Drukuj

 

 

Druga edycja programu grantowego „Talenty Jutra” została rozstrzygnięta. W gronie laureatów jest doktorantka Szkoły Doktorskiej PK (dyscyplina inżynieria chemiczna) oraz studentka ostatniego roku studiów inżynierskich na kierunku energetyka – mgr inż. Gabriela Hodacka. 

 

 

 

Młoda uśmiechnięta dziewczyna. Brązowe włosy do ramion, ubrana w czarną marynarkę i czarny podkoszulek z czarnym wisiorkiem. „Talenty Jutra” to program Fundacji Empiria i Wiedza, który po raz pierwszy wystartował w ubiegłym roku. Jego celem jest wspieranie młodych naukowców. Program adresowany jest do badaczy w wieku od 19 do 25 roku życia. W konkursie wybierane są najlepsze projekty naukowo-badawcze w obszarach biotechnologii, informatyki, nauk inżynieryjno-technicznych, nauk biologicznych, medycyny, nauk o zdrowiu, nauk chemicznych, nauk o Ziemi i środowisku, a także nauk fizycznych, astronomicznych i projekty interdyscyplinarne związane z 3W (woda-wodór-węgiel).

 

W tegorocznej edycji programu „Talenty Jutra” zgłoszonych zostało niemal 100 prac. Spośród nich komisja konkursowa wyłoniła 25 najlepszych projektów, z których 23 zostało wyróżnionych, a dwa otrzymały nagrodę specjalną 3W. Laureaci dostali granty na dalszy rozwój prac badawczych, eksperymenty lub udoskonalenie wynalazków. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w ramach Kongresu 3W.

 

Wśród zwycięzców znalazła się także mgr inż. Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej. Została ona wyróżniona nagrodą specjalną 3W w wysokości 10 tys. zł za pracę pt.: Opracowanie katalitycznych procesów otrzymywania nanostruktur węglowych. Jak czytamy na stronie programu: Projekt dotyczy opracowania katalitycznych procesów otrzymywania nanostruktur węglowych z wykorzystaniem biomasy odpadowej jako prekursora węglowego oraz specjacyjnych form żelaza jako katalizatorów. W wyniku procesu otrzymywany jest grafit, który w zależności od zastosowanego katalizatora może posiadać różne właściwości, np. Fe3O4 wzbogaca nanostruktury w magnetyzm. Opiekunem wyróżnionego projektu jest prof. dr hab. inż. Marcin Banach.

 

Baterie, akumulatory oraz magazyny energii składają się w dużej mierze z anody wykonanej z grafitu. Dotychczas aż 80 proc. światowego grafitu pochodziło z Chin, lecz obecnie poszukuje się alternatywnych metod jego otrzymywania. Stosowane metody syntezy nanostruktur węglowych opierają się na procesach wysokotemperaturowych, jednak uwzględniając zasady Zielonej Chemii dąży się do obniżenia energochłonności procesów poprzez ich katalizę. Grafit syntetyczny otrzymywany metodą katalityczną pozwala obniżyć energochłonność tradycyjnego procesu przebiegającego w temperaturze powyżej 2500oC do temperatury poniżej 1000oC, jednocześnie obniżając emisję CO2 w stosunku do stosowania tradycyjnych surowców węglowych pochodzenia kopalnego. W projekcie uwzględniłam zastosowanie biomasy odpadowej jako prekursora węglowego do produkcji zielonego grafitu – tłumaczy mgr inż. Gabriela Hodacka. 

 

Mgr inż. Gabriela Hodacka jest studentką ostatniego roku studiów inżynierskich na kierunku energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PK, a także doktorantką w Szkole Doktorskiej PK w dyscyplinie inżynieria chemiczna. Wcześniej ukończyła studia inżynierskie na kierunku inżynieria chemiczna oraz magisterskie na kierunku technologia chemiczna. Gabriela Hodacka jest także członkinią Koła Naukowego Technologii Materiałów Nanostrukturalnych i Bionanotechnologii. Warto przypomnieć, że w br. Gabriela Hodacka została laureatką własnego programu stypendialnego Politechniki Krakowskiej.

 

 

Na zdjęciu mgr inż. Gabriela Hodacka / fot. materiały prywatne