KonkursTKosciuszko2019Politechnika Krakowska zaprasza w piątek, 26 kwietnia, o godz. 11 na nietypową lekcję historii.  W pawilonie konferencyjno-wystawowym „Kotłownia” (kampus PK przy ul. Warszawskiej 24) odbędzie się Wielki Finał VIII edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko - inżynier i żołnierz”.  W finale, który rozgrywany jest w formule teleturnieju, zmierzy się 10 najlepszych po eliminacjach uczestników  konkursu. Wstęp dla widzów otwarty.

W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 114 zawodników, musieli w jak najszybszym czasie rozwiązać test on-line z 30 pytaniami.  Do finału zakwalifikowało się 10 najlepszych zawodników eliminacji - 5 studentów i 5 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W piątek zmierzą się oni w bezpośredniej rozgrywce, która będzie miała formułę turnieju wiedzy na żywo. Na każdego finalistę czeka pula szczegółowych, często podchwytliwych  pytań nie tylko o patrona Politechniki, ale i czasy, w których żył oraz inspiracje, które pozostawił kolejnym pokoleniom .  – Konkurs „Tadeusz Kościuszko - inżynier i żołnierz”  to wyjątkowa lekcja historii. Doświadczenia z poprzednich edycji pokazują, że finaliści mają niezwykle bogatą wiedzę historyczną, a ich rywalizacja dostarcza iście sportowych emocji.  Serdecznie zapraszamy w piątek  na widownię  galerii „Kotłownia”, będzie się można poczuć jak podczas popularnych teleturniejów – zachęca Marek Stanuszek, prorektor PK, przewodniczący jury konkursu.

W piątkowym finale wezmą udział: uczniowie Bartosz Zuchowski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu), Natalia Rerak (VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie), Martyna Miśkiewicz (VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie), Katarzyna Rohda (IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni), Łukasz Pieprzyca (Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie) oraz studenci: Krzysztof Świątczak (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu), Aleksander Kuligowski (Politechnika Poznańska), Paulina Młynarska (Politechnika Krakowska), Krzysztof Wojewoda (Politechnika Krakowska), Aleksandra Partyka (Politechnika Krakowska).

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe (m.in. dla zwycięzcy 2 tys. zł i laptop),  a troje najlepszych uczniów otrzyma także dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej.

Na przebiegiem konkursu czuwać będzie jury konkursowe w składzie:  dr hab. inż. Marek Stanuszek, prorektor ds. studenckich PK, prof. Michał Baczkowski (Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagielloński,), dr hab. Krzysztof Ślusarek (Wydział Historyczny UJ), dr inż. arch. Krzysztof Wielgus  (Wydział Architektury PK), gen. bryg. rez. mgr Bogdan Tworkowski, Piotr Kapusta (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Robert Springwald (wiceprezes Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie).

Finał VIII edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko - inżynier i żołnierz”: piątek, 26 kwietnia, g. 11, pawilon konferencyjno-wystawowy „Kotłownia”, kampus PK przy ul. Warszawskiej 24.