Adres:

mgr Danuta Zajda
pokój 108, I p.
tel. kom. 607 146 369

„Aby stwierdzić, jak dalece działalność Galerii 'Gil' jest obecna w życiu Krakowa, miasta o wspaniałej tradycji w historii polskiej kultury, wystarczy otworzyć którąś z gazet codziennych lub miesięcznych informatorów kulturalnych, by pod pozycją 'Galerie' znaleźć jej program".

Tak o mieszczącym się obecnie w budynku 10-36 na kampusie Politechniki „Gilu” pisał rektor PK, prof. Marcin Chrzanowski na okoliczność 30-lecia galerii w 2003 roku. Od początku działalności była ona miejscem, gdzie uczelnia - jako instytucja wyższej użyteczności publicznej - realizuje swoją misję kulturalną.

budynek Galerii „Gil”

sala konferencyjna

Od momentu otwarcia w 2073 r. w Galerii zorganizowano już ponad 300 wystaw. Wśród autorów znaleźli się zarówno znani twórcy (m.in. Ludomir Śleńdziński, Janina Kraupe-Świderska, Stanisław Rodziński, Wiktor Zin, Jan Zych), jak i początkujący, młodzi artyści – studenci i absolwenci PK.

Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że pod względem dostępu do sztuki Politechnika Krakowska należy do awangardy polskich uczelni. Jednak działalność galerii nie ogranicza się tylko do sfery kultury. Obecnie „Gil” to przede wszystkim czytelnia studencka z cyklicznie zmieniającymi się wystawami oraz sala konferencyjno-bankietowa ze stałą ekspozycją prac znanych polskich grafików. Przewodniczącym Rady Artystyczno-Programowej galerii jest prof. art. rzeźbiarz Stefan Dousa.

czytelnia

czytelnia