Dwa brązowe medale zdobyli naukowcy z Politechniki Krakowskiej na 26. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków ITEX 2015 w Kuala Lumpur w Malezji - podaje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Nagrodzone zostały dwa innowacyjne rozwiązania: „Zielone metody otrzymywania nanometrycznych cząstek metali i niemetali, m.in. Ag, Au, Cu, Pt, Ni, Se, Ce” oraz  „Proekologiczne metody otrzymywania nanokrystalicznych tlenku galu, tlenku ceru, tlenku cynku, tlenku żelaza, tlenku cyrkonu lub tlenku miedzi w polu promieniowania mikrofalowego lub w reaktorze ogrzewanym elektrycznie”.


Autorami wynalazków jest zespół badawczy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK w składzie - dr inż. Jolanta Pulit-Prociak i dr hab. inż. Marcin Banach.


Wystawa ITEX 2015 w Malezji odbywała się od 21 do 23 maja. Zaprezentowano na niej ponad tysiąc innowacji z 20 państw, a odwiedziło ją ponad 12 tys. gości z 43 krajów. Polskie rozwiązania otrzymały 23 medale (2 złote, 11 srebrnych i 10 brązowych) oraz wyróżnienia i nagrody specjalne.


ITEX od 1989 r. gromadzi innowacje z dwóch kontynentów, stanowiąc platformę komunikacji pomiędzy wynalazcami i cieszy się coraz większym zainteresowaniem środowisk biznesowych. Uczestnictwo w tej wystawie dało początek komercjalizacji ponad tysiącowi rozwiązań.


Więcej informacji o ITEX 2015 na stronie internetowej Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.Zobacz również: Wynalazki WIiTCh nagrodzone w Moskwie i Genewie.

więcej wiadomości