O najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską i światową motoryzacją rozmawiać będzie w Krakowie ponad 200 ekspertów branży z Polski i zagranicy podczas organizowanej przez Politechnikę Krakowską konferencji naukowej KONMOT 2018 (13-14 września, Wydział Mechaniczny PK, al. Jana Pawła II 37). Obradom, w trakcie których zostanie przedstawionych aż 160 referatów, towarzyszy prezentacja ekologicznych pojazdów miejskich, skonstruowanych przez studentów Politechniki Krakowskiej oraz pokaz i testy aut hybrydowych Toyoty.

 


 - Wymagania eksploatacyjne i ekologiczne  stawiane nowoczesnym pojazdom rosną. W branży motoryzacyjnej szukamy rozwiązań obniżających emisję szkodliwych składników spalin oraz zmniejszających zużycie paliwa, badamy rozwiązania oparte na alternatywnych napędach, takich jak napędy hybrydowe i elektryczne. Motoryzacja przyszłości stawia przed inżynierami i naukowcami poważne wyzwania. Dlatego potrzebujemy takich forów wymiany eksperckiej wiedzy i doświadczeń  jak konferencja KONMOT - mówi dr hab. inż. Marek Brzeżański z Politechniki Krakowskiej, przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji. Eksperci branży motoryzacyjnej spotykają się na PK, by wymieniać się najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie rozwoju pojazdów samochodowych i zespołów napędowych oraz eksploatacji pojazdów. W tym roku przedstawią ponad 160 referatów  w ramach trzech sekcji specjalistycznych: badania pojazdów, silniki spalinowe i ekologia, eksploatacja i bezpieczeństwo.

 

 

Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja ekologicznych pojazdów miejskich, skonstruowanych przez studentów Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni w ramach prac inżynierskich i magisterskich. Nowa seria studenckich projektów to przechyłowe skutery i rowery, które – dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań – stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych pojazdów tego typu. Wystawę pojazdów studentów PK będzie można oglądać przed budynkiem obrad.

 


W ramach umowy o współpracy naukowo-technicznej Politechniki Krakowskiej z firmą Toyota Motor Poland odbędzie się także pokaz pojazdów hybrydowych Toyoty i testy aut tej marki. To kolejne z przedsięwzięć w ramach porozumienia o współpracy naukowo-badawczej krakowskiej uczelni i firmy Toyota. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy zaprezentowano najnowszy raport z badań naukowców PK, którzy poddali testom hybrydowy układ napędowy pojazdów Toyoty w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego. Eksperci PK przeprowadzili rygorystyczne testy eksploatacyjnego zużycia paliwa w autach z napędem hybrydowym na terenie Krakowa. Badania zostały sprofilowane tak, by były zgodne z założeniami najnowszych europejskich norm homologacyjnych WLTP. Badano m.in. zużycie paliwa przy różnych prędkościach oraz dystanse pokonywane wyłącznie na silniku elektrycznym. Podczas panelu "Z prądem czy pod prąd? perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce" wyniki badań zaprezentował w Krynicy prof. Marek Brzeżański, dyrektor Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
W konferencji  KONMOT 2018 wezmą udział także inni przedstawiciele współpracujących z PK firm z branż związanych z motoryzacją, m.in:  BorgWarner Poland, BWI Poland Technologies, EC Engineering, FEV Polska, Fisher Automotive, LOTOS Group, Horus-Energia, BOSMAL Automotive Research and Development Institute. 

 

 

Konferencję motoryzacyjną „KONMOT 2018” organizuje Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych PK w wraz z Komisją Motoryzacji Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior.
Uroczyste otwarcie konferencji w czwartek 13 września o godz. 10 w Auli G18 w budynku G Kampusu PK w Czyżynach (al. Jana Pawła II 37 w Krakowie). Przed budynkiem prezentacje przechyłowych rowerów i skuterów oraz pojazdów Toyoty.
Strona internetowa konferencji: www.konmot.pk.edu.pl.

 

Na zdjęciach Forum Ekonomiczne 2018 w Krynicy - prezentacja raportu z badań napędów hybrydowych przeprowadzonych przez  naukowców PK.

 

PKtestyhybrydy PKtestyhybrydy1