W piątek Politechnika Krakowska obchodzi swoje świętoGwny budynek PK

 

Serdecznie zapraszamy w piątek 17 maja do wspólnego świętowania ze społecznością Politechniki Krakowskiej podczas tradycyjnego Święta Szkoły. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.50 uroczystym przemarszem senatorów PK przez kampus uczelni przy ul. Warszawskiej 24 - z budynku głównego Wydziału Inżynierii Lądowej do Międzywydziałowego Centrum Edukacyjno-Dydaktycznego Działownia.

 

Tu, podczas otwartego posiedzenia Senatu PK (g. 11), wykład wygłosi Stefan Życzkowski, prezes firmy Astor, przewodniczący Rady Uczelni na PK. Wystąpienie poświęcone będzie dobrym praktykom w biznesie.
Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe, resortowe, uczelniane oraz nagrody dla wyróżniających się pracowników naukowych. Uroczystości towarzyszyć będzie Akademicki Chór PK „Cantata" oraz Krakowska Orkiestra Staromiejska.

 

W Noc Muzeów na PK pokaz filatelistyczny „W hołdzie Tadeuszowi Kościuszce”

 

Otwarcie kolekcjonerskiego pokazu filatelistycznego  pt. „W hołdzie Tadeuszowi Kościuszce” w Muzeum Politechniki Krakowskiej rozpocznie piątkową Noc Muzeów na PK (17 maja, g. 17.30,  ul. Warszawska 24, budynek „Aresztu”). Podczas pokazu zaprezentowanych zostanie kilkaset polskich i amerykańskich znaczków, a także pocztówek, datowników i innych skarbów ze zbiorów filatelistycznych pracowników i absolwentów uczelni, najstarsze z początków ubiegłego wieku. Wszystkie eksponaty wystawy związane są z postacią Tadeusza Kościuszki. Pokaz współorganizują Okręg Małopolski Polskiego Związku Filatelistów oraz Ogólnopolski Klub Filatelistyczny „Krakowiana”.  


Muzeum Politechniki Krakowskiej uczestniczy w piątek (17 maja) w krakowskiej Nocy Muzeów.  Każdy gość PK będzie mógł za darmo zwiedzić wystawy czasowe i siedzibę Muzeum – XIX-wiecznego budynku dawnego aresztu austriackich koszar przy ul. Warszawskiej. Pokazy z przewodnikiem odbywać się będą w godz. 19, 20.30, 22. W godz. 19-24 będzie można obejrzeć wystawę czasową pt. „Alegorie Jana Matejki dla Politechniki Lwowskiej”, prezentującą kopie szkiców Jana Matejki wykonane dla Politechniki we Lwowie i obrazy stworzone na podstawie szkiców mistrza, które zawisły w auli Politechniki Lwowskiej w 1893 r. W Muzeum PK będzie także możliwość odsłuchania i pobrania na nośnik elektroniczny mało znanych utworów muzycznych, których autorstwo przypisywane jest Tadeuszowi Kościuszce.

 

Na Festiwalu Nauki Politechnika bawi i uczy

 

FestiwalNauki2019Od czwartku do soboty (16-18 maja) naukowców i studentów Politechniki Krakowskiej będzie można spotkać na Rynku Głównym  podczas Festiwalu Nauki i Sztuki. W czwartek, 16 maja  na stoiskach PK królować będą roboty i symulatory (bolidu elektrycznego i tramwaju)  oraz doświadczenia związane z mechaniką i elektrycznością. Będą też warsztaty wypłukiwania złota i drogich kamieni, warsztaty budowlane  i ekologiczne quizy.  


W piątek politechnicznymi namiotami zawładną architekci  i specjaliści od krajobrazu, środowiska i inżynierii lądowej. Będą plenerowe warsztaty rzeźbiarskie  i zajęcia z edukacji przestrzennej dla dzieci.  Naukowcy z PK nauczą jak zrobić sobie domowy lub biurowy filtr antysmogowy z roślin i materiałów z recyclingu,  a także ekologiczne zabawki z odpadów. Będą też prezentacje wytwarzania energii, kierowania ruchem w mieście, zabawy z minikoparką. W piątek o godz. 11 zaplanowano też gratkę dla fanów kolei - wycieczkę do Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym PKP PLK S.A w Krakowie (zbiórka chętnych przed namiotem Wydziału Inżynierii Lądowej). W sobotę w namiotach PK będzie kolorowo i wybuchowo. Chemicy zaprezentują widowiskowe doświadczenia (iskrzący wulkan, otrzymywanie fajerwerków). Matematycy i fizycy zapraszają do nauki szyfrowania i kodowania, a budowlańcy pokażą jak postawić energooszczędny dom i zrobią gościom wyjątkowe zdjęcia kamerą termowizyjną.  


W Festiwalowej „Kawiarence Naukowej” , miejscu popularnonaukowych debat, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej wezmą udział w panelach: „Miasta przyszłości” (czwartek, godz. 13), „Być EKO - moda czy konieczność?” (piątek, godz. 13), „Czy współczesny człowiek traci wrażliwość na piękno?” (sobota, godz. 15). Debaty odbędą się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul. Brackiej 10.


W czwartek i piątek czekamy na entuzjastów naukowej zabawy w godz. 10-18, w sobotę od 10 do 17.

 

Czytaj także:  Politechnika Krakowska na Festiwalu Nauki i Sztuki