Muzeum Politechniki Krakowskiej wspólnie z Fundacją im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie zapraszają na wystawę pt. „Ars Magna - Architectura Militaris. Twierdza Kraków 1914-2014”.

Wernisaż odbył się 12 grudnia 2014 r. na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24, w siedzibie Muzeum PK, w dawnym areszcie pułkowym zabytkowych austriackich koszar Arcyksięcia Rudolfa.

Organizatorzy pragną udowodnić, że wybór miejsca na taką prezentację nie jest przypadkowy. Politechnika Krakowska jest kolebką badań nad Twierdzą Kraków i innymi fortyfikacjami nowożytnymi. Obecnie także większość projektów adaptacji dzieł fortyfikacyjnych i obiektów zaplecza twierdz Kraków, Przemyśl i Zamość wychodzą spod rąk architektów - pracowników i absolwentów PK.

Na wystawie „Ars Magna - Architectura Militaris” zostały pokazane archiwalne zdjęcia i plany oraz reprodukcje współczesnych studiów i projektów, w tym projektu kompleksowego systemu ochrony twierdzy, którego idee znalazły miejsce od tego roku w zmienionym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa”. Całości ekspozycji dopełniają eksponaty ilustrujące charakter epoki, m.in. militaria i podręczniki fortyfikacyjne, wypożyczone z Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Wystawie towarzyszy promocja książki „O przyszłość Twierdzy Kraków” autorstwa pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej z serii „Atlas Twierdzy Kraków” oraz promocja filmu dokumentalnego „Twierdza Kraków” w reżyserii Juliana Rachwała, zrealizowanego w ramach projektu Województwa Małopolskiego „Filmoteka  Małopolska”.

Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Politechniki Krakowskiej do września 2015 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-15.00 lub po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem tel. 12 628 21 20.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Rektor Politechniki Krakowskiej, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Miejski Konserwator Zabytków w Krakowie.

 

 

więcej wiadomości