Dr inż. arch. Bartosz Dendura jako jedyny Polak i jeden z czterech Europejczyków został powołany do Komisji Zrównoważonego Rozwoju przy globalnej organizacji architektonicznej jaką jest Międzynarodowa Unia Architektów (UIA).

 

 

Młody elegancko ubrany mężczyzna pozuje do zdjęcia. Na ścianie wiszą zdjęcia budynków. Zeszły rok obfitował w sukcesy dr. inż. arch. Bartosza Dendury – absolwenta, a od wielu lat pracownika Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W grudniu do listy wyróżnień dołączyło kolejne. Dr inż. arch. Bartosz Dendura został powołany na 3-letnią kadencję do Komisji Zrównoważonego Rozwoju przy Międzynarodowej Unii Architektów (UIA).

 

– To wielkie wyróżnienie, satysfakcja ale i szansa na przekazanie wiedzy i doświadczeń jakie zdobyłem przez ostatnie lata działając z kolegami zarówno przy projektach grantowych na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki jak i wraz z zespołem w Bartosz Dendura Studio4SPACE – napisał dr inż. arch. Bartosz Dendura na swoim profilu na portalu Linkedin.

 

Dr inż. arch. Bartosz Dendura jest jedynym Polakiem w Komisji Zrównoważonego Rozwoju. Jak czytamy na stronie UIA, zadaniem tej grupy jest reagowanie na Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, podnosząc świadomość, tworząc wiedzę, ułatwiając komunikację i rozpowszechniając informacje w swojej globalnej sieci członków. Poza Bartoszem Dendurą, w komisji znaleźli się jeszcze reprezentanci takich krajów jak: Japonia, Irlandia, Nepal, Chiny, Włochy, Rumunia, Brazylia, Peru, Tunezja, Australia, Portugalia, Korea Południowa, Kenia, Mauritius, Botswana czy Hongkong. Komisja Zrównoważonego Rozwoju jest jedną z czterech komisji działających przy Międzynarodowej Unii Architektów (International Union of Architects). UIA została założona 28 czerwca 1948 r. w Lozannie w Szwajcarii, a obecnie jej siedziba znajduje się w Paryżu. Organizacja uznawana jest za jedyną globalną organizację architektoniczną przez większość agencji ONZ, w tym UNESCO, UNCHS, ESOSOC, UNIDO i Światową Organizację Zdrowia, a także WTO. Poprzez swoje sekcje członkowskie UIA jest reprezentowana w ponad 100 krajach i terytoriach, geograficznie pogrupowanych w pięć regionów: Region I – Europa Zachodnia, Region II – Europa Środkowo-Wschodnia i Bliski Wschód, Region III – Ameryki, Region IV – Azja i Oceania oraz Region V – Afryka.  

 

Dr inż. arch. Bartosz Dendura to uznany krakowski architekt. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studiował także w College of Architecture and Design na University of Tennessee. W 2023 roku został jednym ze zwycięzców programu Europe 40 Under 40 ® na lata 2022-2023, czyli nagrody dla czterdziestu wschodzących gwiazd europejskiej architektury poniżej 40 roku życia. W zeszłym roku został także nagrodzony w jednym z najważniejszych europejskich konkursów w branży nieruchomości zdobywając nagrodę główną w plebiscycie European Property Awards 2023 w kategorii nieruchomości jednorodzinnych.

 

Dr inż. arch. Bartosz Dendura pracuje na Wydziale Architektury PK, a także prowadzi grupę projektową i badawczą Studio4SPACE. Od września 2023 r. pełni rolę kierownika zespołu Architektury Użyteczności Publicznej w ramach katedry Architektury Miejsc Pracy Sportu i Usług (A-02). W konkursach nagradzane są nie tylko jego prace, ale także projekty studenckie, nad którymi sprawuje on opiekę jako promotor. 

 

 

 

Sustainable Development Goals

 

 

 

Na zdjęciu dr inż. arch. Bartosz Dendura / Fot. archiwum prywatne

Grafika przedstawia Cele Zrównoważonego Rozwoju przyjęte 25 września 2015 roku w ramach Agendy 2030 / źródło: UNDP, Public domain, Wikimedia Commons