Politechnika Krakowska weszła w skład konsorcjum, które wykona kompleksowe badanie ruchu w stolicy i jej aglomeracji. Ostatnie takie badanie zostało przeprowadzone 10 lat temu.

 

Jak informują władze miasta, projekt rozpocznie się 8 kwietnia od badań ankietowych 17 tys. osób mieszkających w Warszawie i jej okolicach, zostaną dokonane również pomiary ruchu pojazdów i liczby pasażerów komunikacji miejskiej w stolicy.


Projekt Warszawskiego Badania Ruchu zakończy się pod koniec czerwca br., a do połowy 2016 roku powstanie komputerowa mapa ruchu w stolicy i jej aglomeracji.


W czasie konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, dr hab. inż. Andrzej Szarata, prof. PK wyjaśniał, że komputerowy model ruchu w mieście będzie rodzajem symulatora: „To matematyczny zapis podróży, relacji transportowych Warszawy i jej otoczenia. Pokaże, jak warszawiacy podróżują i jak mogą podróżować” - powiedział. Dzięki symulatorowi będzie można przewidzieć różne scenariusze rozwoju systemu transportowego miasta.


Warszawskie Badanie Ruchu wykona konsorcjum firmy badawczej PBS (dawniej Pracownia Badań Społecznych), Politechniki Warszawskiej i Politechniki Krakowskiej.