Naukowcy Politechniki Krakowskiej stanęli w szranki z największymi koncernami motoryzacyjnymi świata i przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem. Swoje  innowacyjne rozwiązanie zespół wynalazców z Katedry Pojazdów Samochodowych Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem prof. Marka Brzeżańskiego zaprezentował po raz pierwszy publicznie  29 stycznia 2024 r. na Wydziale Mechanicznym PK. Prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie ekspertów branży i mediów.

 

Grupa osób zgromadzona wokół silnika samochodowego– Wykorzystanie wodoru jako nowego nośnika energii w transporcie jest bardzo obiecującym rozwiązaniem. Po pierwsze, to paliwo nie jest obarczone geopolitycznie, ponieważ wodór możemy produkować w każdym miejscu na kuli ziemskiej, w którym mamy dostęp do wody i energii elektrycznej. Jeżeli produkcja wodoru z odnawialnych źródeł ruszy pełną parą, to w okresie przejściowym ewolucji motoryzacyjnej można stosować wodór do tłokowych silników spalinowych. Największą zaletą tego rozwiązania są korzyści dla zdrowia ludzi i środowiska – brak emisji toksycznych składników spalin oraz brak emisji dwutlenku węgla – podkreśla prof. Marek Brzeżański. – Podczas zasilania wodorem znika problem zasięgu pojazdu, a jego eksploatacja nie obciąża środowiska. Ogniwa paliwowe możemy stosować w pojazdach kołowych, szynowych, w transporcie morskim oraz jako napęd maszyn budowlanych. W praktyce ten typ źródła napędu, ze względu na dość złożoną konstrukcję, powinien być w pierwszej kolejności preferowany w większych pojazdach osobowych oraz we wszelkiego typu pojazdach użytkowych, szynowych oraz w maszynach przemysłowych. Przed naukowcami i konstruktorami jeszcze wiele wyzwań w tym obszarze, ale jesteśmy na dobrej drodze – uważa ekspert Politechniki.

 

Zobacz film z prezentacji tłokowego silnika na wodór

 

Prezentację rozpoczął mini-wykład prof. Marka Brzeżańskiego na temat zastosowania wodoru jako paliwa przyszłości w motoryzacji oraz prac, które w tym obszarze prowadzą naukowcy PK.  Następnie w laboratorium Katedry Pojazdów Samochodowych Politechniki Krakowskiej odbyło się uruchomienie i pokaz działania tłokowego silnika spalinowego przystosowanego do zasilania wodorem. W celach badawczych naukowcy PK poddali adaptacji do zasilania wodorem 5-cylindrowy, przemysłowy silnik Scania. Po prezentacji była możliwość rozmowy z twórcami na temat szczegółów politechnicznego rozwiązania, problemów badawczo-rozwojowych i możliwych kierunków rozwoju aplikacji opartych na silnikach typu ICE-H2.

 

Politechnika Krakowsko badania nad zastosowaniem wodoru do tłokowych silników spalinowych prowadzi od lat 80. XX wieku. Zaowocowały one m.in. opracowaniem instalacji do wykorzystywania odpadowego wodoru do celów energetycznych i skonstruowaniem przemysłowych silników zasilanych wodorem, przeznaczonych do współpracy z generatorami. Zastosowanie wodoru w silnikach pojazdów samochodowych stanowi następny krok w pracach zespołu z katedry Pojazdów Samochodowych.

 

W prezentacji innowacyjnego rozwiązania wynalazców z Wydziału Mechanicznego wzięli udział m.in. rektor PK prof. Andrzej Szarata, władze dziekańskie Wydziału Mechanicznego z dziekanem prof. Jerzym Sładkiem na czele, członkowie obradującej na PK Rady Naukowej Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o oraz liczni dziennikarze.

 

(m)

 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia - fot. Jan Zych

 

Zobacz filmowy skrót z prezentacji

 

 

 

Czytaj także:

 

Polska Agencja Prasowa: Naukowcy z Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem

 

Forum Akademickie: Przystosowali silnik spalinowy do zasilania wodorem

 

Interia: Diesel zasilany wodorem. Taki napęd zrobili Polacy

 

Dziennik Polski: Prezentacja innowacyjnego rozwiązania z Politechniki Krakowskiej. Naukowcy przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem

 

LoveKrakow.pl: Spalinowy silnik zasilany wodorem. Na Politechnice pokazali innowacyjne rozwiązanie [ZDJĘCIA]

 

TVP Kraków: Naukowcy z Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem

 

Business Insider: Nadzieja dla właścicieli starszych samochodów. Polscy naukowcy przystosowali silnik do wodoru

 

Radio Kraków: Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zaprezentowali innowacyjny silnik napędzany wodorem

LifeinKrakow: Prezentacja spalinowego silnika na wodór, sukces Politechniki Krakowskiej

 

Wyborcza.pl: Naukowcy Politechniki Krakowskiej przystosowali silnik spalinowy do zasilania wodorem. "To rozwiązanie przyszłości"


 Autoexpert.pl: Wynalazcy z Politechniki przystosowali silnik spalinowy do zasilania wodorem

 

KrkNews.pl: Silnik spalinowy zasilany wodorem opracowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej

 

Film z prezentacji tłokowego silnika zasilnaego wodorem

 

Filmowy skrót  z prezentacji

 

O innowacyjnym rozwiązaniu z PK także m.in:  Polsat News, TVP Info, Radio TOK FM, Radio ESKA, Meloradio, Radio VOX, Radio Plus, AntyRadio, TVP 1, TeleExpress, TV Polonia, Radio Chilli ZET

 

 Czytaj także na stronie PK:  Silnik spalinowy zasilany wodorem