Drukuj

 

 

Zakończyła się rejestracja do 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK”. Do rywalizacji o dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską zgłosiło się łącznie 583 tegorocznych maturzystów! To absolutny rekord w historii konkursu organizowanego przez PK. Już 20 stycznia uczniowie sprawdzą swoje siły w I etapie – on-line. Konkurs odbywa się w zakresie czterech przedmiotów. Są nimi: matematyka, chemia, informatyka oraz predyspozycje architektoniczne. Na etapie rejestracji każdy wybiera tylko jedną dyscyplinę.

 

Plakat konkursu w tonacji granatowej ze złotym logo PK i wydziałów u samej góry, złotym liternictwem opisującym wszystkie terminy związane z konkursem i przedmioty konkursowe jak w tekście artykułuChoć w ub. roku wydawało się, że – względem poprzednich edycji – frekwencja w konkursie „O Złoty Indeks” jest spora (w 2023 r. zarejestrowało się 350 osób; w 2022 r. – 211, a w 2021 r. – 275), to jednak wyniki właśnie zakończonej rejestracji stanowią absolutny rekord. W czasie od 11 grudnia 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. do 9. edycji konkursu Politechniki Krakowskiej zgłosiło się 583 osoby. Najwięcej 20 stycznia przystąpi do rozwiązywania zadań z matematyki – 278 uczniów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też predyspozycje architektoniczne, które dopiero drugi raz w historii konkursu stanowią jedną z dyscyplin. Aż 168 przyszłych architektów zarejestrowało się do tej dyscypliny. W 2023 r. było ich 91. W informatyce będzie rywalizować 87 uczniów, a w chemii – 50.

 

W najbliższą sobotę, 20 stycznia odbędzie się I, zdalny etap konkursu. W przypadku matematyki, chemii i informatyki, uczniowie sprawdzą swoją wiedzę rozwiązując zadania obliczeniowe i problemowe w formie testu on-line. Maturzyści, którzy wybrali predyspozycje architektoniczne, będą musieli wykazać się wiedzą dotyczącą historii sztuki ze szczególnym uwzględnieniem historii architektury, a także wykonać zadania rysunkowe, sprawdzające wyobraźnię przestrzenną. Do II etapu konkursu „O Złoty Indeks PK” zostanie zakwalifikowanych 30 osób z każdego z konkursowych przedmiotów – zdobywców najlepszych wyników w etapie I.

 

II etap konkursu odbędzie się 24 lutego 2024 r. o godz. 10.00 na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24. Na śmiałków rywalizujących w matematyce, chemii i informatyce, znów będą czekać zadania obliczeniowe i problemowe, zaś przyszli architekci i architekci krajobrazu wykonają model fizyczny z dostarczonych przez organizatorów materiałów, w oparciu o wskazany temat konkursowy, przy czym oceniana będzie kompozycja, forma i zgodność pracy z tematem.

 

W zależności od uzyskanych wyników, laureaci etapu finałowego otrzymają 200, 100 lub 60 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym na Politechnikę Krakowską (z wyjątkiem inżynierii wzornictwa przemysłowego). Laureatami I stopnia konkursu „O Złoty Indeks PK” zostaną uczestnicy, którzy uzyskają wyniki w przedziale od 81 do 100 proc. maksymalnej liczby punktów. Te osoby mogą liczyć na 200 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Uczniowie z wynikami mieszczącymi się w przedziale 61-80 proc. maksymalnej liczby punktów, otrzymają tytuł laureata II stopnia i 100 dodatkowych punktów w rekrutacji na PK. Laureatami III stopnia zostaną uczestnicy, których rezultaty będą w puli od 40 do 60 proc. maksymalnej liczby punktów. Oni również otrzymują punkty rekrutacyjne – 60. Należy pamiętać, że punkty wywalczone z przedmiotów matematyka, chemia lub informatyka, nie przysługują w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki architektura i architektura krajobrazu, natomiast te zdobyte z przedmiotu predyspozycje architektoniczne, są brane pod uwagę wyłącznie w rekrutacji na architekturę oraz architekturę krajobrazu.

 

Więcej informacji na temat konkursu „O Złoty Indeks PK” na stronie indeks.pk.edu.pl

 

(bk)