Drukuj

Politechnika Krakowska przystąpiła do PAKTU DLA PRZESTRZENI. To projekt, zainicjowany podczas tegorocznego kongresu ekonomii wartości Open Eyes Economy Summit, będący otwartą, inkluzywną i ewoluującą inicjatywą na rzecz działań w kształtowaniu miejskiej polityki przestrzennej Krakowa.

 

W imieniu PK pod deklaracją podpisali się rektor PK prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata i dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak. Wśród sygnatariuszy dokumentu są m.in. rektorzy uczelni wyższych, dziekani wydziałów architektury, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, stowarzyszenie krakowskich deweloperów SBDiM oraz eksperci i aktywiści.

 

Kobieta w zielonej sukience i mężczyzna w garniturze pozują do zdjęcia. W dłoniach trzymają podpisane umowy Blondynka w szarym garniturze podpisuje dokument

 

Od wielu miesięcy w Krakowie trwa otwarta debata o konieczności poprawy jakości przestrzeni oraz wprowadzenia zmian narzędzi w obszarze planowania i inwestowania. Przedstawiciele środowisk profesjonalistów ds. architektury i przestrzeni, przedstawiciele nauki, badacze miasta, reprezentanci biznesu, ale także aktywistki i aktywiści oraz osoby zainteresowanych przestrzenią zawiązali wspólną inicjatywę PAKT DLA PRZESTRZENI, która ma na celu zgromadzić ambasadorów ładu przestrzennego i zachęcić władze samorządowe do jego podpisania i przestrzegania. Inicjatywa sporządzenia Paktu powstała w wyniku tych dyskusji i silnej wspólnej potrzeby uporządkowania priorytetów, a także sposobów na skuteczne zarządzanie polityką przestrzenną Krakowa.

 

Zgodnie z założeniem inicjatorów i uczestników Paktu, powstał on jako dokument otwarty, żywy i ponadpolityczny, który ma być impulsem do zmian i fundamentem rzeczywistych planów działań w najbliższych latach. Zawiera 10 punktów dotyczących obszarów, które wymagają szczególnej troski lub pilnej interwencji. Wśród nich są m.in.: konieczność przywrócenia ładu przestrzennego, odbudowania rangi instytucji Architekta Miasta i prowadzenie ciągłej konsultacji z ekspertami, wprowadzenia jasnych i przejrzystych zasad zarządzania przestrzenią, zaimplementowania standardów dobrego i zdrowego projektowania oraz wprowadzenia rzetelnych działań w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.


Zaproszenie do sygnowania Paktu jest otwarte dla wszystkich chętnych. Pełna treść na stronie miesięcznika „Architektura i Biznes”, jego redaktor naczelna Małgorzata Tomczak była inicjatorką deklaracji.

 

Fot. Architektura i Biznes