We wtorek 15 stycznia 2019 r. konferencja  „Partnerstwo dla Innowacji” na Politechnice Krakowskiej

 

Najciekawsze i najbliższe wdrożenia technologie, które powstały w ostatnich dwóch latach na Politechnice Krakowskiej, zostaną zaprezentowane podczas konferencji „Partnerstwo dla Innowacji” we wtorek 15 stycznia 2019 r. w Galerii GIL PK (ul. Warszawska 24). Antybakteryjne barwniki tkanin, kuloodporne panele do ochrony ludzi i mienia, innowacyjny system skaningu laserowego budynków czy innowacyjna metoda oceny zagrożeń w pracy linii wysokich napięć – to tylko kilka z rozwiązań, które 18 twórców z PK zaprezentuje podczas konferencji partnerom biznesowym.

 


JolantaJaskowskaPKrakowska2019Konferencja „Partnerstwo dla innowacji” podsumowuje realizowany  na PK ze środków europejskich projekt „Inkubator Innowacyjności”. Uczelnia uzyskała w jego ramach wsparcie MNiSW na dofinansowanie przedsięwzięć zmierzających do komercjalizacji wyników badań naukowych swoich pracowników i zespołów badawczych. Prace przedwdrożeniowe dla kilkunastu rozwiązań koordynowały Centrum Transferu Technologii PK i spółka celowa Intech PK. - W sumie  wynalazcy otrzymali  ponad 1, 1 mln zł wsparcia na prace przedwdrożeniowe prowadzone na Politechnice Krakowskiej. Dzięki dofinansowaniu mieli możliwość stworzenia prototypów, przeprowadzenia badań i analiz, uzyskania certyfikatów przygotowujących technologie do wejścia na rynek.  Obecnie ich projekty są już chronione zgłoszeniem patentowym lub patentem i gotowe do zaprezentowania potencjalnym inwestorom – mówi Urszula Pełka-Rębalska z CTT PK, koordynatorka projektu "Inkubator Innowacyjności".

 

Zaplanowane podczas wtorkowej konferencji bezpośrednie spotkania twórców z partnerami biznesowymi mają z jednej strony służyć zaprezentowaniu politechnicznych rozwiązań, z drugiej będą też okazją do uzyskania przez naukowców wskazówek dot. dalszego rozwoju ich wynalazków. Oczekiwania przedstawicieli firm, którzy mogą wdrożyć innowacyjny produkt w swoim biznesie, wpłyną na modyfikacje i ostateczny kształt rozwiązań.

 


Przygotowane do wtorkowej prezentacji technologie z PK przeznaczone są m.in. dla branż farmaceutycznej, budowlanej, chemicznej, kosmetycznej, militarnej czy nowoczesnych materiałów. To m.in.  ekologiczna i niskobudżetowa metoda otrzymywania leku przeciwdepresyjnego, nowoczesne izolacyjne kotwie kompozytowe do mocowania ciężkich okładzin elewacyjnych (ograniczają straty energetyczne budynku i umożliwiają prowadzenie prac budowlanych w niskich temperaturach), technologia PolFerAsh do produkcji nawozów fosforowych na bazie osadów ściekowych czy dostępna już w formie kremu do twarzy emulsja kosmetyczna z aktywnym składnikiem antyutleniającym i przeciwstarzeniowym. Będzie można także poznać takie wynalazki  jak: antybakteryjne barwniki tkanin, innowacyjny system skaningu laserowego budynków, aplikacja do oceny jakości życia w mieście czy innowacyjna metoda oceny zagrożeń w pracy linii wysokich napięć.

 

Wśród premierowo prezentowanych rozwiązań znalazł się niezwykły materiał do zastosowań militarnych, przede wszystkim ochrony ludzi i sprzętu przed ostrzałem z różnego typów broni. Wielowarstwowe panele balistyczne „ OCTA” są superwytrzymałe i lekkie, a do tego będą zdolne skutecznie zatrzymywać pociski nawet  z broni maszynowej.  Wyposażone w panele z PK  kamizelki kuloodporne lepiej ochronią żołnierzy i policjantów przy ostrzale, a do tego będą o  kilka kilogramów lżejsze niż wykorzystywane dotąd w Polsce. Jak wyjaśnia dr inż. Tomasz Majka, jeden z twórców rozwiązania opracowanego na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK,  panele  mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w osobistych kamizelkach kuloodpornych, ale też w  produkcji drzwi i okien przeciwpancernych czy  osłon pojazdów. –  Koncepcja projektu zakładała stworzenie lekkiego i ogólnie dostępnego rozwiązania dla cywili, którzy mogą być narażeni na niebezpieczeństwo w dobie zamachów terrorystycznych. W trakcje realizacji pomysł ewoluował do pełnej ochrony balistycznej na polu walki oraz do ochrony urządzeń i pojazdów. Niewykluczone, że zastosowana technologia sprawdzi się  też w konstrukcji czarnych skrzynek, bankomatów, osłon balistycznych, drzwi pancernych czy też konstrukcji inżynierskich – mówi dr inż. Tomasz Majka.

 

Lista wszystkich technologii, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji „Partnerstwo dla Innowacji” dostępna jest tutaj.


Przedstawiciele firm zainteresowanych spotkaniami z wynalazcami PK mogą jeszcze dokonać indywidualnej rezerwacji  terminu mailowo (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)  lub telefonicznie (12 628 28 45).  Konferencję „Partnerstwo dla Innowacji” organizują Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska wspólnie z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce.


Ramowy program konferencji - 15 stycznia 2019, ul. Warszawska 24, Galeria GIL, I piętro (sala konferencyjna)
10:00 – Otwarcie konferencji (prof. dr hab. inż. Jan Kazior - Rektor Politechniki Krakowskiej, dr. B. Bix Aliu - Konsul Generalny USA w Krakowie, Jacek Drabik - Dyrektor Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (region Kraków)
10:30  – Partnerstwo dla Innowacji (Jacek Kasz, Dyrektor Centrum Transferu Technologii PK)
10:45 – Prezentacja  projektu „Inkubator Innowacyjności +” (Urszula Pełka-Rębalska – kierownik projektu, prezentacja wynalazków PK) 
11:15 – Podatkowe narzędzia wsparcia dla prac B+R i innowacji (Paweł Podsiedlik – KPMG)
11:45 -  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. – wsparcie finansowe innowacji w przedsiębiorstwach (Bartosz Sokoliński – Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP S.A. )
Od godz. 11 w sali "Czytelnia" Galerii GIL odbywać się będą indywidualne spotkania s2b.

Więcej informacji na stronie: transfer.edu.pl

 

Szczegółowych informacji udzielą:
Urszula Pełka-Rębalska
Centrum Transferu Technologii PK
Tel.   12 628 25 42
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Marlena Marek
Centrum Transferu Technologii PK
Tel. 12 628 25 56
E-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na zdjęciu dr inż. Jolanta Jaśkowska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, wynalazczyni nowej metody produkcji leków antydepresyjnych  (fot. Dawid Tomera)