Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki zaprasza na uroczyste posiedzenie Senatu PK,  na którym prof. Alberto Molinari z Uniwersytetu w Trydencie otrzyma tytuł  Doktora Honoris Causa Politechniki Krakowskiej. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek 28 października 2019 r. o godzinie 11  w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Jagiellońska 15).


Prof. Alberto Molinari jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej aktywnych na świecie naukowców w dziedzinie  metalurgii proszków. Jako najwyższej klasy specjalista z zakresu spiekania stopowych proszków metalicznych nie tylko przyczynił się do rozwoju nauki o materiałach, ale także wniósł ogromny wkład w opracowanie metodologii optymalizacji wielu procesów technologicznych w przemyśle metalurgii proszków.

 

Prof. Molinari ukończył studia z zakresu inżynierii chemicznej na Uniwersytecie w Padwie  w 1981 r. Stopień doktora w dyscyplinie metalurgia uzyskał w 1987 r. na Politechnice w Turynie. Od roku 1987 do dziś jest zawodowo związany z Uniwersytetem w Trydencie (University of Trento).  35-letnia aktywność badawcza profesora zaowocowała ponad 500 publikacjami we włoskich i  międzynarodowych czasopismach naukowych, a także w międzynarodowych materiałach konferencyjnych. Według Web of Science prace profesora były cytowane ponad 3 tysiące razy. Prof. Molinari jest  członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji naukowych na świecie: American Powder Metallurgy Institute, European Powder Metallurgy Association (EPMA), International Liaison Committee, Europejskich i Światowych Kongresów Metalurgii Proszków.  Od kilkudziesięciu lat prof. Alberto Molinari współpracuje z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, wniósł ogromny wkład w rozwój dyscypliny inżynieria materiałowa oraz  promowanie kadr naukowych na Politechnice Krakowskiej.

 

Program uroczystości – 28 października 2019 r., g. 11, Collegium Maius UJ
•    Otwarcie uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Krakowskiej
•    Laudacja rektora Politechniki Krakowskiej prof. Jana Kaziora
•    Nadanie tytułu doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej prof. Alberto Molinariemu
•    Wystąpienie  DHC PK prof. Alberto Molinariego
•    Zakończenie uroczystości

 

Więcej informacji udzieli:
Małgorzata Syrda-Śliwa
Rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej
Tel. 12 628 22 90, 601 145 888
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.