Listopad i grudzień na Politechnice Krakowskiej to czas bezinteresownego pomagania. Studenci PK zapraszają do wspierania ich charytatywnych akcji dedykowanych chorym dzieciom oraz podopiecznym placówek opiekuńczo-wychowawczych.  Na PK będzie można się przyłączyć do mikołajkowej zbiórki na prezenty, podarować włosy na peruki oraz wspomóc bezdomne zwierzaki.

14 listopada startuje akcja „Studenci dzieciom – Mikołajki 2019”

W czwartek 14 listopada już po raz 32. startuje akcja charytatywna „Studenci Dzieciom – Mikołajki”, organizowana przez Samorząd Studencki PK i Radę Osiedla Domów Studenckich PK. Studenci Politechniki zbierają pieniądze na prezenty mikołajowe dla dzieci z małopolskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych w Krakowie, Bochni, Skawinie i Żmiącej koło Ujanowic.  W tym roku wolontariusze zaczynają zbiórkę w czwartek 14 listopada o g. 12 pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Kampusie PK przy ul. Warszawskiej. – W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 35 tysięcy złotych i obdarować ponad 300 dzieciaków. W tym roku także liczymy na otwarte serca, być może uda się zbliżyć do rekordu akcji, który wynosi ponad 52 tys. zł – mówi Katarzyna Olender, koordynatorka akcji mikołajkowej. Kwestujących studentów będzie można spotkać na wszystkich wydziałach i w akademikach uczelni, w zaprzyjaźnionych parafiach, na imprezach sportowych i kulturalnych PK. 6 grudnia Święty Mikołaj z PK rozpocznie spotkania z dziećmi, którym przyniesie prezenty, o jakie poproszą w listach.

Więcej informacji o akcji na jej facebookowym profilu

27 listopada ścinamy włosy na peruki dla chorych dzieci

OwlosodpomocyPK2019W środę 27 listopada listopada w g. 9-17 Politechnika Krakowska po raz czwarty stanie się wielkim salonem fryzjerskim. Podczas akcji  „O włos od pomocy na PK”  każdy będzie mógł oddać włosy na peruki dla dzieci po chemioterapii. Zapisy chętnych na już trwają, można ich dokonać elektronicznie.

W wielkim cięciu tradycyjnie wezmą udział najlepsi krakowscy styliści fryzur, którzy swoją bezpłatną pracą także wspomagają szczytną akcję.  –  Ścięte włosy zostaną wykorzystane do produkcji peruk, które współorganizator naszego wydarzenia – Stowarzyszenie Mówimy NIEboRAKOWI – przekaże dzieciom zmagającym się z chorobą nowotworową – mówi Martyna Broda, organizatorka akcji. Utrata włosów jest bardzo częstym skutkiem ubocznym chemioterapi. Podarowana peruka może pomóc dziecku i jego rodzinie znosić trudy choroby i leczenia.

Włosy może oddać każdy chętny, nie tylko studenci Politechniki.  Minimalna długość włosów do oddania powinna wynosić co najmniej 30 cm. Włosy mogą być farbowane, zbliżone kolorem do naturalnego odcienia, ale nie rozjaśnione. – Podobnie jak w poprzednich latach fryzjerzy pomogą każdemu darczyńcy dobrać nową fryzurę. Wiemy już z poprzednich edycji akcji, że dzięki naszym mistrzom metamorfozy są bardzo spektakularne – podkreśla Martyna Broda. Organizatorzy zachęcają do wcześniejszych zapisów, tak, aby mogli przygotować dla każdego uczestnika wygodny dla niego termin wizyty. Jest jeszcze kilka miejsc także dla fryzjerów, którzy chcieliby jeszcze dołączyć do akcji.
Akcja odbędzie się w środę 27 listopada w godzinach od 9-17 na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki  (ul. Warszawska 24, s 317). Osoby, które nie będą mogły zjawić się na Politechnice w tym dniu lub wolą skorzystać z usług swojego salonu fryzjerskiego mogą przekazać ścięte włosy bezpośrednio organizatorom akcji. Prawidłowo obcięte włosy będą przyjmowane przez cały listopad i grudzień w biurze Samorządu Studenckiego PK w pok. 107, budynek SJO na kampusie przy ul. Warszawskiej 24.
W trzech poprzednich  edycjach akcji  na Politechnice włosy oddało już ponad 300 osób . W 2016 r. Politechnika była pierwszą uczelnią w Krakowie, gdzie zorganizowano takie wydarzenie.

Formularz rejestracyjny  - TUTAJ
Strona wydarzenia na FB - TUTAJ

Akcja SOS – uczelnie schroniskom

SOSuczelnieschroniskom2019Charytatywna akcja „SOS - Uczelnie Schroniskom” rozpocznie się na Politechnice Krakowskiej 18 listopada. Do 15 grudnia studenci i pracownicy uczelni będą zbierać karmę, lekarstwa, zabawki, legowiska i datki dla czworonogich podopiecznych małopolskich schronisk dla bezdomnych zwierząt.  Akcja SOS-Uczelnie Schroniskom odbywa się na krakowskich uczelniach i w instytutach PAN po raz 13. Społeczność Politechniki Krakowskiej będzie w niej uczestniczyć po raz trzeci. Akcje koordynuje Niezależne Zrzeszenie Studentów PK.

Więcej o akcji na jej profilu facebookowym