Dr inż. Katarzyna Matras-Postołek i dr inż. Bożena Tyliszczak z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej znalazły się wśród 36 młodych naukowców - laureatów konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w piątej edycji programu „Lider”.

W konkursie dr inż. Katarzyna Matras-Postołek (Katedra Biotechnologii i Chemii Fizycznej) przedstawiła projekt „Organiczno-nieorganiczne nanomateriały funkcjonalne dla optoelektroniki drukowanej 2D i 3D”, a dr inż. Bożena Tyliszczak (Katedra Chemii i Technologii Polimerów) - „Zastosowanie Beetosanu do otrzymywania nowoczesnych biomedycznych matryc hydrożelowych”.

„Wybraliśmy najlepszych z najlepszych. Podobnie jak we wszystkich wcześniejszych edycjach stawiamy na osoby, które są niezwykle utalentowane, a jednocześnie potrafią poprowadzić pracę zespołową, skutecznie prowadząc innych do osiągnięcia ambitnych celów. Ich praca przyniesie efekty nie tylko nauce, ale także polskiej gospodarce” - podkreśla prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Naukowcy dostaną ponad 40 mln zł na prowadzenie badań, których wyniki mają być wdrożone do polskiej gospodarki.

Program „Lider”, obok wspierania rozwoju najlepszych młodych naukowców, stymuluje współpracę naukowców z przedsiębiorcami. W pięciu edycjach programu NCBiR  na wsparcie prawie dwustu młodych naukowców przeznaczyło ponad 184 mln zł.

Szczegółowe informacje o wynikach V edycji programu „Lider” dostępne są na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.