatów i stworzyli drugą łąkę kwietną na uczelni. Wzięli też udział w prestiżowym Ogólnopolskim konkursie „Inspiracje & Aranżacje”, w którym jedna z ich prac została doceniona przez jury i zakwalifikowana do realizacji podczas Międzynarodowych Targów Gardenia 2023 w Poznaniu.

 

Pracownicy fundacji oraz studenci PK wysypują liście w glebarium Studenci PK przyglądają się mieszkającym w Twierdzy bocianom

 

(tekst i zdjęcia: J. S.)

 

Osoby, które wesprzeć finansowo działalność Fundacji mogą przekazać swój 1% podatku (KRS 0000313847), dokonać wpłaty na zbiórkę online lub na konto Fundacji: 

Fundacja ADA ul. Zamoyskiego 15 37-700 Przemyśl
Santander Bank Polska S.A : 27 1500 1634 1216 3005 4390 0000
W tytule:wsparcie
Przelewy z zagranicy Swift : WBKPPLPP
IBAN: PL27150016341216300543900000