Uroczystości pogrzebowe
śp. Rektora prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza
rozpoczną się Mszą Św.
29 marca 2023 r. (środa) o godz. 12.00
w Bazylice Mariackiej w Krakowie.
Odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku
na Cmentarzu Rakowickim
rozpocznie się
o godzinie 14.30 (od bramy głównej).
Koordynacją uroczystości pogrzebowych zajmuje się Sekretariat Rektora Politechniki Krakowskiej – tel. 12 628 20 56
Księga kondolencyjna wyłożona została w holu rektorskim w budynku głównym PK (ul. Warszawska 24, I piętro) przy gabinecie śp. Rektora prof. Andrzeja Białkiewicza. Wpisy można składać:
• w piątek (24.03) – do godz. 16.00
• w poniedziałek (27.03) – w godz. 7.00-16.00
• we wtorek (28.03) – w godz. 7.00-16.00
• w środę (29.03) – w godz. 7.00-10.00
Uroczystości pogrzebowe śp. Rektora prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza rozpoczną się Mszą Św. 29 marca 2023 r. (środa) o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Rakowickim rozpocznie się o godzinie 14.30 (od bramy głównej).

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, Rektor Politechniki Krakowskiej. Z uczelnią był związany przez blisko 50 lat, od wkroczenia w jej mury jako student architektury. Funkcję rektora sprawował od września 2020 r. Wcześniej był prorektorem Politechniki dwóch kadencji i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK. Pracę naukową i dydaktyczną łączył z bogatą praktyką architektoniczną. Zmarł w środę 22 marca w godzinach późnowieczornych w Krakowie.
– Odejście Naszego Rektora jest niewyobrażalnie bolesnym ciosem dla całej społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej. Odchodzi wyjątkowy członek naszej wspólnoty, całkowicie oddany uczelni przez niemal pół wieku, współautor wielu naszych sukcesów i współtwórca nowej strategii dalszego rozwoju Politechniki – mówi w imieniu Kolegium Rektorskiego oraz pracowników i studentów PK prof. Dariusz Bogdał, prorektor ds. nauki uczelni. – Musimy pożegnać Jego Mgnificencję Rektora w połowie rektorskiej służby, w momencie naukowego i inwestycyjnego rozkwitu Politechniki, do którego tak mocno się przyczynił. Ciężko się z tym pogodzić. Tracimy nie tylko Rektora, ale też dociekliwego naukowca o ogromnej wiedzy, cenionego dydaktyka, utalentowanego twórcę. Przede wszystkim tracimy jednak bliskiego nam towarzysza w akademickim życiu, człowieka niezwykłej pracowitości, skromności i życzliwości, pokładającego wielką ufność w ludziach. Dla współpracowników i podwładnych, ale też dla studentów – zawsze wyrozumiałego, obdarzającego każdego szacunkiem. Jego odejście to ogromna strata nie tylko dla naszej uczelni, ale także dla środowiska akademickiego Krakowa i Małopolski, a także świata polskiej nauki i architektury.
Prof. Andrzej Białkiewicz urodził się 13 czerwca 1954 r. w Czeladzi. W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i rozpoczął pracę w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Kierował nim w latach 2011-2020. W 1987 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy poświęconej architekturze okresu międzywojennego i zagadnieniom konserwatorskim. Dysertacja stanowiła punkt wyjścia do dalszych prac badawczych i nawiązania międzynarodowych kontaktów naukowych. W 2005 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na podstawie pracy pt. „Rola rysunku w warsztacie architekta. Szkoła krakowska w kontekście dokonań wybranych uczelni europejskich i polskich”. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2018 r. Jego książka profesorska poświęcona była zmianom użytkowania obiektów sakralnych („Adaptive Reuse of Sacred Buildings”). 8 lipca 2020 r. prof. Andrzej Białkiewicz został wybrany na rektora Politechniki Krakowskiej. Objął funkcję 1 września 2020 r. Wcześniej – w latach 2012-2020 – był prorektorem uczelni do spraw ogólnych, odpowiedzialnym m.in. za inwestycje, rozwój infrastruktury badawczej i dydaktycznej oraz współpracę z otoczeniem samorządowym i gospodarczym.
Główne obszary zainteresowań badawczych prof. Białkiewicza dotyczyły teorii architektury współczesnej, a zwłaszcza architektury modernistycznej, roli rysunku w działalności architektów, zachowania dziedzictwa architektonicznego, procesów nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiska desakralizacji obiektów zabytkowych. Jest autorem lub współautorem ok. 140 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz 3 monografii. Był wielokrotnym laureatem dorocznych Nagród Rektora PK za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną, odznaczonym Honorową Odznaką PK. Brał czynny udział w krajowej i międzynarodowej współpracy naukowo-dydaktycznej. Występował na licznych konferencjach naukowych, m.in. w Nowym Jorku, Cottbus, Budapeszcie, Barcelonie, Florencji, Moskwie, Mexico City, Stambule, Kolonii, Quebecu, Singapurze, Xian, Bangkoku, Atenach. Współpracował z uczelniami zagranicznymi m.in. z Włoch, Niemiec, Austrii.
Pracę badawczą i dydaktyczną w obszarze architektury i konserwacji zabytków łączył z bogatą praktyką architektoniczną. Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów architektonicznych i architektoniczno-konserwatorskich (m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Łodzi, Częstochowie, Inowrocławiu, Włodawie, Dąbrowie Górniczej, Dębicy, Sosnowcu, Wolbromiu, Zakopanem, Lublinie), w tym ponad 50 realizacji kościołów i założeń sakralnych w Polsce (największe to kościół z zespołem klasztornym oo. Paulinów w Toruniu), a także na Ukrainie, Łotwie, w Kamerunie, na Węgrzech, Chorwacji, Republice Południowej Afryki, Słowacji. Znaczącym kierunkiem jego działań architektonicznych były realizacje konserwatorskie, m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie i Skałce w Krakowie.
Ważnym obszarem działalności akademickiej prof. Andrzeja Białkiewicza była dydaktyka w zakresie obrazowania architektury i tworzenia jej reprezentacji, projektowania, konserwacji zabytków i historii sztuki. Był wykładowcą cenionym i lubianym przez studentów Politechniki Krakowskiej, opiekunem licznych plenerów malarskich i rysunkowych. Jest promotorem kilku prac doktorskich, licznych dyplomów magisterskich, uczestniczył w roli recenzenta w postępowaniach o nadanie stopnia doktora, doktora habilitowanego i tytułu profesora. Jako wykładowca współpracował w przeszłości także z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (1997-2012) oraz z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie (2010-2012).
Profesor Andrzej Białkiewicz był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń działających w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego, takich jak: ICOMOS, DOCOMOMO, ReUSO. Był też członkiem branżowych organizacji architektonicznych i budowlanych: SARP, MOIA, Rady Naukowej Galicyjskiej Izby Budownictwa, a także członkiem Międzynarodowego Instytutu ds. Edukacji Inżynierów WIETE w Melbourne. Zasiadał w Radzie do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy prezydencie RP oraz Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa. Był rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony zabytków, a także członkiem zespołu ekspertów Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Miał wiele pasji – interesował się historią motoryzacji, uczestniczył w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, był znawcą muzyki klasycznej, swoje prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych.
Społeczność Politechniki Krakowskiej żegna swojego Rektora z ogromnym bólem. Żonie, Bliskim i Przyjaciołom Profesora Andrzeja Białkiewicza składamy najszczersze kondolencje.
Uroczystości pogrzebowe
śp. Rektora prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza rozpoczną się Mszą Św.
29 marca 2023 r. (środa) o godz. 12.00
w Bazylice Mariackiej w Krakowie.
Odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Rakowickim rozpocznie się
o godzinie 14.30 (od bramy głównej).


Szanowni Państwo,
w związku ze śmiercią rektora prof. Andrzeja Białkiewicza społeczność Politechniki Krakowskiej otrzymała bardzo wiele listów ze słowami wsparcia i wyrazami współczucia.
Poniżej prezentujemy listy i wspomnienia już nadesłane. Księgę będziemy uzupełniać na bieżąco.
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, związanego z tą Uczelnią przez ostanie pół wieku, cenionego naukowca i oddanego dydaktyka, wybitnego specjalisty z zakresu architektury, życzliwego i serdecznego człowieka.
Z zadumą wspominam rozmowy ze śp. Panem Rektorem, w których urzeczywistniało się Jego autentyczne zatroskanie o rozwój środowiska akademickiego Krakowa.
W tych trudnych chwilach łączę się z Rodziną, Bliskimi i Społecznością Politechniki Krakowskiej, przekazując wyrazy współczucia.
Wojewoda Małopolski
Łukasz Kmita
Z głębokim smutkiem żegnamy
prof. dr. hab. arch. Andrzeja Białkiewicza
Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w kadencji 2020-2024
Prorektora Politechniki Krakowskiej ds. ogólnych w latach 2012–2020
Kierownika Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby
Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia
Łączymy się w bólu ze Społecznością Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
Przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
prof. dr hab. Jacek Popiel
oraz
Senat i Społeczność Akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego
Szanowni Państwo,
z wielkim smutkiem i żalem Społeczność Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przyjęła wiadomość o śmierci świętej pamięci prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza – od września 2020 r. Rektora Politechniki Krakowskiej, w latach 2012-2020 Prorektora do spraw Ogólnych PK, w latach 2011-2020 Kierownika Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK, autora wielu tekstów i publikacji naukowych, znakomitego pedagoga i wykładowcy.
W imieniu Władz Rektorskich, Senatu oraz całej Społeczności naszej Uczelni składam wszystkim Członkom Wspólnoty Akademickiej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki nasze najgłębsze kondolencje i szczere wyrazy współczucia.
W obliczu tego smutnego wydarzenia łączymy się w bólu i żałobie z Władzami Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, a także Krewnymi i Współpracownikami Zmarłego Rektora – prosimy o przekazanie im wyrazów współczuda oraz życzeń wielu sił w tym trudnym dla nich czasie.
dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Społeczności Akademicka,
wspónota Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie z głębokim smutkiem przyjęła wiadomość, że po pięknym i bogatym życiu, wypełnionym pracą oraz służbą drugiemu człowiekowi zmarł prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz – Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w kadencji 2020-2024. Jako profesor swoją ogromną wiedzą, wyjątkowym usposobieniem i serdecznością, zyskał wielką estymę członków Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, szczególnie Związku Uczelni „InnoTechKrak", służąc od wielu lat radą i wsparciem. Zostanie zapamiętany jako człowiek wielkiej kultury, życzliwy przyjaciel, wybitny architekt-wizjoner i oddany swej misji nauczyciel akademicki.
Profesor był uosobieniem słowa Mistrz, i to dzięki Jego wsparciu i życzliwości wielu młodych ludzi odkryło w sobie talent naukowy, a opracowane przez Niego koncepcje z zakresu architektury współczesnej i modernistycznej przyczyniły się do przemiany naszych małych ojczyzn, czyniąc z nich miejsca przyjazne dla ludzi.
Zwłaszcza w takich chwilach silniej rozumiemy głęboką prawdę ukrytą w słowach: ,,Vita brevis, ars longa", gdyż dostrzegamy, że chociaż nic ma już wśród nas tego wybitnego, Artysty to jego dzieła i rysunki żyją stanowiąc zapis geniuszu swego Twórcy.
Pragnę zapewnić, że od dnia 22 marca 2023 roku osoba prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza pozostawać będzie w naszej wdzięcznej pamięci. Wspólnie odczuwamy, że Jego odejście napełniło Społeczność Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki głębokim żalem. Jako wspólnota akademicka łączymy się z Państwem w smutku.
Społeczność Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Szanowni Państwo,
z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci JM Rektora prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza.
Wspaniałego pedagoga, wychowawcę wielu. pokoleń młodzieży, dobrego Człowieka, życzliwego Przyjaciela, oddanego swej misji nauczyciela akademickiego, który dzielił się mądrością, wiedzą i doświadczeniem.
W imieniu wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Pedagogicznego, na ręce Kolegium Rektorskiego, składam wyrazy głębokiego współczucia całej Społeczności Politechniki Krakowskiej oraz Bliskim i Przyjaciołom Pana Profesora.
prof. dr hab. Piotr Borek
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Społeczność Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
z głębokim żalem i smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci
prof. dra hab. inż. arch. ANDRZEJA BIAŁKIEWICZA
Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki,
byłego Prorektora oraz wieloletniego Kierownika Katedry
Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK,
wybitnego naukowca o ogromnej wiedzy i doświadczeniu,
oddanego pracy pedagoga i utalentowanego twórcę.
Nauka Polska straciły wybitnego naukowca - Człowieka wielkiego formatu, niezwykłego serca i wielkiej kultury.
Odejście Pana Profesora to ogromna strata
dla całego środowiska akademickiego Krakowa i Małopolski,
a także świata polskiej nauki i architektury.
Rodzinie Zmarłego
oraz całej społeczności akademickiej PK
składamy najgłębsze wyrazy współczucia.
Rektor, Senat i cała Społeczność
Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
Wielce Szanowne i Szanowni
społeczność naszej Uczelni z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej.
Zmarły był nie tylko wybitnym naukowcem - obok prac badawczych i dydaktyki zajmował się projektowaniem architektonicznym a także konserwacją zabytków. Był naszej społeczności bliski nie tylko poprzez obszar jakim przez niemałą część życia kierował jako szef Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK, ale pełniąc najwyższe uczelniane funkcje otwarty był zawsze na nieoczywiste partnerstwa i współpracę. Szczególnie też poświęcał swój czas ochronie dziedzictwa kulturowego, doceniając w szerokim kontekście ważną rolę kultury.
Miałem ogromną przyjemność wielokrotnie spotykać się z Panem Profesorem. Zapamiętam go jako człowieka życzliwego, o olbrzymiej wiedzy i szerokich zainteresowaniach.
W imieniu całej społeczności Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie składam najszczersze kondolencje Społeczności Politechniki Krakowskiej, bliskim i przyjaciołom Profesora.
Z poważaniem
prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
Rektor Akademii Sztuk Pięknych
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci Jego Magnificencji, prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Bialkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej.
Nagła śmierć każdego człowieka jest wydarzeniem bardzo tragicznym, a strata urzędującego Rektora jest dotkliwym i bolesnym przeżyciem dla całej wspólnoty akademickiej. Nauka utraciła w osobie prof. Andrzeja Bialkiewicza wybitnego uczonego, zasłużonego nauczyciela akademickiego, doświadczonego organizatora i inicjatora wielu przedsięwzięć, które przysłużyły się całemu środowisku naukowemu. Swój talent i wysiłek twórczy Profesor Bialkiewicz w pełni oddal rozwojowi nauki, kształceniu kolejnych pokoleń i rozwojowi szkolnictwa wyższego.
W imieniu Senatu i społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej oraz własnym składam Państwu najszczersze wyrazy współczucia.
prof. Krzysztof Wilde
Rektor Politechniki Gdańskiej
Szanowni Państwo,
z poczuciem głębokiego smutku i żalu przyjąłem wiadomość o smierci prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, rektora Politechniki Krakowskiej, cenionego naukowca, dydaktyka i twórcę.
Profesor był niezwykłą postacią i Jego odejście to duża strata nie tylko dla społeczności akademickiej Państwa Uczelni, całego środowiska naukowego, ale także dla Krakowa i jego mieszkańców.
Liczne medale i nagrody za dokonania w różnych aspektach Jego działalności, jakie zgromadził przez całe życie potwierdzają, że był człowiekiem ambitnym, posiadającym ogromną wiedzę, jak również zaangażowanym w sprawy Uczelni i miasta. Profesor pozostawił bogaty ślad w nauce. Wyrażam więc nadzieję, że Jego dokonania zawodowe staną się źródłem inspiracji dla tych, którzy zechcą kontynuować Jego dzieło.
W imieniu społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej składam szczere kondolencje i wyrazy współczucia. W tych trudnych chwilach łączymy się także w bólu i modlitwie z rodziną oraz bliskimi Pana Profesora.
prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater
Rektor Politechniki Lubelskiej
Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. JM prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej.
Odejście śp. Pana Rektora jest niepowetowaną stratą nie tylko dla społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej, lecz także dla całego świata nauki, kultury i architektury, zarówno rodzimego jak i zagranicznego oraz dla osób najbliższych śp. Panu Rektorowi.
Krakowskie środowisko naukowe straciło wybitnego profesora, naukowca, wychowawcę wielu pokoleń, wyjątkowego, aktywnego i lubianego przez studentów pedagoga, a także wspaniałego człowieka, architekta rozwoju i rozkwitu Politechniki Krakowskiej. Niezmiernie bogaty życiorys śp. Pana Rektora ukazuje oddanie się nauce, poświęcenie się pracy oraz umiłowanie życia.
Wraz z całą Społecznością Akademii lgnatianum w Krakowie pragnę złożyć na ręce Pana Rektora nasze najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci tego wybitnego profesora i architekta, długoletniego nauczyciela akademickiego i Rektora Politechniki Krakowskiej.
Śmierć zawsze pozostawia pustkę w sercach bliskich. Z pewnością, bardzo trudno będzie wypełnić lukę, którą wytworzyło odejście Pana Rektora.
W tych trudnych chwilach dla całej Społeczności Akademickiej Politechniki Krakowskiej, zapewniamy o pamięci w modlitwie duchowym towarzyszeniu w jakże bolesnym i niełatwym dla Szanownych Państwa oraz Rodziny momencie próby wiary i ufności w Boże miłosierdzie.
Aby dobry Bóg dodawał otuchy w przeżywaniu bolesnej pustki po stracie Śp. Rektora prof. Andrzeja Białkiewicza oraz aby w tym czasie żałoby zarówno Społeczność Akademicka Politechniki Krakowskiej jak i pogrążona w żałobie Rodzina mogli doświadczyć Bożej miłości i ludzkiej życzliwości.
dr hab.Tomasz Homa SJ, prof. AIK
Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Śp.
prof. dr. hab. inż. Andrzeja Białkiewicza
Profesora nauk technicznych, Architekta, Nauczyciela akademickiego, Badacza, Organizatora
Rektora Politechniki Krakowskiej
Śmierć Śp. Rektora prof. Andrzeja Białkiewicza pogrążyła w wielkim żalu środowisko akademickie, uświadamiając nam jednocześnie kruchość i wielkość ludzkiego życia.
Śp. Profesor wywarł wielki wpływ na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego, a Jego praca i niezwykła osobowość przyciąga świat akademicki do Politechniki Krakowskiej - miejsca, w którym realizował swoje zawodowe pasje.
W jakże wielu obszarach odnajdujemy wartościowe dzieła Jego życia, związane z działalnością naukową, architektoniczną, dydaktyczną i organizatorską, a także niezwykłe ślady, jakie pozostawił w umysłach i sercach swoich wychowanków, współpracowników i przyjaciół. Pozostają one żywym i pięknym dziedzictwem, wzbogacającym rozwój Jego umiłowanej Alma Mater, nauki i każdego, kto miał zaszczyt spotkać Profesora, na swojej życiowej drodze.
Łączymy się w bólu z Rodziną Śp. Rektora oraz bliską Jego sercu Społecznością Politechniki Krakowskiej.
W naszej serdecznej pamięci pozostanie Jego przyjaźń, zaangażowanie w nowatorskie inicjatywy naukowe, z jednoczesną troską i dbałością o historię i wielopokoleniowe tradycje, a także integrację środowiska akademickiego wokół spraw ważnych dla naszej Ojczyzny i szkolnictwa wyższego.
W imieniu Senatu i wspólnoty Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach składam Rodzinie, Społeczności Politechniki Krakowskiej, wszystkim Współpracownikom, Przyjaciołom i Studentom Śp. Profesora najgłębsze wyrazy szczerego współczucia.
Cześć Jego Pamięci!
prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
W imieniu społeczności akademickiej Politechniki Poznańskiej
oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych
składam serdeczne wyrazy współczucia z powodu śmierci
prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza
Rektora Politechniki Krakowskiej
wspaniałego nauczyciela akademickiego, wybitnego naukowca i specjalistę w dziedzinie architektury,
który przez wiele lat pełnił funkcje kierownika Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK,
prorektora Uczelni do spraw ogólnych w latach 2012-2020 oraz Rektora Politechniki Krakowskiej od 2020 r.
Żegnamy znakomitego przedstawiciela środowiska nauki, członka wielu organizacji naukowych, takich jak:
ICOMOS, DOCOMOMO, ReUSO, branżowych organizacji architektonicznych i budowlanych: SARP, MOIA,
Rady Naukowej Galicyjskiej Izby Budownictwa,
członka Międzynarodowego Instytutu ds. Edukacji Inżynierów WIETE w Melbourn,
Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy prezydencie RP
oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Żegnamy naszego nieocenionego kolegę i przyjaciela,
który wniósł olbrzymi wkład w rozwój szkolnictwa wyższego
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski
Rektor Politechniki Poznańskiej
Szanowni Państwo,
społeczność Uniwersytetu Łódzkiego z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci śp. prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.
Pan Profesor był wybitnym naukowcem, dydaktykiem, architektem i bardzo dobrym, serdecznym człowiekiem. Łączymy się w bólu z bliskimi Pana Rektora i przekazujemy wyrazy współczucia z powodu odejścia tak wspaniałej osoby. Świat nauki bardzo wiele stracił.
Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
prof. dra hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicza,
Rektora Politechniki Krakowskiej
Wieloletniego Wykładowcy oraz Przyjaciela
Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Żegnamy z ogromnym smutkiem Człowieka życzliwego i otwartego na świat,
pełnego pasji i poświęcenia. Pamiętamy i będziemy pamiętać
o wkładzie Pana Profesora w rozwój naszej Uczelni.
Przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia i otuchy
w tych trudnych dla Państwa chwilach.
Prezydent, Władze i Społeczność Akademicka
Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Szanowni Państwo,
z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że na zawsze opuścił naszą akademicką wspólnotę Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej Profesor Andrzej Białkiewicz.
Składam w imieniu własnym, ale przede wszystkim w imieniu przyjaciół z Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych szczere wyrazy współczucia, pogrążonej w żałobie rodzinie oraz środowisku naukowemu i dydaktycznemu tej wspaniałej Szkoły Wyższej.
Odszedł od nas na zawsze niezwykły naukowiec, znakomity dydaktyk, wychowawca wielu pokoleń architektów, którzy bez wątpienia będą pamiętać i wdrażać Jego nauki.
Drogi Andrzeju, spoczywaj w pokoju!
Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski
Rektor Politechniki Poznańskiej
przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych
W imieniu Senatu oraz całej społeczności Politechniki Wrocławskiej pragnę przekazać serdeczne słowa współczucia, smutku i żalu po śmierci znamienitego Człowieka
Śp.
prof. Andrzeja Bialkiewicza
Rektora Politechniki Krakowskiej
Rodzinie zmarłego Pana Rektora przekazuję słowa wsparcia i pocieszenia.
Z wyrazami szacunku
prof. Arkadiusz Wójs
Rektor Politechniki Wrocławskiej
Z głębokim żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza — zasłużonego Rektora i Prorektora Politechniki Krakowskiej związanego z Uczelnią przez blisko 50 lat.
Zapamiętamy Profesora jako wybitnego naukowca, niezwykle twórczego i pracowitego dydaktyka, serdecznego przyjaciela środowisk akademickich, który swoją niespożytą energią budził powszechny szacunek i uznanie. W osobie Profesora utraciliśmy znamienitego człowieka, nauki polskiej o trudnych do przecenienia zasługach w dziedzinie architektury. Odszedł od nas wychowawca wielu pokoleń architektów, dla których dokonania Profesora będą najlepszą inspiracją.
Pamięć o prof. dr. hab. arch. Andrzeju Białkiewiczu pozostanie na zawsze wśród społeczności akademickiej Politechniki Częstochowskiej.
Z poważaniem
prof. dr hab. inż. Norbert Szczygiol
Rektor Politechniki Częstochowskiej
Z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Profesora Andrzeja Białkiewicza - Rektora Politechniki Krakowskiej, wybitnego naukowca, cenionego dydaktyka i utalentowanego twórcy, wspaniałego organizatora życia akademickiego oraz wychowawcy wielu pokoleń młodych Polaków.
Na ręce Pana Profesora przekazuję w imieniu Senatu, wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu i swoim dla Rodziny Zmarłego oraz całej wspólnoty akademickiej Politechniki Krakowskiej wyrazy głębokiego współczucia i żalu po stracie cenionego naukowca i architekta oraz wspaniałego człowieka.
prof. dr hab. Sławomir Bukowski
Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu
Społeczność Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte z ogromnym smutkiem i najgłębszym żalem przyjęła wiadomość o śmierci prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
Odejście tak, wybitnego naukowca i pedagoga to wielki wstrząs i ogromna strata dla świata nauki i całej naszej wspólnoty akademickiej.
W imieniu własnym oraz wspólnoty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni pragnę złożyć z głębi serca płynące kondolencje i zapewnić o naszym najgłębszym współczuciu.
Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht
Rektor Komendant Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci JM Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, wybitnego autorytetu naukowego w dziedzinie architektury, znakomitego twórcy, wychowawcy wielu pokoleń młodzieży, a przede wszystkim wspaniałego Człowieka, związanego ze swoją Uczelnią przez całe zawodowe życie.
W imieniu Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego, społeczności akademickiej oraz moim własnym składam na ręce Pana Profesora wyrazy szczerego współczucia dla Bliskich Zmarłego Rektora i całej społeczności Politechniki Krakowskiej.
prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski
Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego
Szanowni Państwo,
z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, Rektora i wieloletniego pracownika Państwa Uczelni. Jego odejście pozostawia nas z wielkim bólem i poczuciem straty. W imieniu społeczności akademickiej Politechniki Rzeszowskiej i własnym składam najszczersze kondolencje z powodu utraty wyjątkowego Naukowca, cenionego Dydaktyka, utalentowanego Twórcy i Artysty. Liczne Jego zasługi na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Pan Profesor był dla wielu z nas nie tylko wielce zasłużonym i cenionym Rektorem Politechniki Krakowskiej, ale również Kolegą, z którym łączyło nas wiele lat współpracy, wspólnych projektów, spotkań, rozmów. Śmierć tego wspaniałego, życzliwego i niezwykle szlachetnego Człowieka to niepowetowana strata dla całego środowiska akademickiego, tej pustki nie da się wypełnić.
Kierując słowa głębokiego współczucia do całej społeczności Politechniki Krakowskiej, prosimy także o przekazanie kondolencji Rodzinie Pana Profesora.
prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik
Rektor Politechniki Rzeszowskiej
Władze Uczelni,
Społeczność Akademicka
Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
W imieniu całej Społeczności Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz swoim własnym, składam wyrazy żalu i współczucia z powodu śmierci śp. Prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, cenionego naukowca i oddanego dydaktyka, wybitnego specjalisty z zakresu architektury.
Pan Profesor pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako osoba skromna i życzliwa, a przy tym niezwykle zaangażowana w kwestie nauki i rozwoju Politechniki Krakowskiej.
Wiadomość o Jego śmierci przyjęliśmy z ogromnym smutkiem i bólem.
Z poważaniem
dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni
Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie
Szanowni Państwo,
Ze smutkiem i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Bialkiewicza Rektora Politechniki Krakowskiej.
Śmierć Pana Profesora jest niepowetowaną stratą zarówno dla Rodziny i bliskich, a także całej społeczności w której żył, pracował i którą zawsze wspierał swą wiedzą, umiejętnościami i życzliwością.
Odszedł uczony o wielkiej erudycji i niezwyklej charyzmie, niezawodny w przyjaźni, szlachetny wobec ludzi i całym sercem oddany nauce.
Politechnika Krakowska zawsze była bliska Panu Profesorowi. Jako Rektor, zawsze stawiał na pierwszym miejscu jej dobro i dynamiczny rozwój, wykazując przy tym szczególną troskę o pracowników i studentów.
W imieniu społeczności Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i własnym, Senatowi, Pracownikom i Studentom Politechniki Krakowskiej oraz bliskim i przyjaciołom Profesora, składam wyrazy najgłębszego współczucia.
Z wyrazami Szacunku
dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk, profesor uczelni
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
śp. prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza
Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
Rodzinie, Najbliższym
oraz całej Społeczności Akademickiej
przekazujemy wyrazy szczerego współczucia
Władze oraz Społeczność Akademicka
Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu
dr Bianka Godlewska-Dzioboń
p.o. Rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza
Rektora Politechniki Krakowskiej
Przewodniczącego Związku Uczelni InnoTechKrak
wyrazy głębokiego współczucia i słowa otuchy
dla Rodziny oraz całej społeczności Politechniki Krakowskiej
składa
Związek Uczelni InnoTechKrak
Dyrekcja, Rada Naukowa oraz pracownicy Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk przekazują wyrazy głębokiego żalu z powodu śmierci Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Bialkiewicza wybitnego pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń studentów i naukowców, człowieka o szerokich horyzontach, szlachetnego i życzliwego przyjaciela wielu pracowników naszego instytutu.
Odejście Profesora to ogromna strata dla Politechniki Krakowskiej, krakowskiego środowiska akademickiego oraz świata polskiej nauki i architektury.
Składamy kondolencje dla społeczności Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.
Profesor Andrzej Białkiewicz pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako wspaniały człowiek, ceniony uczony i wielki autorytet.
prof. dr hab. Tadeusz Lesiak
Dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Nauk
prof. dr hab. Antoni Szczurek
Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Nauk
Szanowni Państwo,
z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Magnificencji prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza. Odszedł od nas dociekliwy naukowiec, wspaniały dydaktyk oraz pełen pasji organizator życia akademickiego, którego oddanie dla spraw Politechniki Krakowskiej mogą stanowić dla wszystkich wzór i inspirację.
Odejście prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkowskiego to ogromna strata dla całej Uczelni, ale także dla środowiska akademickiego Krakowa i Małopolski oraz polskiej nauki i architektury. Pamięć o Profesorze pozostanie w jego publikacjach, dziełach oraz wspomnieniach osób, które miały przyjemność spotkać go na swej drodze.
Pragnę złożyć rodzinie i bliskim oraz wszystkim współpracownikom Jego Magnificencji wyrazy głębokiego współczucia. Słowa wsparcia kieruję także do całej społeczności akademickiej, która straciła swojego Rektora – przewodnika i wieloletniego członka wspólnoty Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.
prof. dr hab. Stanisław Wrzosek
Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej
Z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Profesora Andrzeja Białkiewicza - Rektora Politechniki Krakowskiej, wybitnego naukowca, poważanego dydaktyka i utalentowanego twórcy architektury, którego ślady pracy można również spotkać na terenie Chorwacji.
Przekazuję na ręce Pana Profesora dla Rodziny Zmarłego, Jego Bliskich i Przyjaciół oraz środowiska akademickiego Politechniki Krakowskiej wyrazy głębokiego współczucia i żalu po stracie wybitnego naukowca oraz wspaniałego człowieka i przyjaciela Chorwacji.
Będzie nam bardzo brakowało Profesora przy organizacji kolejnych wspólnych projektów Politechniki Krakowskiej i Konsulatu Republiki Chorwacji w Krakowie.
Ze smutkiem i wyrazami poważania
Paweł Włodarczyk
Konsul Honorowy Republiki Chorwacji
Z niedowierzaniem i wielkim smutkiem odebraliśmy informację o nagłej śmierci Prof dra hab. arch. Andrzeja Bialkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej. Odejście, zwłaszcza tak niespodziewane Profesora, Rektora - napawa smutkiem i poczuciem straty.
W imieniu Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej, wietnamskich absolwentów Politechniki Krakowskiej i swoim własnym - Senatowi, Profesorom, Pracownikom, studentom oraz Rodzinie, bliskim i przyjaciółom Profesora - składam wyrazy najgłębszego współczucia.
Z wyrazami szacunku
dr arch. Nguyen The Thao
Prezes Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej
Z głębokim żalem
przyjęliśmy smutną i przygnębiającą wiadomość o śmierci
prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza
Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
Jego odejście to ogromna strata dla środowiska naukowego
Krakowa i Małopolski.
Rodzinie zmarłego oraz społeczności akademickiej PK
składamy najgłębsze wyrazy współczucia.
Zarząd Oddziału
Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP w Krakowie
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dra hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej.
W imieniu pracowników firmy „Czamara” oraz własnym składam wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie zmarłego, przyjaciołom, współpracownikom oraz pogrążonej w żałobie społeczności Politechniki Krakowskiej.
Z wyrazami szacunku
Marek Czamara
Prezes Zarządu F.H.U. URZĄDZENIA CHŁODNICZE
Szanowni Państwo, Szanowna Społeczności Uczelniana,
W imieniu Zarządu i Pracowników Grupy Pekabex pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia z powodu nagłego odejścia Pana Profesora Andrzeja Bialkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej.
Wśród nas jest wielu absolwentów krakowskiej Alma Mater, ja osobiście miałem zaszczyt nie raz gościć w jej murach podczas ważnych inżynierskich wydarzeń. Dlatego tym głębiej dotknęła nas ta smutna wiadomość.
Pan Profesor Andrzej Bialkiewicz był nie tylko wzorem naukowca, poświęcającego się w pełni dla swojej ukochanej dziedziny, architektury, i osiągającego w niej sukcesy, lecz także wybitną postacią na arenie krajowej i międzynarodowej. Świadczył o tym cały dorobek naukowy i przyznane wyróżnienia i odznaczenia.
Strata tak wspaniałej Osoby dotyka nie tylko Rodzinę, ale całą Społeczność Uczelni - i nas wszystkich, związanych z architekturą i budownictwem. Raz jeszcze składam szczere kondolencje.
Przemysław Borek
Prezes Zarządu Pekabex
Szanowna Społeczności Politechniki Krakowskiej,
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jego Magni cencji, prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej.
Jego wielowymiarowa, nie dająca się zamknąć w kilku zdaniach postać była dla całego Stowarzyszenia uosobieniem mądrości, życzliwości oraz otwartości na drugiego człowieka. Czyli wszystkiego tego, co cementuje naszą działalność i łączy naszych członków, ludzi z różnych roczników, pokoleń, środowisk.
Jego Magni cencję zawsze zapamiętamy jako pełnego empatii człowieka bardzo wysokiej kulturze osobistej, nieprzeciętnej ciekawości świata, bezgranicznie zaangażowanego w budowanie serdecznych relacji między ludźmi i zawsze gotowego do pomocy innym.
Nieobecność Rektora Andrzeja Białkiewicza, niemożność udania się do niego na rozmowę dotyczącą tak ważnych dla niego losów Politechniki czy politechnicznej społeczności, jest dla nas bolesną stratą,
z którą jeszcze długo będziemy się oswajać.
Małżonce i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Cześć Jego Pamięci!
Izabela Paluch
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
Szanowni Państwo,
z wielkim smutkiem przyjmujemy wiadomość o śmierci JM Rektora Politechniki Krakowksiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza. Chcielibyśmy złożyć wyrazy najszczerszego współczucia rodzinie, przyjaciołom oraz całej społeczności akademickiej.
Śmierć JM Rektora to ogromna strata dla nas wszystkich. Był on nie tylko wspaniałym liderem akademickim, ale również wspaniałym człowiekiem, którego życzliwość, wiedza i pasja dotknęły wiele osób.
Pragniemy wyrazić nasze głębokie kondolencje i podzielić ból z rodziną i bliskimi rektora. Niech ich siła i wytrwałość w tym trudnym czasie pozwoli im przetrwać ten bolesny moment.
Z wyrazami szacunku,
Grzegorz Kaliński
Prezes Zarządu Kalasoft
Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Śp. prof. dr. hab. inż. Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej.
Odszedł wspaniały i serdeczny Rektor, Profesor, Przyjaciel –
szlachetny, prawy, miły, bezpośredni, otwarty, mocno zaangażowany
w budowanie dobrych relacji, znajdujący czas na potrzeby innych.
Promieniował życzliwością dla ludzi.
To ogromna strata dla całej naszej politechnicznej społeczności.
Rodzinie, Bliskim i Współpracownikom
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Izabela Paluch
Prezes Zarządu INTECH PK sp. z o.o. Spółka celowa Politechniki Krakowskiej





Jest rok 2091. Życie na Marsie stało się nieuniknioną rzeczywistością, bowiem na Ziemi nie da się już mieszkać. Wszystkie agencje kosmiczne połączyły siły, żeby założyć osadę na Czerwonej Planecie. Mars stawia im jednak pewne wyzwania. Potrzeba architektów, którzy sobie z nimi poradzą. Gdzie takich znaleźć? Na Politechnice Krakowskiej!
Domy na Marsie były tematem przewodnim tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu z serii „Alternate Realities” zorganizowanego przez platformę The Charette. Jak sama nazwa wskazuje, konkurs odbywał się w alternatywnej rzeczywistości. Miał on charakter koncepcyjny. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie struktury, w której mogłoby zamieszkać od 4 do 6 osób na Marsie. Dom ten miałby stanowić podstawę pierwszej ludzkiej kolonii na Czerwonej Planecie.

Projektanci musieli uwzględnić wyzwania fizyczne i psychiczne jakie niosłoby ze sobą życie na obcej planecie. Dom musi zapewniać nie tylko wygodną do życia przestrzeń, ale też chronić mieszkańców przed trudnymi warunkami. Atmosfera Czerwonej Planety składa się głównie z dwutlenku węgla. Jest ona niezwykle cienka, a ciśnienie atmosferyczne wynosi tylko ok. 1 proc. ziemskiego. Planeta nie ma pola magnetycznego, przez co jej powierzchnia jest wystawiona na promieniowanie kosmiczne. Temperatura powierzchni Marsa waha się, spadając do ponad −100 st. Celsjusza, a w ciepłe dni dochodząc do ok. 20 st. Celsjusza. To tylko niektóre z wyzwań jakie przed ewentualnymi mieszkańcami stawiałaby Czerwona Planeta. Projektanci musieli też zastanowić się nad tym, w jaki sposób mieszkańcy będą poruszać się między pomieszczeniami czy wychodzić na zewnątrz.

Z tym niełatwym zadaniem postanowili zmierzyć się studenci Politechniki Krakowskiej – Anna Kordaszewska i Jakub Knapek. Zdaniem jury ich projekt pn. „FF-Flora Frontier” zasługuje na wyróżnienie. Praca studentów PK znalazła się w gronie 30 najlepszych pomysłów zakwalifikowanych do finałowej rundy konkursu.
Zaprojektowany przez Annę Kordaszewską i Jakuba Knapka dom przeznaczony jest dla czterech osób. Każdy z lokatorów ma własną sypialnię, która pozwala na moment prywatności. Jak czytamy w opisie projektu*: „symetryczny kształt obiektu ilustruje równowagę między fizycznymi i psychicznymi potrzebami ludzi”. W zaprojektowanym domu znajduje się zarówno siłownia, jak i pokój gier oraz biblioteka. Jest on samowystarczalny i odpowiada na różne potrzeby. Struktura wyposażona jest choćby w placówkę medyczną i pokój kwarantanny.
W centrum domu studenci zaprojektowali szklaną rurkę, w której umieszczone jest drzewo jako symbol zakorzenienia się na nowej planecie, a jednocześnie jako element przypominający o Ziemi. Konstrukcja domu nie jest skomplikowana. Proste ściany podzielone są na segmenty, które pozwalają na sprawne budowanie etapami.
Całość zaprojektowanego domu zdominowana jest przez wielofunkcyjną siatkę, która m.in. osłania obiekt przed promieniowaniem, zacienia oraz odciąża konstrukcję. Studenci zaprojektowali aerodynamiczny dach budynku. Każdy pojedynczy obiekt miałby mieć kształt liścia, tak by po połączeniu go z innymi tego typu budynkami, na powierzchni planety utworzył się kwiatowy wzór.

Organizatorzy stawiali przed uczestnikami także wymagania związane z materiałami i technikami budowlanymi. Z uwagi na odległość między Marsem a Ziemią, do budowy powinny być wykorzystane materiały dostępne na Czerwonej Planecie. Z kolei ze względu na surowe środowisko, niemożliwe byłoby wykorzystanie tradycyjnych technik budowlanych. Projektanci musieli więc wymyślić nowe sposoby na budowę marsjańskich domów. – Bazując na badaniach naukowców, między innymi z NASA, postanowiliśmy skorzystać z technologii druku 3D, która na ten moment wydaje się najbardziej efektywna, ponieważ pozwala ona na wykorzystanie naturalnych surowców pokrywających Czerwoną Plantę, takich jak regolit – wyjaśnia Anna Kordaszewska.
Jak wiadomo, życie na Marsie wymagałoby użycia generatorów tlenu, znalezienia sposobów na wytwarzanie energii czy produkcję żywności. Jednak na potrzeby konkursu nie było wymagane zaprojektowanie tego typu usług. – Cały proces budowy powinien być maksymalnie zautomatyzowany, aby w jak najmniejszym stopniu narażać kolonizatorów na niekorzystne warunki klimatyczne. Obiekt powstał w oparciu o aktualnie posiadaną wiedzę, ale mamy nadzieję, że w roku 2091 technologie budowy na innych planetach będą już rozwinięte w znacznym stopniu – mówi Jakub Knapek.
*opis znajduje się na stronie organizatorów konkursu (link)
(jg)
{fastsocialshare}
Skitouring, astrofotografia, żeglarstwo, rzeźbiarstwo… to tylko kilka przykładów aktywności, którym oddają się pracownicy i studenci Politechniki Krakowskiej w czasie wolnym. Dział Promocji PK zaprasza na nowy cykl – #PoznajmySię – dzięki któremu członkowie naszej uczelnianej społeczności będą mieli okazję na lepsze poznanie siebie nawzajem.
Na początek trochę faktów. Na Politechnice Krakowskiej studiuje obecnie 12 201 studentów – w tym 479 osób z zagranicy. Pracownicy także stanowią niemałą grupę. Uczelnia zatrudnia 1978 osób, a 56 proc. tej liczby to pracownicy badawczo-dydaktyczni.
Społeczność PK tworzą niezwykli ludzie, posiadający często ciekawe pasje.
– Oczywiście, w tak dużej społeczności nie ma możliwości, by każdego poznać osobiście. Niektórych spotykamy tylko raz, przy okazji załatwiania jakiejś sprawy, innych kojarzymy wyłącznie z rozmów telefonicznych lub – zazwyczaj w przypadku naszych naukowców – z osiągnieć badawczych, o których piszemy – mówi Joanna Skowrońska z Działu Promocji PK. – Z większością osób po prostu mijamy się codziennie na kampusach. Tymczasem, społeczność PK tworzą niezwykli ludzie, posiadający często ciekawe pasje. Nasz zespół z Działu Promocji wraz z rzecznik prasową Małgorzatą Syrdą-Śliwą, zaczął zastanawiać się, w jaki sposób przełamać różne bariery i pozwolić lepiej się poznać, pokazać ludzi z ciekawymi pasjami, także studentów i pracowników administracyjnych, którzy – mam wrażenie – są bardziej anonimowi. I tak narodził się pomysł na nasz cykl.
Jedną z pierwszych bohaterek cyklu jest prof. Izabela Hager, kierownik Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych na Wydziale Inżynierii Lądowej, prywatnie pasjonatka wędrówek górskich i skitouringu. – Pani prof. Izabela Hager była nam doskonale znana, zarówno z jej działalności naukowej, jak i zaangażowania w prace koła naukowego Footprint i w projekt #PKanoe – mówi Bartłomiej Krystyński z Działu Promocji. – Gdy zaczęliśmy planować nowy cykl i zastanawiać się nad jego „bohaterami”, prof. Izabela Hager była jedną z pierwszych osób do której zwróciliśmy się z propozycją wywiadu.
Cykl #PoznajmySię to nie tylko sekcja w serwisie głównym Politechniki Krakowskiej, ale także media społecznościowe uczelni, gdzie w każdy czwartek będą pojawiać się wywiady z przedstawicielami społeczności PK. W najbliższym czasie internautów czekają spotkania m.in. z ratowniczką wodną, utalentowanym rzeźbiarzem i sportowcem w jednym, miłośnikami fotografii i pasjonatką sportów wodnych oraz gier planszowych. Zapraszamy do śledzenia strony #PoznajmySię oraz naszych kont na Instagramie oraz Facebooku.
– Jeśli ktoś z pracowników lub studentów ma ciekawe zainteresowania i chciałby podzielić się nimi ze społecznością uczelni lub zna taką osobę, zachęcamy do współpracy – mówi Joanna Skowrońska. – Można się z nami kontaktować zarówno drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo przez Messengera. Mamy nadzieję, że cykl okaże się sukcesem i pozwoli nam na lepsze poznanie się.
(J. S.)
{fastsocialshare}
Za nami druga edycja Demo Day Innowacji 4.0. W Auditorium Maximum UJ zostało zaprezentowanych ponad 60 innowacyjnych technologii z pięciu krakowskich uczelni. Najwięcej, bo aż 18 rozwiązań przedstawili naukowcy z Politechniki Krakowskiej.
Demo Day Innowacji 4.0 odbył się już po raz drugi. W otwarciu tegorocznej edycji udział wzięli przedstawiciele pięciu krakowskich uczelni: prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski; dr hab. dr h.c. Piotr Buła, prof. UEK; prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski; prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał oraz prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz. Podczas otwarcia wydarzenia wykład inauguracyjny zatytułowany „Świat w roku 2023. Trzy magiczne słowa (wiedza, ludzie, innowacje)” wygłosił prof. dr hab. Witold Orłowski. Otwarcie wydarzenia poprowadził mgr inż. Piotr Szuster.
Prezentowane podczas wydarzenia wynalazki i technologie, mogą w przyszłości wpłynąć na wiele dziedzin życia. Krakowskie uczelnie postanowiły się zjednoczyć i wspólnie przedstawić innowacyjne rozwiązania inwestorom. Na rolę współpracy uwagę zwrócił w swoim przemówieniu podczas otwarcia wydarzenia prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał. Prorektor ds. nauki podkreślił także znaczenie projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 i wspomniał o korzyściach jakie niesie on zwłaszcza dla młodych twórców.

Zakres zaprezentowanych podczas Demo Day technologii był bardzo szeroki. Od nowych urządzeń poprzez materiały, żywność funkcjonalną oraz ochronę środowiska naturalnego, aż po nowe terapie i leki. Wszystkie technologie mogą w przyszłości stać się dostępnymi na rynku produktami czy usługami o dużym znaczeniu dla społeczeństwa, bowiem odpowiadają one na istniejące potrzeby. Demo Day stwarza okazję do tego, by wynalazcy mogli poznać inwestorów, którzy umożliwią im zarówno kontynuację badań, jak i wprowadzenie innowacji na rynek.
Demo Day Innowacji to wydarzenie współorganizowane przez Centra Transferu Technologii z pięciu uczeni: Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego. Służy ono prezentacji rozwiązań, opracowanych w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu Inkubator Innowacyjności 4.0. Uczelnie te zaprezentowały 64 innowacyjne rozwiązania. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej przedstawili aż 18 innowacji z obszarów inżynierii biomedycznej, energetyki odnawialnej, inżynierii materiałowej, automatyki i robotyki, bezpieczeństwa, kosmetologii.

Na Politechnice opracowano m.in. materiały dla stomatologii i implantologii o zaawansowanych właściwościach biologicznych, związki chemiczne o przeciwwirusowym potencjale (w kierunku SARS-CoV-2), fotoutwardzalne systemy polimerowe do nowej generacji wypełnień stomatologicznych, nowy typ cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych, polimerowy łańcuch kompozytowy, maszynę indukcyjną z cewką pomiarową do monitoringu i diagnostyki stanu silnika, antywłamaniowe bramy segmentowe i uchylne o budowie hybrydowej i wielowarstwowej, technologię otrzymywania serii preparatów kosmetycznych typu „Anti-pollution czy luminescencyjne powłoki do precyzyjnych pomiarów w tunelach aerodynamicznych.
Podczas Demo Day można było nie tylko porozmawiać z twórcami wynalazków. Wydarzenie stanowiło również okazję do skorzystania z konsultacji z rzecznikami patentowymi z Okręgu Małopolskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych czy z doradcami podatkowymi z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Przedstawiciele firm, które poszukują funduszy na dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań mogli również porozmawiać z ekspertami sieci Enterprise Europe Network oraz Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Południowo-Wschodnia.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Wynalazki z Politechniki Krakowskiej na Demo Day Innowacji (opis i film o każdym wynalazku z PK):
- Antywłamaniowe bramy segmentowe i uchylne o budowie hybrydowej i wielowarstwowej (kierownik projektu: dr inż. Tomasz Majka)
- Bezawaryjny układ przełączania zasilania rozdzielnicy cyfrowej w standardzie Przemysłu 4.0 (mgr inż. Łukasz Sołtysek)
- Bio-maska hybrydowa do regeneracji skóry (dr inż. Małgorzata Miastkowska)
- Formulacje kosmetyczne typu „anti-pollution" (dr inż. Magdalena Malinowska)
- Fotoaktywne warstwy do zastosowań fotowoltaicznych (dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK)
- Fotoutwardzalne systemy polimerowe do wypełnień stomatologicznych (mgr inż. Monika Topa-Skwarczyńska)
- Fotoutwardzalne żywice polimerowe do zastosowania w biodruku 3D (dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK)
- Fotoutwardzalne nanokompozyty polimerowe do zastosowania w druku 3D (mgr inż. Wiktoria Tomal)
- Innowacyjne materiały do zastosowań w procesie regeneracji kości (dr inż. Julia Radwan-Pragłowska)
- Innowacyjny wzorzec dla mulitisensorycznych maszyn pomiarowych (dr inż. Wiktor Harmatys)
- Komputerowy system monitorowania cieplno-wytrzymałościowych parametrów pracy elementów bloków energetycznych o złożonych kształtach (dr hab. inż. Tomasz Sobota, prof. PK)
- Luminescencyjne powłoki do precyzyjnych pomiarów w tunelach aerodynamicznych (mgr. inż. Maciej Pilch)
- Maszyna indukcyjna z cewką pomiarową do monitoringu i diagnostyki stanu silnika (mgr inż. Jarosław Tulicki)
- Mobilna platforma narzędziowa z napędem hybrydowym (Michał Iwański)
- Oczyszczone ekstrakty roślinne bogate w substancje naturalne w preparatach kapsułkowych (mgr inż. Katarzyna Sutor- Świeży)
- Otrzymywanie związków przeciwwirusowych w kierunku SARS-CoV-2 w obecności promieniowania mikrofalowego (dr inż. Jolanta Jaśkowska)
- Polimerowy łańcuch kompozytowy nieprzewodzący ładunku elektrycznego (dr inż. Krzysztof Ostrowski)
- System monitorowania on-line pracy zakładu termicznego przetwarzania odpadów (dr hab. inż. Marcin Trojan, prof. PK)
(jg)
{fastsocialshare}

- 30 września, godz. 18.00: stand-upy (Mariusz Kałamaga, Marcin Zbigniew Wojciech, Filip van der Brym (wstęp z biletami, informacje na stronie Klubu „Kwadrat”),
- 1 października, godz. 18.00: wieczór filmowy w klubie „Kwadrat” („Kobieta idzie na wojnę”, „Pulp Fiction”),
- 2 października, godz. 9.00-13.00: Juwenaliowa Zbiórka Krwi na parkingu pod Klubem „Kwadrat”,
- 2 października, od godz. 17.00 („Strefa Kwadrat” otwarta od godz. 16.00): zumba prowadzona przez Annę Stadnicką, wieloletnią instruktor zumby, członkinię Zumba Instructor Network ZIN (wstęp wolny); koncerty (Karolina Stanisławczyk, Wojtek Szumański, „Euforia”),
- 2 października, godz. 18.00: pokaz ognia grupy tańca z ogniem i światłem „Flamme” (wstęp wolny),
- 2 października, godz. 21: Juwenaliowe Disko – wielka juwenaliowa dyskoteka z największymi hitami minionych lat (wstęp z biletami, informacje na stronie Klubu „Kwadrat”),
- 2 i 3 października: Foodtrucki z Arena Garden Street Food Market,
- 3 października, od godz. 12: Piknik Juwenaliowy (strefa dla najmłodszych – animacje i pokazy, malowanie twarzy, chodzenie na szczudłach, bańki XXL, zabawy z chustą animacyjną, ogromna lina do konkurencji; strefa młodego naukowca – stoiska kół naukowych i organizacji studenckich krakowskich uczelni – PK, AGH, UR, UPJPII, UJ, stoisko Cogiteonu). Koncerty Majka Jeżowska Band, Asi Nawojskiej, zespołu „Chłodno” (wstęp wolny).
Więcej informacji na: klubkwadrat.pl
{fastsocialshare}
„Projekt i budowa hybrydowego pojazdu podwodnego” – taki tytuł nosi praca, na którą zwróciło uwagę jury konkursu „Młodzi innowacyjni 2023”. Jej autorem jest mgr inż. Tomasz Talarczyk, absolwent automatyki i robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. W kategorii prac dyplomowych magisterskich zdobył on II nagrodę za projekt, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obszarów infrastruktury portowej oraz statków.
Za nami kolejna edycja konkursu „Młodzi innowacyjni” organizowanego przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Po raz kolejny w gronie nagrodzonych osób znalazł się absolwent Politechniki Krakowskiej. Za najlepszą pracę dyplomową z dziedziny automatyki, robotyki i pomiarów II nagrodę otrzymał mgr inż. Tomasz Talarczyk. Jest on absolwentem Wydziału Mechanicznego PK, a obecnie doktorantem i pracownikiem tego wydziału.

Nagrodzona praca „Projekt i budowa hybrydowego pojazdu podwodnego” stanowi kontynuację badań dotyczących biomimetycznych pojazdów podwodnych, realizowanych z sukcesami od wielu lat w Katedrze Inżynierii i Automatyzacji Produkcji WM PK. Warto przypomnieć choćby rok 2010, kiedy to w konkursie „Młodzi innowacyjni” I nagrodę w kategorii prac magisterskich zdobyła „CyberRyba – podwodny robot mobilny”. Jej współautorem był dr inż. Marcin Malec, który obecnie jako promotor sprawował pieczę nad pracą dyplomową mgr. inż. Tomasza Talarczyka. To właśnie dr inż. Marcin Malec, a także dr inż. Marcin Morawski od ponad 10 lat specjalizują się w temacie podwodnych robotów mobilnych i intensywnie rozwijają ten obszar badawczy.
Praca dyplomowa mgr. inż. Tomasza Talarczyka jest jedną z trzech powstałych w ramach projektu „Ławica hybrydowych pojazdów podwodnych z dwutorowym systemem komunikacji”. Przedsięwzięcie finansowane jest z FutureLab PK i stanowi kontynuację działań związanych z „CyberRybą”. Pod opieką dr. inż. Marcina Malca i dr. inż. Marcina Morawskiego realizowało go trzech studentów z kierunku automatyka i robotyka. Projekt uzyskał zgłoszenia patentowe, zwyciężył w Wydziałowej Sesji Studenckich Kół Naukowych, a także zaowocował powstaniem trzech prac magisterskich. Oprócz pracy mgr. inż. Tomasza Talarczyka w ramach projektu „Ławica hybrydowych pojazdów podwodnych z dwutorowym systemem komunikacji” powstała również praca mgr. inż. Marcina Sroki zatytułowana „Wykonanie systemu sterowania podwodnego pojazdu hybrydowego”, a także praca mgr. inż. Krystiana Zapotocznego pt. „Moduł do bezprzewodowego ładowania akumulatorów pojazdu podwodnego”.
W pracy mgr. inż. Tomasza Talarczyka zostały zaproponowane rozwiązania związane z rozwojem technologii pojazdów biomimetycznych opartych m.in. na konstrukcji „CyberRyby”. Wg autora nagrodzonej pracy system monitorowania linii brzegowej akwenów mógłby odbywać się z wykorzystaniem ławicy podwodnych pojazdów hybrydowych. Projekt mgr. inż. Tomasza Talarczyka ma na celu stworzenie i przetestowanie prototypów rozwiązań, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo obszarów infrastruktury portowej. – Ławica współpracujących pojazdów podwodnych będzie wspierać realizację zadań związanych z monitoringiem linii brzegowej – tłumaczy Tomasz Talarczyk.
Hybrydowy system napędowy pojazdu podwodnego realizuje dwa tryby ruchu. Jeden z nich wykorzystuje pędniki śrubowe. Jest on szybki, ale i głośny. Drugi, czyli biomimetyczny system napędowy oparty na oscylacyjnym ruchu dwóch niezależnie działających płetw bocznych i zbiorniku balastowym jest znacznie wolniejszy, ale i zdecydowanie cichszy. Warto zauważyć, że pojazdy cechuje system bezprzewodowego ładowania.

Między pojazdami następuje wymiana informacji z wykorzystaniem sygnałów świetlnych i radiowych. Komunikacja pojazdów pozwala monitorować większy obszar. – Dwutorowy system komunikacji pojazdu pływającego ma za zadanie połączyć ze sobą zalety układu komunikacji radiowej i optycznej. Rozwiązanie umożliwi wymianę danych pomiędzy elementami ławicy pojazdów pływających pod wodą oraz na powierzchni w obszarze wykrywania źródła sygnału radiowego – tłumaczy mgr inż. Tomasz Talarczyk.
Za pomocą tego systemu można przypisywać role, definiować zadania główne i poboczne wykorzystując np. kolory masztów. Użycie różnych barw ułatwia poruszanie się pojazdów w określonym szyku np. ptasiego klucza. Jak dodaje autor nagrodzonej pracy: – Wykorzystanie obrotowej kamery i programowalnych diod RGB pozwala na realizację komunikacji optycznej w oparciu o np. kod Morse'a. Natomiast niezależna konfiguracja kolorów poszczególnych diod LED przy współpracy z kolorową kamerą o dużej rozdzielczości pozwala na realizację kanału transmisji świetlnej z wyższą przepustowością w porównaniu do kodu Morse'a.
Projekt jest niezwykle rozbudowany. Pierwszy etap związany jest z przetestowaniem trzech głównych elementów pojazdu, takich jak: napęd hybrydowy, komunikacja świetlna oraz system bezprzewodowego ładowania. Warto podkreślić, że rozwiązania wykorzystane w pojazdach doczekały się czterech zgłoszeń patentowych w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt mgr. inż. Tomasza Talarczyka, czy wspomniana wcześniej „CyberRyba” to nie jedyne prace studentów PK, które zostały nagrodzone w konkursie „Młodzi innowacyjni”. W 2011 roku I nagrodę w kategorii prac inżynierskich zdobył bowiem „Gąsiennicowy robot inspekcyjny R-Bot” autorstwa Jakuba Hajkusia.
(mm, tt, jg)
{fastsocialshare}

Za nami pierwsza edycja programu MEiN „Perły nauki” na projekty grantowe, w których kierownikami są studenci. Finansowanie uzyskało niemal 100 projektów. W gronie laureatów są także dwie absolwentki Politechniki Krakowskiej – mgr inż. Agnieszka Bąk oraz mgr inż. Dominika Krok. Na prowadzenie badań naukowych otrzymają one w sumie ponad 479 tys. złotych.
Ministerstwo Edukacji i Nauki rozstrzygnęło pierwszą edycję konkursu w ramach programu „Perły nauki”. Jego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich. Laureaci będą realizować różne projekty badawcze, a także artystyczne.
Warunkiem udziału w programie było m.in. przedstawienie projektu, którego okres realizacji nie przekracza 48 miesięcy, a koszt nie przekracza 240 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu albo z dziedziny nauk rolniczych lub 200 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk humanistycznych, z dziedziny nauk społecznych, z dziedziny nauk teologicznych albo z dziedziny sztuki. Kierownik projektu w ramach konkursu też otrzyma wynagrodzenie, które nie przekracza 3 tys. zł.

W pierwszej edycji programu „Perły nauki” wpłynęło aż 335 wniosków, z których wyłoniono 98 zwycięskich projektów. W gronie nagrodzonych znalazły się dwie studentki Politechniki Krakowskiej – mgr inż. Agnieszka Bąk i mgr inż. Dominika Krok.
Doktorantka w Szkole Doktorskiej PK w dyscyplinie inżynieria chemiczna, mgr inż. Dominika Krok pracuje nad systemami inicjującymi do druku 3D hydrożeli o regulowanym przewodnictwie i właściwościach mechanicznych. Celem jej badań jest otrzymanie trójwymiarowych struktur hydrożelowych do zastosowań biomedycznych. Mgr inż. Dominika Krok uzyskała dofinansowanie w wysokości 239 580 zł.
Mgr inż. Agnieszka Bąk i mgr inż. Dominika Krok laureatkami pierwszej edycji programu MEiN „Perły nauki”.
Laureatką „Pereł nauki” jest także mgr inż. Agnieszka Bąk. W swojej pracy naukowej skupia się ona na badaniach funkcjonalnych lekkich struktur porowatych na bazie glinokrzemianów aktywowanych alkalicznie. W realizacji projektu pomoże jej dofinansowanie w wysokości 239 970 zł. Mgr inż. Agnieszka Bąk jest doktorantką w Szkole Doktorskiej PK w dyscyplinie inżynieria materiałowa, a także jednym z opiekunów sekcji "BudMat" działającej w ramach Koła Naukowego Smart Mat.
Program „Perły nauki” został ogłoszony przez MEiN w 2021 r. Pierwszy nabór wniosków trwał od 4 stycznia do 18 lutego 2022 r. Program jest następcą „Diamentowego grantu”, w którym przyznawano pieniądze od 2012 do 2019 roku. Różni się m.in. tym, że poza prowadzeniem badań naukowych, uwzględnia także prowadzenie działalności artystycznej. Pełna lista laureatów pierwszej edycji „Pereł nauki” znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
(jg)
{fastsocialshare}

Warsztaty, szkolenia, a może zakup sprzętu ułatwiającego naukowy rozwój? Rozpoczął się nabór wniosków do Budżetu Studenckiego dla studentów i doktorantów Politechniki Krakowskiej. To pierwsza edycja przedsięwzięcia, które na pewno pozwoli jeszcze bardziej zintegrować społeczność uczelni. Pula środków do rozdysponowania wynosi 20 tys. zł. Termin naboru wniosków został przedłużony do 10 marca br.
Organizatorem Budżetu Studenckiego jest Fundacja Politechniki Krakowskiej, która realizuje przedsięwzięcie w ramach jubileuszu 30-lecia Studenckiego Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej „Kwadrat”.
– Nasz projekt, inspirowany Budżetem Obywatelskim, ma na celu zaangażowanie studentów Politechniki Krakowskiej do działań na rzecz swoich rówieśników, a także służy zbadaniu aktualnych potrzeb studentów. Liczymy, że pomoże to Fundacji zaplanować nowe działania adekwatnie do studenckich potrzeb, które w okresie pandemii i zdalnej nauki uległy znacznej zmianie – mówi Paweł Domino, prezes Zarządu Fundacji Politechniki Krakowskiej. Jak dodaje, planowane jest również zaangażowanie studentów w realizację poszczególnych projektów.
Projekty zgłaszane w ramach Budżetu Studenckiego mogą być zróżnicowane. Pod uwagę brane będą propozycje warsztatów, szkoleń, eventów artystycznych czy zakupu jakiegoś sprzętu.
Najważniejsze, by proponowane przedsięwzięcia miały charakter ogólnouczelniany, a z ich efektów mogło skorzystać szerokie grono studentów i doktorantów Politechniki.
Warto pamiętać, że zgłaszane projekty nie mogą dotyczyć prac remontowych i budowlanych.
Fundacja PK służy pomocą w napisaniu wniosku – przewidziano konsultacje, podczas których jej pracownik pomoże w odpowiednim sprecyzowaniu pomysłu i podpowie jak uzupełnić wniosek. Studenci i doktoranci PK mają do zagospodarowania kwotę 20 tys. zł. Projekty należy zgłaszać z wykorzystaniem specjalnego formularza, który udostępniono na stronie Fundacji. Tam również znajduje się Regulamin Budżetu Studenckiego PK. Skan wypełnionego wniosku wraz z podpisem trzeba przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tytułem wiadomości „Budżet Studencki – wniosek”
Termin składania wniosków upływa 10 marca. Następnie odbędzie się głosowanie, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy studenci i pracownicy PK. Każdy z nich będzie mógł drogą elektroniczną (przez aplikację Microsoft Forms) oddać jeden głos. Projekty cieszące się największym poparciem społeczności, zostaną wpisane do Budżetu Studenckiego Politechniki Krakowskiej.
(jg, bk)
{fastsocialshare}
Pierwsza edycja „Kościuszkonu” czyli hackathonu, organizowanego przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej, odbędzie się w niedzielę i poniedziałek (5-6 marca) w Krakowie . Podczas trwającego bez przerwy 2-dniowego turnieju programistycznego studenci będą projektować aplikacje, które mają pomóc rozprawić się z popandemicznymi problemami społecznymi. Wydarzenie urozmaicą targi pracy, warsztaty, prelekcje ekspertów branży IT i inne atrakcje, przygotowane przez przedstawicieli firm IT i sektora bankowego oraz wykładowców krakowskich uczelni.
Do rywalizacji w pierwszym „Kościuszkonie” zgłosili się m.in. studenci Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Głównym punktem hackatonu będzie maraton kodowania czyli tworzenia aplikacji na wskazany przez organizatorów temat. Jakie zadanie stanie przed uczestnikami?
– Szczegóły wyzwania uczestnicy poznają przed samym startem rywalizacji, ale już możemy zdradzić, że studenci będą tworzyć aplikację lub projekt, dotyczący ważnych obszarów naszego życia, które szczególnie ucierpiały podczas pandemii COVID-19 oraz związanych z nią obostrzeń – mówi Jakub Kubica z Samorządu Studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, jeden z organizatorów wydarzenia.
– Efekty pandemii możemy dostrzec do dziś, nawet w postaci zmian w naszym zachowaniu i samopoczuciu. Może nasze pewne nawyki straciły na znaczeniu? Może zmieniło się podejście do spędzania wolnego czas? Na turnieju przedstawimy 3 tematy projektów do wyboru, która są powiązane z tymi problemami. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez studentów pomysły przyczynią się do rozwiązania popandemicznych wyzwań.
Na trzy najlepsze zespoły czekają nagrody finansowe (3 tys., 2 tys. i 1 tys. zł). Rywalizacji w programowaniu towarzyszyć będą minitargi pracy, warsztaty, prelekcje i inne atrakcje. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 5 marca o godzinie 11 w Klubie Kwadrat (ul. Skarżyńskiego 1), organizatorzy przygotowali tam miejsca do pracy i odpoczynku, zapewniają też posiłki. „Kościuszkon” zakończy się 6 marca w godzinach popołudniowych, około godz. 15 prezentacje projektów, a po nich ogłoszenie zwycięzców.
Kościuszkon odbywa się w Klubie Studenckim „Kwadrat” (ul. Skarżyńskiego 1), początek w niedzielę 5 marca o godz. 11.00, prezentacje rozwiązań i ogłoszenie zwycięzców w poniedziałkowe popołudnie. Na najlepsze zespoły czekają nagrody finansowe.
Organizatorami wydarzenia są: Samorząd Studencki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej, Koło Naukowe COSMO PK oraz Fundacja Politechniki Krakowskiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz oraz dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, a także Forum Uczelni Technicznych.
Partnerami wydarzenia są firmy: Sabre (partner złoty), Hitachi, SoftServe, Onwelo (partnerzy srebrni), iTechArt, IBM, Ericsson; Makarun, Da Grasso.
Więcej informacji na stronie Kościuszkonu i profilu wydarzenia na FB.
(ms)
{fastsocialshare}
- 4 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki
- 5 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
- 6 października, godz. 11.00 – Wydział Informatyki i Telekomunikacji
- 7 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej
- 11 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
- 12 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii Lądowej
- 13 października, godz. 11.00 – Wydział Mechaniczny
- 14 października, godz. 11.00 – Wydział Architektury
Zapraszamy na Dzień Wynalazków



Rekordowa frekwencja i rekordowa liczba laureatów – taka była 8. edycja konkursu „O Złoty Indeks PK”
Tegoroczna edycja konkursu „O Złoty Indeks PK” jest już rozstrzygnięta. Dodatkowe punkty w rekrutacji na uczelnię zdobyły 103 osoby. 25 lutego br. odbył się finał konkursu, w którym tegoroczni maturzyści rywalizowali w zakresie czterech przedmiotów: matematyki, chemii, informatyki i – po raz pierwszy – predyspozycji architektonicznych.
Konkurs „O Złoty Indeks PK” odbył się już po raz ósmy. Tegoroczna edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony maturzystów. Rekordowa była zarówno frekwencja (do II etapu konkursu zakwalifikowało się 130 osób, a nieobecne były zaledwie dwie), jak również liczba laureatów (w tym roku były to 103 osoby, podczas gdy w zeszłym roku tytuł ten uzyskało tylko 57 osób).
Za organizację i przeprowadzenie przedsięwzięcia odpowiedzialna była Komisja Konkursowa, której przewodniczył prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer. Nowością w zakończonej właśnie edycji była możliwość wyboru nowego przedmiotu – predyspozycje architektoniczne. Wcześniej rywalizacja toczyła się tylko w trzech dyscyplinach – matematyce, chemii i informatyce.

Stawką w konkursie były dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na wybrany kierunek studiów I stopnia na PK (za wyjątkiem inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym). Warto jednak zaznaczyć, że punkty uzyskane z matematyki, chemii czy informatyki nie przysługują w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki architektura i architektura krajobrazu. Z kolei punkty zdobyte z przedmiotu predyspozycje architektoniczne, są brane pod uwagę wyłącznie w rekrutacji na architekturę oraz architekturę krajobrazu.
Na laureatów czekało 200 (laureaci I stopnia), 100 (laureaci II stopnia) lub 60 (laureaci III stopnia) punktów. Laureatami I stopnia zostali uczestnicy, którzy uzyskali wyniki w przedziale od 81 do 100 proc. maksymalnej liczby punktów. Tytuł laureata II stopnia otrzymali uczniowie, których wyniki mieściły się w przedziale 61-80 proc. maksymalnej liczby punktów. Laureaci III stopnia to uczestnicy, których rezultaty mieszczą się w puli od 40 do 60 proc. maksymalnej liczby punktów.
„Złote Indeksy PK” zdobyło w tym roku 103 uczniów: 50 osób mierzących się z zadaniami matematycznymi (laureaci I stopnia – 9 osób; laureaci II stopnia – 20 osób; laureaci III stopnia – 21 osób), 27 uczestników, którzy zajmowali się zagadnieniami z chemii (laureaci I stopnia – 3 osoby; laureaci II stopnia – 8 osób; laureaci III stopnia – 16 osób), 16 z informatyki (w tym jeden laureat I stopnia, 9 laureatów II stopnia i 6 laureatów III stopnia), a także 10 osób sprawdzających swoje predyspozycje architektoniczne (jeden laureat I stopnia, czterej laureaci II stopnia i pięciu laureatów III stopnia).
8. edycja konkursu „O Złoty Indeks PK” miała rekordową frekwencję (98,46%), a także rekordową liczbę laureatów tj. 103 osoby (w minionym roku 57).
W finale konkursu „O Złoty Indeks PK” spotkali się maturzyści z takich województw jak: małopolskie, podkarpackie, śląskie, lubelskie, łódzkie i mazowieckie. Finalistki i finaliści reprezentowali w sumie 56 szkół. Niektóre placówki mogą pochwalić się wieloma laureatami. Przykładem może być I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. W tej szkole uczy się aż 12 laureatów tegorocznej edycji. W dziedzinie matematyki zostało wyróżnionych 9 z nich (jeden laureat I stopnia, dwóch II stopnia i sześciu III stopnia). Maturzystami z tej szkoły jest także dwoje laureatów z chemii (laureaci III stopnia) i jeden z informatyki (laureat II stopnia).
Największą liczbą laureatów I stopnia mogą poszczycić się dwie szkoły. Jedną z nich jest II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Tytuł laureata I stopnia w dziedzinie chemii zdobyło dwóch uczniów tej placówki. Warto zaznaczyć, że z tej szkoły w tejże dyscyplinie jest także trzech laureatów II stopnia i dwóch III stopnia. Również dwoma laureatami I stopnia, ale z matematyki, może pochwalić się Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie. Z tej szkoły jest także dwóch laureatów III stopnia, którzy mierzyli się z zadaniami matematycznymi, jeden laureat II stopnia z chemii i jeden III stopnia z informatyki. Nazwiska laureatów konkursu i dokładny ranking szkół pod względem osiągnięć ich uczniów zostanie ogłoszony podczas uroczystości rozdania dyplomów.
Rejestracja do konkursu prowadzona była elektronicznie między 5 grudnia 2022 r. a 9 stycznia 2023 r. I etap został zorganizowany za pomocą platformy e-learningowej. Finał konkursu odbył się 25 lutego br. w dwóch lokalizacjach: w salach komputerowych na terenie kampusu przy ul. Warszawskiej oraz w Sali P1 przy ul. Podchorążych. Uroczystość rozdania dyplomów dla laureatów 8. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK” została zaplanowana na 21 kwietnia br., o godz. 11.00 w sali konferencyjnej „Kotłownia”.
(jg)
{fastsocialshare}


Za nami pierwsza edycja „Kościuszkonu”, czyli hackathonu, organizowanego przez studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej. Ponad 50 uczestników tego wydarzenia przez dwa dni projektowało aplikacje, które mają pomóc w zwalczaniu popandemicznych problemów społecznych. Zwycięzcą turnieju programistycznego został zespół „Kantyna Laser”, który przygotował aplikację „Emotions - pozwól o siebie zadbać”.
I miejsce w tegorocznym „Kościuszkonie” zajął zespół „Kantyna Laser” w składzie: Jakub Klimek, Jakub Wiechniak, Michał Proć i Jakub Bajer. Przygotowali oni aplikację o nazwie „Emotions – pozwól o siebie zadbać”, której celem jest dbanie o dobrostan psychiczny użytkownika. Aplikacja to tzw. mood tracker, czyli narzędzie do monitorowania swojego samopoczucia. Na podstawie wysłanego zdjęcia rozpoznaje ona emocje. Posiada także funkcję czatu oraz śledzenia samopoczucia użytkownika na przestrzeni określonego czasu, tzw. „wykres wdzięczności”. Dodatkowo, dzięki możliwości kontaktu ze specjalistami i zapisu na badania oraz szkolenia, aplikacja może być wykorzystywana przez terapeutów oraz ośrodki zdrowia psychicznego.

Na II miejscy znalazł się zespół „BSOD” w składzie: Krzysztof Jarończyk, Michał Mierzwa, Maciej Kałucki i Damian Skorupa. Zespół przygotował aplikację GeoHust, która pozwala na lepsze poznanie okolicy. Chociaż lockdown już minął to jednak wciąż bywają odczuwalne jego skutki choćby w turystyce. Aplikacja GeoHust skierowana jest nie tylko do turystów, lecz także do mieszkańców, którzy czasem nie znają nawet najbliższej okolicy. Urozmaica ona zwiedzanie i wspiera lokalne biznesy. Użytkownik po zeskanowaniu kodu QR otrzymuje trasę, która prowadzi go po różnych miejscach. Co więcej, w aplikacji pojawia się także element rywalizacji między użytkownikami.
III miejsce zajął zespół "Did it all for the pizza and carrotz" w składzie: Mateusz Jamróz, Tomasz Kisiel, Adrian Cygan oraz Weronika Florek. Przygotowali oni aplikację HelpMe, która stanowi anonimowy czat dla osób szukających pomocy. Gdy użytkownik chce już zakończyć rozmowę to czat jest usuwany bez śladu. Aplikacja nie wymaga logowania się. Kiedy użytkownik chce zgłosić rozmówcę, to wówczas czat zostaje tymczasowo zapisany do momentu przeanalizowania. Jeśli ktoś oczekuje pomocy, a w danym momencie nie ma dostępnej osoby, która mogłaby pomóc to wówczas rozmowę prowadzi bot.
Ponad 50 uczestników podjęło wyzwanie i stanęło do rywalizacji w „Kościuszkonie”. Podzieleni na grupy przez 2 dni bez przerwy tworzyli aplikacje, które mogą pomóc rozprawić się z popandemicznymi problemami społecznymi.
Pierwsza edycja „Kościuszkonu” odbyła się w dniach 5-6 marca w Krakowie. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem mediów. Do rywalizacji w turnieju programistycznym zgłosili się m.in. studenci Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie.
Trzy najlepsze zespoły otrzymały nagrody finansowe (3 tys., 2 tys. i 1 tys. zł). Rywalizacji w programowaniu towarzyszyły minitargi pracy, warsztaty, prelekcje i inne atrakcje. Organizatorami wydarzenia byli: Samorząd Studencki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej, Koło Naukowe COSMO PK oraz Fundacja Politechniki Krakowskiej.
Patronatem honorowym wydarzeniem objął rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz oraz dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, a także Forum Uczelni Technicznych. Partnerami wydarzenia były firmy: Sabre (partner złoty), Hitachi, SoftServe, Onwelo (partnerzy srebrni), iTechArt, IBM, Ericsson; Makarun, Da Grasso.
(jg)
{fastsocialshare}


Wynalazki i innowacyjne technologie z całego świata zostały zaprezentowane podczas Targów IPITEx 2023 w Bangkoku. Międzynarodowe jury doceniło rozwiązanie opracowane przez dr. hab. inż. Marka Piątkowskiego, prof. PK i mgr. inż. Krzysztofa Stafina. Wynalazek pn. Innowacyjne drukowane 3D nanokompozyty chitozanowe został nagrodzony złotym medalem.
Międzynarodowa wystawa, setki wynalazków, a wśród nich Innowacyjne drukowane 3D nanokompozyty chitozanowe. Właśnie to rozwiązanie jury postanowiło nagrodzić złotym medalem. Jego autorzy - dr hab. inż. Marek Piątkowski, prof. PK oraz mgr inż. Krzysztof Stafin – opracowali bowiem innowacyjny materiał kościozastępczy. Nagrodzone rozwiązanie związane jest z opracowaniem wysokospecjalistycznych nanokompozytów, które mogą być przetwarzane za pomocą technologii druku 3D oraz zawierają związki wspomagające regenerację tkanki kostnej.
Możemy przygotować rusztowania do odbudowy tkanki, które będą dostosowane do unikalnych potrzeb pacjenta, a więc dedykowanych spersonalizowanej medycynie regeneracyjnej. Dzięki zastosowaniu druku 3D możliwe jest przygotowanie modelu ubytku przeznaczonego do regeneracji wykonanego w oparciu o mikrotomografię komputerową, a zatem o ściśle określonych wymiarach bez konieczności dopasowywania w trakcie operacji – tłumaczy dr hab. inż. Marek Piątkowski, prof. PK.

Na takie rozwiązanie czekają pacjenci mający defekty tkanki kostnej wywołane przez urazy czy choroby. Zaimplementowany w miejsce ubytku biomateriał umożliwia bowiem odbudowę tkanki dzięki wspomaganiu naturalnych procesów regeneracyjnych, a jednocześnie działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Co więcej, materiał ten ulega stopniowej biodegradacji i z biegiem czasu po prostu zastępowany jest on zdrową tkanką. Warto zaznaczyć, że produkty jego rozkładu są nietoksyczne i usuwane naturalnie z organizmu. Dzięki takim właściwościom nie trzeba wykonywać ponownego zabiegu, by usunąć biomateriał po zakończonym procesie regeneracji.
W nagrodzonym wynalazku jednym z głównych składników aktywnych jest chitozan. Jest to biopolimer otrzymywany z pancerzy krabów, krewetek czy homarów. Można go także pozyskać z grzybów, co jest istotne jeśli u danego pacjenta zachodzi konieczność zastosowania materiału nieodzwierzęcego (np. w przypadku alergii czy ze względu na obiekcje natury religijnej lub etycznej). Chitozan jest zatem materiałem pochodzenia naturalnego. Otrzymuje się go wręcz z odpadów przemysłu spożywczego. Ma to duże znaczenie w procesie produkcyjnym, bowiem w porównaniu do polimerów uzyskiwanych syntetycznie, w przypadku chitozanu generowana jest mniejsza ilość odpadów, a jego cena jest niższa.
Rozwiązanie obejmuje opracowanie wysokospecjalistycznych nanokompozytów, które mogą być przetwarzane technologią druku 3D oraz zawierają związki wspomagające regenerację tkanki kostnej, dzięki czemu stanowią innowacyjny materiał kościozastępczy.
Chitozan już od dłuższego czasu pasjonuje dr. hab. inż. Marka Piątkowskiego, prof. PK. Jego modyfikacją chemiczną i fizyczną zajmuje się on już od ponad 15 lat. Opracowywanie nowych biomateriałów przeznaczonych do spersonalizowanej medycyny regeneracyjnej bazujących głównie na biopolimerach to jednak nie jedyne zainteresowanie naukowe prof. Marka Piątkowskiego. Należą do nich także: mikrofalowa synteza organiczna, druk 3D w medycynie, ekstrakcja wspomagana mikrofalami i ultradźwiękami, synteza nanomateriałów zgodnie z zasadami Zielonej Chemii i Zrównoważonego Rozwoju oraz przetwarzanie biomasy odpadowej do wysokowartościowych produktów chemii specjalistycznej.
Innowacyjne drukowane 3D nanokompozyty chitozanowe to rozwiązanie opracowane również przez mgr. inż. Krzysztofa Stafina. Jest on absolwentem Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej na kierunku Technologia chemiczna. Wynalazek jest jednym z efektów projektu ”Osteochit3D - personalizowane bioaktywne skafoldy drukowane 3D do zaawansowanej regeneracji tkanki kostnej w stomatologii” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider IX (umowa nr LIDER/42/0149/L-9/17/NCBR/2018).
Wynalazek prof. Marka Piątkowskiego i mgr. inż. Krzysztofa Stafina był jednym z 12 polskich wynalazków prezentowanych przez Eurobusiness-Haller na Targach IPITEx 2023. Spośród nich 5 zostało nagrodzonych złotym medalem. Targi odbywały się na początku lutego br. w Bangkoku. Są one organizowane co roku podczas Thailand Inventors’ Day i stanowią międzynarodową wystawę prezentującą wynalazki i innowacyjne technologie. Wystawcami są instytuty badawcze, wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa innowacyjne oraz młodzież szkół średnich i wyższych. Targi są prestiżowym wydarzeniem, które umożliwia nawiązanie kontaktów biznesowych z producentami, inwestorami oraz innymi podmiotami zainteresowanymi współpracą.
(jg)
{fastsocialshare}


To już tradycja. Politechnika Krakowska po raz XI organizuje ogólnopolski konkurs „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. Swoją wiedzą o życiu i działalności patrona PK mogą wykazać się uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci. Podzielona na dwa etapy rywalizacja jest świetną przygodą, a na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Ponadto, troje najlepszych uczniów może liczyć na dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. Co zrobić, by wziąć udział w konkursie? Wystarczy dokonać elektronicznej rejestracji. Formularz oraz wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie kosciuszko.pk.edu.pl.
Elektroniczna rejestracja do udziału w konkursie „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” rozpoczęła się 13 lutego i potrwa do 10 marca br. Zgodnie z regulaminem, osoby, które w momencie zgłoszenia do konkursu nie są pełnoletnie, zobowiązane są do dostarczenia organizatorom (osobiście lub w formie przesyłki) podpisanej przez rodziców lub opiekunów prawnych zgody na udział w konkursie. Formularz zgody można pobrać w zakładce Zasady na stronie konkursu. Szczegóły związane z dostarczeniem zgody opisano szczegółowo regulaminie konkursu.

Wszystkie pytania i zagadnienia, z którymi uczestnicy spotykają się w ramach kolejnych etapów rywalizacji, opracowywane są w oparciu o wykaz odpowiednio dobranej literatury. Konkurs ma formułę dwuetapową. I etap został zaplanowany na 24 marca, w rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku głównym w Krakowie. Będzie to test wiedzy on-line złożony z 30 pytań zamkniętych. Do finału, który odbędzie się 14 kwietnia, zakwalifikuje się dziesięcioro najlepszych uczestników: pięcioro uczniów i pięcioro studentów.
Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody, a troje najlepszych uczniów może też liczyć na dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia.
Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe. Zdobywca I miejsca otrzyma laptop i 2000 zł. Uczestnik, który zajmie II miejsce, zdobędzie czytnik e-booków i 1500 złotych. Za III miejsce przewidziano słuchawki bezprzewodowe i 500 zł. Troje najlepszych uczniów może też liczyć na dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej – nawet 100 punktów na wszystkie kierunki z wyjątkiem architektury krajobrazu i inżynierii wzornictwa przemysłowego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz. Nad warstwą merytoryczną konkursu czuwa Komisja w składzie: prof. dr hab. Michał Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr hab. Krzysztof Ślusarek (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr inż. arch. Krzysztof Wielgus (Politechnika Krakowska, Wydział Architektury), mgr Piotr Kapusta (Muzeum Krakowa), mgr Robert Springwald (wiceprezes Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie). Przewodniczącym tego gremium jest prorektor ds. studenckich PK dr inż. Marek Bauer.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”, dostępnej pod adresem: kosciuszko.pk.edu.pl, a także dokładnego zapoznania się z regulaminem XI edycji konkursu, wykazem wymaganej literatury i harmonogramem.
(bk)
{fastsocialshare}

Poznaliśmy wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”. W gronie 5 laureatów – zdobywców równorzędnych nagród głównych – znalazła się doktorantka z Politechniki Krakowskiej, mgr inż. Dagmara Słota. Zwycięzców wyłoniono spośród 123 zgłoszeń nadesłanych z 23 uczelni i instytutów badawczych. Wynalazki opracowane przez Dagmarę Słotę i zespół z PK związane są z chirurgią i medycyną regeneracyjną tkanki kostnej, a co za tym idzie – w perspektywie wpłyną na poprawę komfortu leczenia pacjentów. Zwycięzcy konkursu „Student-Wynalazca” zaprezentują swoje osiągnięcia podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie – Geneva Inventions 2023 oraz na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2023.
Ogólnopolski Konkurs „Student-Wynalazca” jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów szkół wyższych, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego albo przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Zgłoszone rozwiązania obejmują wszystkie obszary techniki, w tym dotyczące maszyn i urządzeń, inżynierii materiałowej, chemicznej i medycznej oraz inżynierii rolniczej i ochrony środowiska.
Mgr inż. Dagmara Słota (na zdjęciu) została nagrodzona za dwa osiągnięcia naukowe: „Sposób otrzymywania kompozytu o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapatyt i kompozyt o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapaty” oraz „Sposób otrzymywania dwuwarstwowej bioaktywnej powłoki kompozytowej i dwuwarstwowa bioaktywna powłoka kompozytowa”.

Wsparcie dla chirurgii i medycyny regeneracyjnej
Celem pierwszego rozwiązania było opracowanie sposobu otrzymywania biozgodnych materiałów kompozytowych polimerowo-ceramicznych, zawierających fosforany wapnia oraz polimery pochodzenia naturalnego i syntetycznego, mających potencjał aplikacyjny w implantologii – przede wszystkim w chirurgii i medycynie regeneracyjnej tkanki kostnej. – Spodziewanym efektem naszych prac będzie wykorzystanie materiału kompozytowego do przygotowania spersonalizowanego, biomimetycznego implantu. Opracowana technologia pozwala na otrzymanie kompozytu o dowolnym kształcie, dostosowanym do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta, a ponadto nie generuje produktów ubocznych i jest bezpieczna dla środowiska – tłumaczy Dagmara Słota, laureatka konkursu „Student-Wynalazca”. – Zaaplikowany pacjentowi implant wypełni ubytek kości, przejmie funkcję, a z czasem ulegnie resorpcji do organizmu i zostanie zastąpiony nową, naturalną tkanką, której szybszy rozrost będzie możliwy dzięki obecności bioaktywnego hydroksyapatytu – dodaje naukowczyni z Politechniki Krakowskiej.
Opracowana technologia pozwala na otrzymanie kompozytu o dowolnym kształcie, dostosowanym do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta, a ponadto nie generuje produktów ubocznych.
Drugi doceniony wynalazek z PK dotyczył opracowania technologii otrzymywania dwuwarstwowej, bioaktywnej powłoki kompozytowej, zawierającej fosforany wapnia oraz polimery pochodzenia naturalnego i syntetycznego, wykazującej właściwości nośnika substancji aktywnych – białkowych czynników wzrostu. Podobnie jak w przypadku pierwszego rozwiązania, metoda dedykowana jest implantologii. Bioaktywna powłoka może zostać wykorzystana do pokrywania implantów polimerowych i metalicznych, np. endoprotezy.
– Biomimetyczna powłoka zapewni lepsze łączenie się, czyli adhezję implantu do otaczających tkanek, wyeliminuje ryzyko obluzowania i przemieszczenia implantu, a dzięki bioaktywności będzie wpływać na indukowanie procesu powstawania kości. Dodatkowa wartość biologiczna została osiągnięta poprzez modyfikację powłoki białkowym czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego, który odpowiada za proces rozrostu naczyń krwionośnych i (lub) transformującym czynnikiem wzrostu β (TGF-β) o właściwościach przeciwzapalnych – mówi mgr inż. Dagmara Słota.
Docenione w konkursie „Student-Wynalazca” rozwiązania z Politechniki Krakowskiej zostały opracowane w ramach projektu realizowanego z programu TEAM-NET, finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilka instytucji naukowych, które stworzyły konsorcjum. W jego skład wchodzą: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Warszawska oraz Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Kierownikiem zespołu z Politechniki Krakowskiej jest prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z Katedry Inżynierii Materiałowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, zaś technologie, za które nagrodzono mgr inż. Dagmarę Słotę, opracowały także: dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Agnieszka Tomala, dr inż. Anna Drabczyk, dr inż. Sonia Kudłacik-Kramarczyk, mgr inż. Magdalena Bańkosz, mgr inż. Wioletta Florkiewicz.
Politechnika Krakowska na dłużej
Mgr inż. Dagmara Słota, laureatka konkursu „Student-Wynalazca” jest absolwentką biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, zaś obecnie doktorantką na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Przez rok studiowała także na Technische Universität Hamburg. Jest opiekunem naukowym sekcji BioMat Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT. Studencki projekt pn. „Biomateriały kompozytowe do zastosowań medycznych” uzyskał dofinansowane w ostatniej edycji konkursu organizowanego przez FutureLab PK. Ponadto studenckie działania („Biomateriały polimerowe o charakterze nośnika substancji aktywnej do zastosowań w medycynie”), które wspiera mgr inż. Dagmara Słota, uzyskały dofinansowanie z programu MEiN „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.
Więcej o konkursie „Student-Wynalazca” na stronie internetowej przedsięwzięcia.
(bk)
{fastsocialshare}

Zmarł Profesor Witold Cęckiewicz (1924-2023) – wybitny architekt, urbanista, naukowiec, wykładowca akademicki Politechniki Krakowskiej i innych uczelni, twórca i projektant licznych dzieł architektonicznych i pomnikowych (hotel „Cracovia”, kino „Kijów”, biurowiec PKP w Krakowie, ambasada RP w Nowym Delhi, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej, pomniki Zwycięstwa Grunwaldzkiego, Ofiar Faszyzmu w Krakowie), żołnierz AK (m.in. uczestnik akcji „Burza”). Był Członkiem Rzeczywistym PAN i Członkiem Czynnym PAU, honorowym przewodniczącym Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, doktorem honoris causa Politechniki Krakowskiej, wychowankiem i wieloletnim wykładowcą uczelni, wychowawcą wielu pokoleń architektów i pracowników nauki, związanym z PK od 1945 r. (od czasu studiów na Wydziale Architektury).

Prof. Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 r. w Nowym Brzesku, zmarł 18 lutego 2023 r. w Krakowie. Ukończył z wyróżnieniem studia na WA PK. W latach 1955-1960 był głównym architektem Krakowa, a od 1970 do 1994 r. twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Wychował ponad 600 architektów, był także mistrzem i wychowawcą dla wielu pracowników nauki – doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów. Wykładał nie tylko w Polsce (na PK czy w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie), ale też w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy). Od 1989 do 1999 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Był inicjatorem powołania i dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008), wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym na Politechnice Krakowskiej. 18 października 1995 r. uczelnia nadała prof. Witoldowi Cęckiewiczowi tytuł doktora honoris causa.
Ogromny dorobek projektowy i realizacyjny prof. Cęckiewicza obejmuje zespoły urbanistyczne, obiekty architektoniczne i rzeźbiarskie, m.in. hotel „Cracovia” i kino „Kijów”, biurowiec PKP w Krakowie, współautorstwo zespołów osiedlowych w Krakowie (Mistrzejowice, os. Podwawelskie) projektów na trzech wyższych uczelniach (Politechnika Krakowska, Akademia Rolnicza w Lublinie i Politechnika Rzeszowska) oraz założeń pomnikowych na polach Grunwaldu (wspólnie z Jerzym Bandurą) i na terenie nazistowskiego obozu straceń w Płaszowie. Szczególne miejsce w twórczości zajmują obiekty ambasady polskiej w New Delhi (projekt wspólny ze Stanisławem Deńko), zespół obiektów bazyliki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także wiele budowli i założeń sakralnych m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Zakopanem.
Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i architektoniczną prof. Witold Cęckiewicz był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Otrzymał m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę rządu Indii (Bulding of the Year, za projekt i realizację ambasady RP w New Delhi), Honorową Nagrodę SARP, Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę m. Krakowa w dziedzinie nauki i techniki, Komandorium Orderu Grzegorza Wielkiego przyznane przez Ojca Św. Jana Pawła II (za osiągnięcia w zakresie architektury sakralnej), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, nagrodę m. Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki, Nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości „za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956”, doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prof. Witold Cęckiewicz był człowiekiem niezwykłej erudycji i wielu talentów. W jednym ze swoich wierszy o relacji z macierzystą uczelnią napisał: „Warszawska dwadzieścia cztery – mój drugi dom, moja mała ojczyzna”
Społeczność i władze Politechniki Krakowskiej z największym żalem żegnają Profesora Witolda Cęckiewicza, wybitnego Twórcę, Wychowawcę wielu architektonicznych i naukowych pokoleń, wspaniałego Ambasadora PK, do końca oddanego uczelni, jej wychowankom i sprawom.
***
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek 24 lutego 2023 r. o godz. 12 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Msza pogrzebowa odprawiona została w kaplicy, którą Profesor zaprojektował. W ostatniej drodze towarzyszyli Mu rodzina, przyjaciele, liczni wychowankowie, współpracownicy m.in. z Politechniki Krakowskiej, władze samorządowe i kościelne. Władze Politechniki Krakowskiej i Wydziału Architektury reprezentowali prorektor Jerzy Zając oraz dziekan WA Magdalena Kozień-Woźniak. W ostatniej drodze towarzyszył też Profesorowi poczet ze sztandarem Politechniki Krakowskiej.
Portret prof. Witolda Cęckiewicza – „Nasza Politechnika”, maj 2014 r.
(m)
W mediach:
Dziennik Polski, Gazeta Krakowska: Prof. Witold Cęckiewicz. Człowiek, który budował Kraków
Gazeta Wyborcza: Witold Cęckiewicz nie żyje. To on zaprojektował Hotel Cracovia
Radio RMF: Prof. Witold Cęckiewicz nie żyje. Był wybitnym architektem
Krakow.pl: Nie żyje profesor Witold Cęckiewicz
{fastsocialshare}

W styczniowym numerze czasopisma „Nasza Politechnika”, redaktor Lesław Peters pisze o niezwykłym odkryciu dokonanym w archiwum założyciela i pierwszego rektora Politechniki Krakowskiej – prof. Izydora Stella-Sawickiego. Dokumenty, które ujrzały niedawno światło dzienne, skłaniają do zupełnie nowego spojrzenia na genezę uczelni. Dowodzą, że projekt wyższej szkoły technicznej z siedzibą w Krakowie powstał znacznie wcześniej, niż do tej pory sądzono.
Narracja opisująca początki naszej uczelni głosiła dotąd, że Politechnika Krakowska powstała z powodu konieczności zapewnienia Polsce po II wojnie światowej kadr specjalistów niezbędnych do odbudowy zniszczonego kraju. To prawda, że w 1945 roku Polska pilnie potrzebowała inżynierów, ale zrealizowany wówczas projekt uczelni kształcącej wysoko kwalifikowane kadry inżynierskie — jak się teraz okazuje — powstał o wiele wcześniej. Narodził się jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej. Świadczą o tym odnalezione w ostatnich miesiącach dokumenty.
Dokumentem o kluczowym znaczeniu jest pochodzący z 1929 roku referat Izydora Stella-Sawickiego, wówczas już profesora krakowskiej Akademii Górniczej, w sprawie założenia politechniki w Krakowie. To 15-stronicowy rękopis formatu A4, w którym autor przedstawił własną wizję przyszłej uczelni. W poniższym omówieniu tego dokumentu oparto się na transkrypcji manuskryptu dokonanej przez Ewę i Tomasza Stella-Sawickich (wnuka profesora i jego żonę), z zachowaniem oryginalnego słownictwa i stylu, przy wprowadzeniu drobnych poprawek uwspółcześniających pisownię, w celu ułatwienia lektury.
Za mało politechnik!
Pełny tytuł dokumentu brzmi: „Referat Inż. I. Stella-Sawickiego, profesora Akademii Górniczej, w sprawie założenia Politechniki w Krakowie”. Tekst nie jest wprawdzie datowany, ale na czas jego powstania wskazuje zawarte w nim odwołanie do momentu powstania Akademii Górniczej w Krakowie. Profesor Izydor Stella-Sawicki na s. 12 pisze: „(…) Akademia Górnicza, jak i przemysł górniczo-hutniczy, nie może mieć nic przeciwko temu, by do czasu stworzenia swych własnych laboratoriów, Politechnika korzystała z laboratoriów Akademii Górniczej, podobnie jak Akademia w swych zaczątkach przed dziesięciu laty korzystała z laboratoriów uniwersyteckich”.
„Przed dziesięciu laty” — pisze autor. A owe „zaczątki” działalności Akademii Górniczej to rok 1919. Stąd dowiadujemy się, że referat musiał zostać napisany w 1929 roku.

W pierwszych zdaniach dokumentu autor nawiązuje do trwającego głębokiego kryzysu gospodarczego i finansowego. Zauważa: „Kryzys obecny, to proces upadku tego, co w obecnych stosunkach powojennych przestarzałe i nieaktualne, i tworzenie się nowych pojęć, zapatrywań i zmian zasadniczych w podstawach, na których dotychczasowe życie gospodarcze jest oparte”.
Pierwszą część tekstu wypełnia opis konsekwencji wojny światowej („o której śnili nasi ojcowie i my jej pragnęliśmy, wierząc, że z nią przyjdzie nasza wolność […]” — zauważa autor) oraz trudnej sytuacji gospodarczej Polski. Przechodząc do zasadniczej części referatu, podkreśla, że setki młodych ludzi co roku nie mogą podjąć studiów na politechnikach w Warszawie i we Lwowie — z braku miejsc na tych uczelniach.
Izydor Stella-Sawicki pisze: „W Polsce bowiem, która ma bardzo dużo szkół średnich ogólnokształcących, przygotowujących do studiów uniwersyteckich i politechnicznych, są tylko dwie politechniki. Jedna politechnika wypada zatem na 15 milionów ludności, co jest stanowczo za mało. Jeśli się zwróci uwagę, że b. Austria na 50 milionów ludności miała politechnik ośm, w Niemczech jest ich na 60 milionów mieszkańców dziesięć, a mała Czechosłowacja ma ich cztery, to Polska przy 30 milionach ludności faktycznie powinna ich mieć co najmniej pięć”. Autor zwraca uwagę, że brak możliwości osiągnięcia lepszych warunków życia z powodu niemożności zdobycia wyższego wykształcenia prowadzi do powstawania kasty niezadowolonych z losu urzędników niższej kategorii, dla państwa niepożądanych.
Autor referatu zauważa ponadto, że liczba politechnik w Polsce jest także zbyt mała w stosunku do liczby uniwersytetów. „Gdy więc dziś mamy sześć uniwersytetów w naszym kraju, pracujących dla wzbogacenia wiedzy czystej, należy utworzyć chociażby jeszcze jedną politechnikę, która by była z rzędu trzecią w Polsce, by praca ta naszych uczonych mogła zwiększać bogactwa narodowe. Założenie tej uczelni jest tym konieczniejsze, że w Polsce mamy za mało producentów, za mało ludzi wykształconych technicznie, umiejących stworzyć sobie nowe warunki życia, swoje własne warsztaty pracy, dążących tymczasem do uprzemysłowienia naszego kraju i żyjących nie tylko bez obciążenia sobą Skarbu Państwa, lecz płacących wysokie podatki, z których Państwo się utrzymuje”. Dalej następują argumenty na rzecz korzyści płynących dla państwa i społeczeństwa z kształcenia osób z gruntownym przygotowaniem technicznym i ekonomicznym, także w kontekście rywalizacji z innymi narodami.
Uzasadniając lokalizację proponowanej nowej polskiej politechniki, Izydor Stella-Sawicki pisze: „Jako najlepsze miejsce tej nowej uczelni, odpowiadające powyższym warunkom, uważam Kraków jako na wskroś miasto polskie, od wieków uniwersyteckie, siedzibę władz, bibliotek, muzeów i szeregu wyższych uczelni, z którymi w symbiozie nowa uczelnia pozostawać może. Każdy musi przyznać, że Kraków jako miasto posiadające wielką ilość pięknych budowli i zabytków architektury i pamiątek naszej przeszłości jest jedynym i wymarzonym miejscem dla trzeciego Wydziału Architektury w Polsce. Studiując w Krakowie, student każdy przez cztery lata patrzyć będzie na rzeczy piękne i kształcić swoje oko i poczucie piękna na budowlach stylowych naszego grodu”.
Dalej autor tekstu wskazuje korzyści, które wydziały mechaniki i chemii technicznej odnoszą z lokalizacji uczelni w Krakowie jako ośrodka przemysłowego, stwarzającego możliwości praktykowania w rozsianych wokół miasta licznych fabrykach. Jednocześnie Kraków, oddalony od Lwowa i Warszawy, nie stworzy konkurencji działającym tam politechnikom, natomiast będzie przyciągał młode pokolenie z województw zachodnich, szczególnie „ludność bliskiego ziemi krakowskiej Śląska”.
Komitet rozpoczyna działalność
O ile w cytowanym referacie przedstawione dotąd były same argumenty przemawiające za powołaniem nowej uczelni technicznej, o tyle w kolejnych akapitach znalazły się informacje na temat podjętych już konkretnych działań na rzecz wcielenia projektu w życie. Izydor Stella-Sawicki pisze: „Kierując się powyższymi względami, dobrem Państwa i miasta Krakowa, na skutek mej inicjatywy, zebrało się grono profesorów Wyższych Uczelni Krakowa i postanowiło ukonstytuować się w tymczasowy komitet celem podjęcia myśli Rządu, lansowanej przez ostatnie lata założenia Politechniki w Krakowie”.
W dalszej części dokumentu przedstawiona została struktura tymczasowego komitetu założycielskiego uczelni. Do pełnienia roli przewodniczącego zaproszono profesora inż. Tadeusza Sikorskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistę w zakresie budownictwa wodnego i techniki melioracyjnej, współprojektanta kanału Wisła–Dunaj. Do spraw poszczególnych wydziałów oraz studiów na dwu pierwszych latach przydzielono po dwóch przedstawicieli. Zostali nimi w przeważającej mierze znani, wybitni profesorowie krakowscy. Byli to:
- do spraw studiów ogólnych na pierwszych dwu latach wszystkich wydziałów — Antoni Hoborski i Walery Goetel,
- do spraw Wydziału Architektury i Budownictwa — Józef Gałęzowski i Adolf Szyszko-Bohusz,
- do spraw Wydziału Mechaniki Energetycznej — Edmund Chromiński i Jan Krauze,
- do spraw Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej — Adam Różański i Izydor Stella-Sawicki,
- do spraw Wydziału Chemii Technicznej — Arnold Bolland i Karol Dziewoński.
Funkcję sprawozdawcy powierzono Izydorowi Stella-Sawickiemu.
Wykładowcy, siedziba, laboratoria, finanse…
Jako warunki niezbędne do zrealizowania idei politechniki w Krakowie cytowany dokument wymienia: kadrę profesorów z habilitacjami; budynek z salami wykładowymi, rysunkowymi i gabinetami; laboratoria; finanse potrzebne do uruchomienia i prowadzenia uczelni. Każdy z tych problemów Izydor Stella-Sawicki omawia dość szczegółowo.
Jeśli chodzi o wykładowców, wskazuje, że na uczelniach krakowskich — Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Górniczej i Akademii Sztuk Pięknych — jest co najmniej trzydzieści sześć katedr obsadzonych przez prawie sześćdziesięciu profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych oraz sześć katedr obsadzonych przez innych wykładowców dyscyplin wykładanych w szkołach politechnicznych. Autor referatu pisze: „Profesorowie ci mogą stanowić zatem trzon, naokół którego Politechnika Krakowska będzie mogła się rozbudować”.
„Jako najlepsze miejsce tej nowej uczelni, odpowiadające powyższym warunkom, uważam Kraków jako na wskroś miasto polskie, od wieków uniwersyteckie, siedzibę władz, bibliotek, muzeów i szeregu wyższych uczelni, z którymi w symbiozie nowa uczelnia pozostawać może. ”
Zauważmy, że w tym fragmencie tekstu nazwa projektowanej szkoły pojawia się w dzisiejszym brzmieniu — Politechnika Krakowska. Pamiętajmy: jest 1929 rok. Do powstania uczelni brakuje szesnastu lat, a do nadania jej obecnej nazwy – ćwierci wieku!
W kwestii budynku potrzebnego politechnice Izydor Stella-Sawicki stwierdza, że z kilku możliwości najbardziej nadaje się nieukończony obiekt przy ulicy gen. Skrzyneckie- go w Podgórzu, „(…) tuż obok końcowego przystanku tramwaju elektrycznego linii Kraków–Podgórze” — precyzuje autor referatu. Wyjaśnia, że budynek zaczęto wznosić z przeznaczeniem dla Szkoły Rzemiosł. Gdy jednak okazało się, że nie można jej oddzielić od Szkoły Przemysłowej, a propozycję przejęcia obiektu odrzucił dyrektor Szkoły Przemysłu Artystycznego, budowę przed ukończeniem wstrzymano. W rozmowie z dyrektorem Departamentu Szkół Zawodowych w Warszawie inż. G. Stenzlem Izydor Stella-Sawicki otrzymał zapewnienie, że bezużyteczny budynek chętnie zostałby odstąpiony Departamentowi Szkół Wyższych. „Budynek ten może być pięknym zaczątkiem nowej uczelni, która w nim może znaleźć obszerne miejsce dla swego jak najlepszego rozwoju” — czytamy w referacie. O innych, branych pod uwagę lokalizacjach dla politechniki w Krakowie autor nie wspomina.
Od kilku profesorów i przedstawicieli przemysłu górniczego Izydor Stella-Sawicki otrzymał też nieoficjalnie zapewnienia, że do czasu stworzenia własnych laboratoriów politechnika będzie mogła korzystać z laboratoriów Akademii Górniczej, podobnie jak AG w początkowym okresie swego istnienia korzystała z laboratoriów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Co się tyczy sfinansowania całego przedsięwzięcia, autor prezentowanego dokumentu jest pełen optymizmu. Pisze: „(…) piękną tę placówkę dla miasta naszego i kraju możemy założyć bez jakiejkolwiek pomocy ze strony Skarbu Państwa, lecz tylko naszą energią, silną wolą, wysiłkiem członków społeczeństwa, których synowie kształcić się będą w naszej uczelni”. Następnie przytacza szacunkowe dane na temat spodziewanej liczby studentów przyszłej politechniki w Krakowie oraz przewidywanej wysokości opłat za studia, z uwzględnieniem zwalniania od tego obciążenia studentów z biednych rodzin.
Problem form i zasad finansowania uczelni jest opisany dość szczegółowo. Podsumowując tę część wywodów, autor stwierdza: „W ten sposób mógłby Kraków i Państwo nasze przy poparciu Władz i posłów, a dzięki inicjatywie społeczeństwa, otrzymać piękną placówkę pracy narodowej bez żadnego wydatku na ten cel przez Skarb Państwa, a budynek, dla którego od kilku lat poszukuje się przeznaczenia, mógłby być na tak piękny cel w najbliższym czasie użyty. Mam tą wiarę, że przedsięwzięcie to Rząd poprze i to co dziś obmyślamy wspólnie stanie się niebawem faktem”.
Optymizm wizjonera
W sprawie powołania do życia Politechniki Krakowskiej prof. Tadeusz Sikorski i prof. Izydor Stella-Sawicki, jako przedstawiciele komitetu założycielskiego, złożyli wizytę wojewodzie, zaś prof. Józef Gałęzowski, były rektor ASP w Krakowie oraz Izydor Stella-Sawicki — „pod patronatem” prof. Stanisława Skoczylasa, byłego rektora AG — byli na audiencji u ministra oświaty Sławomira Czerwieńskiego. Ten ostatni, odnosząc się do inicjatywy bardzo życzliwie, stwierdził nawet, że rząd nosi się z myślą utworzenia trzeciej politechniki, a „(…) sprawę tą kilkakrotnie ponaglał b. minister handlu i przemysłu Pan inż. Kwiatkowski” — notuje profesor Stella-Sawicki.
Zawarte w cytowanym tu dokumencie informacje wskazują, że tekst ten został napisany latem 1929 roku, w okresie trwających jeszcze urlopów. Izydor Stella-Sawicki najwyraźniej w tym czasie sprawę założenia politechniki w Krakowie uważał za tak dalece zaawansowaną, iż jako realną perspektywę uznał rozpoczęcie zajęć jeszcze w tym samym roku. Warto przytoczyć większy fragment dotyczący tego tematu.
„Na skutek rozmaitych trudności, jak i urlopów letnich, sprawa utworzenia Politechniki została nieco opóźniona, lecz mimo to w razie zgody Ministerstwa i poparcia naszych władz miejscowych, mogłyby być zupełnie łatwo z dniem 15 października br. wykłady na I-szym roku uruchomione. Zwrócić bowiem muszę uwagę, że nauka na dwu pierwszych latach będzie polegała właściwie na zdublowaniu wykładów niektórych profesorów Akademii Górniczej wzgl. Uniwersytetu z dodatkiem paru wykładów specjalnych dla każdego z wydziałów. Trudniejsza sprawa jest ze względu na krótkość czasu z samym zatwierdzeniem uczelni, gdy jednak Komitet Organizacyjny składa się z samych profesorów wyższych uczelni i przyjdzie z wnioskiem szczegółowo opracowanym, popartym przez pana wojewodę, pana prezydenta miasta, władze wojskowe i cywilne, senatorów i posłów naszego województwa, to przypuszczalnie Ministerstwo trudności robić nie będzie i sprawę załatwi szybko, a to tym bardziej że wniosek nasz zdąża do uprzemysłowienia kraju naszego, zwiększenia obronności jego, poza tem sama sprawa jest nadzwyczaj żywotną dla miasta Krakowa i stwarza jednostkę gospodarczą samoistną, bez żadnego wydatku na ten cel Skarbu Państwa”.
Powracająca idea
Przedstawiony wyżej referat powstał w 1929 roku. Przytoczone fragmenty wskazują, że już wtedy nie tylko gotowa była szczegółowo opracowana koncepcja nowej uczelni, ale poczyniono też konkretne kroki formalne na rzecz zrealizowania idei. Dr Marek Stella-Sawicki, który bada zasoby archiwum prof. Izydora Stella-Sawickiego, podkreśla, że opisane w referacie założenia projektowanej politechniki były już gotowe w 1927 roku. Uprawnione wydaje się więc twierdzenie, że pomysł tej szkoły wyższej zaświtał w głowie jej twórcy znacznie wcześniej. Kiedy? Może kiedyś dowiemy się i tego.
Znalezione w archiwum Izydora Stella-Sawickiego dokumenty dowodzą, że sprawa utworzenia politechniki w Krakowie była w następnych latach przedmiotem dyskusji w środowisku akademickim i w kręgach przemysłowych. Tematowi temu zostało m.in. poświęcone posiedzenie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczej i Akademii Sztuk Pięknych; posiedzenie, po którym pozostał sporządzony przez Izydora Stella-Sawickiego odpis protokołu (2 strony maszynopisu formatu A4), z datą 18 lipca 1931 r. Datę 18 czerwca 1938 roku nosi wyciąg z protokołu Rady Wydziału Górniczego Akademii Górniczej. W dokumencie pojawia się kwestia powołania komisji mającej zająć się utworzeniem politechniki w Krakowie. W styczniu i lutym 1939 roku cztery listy do prof. Stella-Sawickiego skierował Antoni Götz-Okocimski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie w sprawie utworzenia „pewnych wydziałów technicznych” przy Akademii Górniczej.
O tym, że debata na temat powołania politechniki w Krakowie przed wybuchem II wojny światowej nie toczyła się wyłącznie w zamkniętym kręgu akademickim i sferach związanych z gospodarką, świadczą wycinki prasowe znajdujące się w archiwum Izydora Stella-Sawickiego. W publikacjach na łamach ówczesnych gazet poruszany był problem ograniczonych możliwości kształcenia młodzieży i zbyt małej liczby inżynierów w Polsce.
Zachęcamy do lektury całego artykułu w najnowszym wydaniu „Naszej Politechniki”.
Lesław Peters
Na zdjęciu, prof. Izydor Stella-Sawicki – pierwszy rektor Politechniki Krakowskiej; jej ideę sformułował już w latach dwudziestych XX wieku
Zreprodukowany materiał archiwalny – pierwsza strona rękopisu referatu Izydora Stella-Sawickiego z 1929 roku na temat projektu założenia politechniki w Krakowie; widoczne u góry dokumentu przekreślenia mogą wskazywać, że autor traktował nadany tekstowi tytuł jako tymczasowy
{fastsocialshare}


Naukowcy Politechniki Krakowskiej pracują nad nowymi związkami chemicznymi, które mogą pomóc w walce z potrójnie negatywnym rakiem piersi. To jeden z najbardziej złośliwych kobiecych nowotworów (nierzadko dotykający też mężczyzn). Budząca nadzieje substancja, którą opracowują badacze z Krakowa, może wejść w skład celowanego leku, wykorzystywanego w chemioterapii do precyzyjnego uderzenia w receptory komórek nowotworowych i blokowania ich namnażania. – Taka celowana terapia będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza dla pacjenta niż obecnie stosowane chemioterapeutyki – zapowiada Damian Kułaga z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Na projekt, którym kieruje (realizowany we współpracy z Instytutami Farmakologii PAN w Krakowie oraz Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu) otrzymał blisko 1,5 mln zł w ramach programu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Przeciwnik bez słabych punktów
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym typem nowotworu złośliwego wśród kobiet. Jego potrójnie negatywny podtyp TNBC (Triple-Negative Breast Cancer) to niezwykle podstępna odmiana choroby. Wykrywana u ok. 10-15 procent pacjentów charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem nawrotów i częstszym ryzykiem przerzutów odległych. Obecnie terapia przeciw TNBC opiera się głównie na chirurgicznym usunięciu guza i uzupełniającym podawaniu chemioterapeutyków, które jednak cechuje duża toksyczność nie tylko wobec komórek nowotworowych, ale także wobec zdrowych tkanek. – Dla lekarzy i pacjentów rak potrójnie negatywny to szczególnie trudny przeciwnik, bo na powierzchni jego komórek nie ma słabych punktów, takich jak receptory estrogenowe, progesteronowe czy HER2, które wykazują wrażliwość na chemio- czy hormonoterapię i są wykorzystywane w leczeniu innych podtypów raka. Komórki potrójnie negatywnego raka piersi nie mają tak dobrze rozpoznanych pięt achillesowych jak inne odmiany raka sutka – wskazuje mgr inż. Damian Kułaga.

Dlatego naukowcy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej (w składzie zespołu także mgr inż. Anna Karolina Drabczyk i dr Przemysław Zaręba) oraz instytutów PAN kierują poszukiwania w nieoczywistym kierunku. – Wiele grup badawczych, opracowując nowe cząsteczki skupia się na typowych, znanych celach molekularnych, my postanowiliśmy celować w białko, które dotąd nie kojarzyło się z onkologią, a raczej z chorobami centralnego układu nerwowego – mówi Damian Kułaga.
Klucz serotoninowy
W ramach projektu pt. „Innowacyjne związki first-in-class, jako ligandy receptora 5-HT7 w leczeniu potrójnie negatywnego raka piersi TNBC” (finansowanego z XII edycji programu Lider NCBiR) badacze z Krakowa i Wrocławia proponują użyć – jako klucza, za pomocą którego dostaną się do komórek nowotworowych - receptora serotoninowego 5-HT7. Jego nadekspresję zidentyfikowano w wielu liniach komórkowych należących do TNBC. – Wiadomo z wcześniejszych badań, że serotonina – jako naturalny ligand receptora 5-HT7 – sama w sobie ma działanie zwiększające namnażanie się komórek nowotworowych TNBC. Z kolei blokując chemicznie receptor serotoninowy można znaczne obniżyć rozwój komórek w badaniach in vitro oraz ex-vivo. My postanowiliśmy sprawdzić, czy opracowane przez nas związki chemiczne – pochodne aminotriazyn, będące antagonistami receptora 5-HT7, również mogą powodować efekt blokujący rozwój komórek nowotworowych. I rzeczywiście uzyskaliśmy taki efekt w naszych wstępnych badaniach. Skłoniło nas to do podjęcia dalszych prac, już w ramach bardziej zaawansowanego projektu badawczego - mówi naukowiec PK.
Jego ważnym etapem było najpierw opracowanie metod syntez nowych związków - wydajnych, tanich i bezpiecznych dla środowiska. Badacze zaproponowali tu wykorzystanie mikrofal lub ultradźwięków. Obie metody skróciły czas syntezy związków z kilkunastu godzin do 5-60 minut, pozwoliły też na prowadzanie reakcji chemicznych bez użycia szkodliwych rozpuszczalników, w ich miejsce można zastosować zwykłą wodę.
Wiele grup badawczych, opracowując nowe cząsteczki skupia się na typowych, znanych celach molekularnych, my postanowiliśmy celować w białko, które dotąd nie kojarzyło się z onkologią, a raczej z chorobami centralnego układu nerwowego
Na tropie celowanego leku
Obecnie trwa synteza nowych związków i badanie ich przeciwnowotworowego potencjału. – Mamy już zsyntezowanych 100 związków, docelowo opracujemy ich drugie tyle. Każda otrzymana cząsteczka będzie przebadana – w testach radioizotopowych - pod kątem powinowactwa z receptorem 5-HT7, czyli tego czy i jak się z nim wiąże. Mamy już wyłonioną szczególnie obiecującą pulę takich związków, które wykazują aktywność i są selektywne tylko do tego receptora – zdradza kierownik projektu. To ważne, bo nowe związki mają stać się składowymi leków celowanych, które uderzą w konkretne receptory komórek nowotworowych i zablokują szlaki komunikacyjne w nich. – Nowe związki projektujemy tak, by wykazywały powinowactwo tylko z konkretnym celem molekularnym i łączyły się wyłącznie z receptorem 5-HT7. Dzięki temu lek rzeczywiście będzie neutralizował guz nowotworowy, a nie uszkodzi zdrowych komórek – wyjaśnia Damian Kułaga.
Z laboratoriów chemicznych Politechniki Krakowskie cząsteczki trafią na dalsze testy do ośrodków badawczych partnerów projektu - Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (grupa prof. Andrzeja Bojarskiego) oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu (dr Martyna Stachowicz-Suhs z zespołu prof. Joanny Wietrzyk).
Trzy cele i większe ambicje
Naukowcy liczą na zrealizowanie w projekcie trzech głównych celów:
– opracowanie cząsteczki o działaniu przeciw TNBC, której skuteczność będzie udowodniona na modelu zwierzęcym;
– stworzenie biblioteki związków o celowanym działaniu – zarówno na receptor 5-HT7, którego stymulowanie lub blokowanie ma istotne znaczenie w kontekście leczenia np. depresji i innych chorób centralnego układu nerwowego, jak i związków o działaniu cytotoksycznym na nowotworowych liniach komórkowych. Taka biblioteka zawiera bazę związków o wstępnej bioaktywności i może być dalej rozwijana w określonym kierunku.
– opracowanie wydajnej, taniej i bezpiecznej dla środowiska metody syntezy, która może być wykorzystana do syntezy leków lub biblioteki związków.
Takie efekty projektu mogą zostać skomercjalizowane, ale nie wyczerpują ambicji badaczy. – Nawet w pełni zrealizowany projekt nie będzie w stanie odpowiedzieć na wiele jeszcze istotnych kwestii, chociażby związanych z toksycznością cząstek lub tym, jaki będzie efekt przeciwnowotworowy na innych organizmach niż myszy, na których prowadzimy nasze badania. Od etapu, na którym jesteśmy – badań przedklinicznych – do wprowadzenia leku opartego na naszym związku do terapii jest długa droga, ale podejmujemy taki szlak jako pierwsi w świecie wierząc, że przyśpieszy prace nad skutecznym leczeniem raka TNBC – podkreśla Damian Kułaga z Politechniki Krakowskiej.
Program LIDER, w ramach którego realizowany jest projekt PK, NCBiR kieruje do młodych naukowców. W jego ramach młodzi liderzy naukowi otrzymują środki na samodzielnie planowanie prac badawczych oraz zarządzanie własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy.
Więcej informacji na stronie projektu www.tnbc.pk.edu.pl
(mas)
{fastsocialshare}

Dramatyczne skutki ostatniego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii sprawiły, iż wróciło pytanie o to, w jaki sposób skutecznie zabezpieczać budynki na wypadek tak gwałtownych zjawisk sejsmicznych? Pomoc w tej sprawie zaoferować mogą naukowcy Politechniki Krakowskiej, którzy opracowali technologię polimerowych złączy podatnych. Prof. Arkadiusz Kwiecień z Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej PK, tłumaczył ostatnio na antenie Radia Kraków zalety oferowanego rozwiązania.
– Na Politechnice Krakowskiej rozwinęliśmy technologię polimerowych złączy podatnych. Na terenach sejsmicznych potrzebujemy systemów, które przenoszą duże obciążenia, a równocześnie przenoszą duże deformacje, czyli odkształcenia, wszelkiego rodzaju przemieszczenia poziome. Jeśli konstrukcja potrafi lepiej przenieść przemieszczenia poziome, tym samym rozprasza energię, która jest dostarczana do budynku i dzięki temu konstrukcji łatwiej przetrwać trzęsienie ziemi – tłumaczył prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień w rozmowie z redaktorem Jackiem Bańką.
– Nasze rozwiązania są w stanie przenosić duże obciążenia i duże deformacje równocześnie, a także zabezpieczają oddziaływanie między sobą dwóch elementów konstrukcyjnych kruchych. Wykonanie między nimi złącza podatnego powoduje, że rozkładamy naprężenia na większą powierzchnię i pozwalamy im przetrwać większe obciążenia – dodaje naukowiec z PK.

W wywiadzie dla Radia Kraków prof. Kwiecień podkreślał, że od kilku lat badacze z Politechniki we współpracy z naukowcami z Turcji, Włoch i Grecji, rozwijają technologię polimerowych złączy podatnych właśnie pod kątem zabezpieczenia budynków na terenach sejsmicznych. Cała rozmowa z prof. Arkadiuszem Kwietniem dostępna jest na stronie Radia Kraków. Ekspert z PK tłumaczył też, dlaczego straty w Turcji są tak ogromne, jak budynki reagują na wstrząsy o dużej skali oraz w jaki sposób można je zabezpieczyć, by zapobiec zniszczeniom w przyszłości.
ROZMOWA Z PROF. ARKADIUSZEM KWIETNIEM NA ANTENIE RADIA KRAKÓW >>> POSŁUCHAJ
Rozwiązania naukowców z PK są w stanie przenosić duże obciążenia i duże deformacje równocześnie, a także zabezpieczają oddziaływanie między sobą dwóch elementów konstrukcyjnych kruchych.
Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień pracuje w Katedrze Mechaniki Budowli i Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Zajmuje się zagadnieniami dynamiki podłoża i oddziaływaniem drgań na budowle. Szczególnie interesuje go zachowanie uszkodzonych betonowych i murowanych obiektów budowlanych. Zaproponował skuteczne w praktyce sposoby diagnostyki takich obiektów i metody naprawy uszkodzeń za pomocą polimerowych złączy podatnych lub też wzmacniania konstrukcji taśmami kompozytowymi. W swojej działalności wykorzystuje doświadczenie naukowe przy wdrażaniu prac badawczo-rozwojowych na rynku. W 2016 r. powstała firma FlexAndRobust Systems Sp. z o.o., która komercjalizuje innowacyjne rozwiązania powstające na Politechnice Krakowskiej.
Zachęcamy również do wysłuchania rozmowy z prof. Arkadiuszem Kwietniem w ramach audycji „Eureka”, emitowanej na antenie Programu I Polskiego Radia. Naukowiec mówił o zasadach budownictwa antysejsmicznego i stosowanych rozwiązaniach.
– Jeżeli chodzi o budynki niskie, jednorodzinne, to w Europie przyjęto normę „Eurokod 8”, czyli wytyczne, z jakiego materiału możemy budować, jakiego rodzaju zbrojenia stosować w elementach żelbetonowych i czy konstrukcja może być powiązana z elementami murowymi. Jeżeli konstrukcje były budowane zgodnie z tymi normami, to takie budynki mają szansę przetrwać mocniejsze trzęsienia ziemi. Około 600 tys. budynków w Turcji zostało zbudowanych przed wejściem normy w życie i dlatego mamy dosyć duży problem – podkreślał gość Jedynki PR.
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z PROF. ARKADIUSZEM KWIETNIEM W PROGRAMIE I POLSKIEGO RADIA
(bk)
{fastsocialshare}

- 16 września, godz. 9.00-15.00 – Lubelski i Podkarpacki Salon Maturzystów;
- 21 września, godz. 9.00-15.00 – Śląski Salon Maturzystów;
- 22 września, godz. 9.00-15.00 – Małopolski Salon Maturzystów;
- 27 września, godz. 9.00-15.00 – Łódzki i Świętokrzyski Salon Maturzystów.
Pięć krakowskich uczelni i opracowane na nich technologie, które w przyszłości mogą stać się dostępnymi na rynku produktami lub usługami. Tak zapowiada się wydarzenie Demo Day Innowacji 4.0, które odbędzie się już 9 marca o godz. 10.00 w Auditorium Maximum UJ. Nie zabraknie oczywiście rozwiązań proponowanych przez zespoły badawcze z Politechniki Krakowskiej.
Demo Day Innowacji 4.0 współorganizują Centra Transferu Technologii pięciu krakowskich uczelni: Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego. – Demo Day Innowacji organizujemy wspólnie po raz drugi. Uważamy, że zaprezentowanie oferty technologicznej pięciu uczelni w jednym miejscu, przynosi dodatkowe korzyści i spowoduje większe zainteresowanie przedsiębiorców naszym wydarzeniem – mówi mgr inż. Marlena Marek z Zespołu ds. komercjalizacji Centrum Transferu Technologii PK. – Chcemy podkreślić gotowość do współpracy i stać się dla firm z sektora MŚP swoistym „działem badawczo-rozwojowym”. Zwłaszcza, iż w najbliższym czasie planowane jest duże wsparcie finansowe z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) w zakresie wdrożeń nowych rozwiązań i współpracy sektora nauki z przedsiębiorstwami.
Przekrój wynalazków, które będą prezentowane podczas Demo Day będzie bardzo szeroki: od nowych urządzeń poprzez materiały, żywność funkcjonalną oraz ochronę środowiska naturalnego, aż po nowe terapie i leki. Wszystkie technologie mogą stać się dostępnymi na rynku produktami czy usługami o dużym znaczeniu dla społeczeństwa. Warunek jest jeden – muszą „wyjść z laboratorium”. To dlatego naukowcy z Politechniki Krakowskiej zaprezentują aż 18 innowacyjnych rozwiązań z różnych dziedzin.

Politechnika zaproponuje m.in. rozwiązania dla inżynierii biomedycznej. Przykładem może być materiał o zaawansowanych właściwościach biologicznych, który posiada zdolność wspierania naturalnej regeneracji kości. Wynalazek opracował zespół pod kierunkiem dr inż. Julii Radwan-Pragłowskiej. Technologia może znaleźć zastosowanie w klinikach stomatologicznych oferujących zabiegi wszczepienia implantów. Dzięki niej można wspierać proces regeneracji kości w trakcie przygotowywania pacjenta pod leczenie implantoprotetyczne.
To jednak nie jedyny politechniczny wynalazek, który może znaleźć zastosowanie w stomatologii. Podczas DEMO DAY zostanie zaprezentowana także innowacyjna technologia przygotowana przez zespół badaczy pod kierownictwem mgr inż. Moniki Topy-Skwarczyńskiej. Mowa o fotoutwardzalnych systemach polimerowych do wypełnień stomatologicznych.
Stosowane obecnie w gabinetach wypełnienia posiadają różne wady. W swoim składzie zawierają nanomery akrylanowe, które niekiedy działają alergizująco, a także składniki cyto- i genotoksyczne. Współczesne wypełnienia charakteryzują się również dużym skurczem polimeryzacyjnym, sprawiającym, że czasem między tkanką zęba a wypełnieniem tworzą się szczeliny brzeżne. Niestety, konsekwencją może być próchnica wtórna. Odpowiedzią na te wszystkie problemy stają się wypełnienia stomatologiczne nowej generacji, przygotowane przez badaczy z PK. Wypełnienie charakteryzuje się zmniejszonym skurczem polimeryzacyjnym, a także stabilnością barwy. System jest prosty i szybki w aplikacji, a jego właściwości użytkowe zbliżone są do naturalnych zębów.
Przekrój wynalazków, które będą prezentowane podczas Demo Day będzie bardzo szeroki: od nowych urządzeń poprzez materiały, żywność funkcjonalną oraz ochronę środowiska naturalnego, aż po nowe terapie i leki. Wszystkie technologie mogą stać się dostępnymi na rynku produktami czy usługami o dużym znaczeniu dla społeczeństwa.
Podczas Demo Day, Politechnika zaprezentuje technologie związane z odnawialnymi źródłami energii. W laboratorium Intensyfikacji Procesów Otrzymywania Bio- i Nanomateriałów na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK wraz z zespołem i partnerami z Instytutu Fizyki UJ opracowali nowego typu cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne. Posiadają one przewagę technologiczną zarówno nad tradycyjnymi ogniwami krzemowymi I generacji, jak i cienkowarstwowymi III generacji. Cechuje je szeroka funkcjonalność uzyskana m.in. dzięki takim cechom jak plastyczność, lekkość, niski koszt produkcji czy brak substancji toksycznych. Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne nie tylko produkują ekologiczny prąd, ale mogą również stanowić element dekoracyjny budynków czy różnych powierzchni użytkowych.
Ciekawe rozwiązanie związane z poprawą bezpieczeństwa na górskich szlakach zaproponował zespół badawczy dr. inż. Krzysztofa Adama Ostrowskiego. Opracowany przez nich polimerowy łańcuch kompozytowy nie przewodzi ładunku elektrycznego i z powodzeniem może zabezpieczać szlaki turystyczne w wyżej położnych partiach górskich. O tym, jak potrzebne są tego typu rozwiązania, przekonaliśmy się w sierpniu 2019 r. Wówczas piorun uderzył w skały i łańcuchy na Giewoncie, w wyniku czego wielu ludzi zostało rannych, a pięć osób zmarło.
Wiele powstających na PK innowacji dedykowanych jest takim branżom, jak automatyka i robotyka czy mechanika. To choćby opracowana przez zespół pod kierownictwem mgr. inż. Jarosława Tulickiego maszyna indukcyjna z cewką pomiarową do monitoringu i diagnostyki stanu silnika lub luminescencyjne powłoki do precyzyjnych pomiarów w tunelach aerodynamicznych (projekt opracowany przez zespół mgr. inż. Macieja Pilcha).
Powyższe rozwiązania to tylko przykłady technologii, które powstały na Politechnice Krakowskiej, a które zostaną zaprezentowane w czasie Demo Day Innowacji 4.0. Pokazują one jak szeroki jest zakres tematyczny wynalazków. Wszystkie są równie ciekawe i bardzo użyteczne. Pełną ich ofertę można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia. Warto tam zajrzeć, by dokładnie zapoznać się z opisem każdego wynalazku i przekonać się jak wiele niezwykłych technologii powstało na Politechnice Krakowskiej.
Podczas Demo Day w Auditorium Maximum będzie można porozmawiać z twórcami wynalazków rozwijanych w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu Inkubator Innowacyjności 4.0. Wydarzenie będzie okazją do skorzystania z konsultacji z rzecznikami patentowymi z Okręgu Małopolskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych czy z doradcami podatkowymi z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Podczas takich indywidualnych rozmów podpowiedzą oni jak skorzystać z ulg podatkowych na działalność B+R.
Przedstawiciele firm, które poszukują funduszy na dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań, będą mogły porozmawiać z ekspertami sieci Enterprise Europe Network oraz Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Południowo-Wschodnia. Podmioty te na co dzień działają w ramach Centrum Transferu Technologii PK.
{fastsocialshare}


Zobacz film promocyjny
Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło kolejne edycje konkursów MAESTRO i SONATA BIS. W obu zostało złożonych 427 wniosków, ale finansowanie na łączną kwotę ponad 188 mln złotych otrzymają 63 projekty. W gronie laureatów jest dr hab. inż. Katarzyny Matras-Postołek, prof. PK z WIiTCh.

"Szyte na miarę" perowskitowe kropki kwantowe jako element nowych funkcjonalnych nanomateriałów – to nazwa projektu badawczego dr hab. inż. Katarzyny Matras-Postołek, prof. PK. W zorganizowanym przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) konkursie SONATA BIS otrzymał on finansowanie w wysokości ponad 2,1 mln zł.
Konkurs SONATA BIS odbył się już po raz dwunasty. Jest on skierowany do badaczy, którzy chcieliby powołać nowy zespół badawczy. Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia, stypendia dla studentów i doktorantów, zakup aparatury naukowo-badawczej czy też w celu pokrycia innych kosztów, które związane są z realizacja danego projektu. Spośród 400 złożonych wniosków zostało wyłonionych 58 laureatów (9 w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, 33 w naukach ścisłych i technicznych oraz 16 w naukach o życiu).
Finansowanie w wysokości ponad 2,1 mln zł otrzymał projekt dr hab. inż. Katarzyny Matras-Postołek, prof. PK pn. "Szyte na miarę" perowskitowe kropki kwantowe jako element nowych funkcjonalnych nanomateriałów.
Drugim zorganizowanym przez NCN konkursem był MAESTRO przeznaczony jest dla doświadczonych naukowczyń i naukowców. W jego 14 edycji zostały złożone 72 wnioski spośród których wyłoniono 5 laureatów.
Grant przyznany przez NCN to nie jedyne tego typu wyróżnienie w dorobku dr inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK. Jest ona bowiem laureatką kilku nagród oraz stypendiów. Wśród nich znajduje się m.in. stypendium naukowe dla doktorantów z Funduszu im. Stanisława Pigonia Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendium naukowe dla wybitnych polskich doktorantów przebywających w Niemczech DAAD czy stypendium FNP w ramach projektu Homing Plus.
W 2015 r. dr inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK została laureatką programu TOP 500 Innovators organizowanego przez MNiSW, w ramach którego odbyła 9-tygodniowy staż na University of California w Berkeley w Stanach Zjednoczonych. Od 2014 r. jest również profesorem wizytującym na University of Jinan w Chinach. Dr inż. Katarzyna Matras-Postołek jest autorką i współautorką wielu prac naukowych, kilku międzynarodowych zgłoszeń patentowych oraz kilku monografii. W 2015 r. otrzymała ona złoty medal na 43. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Genewie.
{fastsocialshare}

Obejrzyj spot promujący „Dzień Wynalazków 2021 na PK”
Historia zatoczyła koło. Prof. Stanisław Juchnowicz, zmarły w 2020 r. wybitny architekt, wieloletni pracownik Politechniki Krakowskiej i były dziekan Wydziału Architektury PK, był członkiem zespołu, który projektował Nową Hutę. Dziś ta dzielnica Krakowa – m.in. dzięki zaangażowaniu architektów krajobrazu z PK – została Pomnikiem Historii. 3 lutego prezydent Polski Andrzej Duda wręczył prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu rozporządzenie ogłaszające „Kraków – zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta” Pomnikiem Historii. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wziął udział prof. Zbigniew Myczkowski z PK, kierownik zespołu, który opracował wytyczne w zakresie ochrony i kszałtowania krajobrazu dzielnicy.
Nowe obiekty na liście Pomników Historii to – poza zespołem architektonicznym i urbanistycznym Nowej Huty – również: Jabłeczna – prawosławny klasztor św. Onufrego, Małujowice – kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, Opatów – zespół kolegiaty pod wezwaniem św. Marcina Biskupa, Radom – zespół klasztorny Bernardynów, Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju, Supraśl – klasztor Męski Zwiastowania NMP, Tum – zespół archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego, Warszawa – gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. – Pielęgnowanie tych pereł, które są, bardzo często ukryte i zapomniane, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia wielkiej siły, jaka tkwi w nas i w naszej tradycji, z której mamy wręcz obowiązek być dumni – zaznaczył prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Uznanie za Pomnik Historii jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce. Dotychczas miano to zostało nadane 123 obiektom i miejscom w kraju, szczególnie cennym dla kultury narodowej. W Krakowie za Pomnik Historii uznano Stare Miasto, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Kopiec Kościuszki, a teraz Nową Hutę. Dzisiejsze wydarzenie jest pozytywnym finałem wieloletnich zabiegów wielu środowisk o docenienie krajobrazu kulturowego obszaru XVIII dzielnicy Krakowa i dopełnieniem inicjatyw promujących jej dziedzictwo. Uznanie roli Nowej Huty w historii Polski pozwoli rozwijać turystykę kulturową, edukację historyczną, ale też otwiera drogę do starań o wpis tej części miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Początki Nowej Huty
W 1949 r. rozpoczęła się budowa kombinatu metalurgicznego pod Krakowem, a także osiedla mieszkaniowego dla przyszłych pracowników. Generalnym projektantem Nowej Huty mianowano Tadeusza Ptaszyckiego, który do współpracy przy ogromnym przedsięwzięciu zaprosił Stanisława Juchnowicza, kierownika Pracowni Urbanistycznej zajmującej się odbudową Gdańska. Młody architekt objął stanowisko głównego projektanta w Biurze Projektów Nowej Huty. Pracował nad kształtem jej układu przestrzennego i był projektantem zespołów mieszkaniowych. W 1954 r. Stanisław Juchnowicz rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Z uczelnią związał się na wiele lat. Prof. Juchnowicz za swoje najbardziej udane nowohuckie dzieło uważał osiedle B-2 (dziś Osiedle Zielone), otoczone: aleją Róż, ulicami Mościckiego, Wojciechowskiego i Żeromskiego. Więcej na temat prof. Stanisława Juchnowicza, wybitnego architekta i urbanisty, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, można przeczytać w archiwalnym numerze czasopisma „Nasza Politechnika”.
Plan Nowej Huty oparto na pięcioboku. W ten układ wpisano plac Centralny, od którego promieniście odchodziły główne arterie, tworzące podział przestrzeni na cztery sektory: A, B, C, D. Ulice miasta przecinały się pod kątem prostym tworząc kwartały pod zabudowę. W odróżnieniu jednak od luźnego modernistycznego założenia plan był zwarty, a budynki tworzyły ścisłe ciągi zabudowy. W 1951 r. Nowa Huta została przyłączona do Krakowa jako dzielnica.
Starania o ochronę dziedzictwa dzielnicy
Ogromnym walorem Nowej Huty jest fakt, że składa się zarówno z charakterystycznej architektury i unikatowej siatki urbanistycznej, jak i dobrze zachowanych obiektów, z których wiele utrzymało do dziś pierwotne funkcje użytkowe. W trosce o ochronę dziedzictwa Nowej Huty, w 2004 r. układ urbanistyczny dzielnicy został wpisany do rejestru zabytków. W 2010 r. został przygotowany pierwszy wniosek o uznanie centrum Nowej Huty za Pomnik Historii. W 2013 r. centrum Nowej Huty zostało objęte planem miejscowym, chroniącym wszystkie elementy kształtujące urbanistykę dzielnicy.
Stanisław Juchnowicz pracował nad kształtem jej układu przestrzennego i był projektantem zespołów mieszkaniowych
W 2014 r. miasto Kraków podjęło starania o utworzenie w Nowej Hucie parku kulturowego. Diagnozę i wytyczne w zakresie ochrony i kształtowania krajobrazu dzielnicy stworzyli członkowie zespołu projektowego z Politechniki Krakowskiej, pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. arch. Zbigniewa Myczkowskiego. Eksperci z PK mogli czerpać m.in. ze swojego bogatego doświadczenia. Zespół prof. Zbigniewa Myczkowskiego z ówczesnego Instytutu Architektury Krajobrazu (obecnie Katedra Architektury Krajobrazu) Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, w składzie: dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK, mgr inż. arch. kraj. Karol Chajdys, mgr inż. arch. kraj. Karolina Latusek, mgr inż. arch. kraj. Paulina Nosalska, dr inż. arch. Wojciech Rymsza-Mazur, prof. PK, mgr inż. arch. kraj. Olena Zapolska, otrzymał w 2013 r. Nagrodę Miasta Krakowa za „Plan ochrony Parku Kulturowego Stare Miasto”.

W 2020 r. obszar Parku Kulturowego Nowa Huta objął 376 hektarów, w tym m.in.: wpisany do rejestru zabytków układ urbanistyczny Nowej Huty, postmodernistyczne os. Centrum E, tereny wokół Zalewu Nowohuckiego i Nowohuckiego Centrum Kultury, część dawnej wsi Krzesławice wraz z posiadłością dworską, należącą niegdyś m.in. do Hugona Kołłątaja i Jana Matejki, a także gotycki drewniany kościół św. Bartłomieja z XV w.
W dokumencie dotyczącym uznania Nowej Huty za Pomnik Historii, złożonym w 2022 r., oprócz wskazania na wyjątkową architekturę nowohuckiego centrum, zostały uwzględnione także ważne wydarzenia związane z dzielnicą, m.in. narodziny ruchu solidarnościowego, działalność opozycyjna w PRL, a także znaczenie dzieł literackich i filmowych, polityka kulturalna, prace rewaloryzacyjne, wprowadzone formy ochrony, zaangażowanie społeczności lokalnej.
W rozporządzeniu prezydenta RP w sprawie uznania Nowej Huty za Pomnik Historii, możemy przeczytać, że obszar „Kraków – zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta” obejmuje najstarszą część dzielnicy, kształtowaną od drugiej połowy XX w.
(prezydent.pl, krakow.pl, bk)
{fastsocialshare}

Tworzywa sztuczne - z tą nazwą spotkał się niemal każdy, ale mało kto zna się na nich tak jak studentka PK Kinga Krużel. Jej wiedza ujęta w pracy dyplomowej zachwyciła jury konkursu zorganizowanego przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych.
Inż. Kinga Krużel znalazła się w gronie finalistek konkursu na najlepsza pracę dyplomową z zakresu nowatorskiego zastosowania tworzyw sztucznych. Za prace zatytułowaną „Ocena wpływu kondycjonowania na strukturę i właściwości nanokompozytów biopoliamidu z nanocelulozą” otrzymała wyróżnienie. Wyniki swoich badań studentka Politechniki Krakowskiej przedstawiła podczas finału konkursu. Finał odbył się na Politechnice Warszawskiej, a Kindze Krużel podczas niego towarzyszyła promotorka dr inż. Agnieszka Leszczyńska oraz recenzent pracy dr Konstantinos Raftopoulos.

Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia. W świadomości społecznej często kojarzą się one z zagrożeniem dla środowiska. Rynek ten jednak ciągle się rozwija, choćby w związku z ideą zrównoważonego rozwoju. Jej realizacja widoczna jest m.in. w zastępowaniu w produkcji przemysłowej tworzyw pochodzenia petrochemicznego materiałami polimerowymi opartymi o surowce odnawialne.
Kinga Krużel opracowała nową koncepcję „zielonego” materiału kompozytowego do zastosowań w przemyśle maszynowym, np. do wytwarzania rurek przewodów paliwowych. Materiał ten łączy dwa biomateriały, takie jak biopoliamid 1010 i nanokryształy celulozowe (CNC). Napełniacze celulozowe są z jednej strony silnie hydrofilowe, a jednocześnie wywołują efekt barierowy w stosunku do dyfundujących cząsteczek wody. Przy ich zastosowaniu pojawia się pytanie o to, jak kompozyty bioPA/CNC będą się zachowywać w warunkach kondycjonowania. Zjawisko to jest wykorzystywane między innymi w procesach automatycznego montażu elementów wtryskowych na linii produkcyjnej w celu zapobiegania pękaniu detali – tłumaczy autorka wyróżnionej pracy.
Studentka badaniom kondycjonowania poddała kompozyty z trzema rodzajami napełniaczy celulozowych, różniących się budową powierzchniową. Na podstawie tych badań stwierdziła ona, że typ modyfikacji powierzchniowej napełniacza ma wpływ na krystaliczność, sorpcję rozpuszczalników a także charakterystykę termomechaniczną bionanokompozytów.
Z badań studentki wynika, że bionanokompozyty mogą potencjalnie zostać zastosowane m. in. w przemyśle motoryzacyjnym (np. do produkcji rurek paliwowych).
Jak dodaje inż. Kinga Krużel do podjęcia takiej tematyki zainspirowały ją badania dr inż. Agnieszki Leszczyńskiej nad materiałami kompozytowymi oraz obecne trendy związane z coraz częstszym wdrażaniem i testowaniem materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych.
Kinga Krużel ukończyła na Politechnice Krakowskiej studia I stopnia na kierunku technologia chemiczna na specjalizacji technologia polimerów. Obecnie kontynuuje ona naukę na studiach magisterskich na tym samym kierunku. Jak sama przyznaje badania nad wytrzymałością i potencjalnymi zastosowaniami bionanokompozytów to nie jedyne jej zainteresowania. Na polu naukowym fascynuje ją także temat optymalizacji wytwarzania kapsuł, które mają potencjalne zastosowanie jako nośniki leków, a także badanie ich stabilności, a to wszystko pod kątem przeciwdziałania takim chorobom jak nowotwory, czy niedokrwienne udary mózgu.
(jg)
{fastsocialshare}

Symulator tramwaju z Politechniki Krakowskiej
Obejrzyj film o symulatorze tramwaju, zrealizowany na PK przez popularnych youtuberów
Alstom ZWUS, lider w zakresie produkcji i instalacji systemów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, rozpoczyna strategiczną współpracę z Politechniką Krakowską. Porozumienie firmy z uczelnią dotyczy współpracy w obszarze badawczym, edukacyjnym i kadrowym. Pozwoli wzmacniać inżynierskie kompetencje studentów PK i realizować wspólne projekty badawczo-rozwojowe, związane z systemami sterowania ruchem kolejowym.
Porozumienie o współpracy podpisali Krzysztof Struzik, członek zarządu Alstom ZWUS i Alfred Kurkowski (prokurent firmy) oraz prof. Andrzej Białkiewicz, rektor PK i prof. Dariusz Bogdał, prorektor uczelni ds. nauki. W spotkaniu oficjalnie inaugurującym współpracę, które 7 lutego 2023 r. odbyło się na Politechnice Krakowskiej, udział wzięli: Adam Juretko, dyrektor zarządzający ALSTOM ZWUS, Karol Skrobol, dyrektor inżynierii ALSTOM ZWUS, Aneta Juretko, specjalista ds. planowania, w tym współpracy z uczelniami, Alina Grabowy (Site HR Director ALSTOM), a ze strony uczelni: dr hab. inż. Jerzy Zając, prof. PK, prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą, dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK kierownik Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego wraz z pracownikiem Katedry dr. inż. Grzegorzem Kaczorem, dr inż. Aleksandra Ciastoń-Ciulkin (WIL).

Umowa o współpracy zakłada m.in. organizowanie przez ALSTOM praktyk i stażów dla studentów PK, proponowanie tematów do prac dyplomowych i projektów inżynierskich, realizowanych przez studentów, udział ekspertów firmy w tworzeniu programów kształcenia na kierunkach studiów i specjalnościach związanych z działalnością firmy (m.in. środki transportu i logistyka, transport, elektrotechnika i automatyka, specjalności: inżynieria pojazdów szynowych, cyberbezpieczeństwo, transport kolejowy), wykłady kadry inżynierskiej Alstom ZWUS w ramach zajęć dydaktycznych na PK, organizowanie wycieczek edukacyjnych, spotkań integracyjnych, prezentacji zasobów infrastrukturalnych i dydaktycznych partnerów porozumienia. Otwiera ono także możliwości stałej wymiany wiedzy, doświadczeń i kompetencji pomiędzy ekspertami ALSTOM ZWUS i Politechniki oraz współpracy przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, a także promocji osiągnięć związanych z rozwojem nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym. Politechnika Krakowska oferuje także możliwość prowadzenia kształcenia dla pracowników firmy na studiach wyższych, doktoranckich i podyplomowych czy w ramach dedykowanych kursów i szkoleń. Ze strony uczelni we współpracę zaangażowane będą Wydziały: Mechaniczny, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz Informatyki i Telekomunikacji.
– We współpracy z firmą ALSTOM ZWUS, światowym liderem rozwiązań technicznych w branży kolejowej, Politechnika Krakowska będzie realizowała działania w obszarze dydaktycznym i naukowo-badawczym. Obu stronom przyniosą one korzyści. Dzięki lepszemu poznaniu potrzeb przedsiębiorstwa o globalnej marce będziemy mogli rozwijać i udoskonalać ofertę edukacyjną uczelni, zwłaszcza w obszarze kształcenia wykwalifikowanej kadry inżynierskiej dla branży kolejowej w ramach prowadzonej już na PK specjalności dualnej „inżynieria pojazdów szynowych” – mówi prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej. – Możliwość realizacji staży czy praktyk studenckich w firmie AlSTOM to dla naszych studentów niepowtarzalna szansa na uczenie się od najlepszych. Z kolei współpraca naszych naukowców i ekspertów firmy da obu stronom możliwość wzajemnego wparcia merytorycznego i będzie szansą na realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.
Możliwość realizacji staży czy praktyk studenckich w firmie ALSTOM to dla naszych studentów niepowtarzalna szansa na uczenie się od najlepszych.
Alstom ZWUS od wielu lat rozwija współpracę ze szkołami wyższymi (najszerszą miał dotąd z Politechniką Śląską) i szkołami średnimi w obszarze nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym. Studentom ALSTOM stwarza możliwości połączenia nauki ze stażem zawodowym, co pozwala znacząco skrócić proces wdrażania się w realizowane przez firmę projekty. – Współpraca z Politechniką Krakowską pozwoli nam rozwijać w studentach i absolwentach studiów technicznych, informatycznych i inżynierskich kompetencje związane z projektowaniem i wdrażaniem systemów sterowania ruchem kolejowym. To fascynująca, niezwykle przyszłościowa i poszukiwana na rynku dziedzina wiedzy, będąca podstawą zrównoważonego transportu szynowego – podkreśla Adam Juretko, dyrektor zarządzający Alstom ZWUS Sp. z o.o. – Warto pamiętać, że kolej to dziś nie tylko nowoczesne pojazdy, które widzimy na torach, ale też złożone i coraz bardziej wymagające systemy sterowania ruchem, które zapewniają płynność i bezpieczeństwo pociągów. W Alstom ZWUS łączymy ponad stuletnią tradycję z najnowszymi innowacjami i pracą przy międzynarodowych projektach, które dają naszym ekspertom niezwykle w skali świata możliwości rozwoju zawodowego i naukowego.
Alstom to jeden ze światowych liderów w branży transportu szynowego. W oparciu o wizję niskoemisyjnej przyszłości opracowuje i wprowadza na rynek nowoczesne rozwiązania, które stanowią podstawę zrównoważonego transportu. Portfolio Alstom obejmuje kolej dużych prędkości, metro, pociągi jednoszynowe i tramwaje, a także zintegrowane systemy, dedykowane usługi, infrastrukturę, signalling oraz rozwiązania w zakresie mobilności cyfrowej. Na całym świecie w użyciu znajduje się 150 tys. pojazdów Alstom. W 2022 roku, po raz dwunasty z rzędu, spółka została uwzględniona w indeksach Dow Jones Sustainability, obejmujących podmioty z całego świata i Europy. W ubiegłym roku podatkowym Grupa odnotowała przychody na poziomie 15,5 mld euro. Główna siedziba Alstom znajduje się we Francji. Spółka działa w 70 krajach i zatrudnia ponad 74 tys. pracowników. W Polsce Alstom jest obecny od ponad 25 lat i jest największym producentem w branży kolejowej w kraju. W 9 polskich oddziałach firmy pracuje ponad 4 000 osób. Firma czerpie z bogatego dziedzictwa przemysłowego zakładów: 180 lat Pafawagu we Wrocławiu, 150 lat Konstalu w Chorzowie i 100 lat zakładu ZWUS w Katowicach. Szczyci się tytułem Top Employer 2020, 2021 oraz 2022, potwierdzającym najlepsze praktyki HR zgodne z międzynarodowymi standardami Top Employers. Więcej informacji: www.alstom.com
Na zdjęciu: Spotkanie inaugurujące współpracę PK z ALSTOM ZWUS. Od lewej: dr inż. Aleksandra Ciastoń-Ciulkin (WIL PK), dr inż. Grzegorz Kaczor (WM PK), dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK (WM PK), dr hab. inż. Jerzy Zając, prof. PK, prorektor PK ds. kształcenia i współpracy z zagranicą, Adam Juretko, dyrektor zarządzający ALSTOM ZWUS, Karol Skrobol, dyrektor inżynierii ALSTOM ZWUS, dr hab. inż. Maciej Sułowicz, dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK, Alina Grabowy (Site HR Director ALSTOM), Aneta Juretko, specjalista ds. planowania oraz współpracy ALSTOM z uczelniami
(mas)
{fastsocialshare}
12 sierpnia br. władze uczelni oraz Wydziału Mechanicznego spotkały się na Politechnice Krakowskiej z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Japonii w Polsce – panem Akio Miyajima. Rozmawiano m.in. na temat współpracy naukowo-technicznej Politechniki Krakowskiej z firmą Toyota.
Władze uczelni reprezentował prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer. Wydział Mechaniczny reprezentowali: dziekan prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek oraz kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych prof. dr hab. inż. Marek Brzeżański. W spotkaniu uczestniczyła także kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PK Katarzyna Baron-Lisiakiewicz. Ambasadorowi w wizycie na Politechnice Krakowskiej towarzyszyli szefowa Działu Kultury Ambasady Japonii Michiko Makino oraz Jacek Mendyk z Działu Kultury Ambasady Japonii.
Przedmiotem rozmów były, miedzy innymi, zagadnienia dotyczące możliwości rozszerzenia współpracy Katedry Pojazdów Samochodowych z firmą Toyota Motor Poland, a także sprawy zastosowania wodoru jako przyszłego nośnika energii w transporcie. Szczególne zainteresowanie ambasadora wzbudziły osiągnięcia Katedry Pojazdów Samochodowych w dziedzinie zasilania wodorem silników spalinowych oraz badań pojazdów wyposażonych w ogniwa paliwowe.
Katedra Pojazdów Samochodowych PK prowadzi innowacyjne badania nad silnikami wodorowymi wykorzystywanymi w niektórych samochodach marki Toyota.
Aktualnie Politechnika Krakowska współpracuje z czterema japońskimi uniwersytetami w ramach zawartych porozumień o współpracy. Są to uniwersytety w Gifu, Kochi, Kyushu oraz Instytut Technologii w Kitami. Współpraca dotyczy wspólnych badań naukowych oraz wymiany nauczycieli akademickich i studentów.
![]() |
![]() |
Na zdjęciach: 1. Spotkanie przedstawicieli uczelni z gośćmi z Ambasady Japonii; 2. Ambasador Japonii, Akio Miyajima; 3. Uczestnicy spotkania, od lewej: Michiko Makino, Katarzyna Baron-Lisiakiewicz, prof. Marek Brzeżański, ambasador Japonii, Akio Miyajima, dziekan Wydziału Mechanicznego, prof. Jerzy Sładek oraz prorektor ds. studenckich, dr Marek Bauer / fot. Jan Zych
{fastsocialshare}
Rusza budowa Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej. Warte ponad 26 mln zł nowe centrum badawcze Wydziału Mechanicznego powstaje na terenie kampusu PK przy al. Jana Pawła II. Będzie realizowane w ramach projektu Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET), którego liderem jest Politechnika Krakowska.
Najdokładniejsze pomiary świata w Krakowie
Naukową sieć i ośrodek badawczy światowej klasy tworzą cztery czołowe uczelnie techniczne: Politechnika Krakowska (lider konsorcjum) oraz Politechniki: Poznańska, Warszawska i Świętokrzyska. Celem sieciowej współpracy jest utworzenie w Polsce wyspecjalizowanej infrastruktury badawczej dla rozwoju metrologii współrzędnościowej – obszaru nauki zajmującego się pomiarem i obrazowaniem 3D wszelkich obiektów geometrycznych. Ważnym zadaniem NSMET będzie też wzorcowanie systemów współrzędnościowych, stosowanych w przemyśle i instytutach badawczych.
Wart ponad 49,8 mln zł projekt NSMET jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (działanie 4.2 „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki”). Cztery uczelnie otrzymały na jego realizację dofinansowanie w wysokości ponad 33,2 mln zł, z czego najwięcej trafi do Politechniki Krakowskiej (blisko 17 mln zł), lidera konsorcjum. Dzięki tym środkom w Krakowie zostanie doposażone działające już na Wydziale Mechanicznym PK Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej oraz powstanie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych (LUPW).

Unikatowa, specjalnie zaprojektowana aparatura badawcza Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej pozwoli na wykonywanie w Polsce najdokładniejszych pomiarów współrzędnościowych świata. Są one wykorzystywane we wszystkich dziedzinach nauki i przemysłu – od zaawansowanej optyki, medycyny przez mechanikę, mechatronikę po energetykę. – Takie pomiary wykonuje się w zaledwie kilku światowych ośrodkach, przy czym możliwości aparaturowe polskiej sieci uczynią ją jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych, o najszerszym zakresie badań – mówi prof. Jerzy A. Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego PK, pomysłodawca Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej.
Dla wielu dziedzin nauki i przemysłu
Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej stanie na terenie kampusu Wydziału Mechanicznego PK przy al. Jana Pawła II w krakowskich Czyżynach. Budynek będzie stanowił swoistą obudowę dla instalowanych maszyn pomiarowych, zapewniając im odpowiednią stabilność termiczną oraz izolację drgań i ruchów ziemi. To wymagało m.in. zaprojektowania specjalistycznych systemów klimatyzacji oraz fundamentowania.
Unikatowa, specjalnie zaprojektowana aparatura badawcza Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej pozwoli na wykonywanie w Polsce najdokładniejszych pomiarów współrzędnościowych świata.
W laboratorium zamontowana zostanie unikalna w skali międzynarodowej aparatura umożliwiająca wykonywanie pomiarów geometrii struktur wewnętrznych oraz zewnętrznych obiektów mierzonych, w skalach od nano do pomiarów wielkogabarytowych (co odpowiada zakresowi od 10^-9 m do 10^2 m). Poddawane pomiarom obiekty to przede wszystkim części maszyn i układów z różnorodnych branż przemysłu, m.in.: samochodowego, lotniczego, energetycznego (w tym odnawialnych źródeł energii), maszynowego, AGD, oraz medycyny, fotowoltaiki, technologii światłowodowych, optoelektroniki, bioinżynierii, produkcji materiałów kompozytowych i nanomateriałów, itd. Zakres realizowanych w laboratorium badań będzie obejmował pomiary tomograficzne w skali nano oraz mikro, nano pomiary współrzędnościowe geometrii mierzonych elementów oraz topografii ich powierzchni, pomiary multisensoryczne części maszyn wykonywane z zastosowaniem skanujących głowic stykowych oraz głowic optycznych, których funkcjonowanie oparte jest na różnych zjawiskach fizycznych, a także pomiary wielkogabarytowe elementów, których najdłuższy wymiar sięga 8 m, z mikronowymi dokładnościami.
– Biorąc pod uwagę kompleksowość planowanego wyposażenia, jego najnowocześniejszy i najdokładniejszy z obecnie dostępnych charakter, nasze laboratoria dołączą do światowej czołówki i będą dysponowały takimi możliwościami w zakresie infrastruktury badawczej jak wiodące laboratoria metrologiczne przy Krajowych Instytutach Metrologicznych w Niemczech, w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych – podkreśla dr hab. inż. Adam Gąska, prof. PK, kierownik Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Politechniki Krakowskiej i projektu NSMET.
Budynek nowego laboratorium w formule „Zaprojektuj i wybuduj” wykona firma OLEXBUD, wartość kompleksowej umowy (m.in. na prace projektowe, budowlane oraz związane z zagospodarowaniem terenu wokół laboratorium) opiewa na 12 mln zł. Wartość infrastruktury badawczej nowego laboratorium to z kolei około 14,4 mln zł. Dla inwestycji zostały już wydane stosowne pozwolenia (decyzja o ULICP i pozwolenie na budowę). Planowany termin zakończenia prac to koniec 2023 roku.
Podstawowe parametry budynku Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych
Powierzchnia zabudowy – 520 m2. Powierzchnia użytkowa – 615,07 m2. Powierzchnia całkowita – 780,25 m2. Kubatura – ok. 5 954 m3. Wysokość budynku: 11,5 m. Wymiary zewnętrzne budynku: 20 x 26 m. Liczba kondygnacji nadziemnych: 2
Politechnika Krakowska rozwija nowoczesną infrastrukturę badawczą
Nowe laboratorium Wydziału Mechanicznego nie jest jedynym, o które wzbogaci się w tym roku uczelnia. W styczniu br. do użytku zostało oddane Wydziałowe Laboratorium Badawcze Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Zostało wyposażone w najwyższej klasy sprzęt do prowadzenia badań fizykochemicznych w wielu obszarach nauki i przemysłu. Mogą z niego skorzystać nie tylko badacze i studenci WIiTCh, ale też innych wydziałów uczelni oraz zewnętrznych jednostek naukowych. Nowe centrum badawcze ma też bogatą ofertę dla partnerów przemysłowych. Zakres badań, które będzie można podejmować w nowym laboratorium, jest bardzo szeroki – obejmuje tematy z obszarów technologii i inżynierii chemicznej, katalizy, chemii, w tym chemii farmaceutycznej, a także biotechnologii przemysłowej, nanotechnologii i nanomateriałów, inżynierii materiałowej, fizyki, bioinżynierii, inżynierii środowiska.
Wiosną tego roku zostanie oddane do użytku kolejne ważne dla uczelni i całej Małopolski centrum badawcze – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Wydziału Inżynierii Lądowej, budynek laboratorium już stoi w Czyżynach (obok budynków Wydziału Mechanicznego, postępy w pracach można obserwować na bieżąco dzięki przekazowi online). Budynek laboratorium już stoi w Czyżynach (obok budynków Wydziału Mechanicznego). Trwa wyposażanie i uruchamianie urządzeń badawczych, m.in. dwóch tuneli aerodynamicznych o obiegu mieszanym. W laboratorium będą prowadzone badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na rozwiązania inżynierskie. Wśród najważniejszych realizowanych tematów badawczych, oprócz tych związanych z oddziaływaniem wiatru w miastach, transportem zanieczyszczeń i sposobami dynamicznego wpływania na redukcję smogu, będą także problemy inżynierii wiatrowej, energetyki wiatrowej, wpływów środowiskowych na budowle i ludzi, aerodynamiki i dynamiki budynków, w tym badania obiektów budowlanych i konstrukcyjnych, narażonych na oddziaływanie wiatru i obciążenia śniegiem. Na budowę laboratorium uczelnia i Wydział Inżynierii Lądowej pozyskały środki m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
(mas)
{fastsocialshare}


14 stycznia odbył się I etap (on-line) konkursu „O Złoty Indeks PK”, w którym 350 tegorocznych maturzystów rywalizowało w zakresie czterech przedmiotów: matematyki, chemii, informatyki i – po raz pierwszy – predyspozycji architektonicznych. Do finału, zaplanowanego na 25 lutego, zakwalifikowało się 131 osób. Laureaci konkursu otrzymają dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską.

I etap konkursu „O Złoty Indeks PK” został zorganizowany za pomocą platformy e-learningowej. Między 5 grudnia 2022 r. a 9 stycznia 2023 r. odbywała się elektroniczna rejestracja, podczas której osoby zainteresowane udziałem w rywalizacji wskazywały jeden z czterech konkursowych przedmiotów. W bieżącej, 8 edycji po raz pierwszy naukowe zmagania toczą się w zakresie predyspozycji architektonicznych.
Duże zainteresowanie politechnicznym konkursem
Spośród 350 osób, które zgłosiły się do konkursu, 189 wybrało matematykę, 48 chemię, 22 osoby informatykę, a 91 predyspozycje architektoniczne. Wśród 131 finalistów, 51 powalczy w dyscyplinie matematyka, 30 sprawdzi swoje umiejętności chemiczne, 18 – informatyczne, a 32 – predyspozycje architektoniczne.
Przyszli architekci i architekci krajobrazu w II etapie wykonają model fizyczny z dostarczonych przez organizatorów materiałów, w oparciu o wskazany temat konkursowy, przy czym oceniana będzie kompozycja, forma i zgodność pracy z tematem. Na śmiałków rywalizujących w matematyce, chemii i informatyce, podobnie jak w I etapie, czekać będą zadania obliczeniowe i problemowe.
W pierwszym etapie konkursu „O Złoty Indeks PK” rywalizowało w tym roku 350 maturzystów
II etap konkursu „O Złoty Indeks PK” odbędzie się 25 lutego (sobota) o godz. 10.00 na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24. W zależności od uzyskanych wyników, laureaci otrzymają 200, 100 lub 60 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym na wybrany kierunek studiów I stopnia na Politechnice Krakowskiej (z wyjątkiem inżynierii wzornictwa przemysłowego).
Więcej informacji na temat konkursu na stronie internetowej: indeks.pk.edu.pl
(bk, mm)
{fastsocialshare}

Na początku roku 2023 konsorcjum hub4industry uruchomiło projekt European Digital Innovation Hub (EDIH), czyli Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych. Ma ono pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom we wdrażaniu nowych technologii. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Politechnika Krakowska.
European Digital Innovation Hub (EDIH) to hub Krakowskiego Parku Technologicznego oraz firm: ASTOR (wraz z Improvement Factory) i T-Mobile Polska (wraz z hubraum i T-Systems Polska), uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, a także ekspertów z BIM Klaster, Sieci Badawczej Łukasiewicz – Krakowski Instytut Badawczy, Entra Group, ReliaSol oraz ICsec, który tworzy punkt wsparcia dla firm przemysłowych chcących wprowadzić do swoich fabryk rozwiązania przemysłu 4.0. Celem projektu EDIH jest także uświadamianie podmiotów sektora publicznego jak ważne są innowacyjne rozwiązania z obszaru szeroko pojętych technologii cyfrowych w zwiększaniu konkurencyjności rynkowej polskich firm przemysłowych.
– Jako działający już od 2019 roku hub innowacji cyfrowych hub4industry, zdajemy sobie sprawę, że proces automatyzacji i cyfryzacji polskich przedsiębiorstw w zgodzie z ideą przemysłu 4.0 wymaga czasu, ale przede wszystkim właściwego ukierunkowania firm i nieustającej edukacji – mówi koordynatorka projektu Aleksandra Błaszczak.
Projekt skierowany jest do przedsiębiorstw produkcyjnych, które planują rozwijać się w zakresie inteligentnej robotyzacji, AI, cyberbezpieczeństwa, additive manufacturing, łączności 5G, IoT oraz BIM. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. ze szkoleń, usług doradczych czy testowania technologii w zakładach produkcyjnych. Planowane jest także prowadzenie działań informacyjno-promocyjnych, których celem jest zwiększenie świadomości małych i średnich przedsiębiorstw na temat roli nowoczesnych technologii w firmach. Projekt realizowany jest na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, ale mogą z niego skorzystać klienci z całej Polski. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych, czyli tzw. EDIH-y to unijna inicjatywa, której celem jest ustanawianie regionalnych centrów innowacji cyfrowych. Są one zbudowane są wokół tzw. Orchestratora, czyli instytucji, która łączy partnerów i koordynuje działania, w naszym wypadku jest nim Krakowski Park Technologiczny. EDIH-y tworzą m.in. instytucje otoczenia biznesu, inkubatory przedsiębiorczości, dostawcy rozwiązań i zaplecza technologicznego oraz uczelnie i instytucje badawczo-rozwojowe.
Do tej pory w Polsce funkcjonowały DIH-y. Jednym z nich był działający od 2019 roku hub4industry mający na celu stymulowanie nowoczesnej cyfryzacji firm. hub4industry wspomagał przedsiębiorstwa w procesie wprowadzania rozwiązań przemysłu 4.0. Związane z tym tematem kursy e-learningowe zostały przygotowane m.in. przez ekspertów z Politechniki Krakowskiej. Dzięki internetowym szkoleniom zainteresowane osoby mogą poszerzyć swoją wiedzę np. w zakresie druku 3D i technologii przyrostowych (kurs przygotowany przez dr. inż. Marcina Grabowskiego). Wśród proponowanych szkoleń dostępne są także kursy wprowadzające do tematyki sztucznej inteligencji w przemyśle autorstwa dr inż. Pawła Jarosza. W specjalizacji obszaru laboratoria badawcze dostępny jest kurs przygotowany przez dr inż. Danutę Owczarek. Natomiast zagadnienia dot. metrologii współrzędnościowej porusza kurs przygotowany przez dr hab. inż. Ksenię Ostrowską, prof. PK.
(jg)
{fastsocialshare}
Agnieszka Żyra z Politechniki Krakowskiej na czele Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców
Dr hab. inż. Zbigniew Latała, prof. PK został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Minister kultury i dziedzictwa narodowego nadał prof. Latale, który pełni funkcję kierownika Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, odznaczenie w kategorii sztuki wizualne/plastyczne.
Dr hab. inż. Zbigniew Latała, prof. PK (na zdjęciu / fot. Jan Zych) urodził się w 1955 r. w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracę na Politechnice Krakowskiej rozpoczął w 1982 r. W latach 1983-2003 pracował też jako fotograf i grafik w wydawnictwach polskich i skandynawskich. Interdyscyplinarną rozprawę doktorską pt. „Zastosowanie komputerowej analizy obrazu ultrasonograficznego do badania serca” obronił z wyróżnieniem w 2002 r. (promotor: prof. dr hab. inż. Leszek Wojnar). Przygotowując rozprawę habilitacyjną, wykorzystał tradycyjne i nowe media do stworzenia serii grafik, plakatów i multimediów inspirowanych muzyką. Rada Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie nadała mu stopień doktora habilitowanego w styczniu 2018 r. Prof. Zbigniew Latała na Politechnice Krakowskiej kieruje Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego.
Prof. Latała specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu analizy obrazów i szeroko rozumianego projektowania. Prowadzi wykłady, seminaria, ćwiczenia, projekty, laboratoria, laboratoria komputerowe na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz podyplomowych z przedmiotów: inżynieria materiałowa, komputerowa analiza obrazu, grafika komputerowa, fotografia i DTP, rendering, prezentacja wizualna produktu, wzornictwo przemysłowe, wprowadzenie do badań naukowych. Od dziesięciu lat współpracuje z firmami z otoczenia gospodarczego, realizując projekty oraz organizując staże i konkursy dla studentów inżynierii wzornictwa przemysłowego.
Z racji specyfiki kierunku, jakim jest inżynieria wzornictwa przemysłowego, prof. Zbigniew Latała – równolegle z prowadzeniem badań naukowych – realizuje aktywną działalność artystyczną. Brał udział w 224 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu konkursów projektowych – krajowych i międzynarodowych. Często zapraszany do grona jurorów konkursów z zakresu szeroko rozumianego designu. Uhonorowany m.in. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaką „Honoris Gratia”, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.
(bk, WM)
{fastsocialshare}

Politechnika Krakowska wzbogaciła się o laboratorium badawcze na najwyższym światowym poziomie. Warte blisko 7 mln zł Wydziałowe Laboratorium Badawcze powstało na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK (WIiTCh). Zostało wyposażone w najwyższej klasy sprzęt do prowadzenia badań fizyko-chemicznych w wielu obszarach nauki i przemysłu. Mogą z niego skorzystać nie tylko badacze i studenci WIiTCh, ale też innych wydziałów uczelni oraz zewnętrznych jednostek naukowych. Nowe centrum badawcze ma też bogatą ofertę dla partnerów przemysłowych.
– Mamy nadzieję, że inwestycja w tak nowoczesny sprzęt badawczy przyczyni się do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju badań naukowych na naszym wydziale i uczelni. Chcemy też z wykorzystaniem nowej infrastruktury rozwijać współpracę z przemysłem – mówi dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Impulsem do wielomilionowej inwestycji Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK w nowy sprzęt badawczy był dynamiczny rozwój zespołów badawczych wydziału. Zaowocował on m.in. wysoką oceną jakości działalności naukowej w ostatniej ewaluacji (kategoria A dla dyscypliny inżynieria chemiczna) oraz licznymi sukcesami naukowców WIiTCh w konkursach grantowych i na wystawach wynalazków.
Oferta nowego laboratorium obejmuje badania metodą wysokorozdzielczej skaningowej mikroskopii elektronowej, jakościową i ilościową analizę składu chemicznego w mikroobszarach metodą SEM\EDS oraz jakościową i ilościową analizę składu fazowego metodą proszkowej dyfrakcji rentgenowskiej, pomiary metodą SAXS, XRR, a także wysokotemperaturowe pomiary metodą proszkowej dyfrakcji rentgenowskiej.
♦ Posłuchaj rozmowy Zrozumieć świat drobin w Radiu Nowinki - o nowym laboratorium ♦
Laboratorium zostało wyposażone w najbardziej zaawansowane obecnie narzędzia badawcze m.in. wysokorozdzielczy skaningowy mikroskop elektronowy Apreo 2 S LoVac (Thermo Fisher Scientific), proszkowy dyfraktometr rentgenowski SmartLab SE (Rigaku), spektrometr Agilent 4210 MP AES, czy mikroskop sił atomowych COREAFM. – Nowy mikroskop skaningowy pozwala na powiększenie badanych próbek nawet o milion razy, ma rozdzielczość do pół nanometra, a w niskiej próżni ok. 1 nanometra. Badania wykonywane z jego pomocą mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach nauki i przemysłu – podkreśla dr inż. Artur Jaroń, opiekun Wydziałowego Laboratorium Badawczego WIiTCH.
Z kolei nowoczesny dyfraktometr pozwala poznać z najwyższą dokładnością skład poddawanej analizie substancji i jej budowę krystaliczną. Aparat jest wyposażony dodatkowo w przystawki, rozszerzające jego możliwe badawcze. – Jedną z nich jest komora wysokotemperaturowa HTK 1200N, która umożliwia wykonanie pomiarów w temperaturze do 1200 st. Celsjusza. Mamy też przystawki do pomiaru w kapilarach czy przystawkę niskokątową, która pozwala badać warstwy naniesione na powierzchnię próbki. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie wydzielić bardzo cieniutką warstwę z powierzchni badanego materiału i sprawdzić jak jest zbudowana – wyjaśnia mgr inż. Adam Kuc, członek zespołu badawczego nowego laboratorium.
Zakres badań, które będzie można podejmować w nowym laboratorium, jest bardzo szeroki – obejmuje tematy z obszarów technologii i inżynierii chemicznej, katalizy, chemii, w tym chemii farmaceutycznej, a także biotechnologii przemysłowej, nanotechnologii i nanomateriałów, inżynierii materiałowej, fizyki, bioinżynierii, inżynierii środowiska. – W nowym laboratorium będzie można podejmować – na niezwykle zaawansowanym poziomie badawczym – najbardziej aktualne wyzwania naukowe – podkreśla prof. Zbigniew Wzorek, prodziekan WIiTCh ds. nauki. – Od projektów związanych z technologiami energooszczędnymi – badaniami alternatywnych źródeł energii czy zagospodarowani odpadów w celach energetycznych, przez badania z zakresu bioremediacji środowiska naturalnego, procesów wytwarzania szerokiej gamy nanomateriałów oraz ich kompozytów, opracowywania nowych substancji aktywnych, służących do produkcji leków, opracowywania receptur ekologicznych kosmetyków, odkrywania nowych metod celowanego transportu leków – po modelowanie procesów i reaktorów chemicznych oraz mikrobiologicznych – wymienia prodziekan WIiTCh. Z laboratorium będą mogli korzystać także studenci i doktoranci, prowadzący badania w ramach swoich prac dyplomowych i doktorskich.
Co ciekawe, w nowym laboratorium przyjazne środowisku będą nie tylko tematy badań. Nowy sprzęt badawczy także jest znacznie bardziej ekologiczny niż starsze urządzenia tego typu (np. wykorzystywana do chłodzenia urządzeń woda pozostaje w obiegu zamkniętym, start urządzenia następuje za pomocą plazmy mikrofalowej, a nie gazów palnych).
Wydziałowe Laboratorium Badawcze mieści się w przyziemiu budynku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej na głównym kampusie PK. Koszt inwestycji – blisko 7 mln zł – obejmuje wartość aparatury badawczej, koszt remontu przestrzeni laboratorium i przystosowania jej do wymagań nowej infrastruktury. Zespół Laboratorium tworzą: dr inż. Artur Jaroń, mgr inż. Adam Kuc, mgr inż. Marcelina Nowakowska, mgr inż. Adam Węgrzyniak.
Szczegółowy opis oferty badań i infrastruktury badawczej nowego laboratorium na jego stronie internetowej.
Fot. Jan Zych
(mas, jg)
{fastsocialshare}

W ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wylicytować przejazd w politechnicznym symulatorze tramwaju. W ten sposób Politechnika Krakowska włącza się po raz piąty w zbiórkę.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 29 stycznia 2023 roku. Tegoroczna zbiórka odbywa się pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie", a zebrane podczas niej środki zostaną przeznaczone na walkę z sepsą. W związku ze zbiórką została uruchomiona licytacja przejazdu w pierwszym polskim symulatorze tramwaju z w pełni odzwierciedloną kabiną. Wylicytowany przejazd będzie połączony z wykładem na temat budowy i eksploatacji tramwajów oraz obowiązujących przepisów. Podczas jazdy zwycięzca aukcji będzie mógł liczyć na wparcie ze strony wykwalifikowanego instruktora. Taka sesja w symulatorze stanowi także okazję do zapoznania się z zasadami funkcjonowania zbiorowego transportu miejskiego. Organizatorem licytacji jest Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
Działający na Politechnice Krakowskiej pierwszy polski symulator tramwaju NGT6, który powstał na Wydziale Mechanicznym, stanowi wyjątkowe laboratorium badawczo-dydaktyczne. Jego budowa rozpoczęła się w kwietniu 2006 r. W skład urządzenia wchodzi – wykonana od podstaw na wzór oryginalnej – kabina tramwaju, układ projekcji scenerii jazdy, stanowisko instruktażowe oraz specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować wszelkie możliwe niespodzianki, zdarzające się prowadzącym pojazd, jak np. śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę czy awaria tramwaju. Projekt jest ciągle rozwijany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania. Od 2021 r. symulator tramwaju wspomaga szkolenie kandydatów na motorniczych krakowskiego MPK.
Link do aukcji: Poczuj się jak motorniczy w symulatorze tramwaju! - Aukcje WOŚP - Allegro.pl
{fastsocialshare}

Drukarka 3D do produkcji ciast z jadalnych mas, ogrody deszczowe, system dostarczania substancji czynnej w leczeniu atopowego zapalenia skóry, robot kroczący, a także rozwijanie przedsięwzięć, które w pierwszej fazie realizacji okazały się wielkim sukcesem, a więc HABSat2 i PKanoe 2.0 – to kilka z 20 studenckich projektów (1 projekt rezerwowy) z Politechniki Krakowskiej, które uzyskały dofinansowanie w ramach konkursu organizowanego przez FutureLab. W czwartym naborze przyznano granty na łączną kwotę 506 400 zł.
– Z roku na rok zgłoszeń przybywa, dlatego wybór najlepszych stanowi nie lada wyzwanie. W ocenionym właśnie naborze grupy studenckie zgłosiły rekordową liczbę 43 projektów – mówią pracownicy FutureLab, jednostki będącej studenckim laboratorium innowacji, które powstało kilka lat temu, by umożliwić żakom z Politechniki Krakowskiej, przy wsparciu finansowym uczelni i pomocy merytorycznej mentorów z PK i otoczenia biznesowego, realizację naukowych i projektowych pasji.
Rada Naukowa FutureLab PK – składająca się z przedstawicieli 8 wiodących dyscyplin naukowych, wokół których prowadzona jest działalność badawcza na PK, przedstawicieli FutureLab, a także otoczenia społeczno-gospodarczego – przy ocenie projektów uwzględniała przede wszystkim innowacyjność, zdefiniowany cel projektu, oryginalność pracy, nowatorskie podejście do zagadnienia, studium wykonalności i możliwość praktycznego wykorzystania wyników projektu, zakres przeprowadzonego projektu i przyjętą metodologię. Uwzględniono także potencjał komercjalizacyjny i promocyjny. Rada oceniała także zaproponowany budżet i zweryfikowała wydatki. Niektórym z projektów przyznano dofinansowanie na część zgłoszonego zapotrzebowania.
Teraz przed studentami i ich opiekunami naukowymi czas intensywnej i kreatywnej pracy naukowej. Poprzednie edycje konkursu FutureLab zaowocowały m.in. takimi przedsięwzięciami, jak budowa łodzi z betonu tekstylnego (projekt „PKanoe – budowa łodzi z betonu tekstylnego ze spoiwem o obniżonym śladzie węglowym”) czy opracowanie i udana misja sondy stratosferycznej (projekt HABSat), o których głośno było w mediach.
LISTA NAGRODZONYCH PROJEKTÓW
1. „AUGMENTUM – rozszerzenie zakresu percepcji architektonicznej”
(realizują studenci z WA, WIiT, WM; opieka naukowa: dr inż. arch. Maciej Skaza, mgr inż. arch. Anna Marek)
Nazwa projektu nawiązuje do określenia rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality). Intencją autorów projektu była sugestia, iż możliwe jest rozszerzenie metod analizy i postrzegania architektury. Bezpośrednim celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie analizy wybranych projektów współczesnej architektury o prostej funkcji, pochodzących z XX i XXI w. Zakres przedmiotowy odnosić będzie się do analizy kompozycji danego obiektu. Celem poznawczym projektu jest synergia różnych technik oraz współczesnych technologii służących do ich implementacji w zakresie warsztatu projektowego architektów, a w aspekcie praktycznym – wprowadzenie ich do procesu dydaktycznego.
2. „Biomateriały kompozytowe do zastosowań medycznych”
(realizują studenci z WIMiF; opieka naukowa: prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, mgr inż. Dagmara Słota, mgr inż. Karina Piętak)
W ramach projektu planowane jest opracowanie kompozycji oraz analiza fizykochemiczna i biologiczna bioaktywnych materiałów kompozytowych o charakterze nośnika leku, do zastosowań w medycynie regeneracyjnej tkanki kostnej i chrzęstnej. Rozwiązanie łączy aż cztery branże: chemiczną, biotechnologiczną, medyczną i farmaceutyczną. Nowatorstwo projektu polega nie tylko na unikatowym składzie nośnika, ale również sposobie zamykania oraz uwalniania substancji czynnej w środowisku organizmu.
3. „Budżetowa drukarka 3D do produkcji wypieków z jadalnych mas znakowanych barwnikami spożywczymi”
(realizują studenci z WIiTCh; opieka naukowa: mgr inż. Maciej Pilch)
Głównym efektem projektu oraz innowacją będzie opracowanie drukarki 3D do produkcji żywności, wyposażonej w system dozowania barwników oraz system dezynfekcji i wizualizacji w świetle UV. Drukarka będzie mogła znaleźć zastosowanie w przemyśle spożywczym i piekarniczym, np. do wytwarzania efektowanie wyglądających ciast okolicznościowych.
4. „CanSat – Nanosatetlita, Cylindryczny ładunek naukowy do rakiety”
(realizują studenci z WIiT i WM; opieka naukowa: mgr inż. Katarzyna Smelcerz)
Celem projektu jest budowa sondy zgodnie ze standardem CanSat (małego urządzenia pomiarowego wielkości puszki po napoju gazowanym), z wykorzystaniem innowacyjnego środowiska dla systemów wbudowanych, w języku Rust, który jest językiem programowania skupiającym się na niezawodności i bezpieczeństwie. Realizacja tego projektu ma charakter pilotażowy. Studenci chcą zdobyć doświadczenie niezbędne do budowy niezawodnych systemów sterowania oraz uzyskanie wiedzy na temat samej konstrukcji nanosatelit typu cansat, aby w przyszłości móc wziąć udział w międzynarodowych zawodach dla konstruktorów CanSat’ów.
5. „Cykl życia polimerowych nośników leków – od projektowania do utylizacji”
(realizują studenci z WIiTCh; opieka naukowa: dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs, mgr inż. Paulina Sapuła, dr inż. Artur Bukowczan, dr Konstantinos Raftopoulos, mgr inż. Przemysław Zaręba, dr inż. Tomasz Majka, dr inż. Małgorzata Miastkowska)
Młodzi naukowcy chcą zbadać pełny cykl życia polimerowych nośników leków, począwszy od projektowania do utylizacji. W tym interdyscyplinarnym projekcie, żacy z PK mają kilka celów, m.in. związanych z modyfikacją substancji czynnych o charakterze hydrofobowym, a następnie ich wprowadzeniem do nośników polimerowych. Głównym celem jest opracowanie metody utylizacji wyrobów medycznych.
6. „PK – Nanosatelita cubesat, sonda stratosferyczna”
(realizują studenci z WIiT i WM; opieka naukowa: mgr inż. Katarzyna Smelcerz)
HABSat2 jest kolejną odsłoną sondy stratosferycznej HABSat, czyli uniwersalnej platformy do przeprowadzania eksperymentów naukowych w stratosferze. Studenci docelowo planują budowę w pełni funkcjonalnego satelity typu CubeSat i umieszczenia go w przestrzeni kosmicznej (orbicie okołoziemskiej).
7. „Mała cząsteczka w wielkiej bitwie – poszukiwanie kandydata na lek w spersonalizowanej terapii raka jelita grubego”
(realizują studenci z WIiTCh; opieka naukowa: mgr inż. Damian Kułaga, mgr inż. Anna Drabczyk)
Spodziewanym rezultatem projektu jest otrzymanie związków o działaniu przeciwnowotworowym, które w przyszłości mogą stać się „kandydatami” do spersonalizowanej terapii onkologicznej. W przypadku leków celowanych typu small-molecules w kierunku leczenia raka jelita grubego, nie udało się do tej pory opracować skutecznego i bezpiecznego związku. W pierwszym etapie projektu studenci zamierzają otrzymać bibliotekę kilkunastu związków innowacyjną metodą polegającą na prowadzeniu reakcji w obecności mikrofal lub ultradźwięków.
8. „Nowe metody zwalczania IGO – na przykładzie Rdestowca Ostrokończystego Reynoutria Japonica”
(realizują studenci z WA; opieka naukowa: dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek)
Żacy z Koła Naukowego ARBORIS będą poszukiwać nowej metody zwalczania gatunku inwazyjnego, a więc Rdestowca Ostrokończystego Reynoutria Japonica.
9. „Nowoczesne biosensory z kropkami kwantowymi dedykowane medycynie”
(realizują studenci z WIiTCh; opieka naukowa: dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK, mgr inż. Beata Szreniawa, mgr inż. Alicja Szymska)
Nieustanny rozwój medycyny oraz wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania do obrazowania struktur komórkowych sprawiają, że obecnie bardzo popularne stają się badania z wykorzystaniem nanomateriałów, a coraz większe zainteresowanie wzbudzają nanostrukturalne materiały półprzewodnikowe. Z uwagi na takie cechy jak: wysoka wydajność fluorescencji, doskonała odporność na degradację chemiczną oraz wysoka stabilność fotochemiczna, niosą one za sobą ogromny potencjał pod kątem możliwości zastosowania ich w biomedycynie, np. w biodetekcji i bioobrazowaniu, m.in. komórek rakowych. Głównym celem projektu jest opracowanie w warunkach laboratoryjnych elementu biosensora do oznaczania aktywnie biologicznie czynnych molekuł, m.in. modelowanego antygenu (białka CRP), zawierającego nanocząstki siarczku cynku domieszkowanego manganem.
10. „Opracowanie procesu usuwania wiecznych chemikaliów z zastosowaniem zielonego utleniacza”
(realizują studenci z WIiTCh w WIŚiE; opieka naukowa: dr inż. Joanna Kuc, dr inż. Maciej Thomas)
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego procesu usuwania związków perfluorowanych (PFAS) zwanych „wiecznymi chemikaliami” z wody, z zastosowaniem żelazianu(VI) potasu, jako wysoce efektywnego utleniacza przyjaznego środowisku naturalnemu.
11. „Optymalizacja doboru parametrów pracy komory wspomagania serca w oparciu o biomechaniczny system sztucznego pacjenta – SERCE”
(realizują studenci z WM; opieka naukowa: dr hab. inż. Grzegorz Milewski, prof. PK)
Innowacyjność projektu wynika z wieloskalowego podejścia do opracowania skutecznej metody doboru parametrów pracy sztucznego serca i jego wpływu na organizm człowieka. Dotychczas analizy takie nie były przeprowadzane ze względu na brak odpowiedniego urządzenia. W ramach prac rozbudowany zostanie układ „Sztucznego pacjenta”, aby dostosować jego możliwości do zbierania danych dotyczących parametrów ciśnienia i przepływu.
12. „PKanoe 2.0 – budowa łodzi z cienkościennego, ultra-wysokowartościowego kompozytu cementowego, zbrojonego tekstyliami”
(realizują studenci z: WIL, WA, WM, WIŚiE; opieka naukowa: dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK, dr inż. Mateusz Sitarz)
Celem projektu jest budowa łodzi z betonu pn. PKanoe 2.0. Projekt stanowi interdyscyplinarne przedsięwzięcie studentów kilku wydziałów, realizujących prace w ramach działalności SKN Footprint. W wyniku projektu opracowana zostanie technologia wytwarzania cienkościennych elementów z kompozytu mineralnego zbrojonego tekstyliami i zbrojeniem rozproszonym (włókna). W ramach działań badawczych studenci opracują skład betonu, wykonają elementy cienkościenne, określą właściwości fizyczne i mechaniczne matrycy cementowej i kompozytu. Zadaniem badawczym będzie dobranie składu i rodzaju wzmocnienia w celu zapewnienia odpowiednich parametrów wytrzymałościowych przy jak najmniejszej grubości elementu. Konieczne będzie też zaprojektowanie kształtu łodzi oraz sposobu jej wykonania, a także zapewnienie szczelności kadłuba.
13. „Podwawelskie ogrody deszczowe”
(realizują studenci z WA; opieka naukowa: dr hab. inż. arch. Patrycja Haupt, prof. PK, dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK, dr inż. arch. Elżbieta Kusińska)
Zamierzeniem projektu jest podniesienie jakości przestrzeni sąsiedzkich poprzez wprowadzenie rozwiązań sprzyjających retencji wody deszczowej – ogrodów deszczowych. W większości polskich zespołów mieszkaniowych woda opadowa jest odprowadzona do kanalizacji burzowej, co powoduje obciążenie tej sieci i brak wykorzystania potencjału estetycznego i użytkowego wody. Celem badania jest określenie potencjału i korzyści płynących z takiego rozwiązania w zespole wielorodzinnym na podstawie jednego z krakowskich osiedli. Efektem projektu będzie katalog rozwiązań z wytycznymi dotyczącymi realizacji takiego zamierzenia z użyciem konkretnych elementów, systemów i roślin.
14. „Polimerowy system dostarczania substancji czynnej w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS)”
(realizują studenci z WIMiF; opieka naukowa: dr inż. Sonia Kudłacik-Kramarczyk, dr inż. Anna Drabczyk, mgr inż. Magdalena Bańkosz)
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dermatologiczna, której towarzyszy m.in. przesuszenie skóry, a także nasilony świąd, przy czym miejscowo dochodzi także do infekcji bakteryjnej oraz wystąpienia stanu zapalnego. Proponowane systemy polimerowe zostały zaprojektowane tak, aby wspomagać procesy regeneracyjne zmienionej chorobowo skóry poprzez pochłanianie wysięku z rany, chronienie rany przed środowiskiem zewnętrznym, a także uwalnianie do rany substancji terapeutycznych o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym, nawilżającym oraz odżywczym. Dodatkową zaletą proponowanych systemów jest metoda ich otrzymywania – bezodpadowy i szybki proces fotopolimeryzacji – podczas której ma miejsce jednoczesna sterylizacja za pomocą promieniowania UV.
15. „Robot kroczący”
(realizują studenci z WM; opieka naukowa: dr inż. Waldemar Małopolski)
Studenci dążą do opracowania robota kroczącego, sterowanego zdalnie bądź autonomicznie, którego głównym zastosowaniem polega na zastąpieniu człowieka w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu.
16. „SmartGels”
(realizują studenci z WIMiF; opieka naukowa: dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, mgr inż. Magdalena Bańkosz)
W ramach projektu planowane jest otrzymanie żeli polimerowych SmartGels wrażliwych na bodźce zewnętrzne. W zależności od substancji jakimi będą modyfikowane, mogą znaleźć zastosowanie jako materiały fotochromowe lub biomateriały opatrunkowe. Przejście fazowe inteligentnych żeli może być wywołane przez szereg bodźców fizycznych (temperatura, światło) lub chemicznych (pH, obecność ściśle określonych cząsteczek chemicznych).
17. „Wentylacja zapewniająca Zdrowy Mikroklimat (WZM)”
(realizują studenci z WA i WIL; opieka naukowa: dr hab. inż. arch. Patrycja Haupt, prof. PK, dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, dr hab. inż. Alicja Kowalska-Koczwara, prof. PK, dr inż. Jarosław Müller, prof. PK)
Zespół studentów z Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Lądowej chce zaprojektować i wykonać innowacyjny systemu wentylacji dedykowanej dla budynków zeroenergetycznych. Innowacyjność projektu będzie polegała na zaprojektowaniu geometrii wszystkich elementów systemu, tak, aby zapewniały one komfort użytkowy, w szczególności akustyczny. Elementy zostaną wydrukowane na drukarce 3D, co jest kolejną innowacją. Mieszanka do druku zostanie dobrana specjalnie tak, aby dodatkowo system oczyszczał wprowadzane powietrze. Dodatkowo, w ramach projektu zostaną przeprowadzone badania sposobu wpływu roślin na poprawę mikroklimatu w obiekcie.
18. „Zbrojona masa kompozytowa na bazie materiałów odpadowych do zastosowania zwłaszcza w konstrukcjach mostowych”
(realizują studenci z WIiTCh i WIL; opieka naukowa: dr inż. Krzysztof Adam Ostrowski)
Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie i objęcie ochroną prawną zbrojonej masy kompozytowej na bazie materiałów odpadowych. W dzisiejszych czasach, w inżynierii lądowej kładzie się duży nacisk na odpowiedzialną gospodarkę odpadami oraz ich ponowne zastosowanie w nowych produktach (konstrukcjach), co wpisuje się w trendy budownictwa zrównoważonego i przyczynia do zmniejszenia śladu węglowego. W mieszance kompozytowej zostaną zastosowane włókna pochodzące z zużytych elementów farm wiatrowych (łopat turbin wiatrowych) oraz odpadowa mączka bazaltowa, które zostaną połączone z lepiszczem (żywicą epoksydową) w różnych proporcjach. Pozwoli to na uzyskanie optymalnej pod względem wytrzymałościowym i reologicznym masy naprawczej, która będzie mogła być stosowana w inżynierii lądowej – szczególnie w konstrukcjach mostowych – jako wypełnienie spękań, kotwa chemiczna i nawierzchnia chodników. Rozwiązanie ma charakter innowacyjny z uwagi na brak stosowania mikrozbrojenia w powszechnie stosowanych masach naprawczych.
19. „Zdalny system indywidualnej oceny stanu zdrowia pracowników przemysłu drzewnego”
(realizują studenci z WIEiK; opieka naukowa: dr inż. Anna Romańska, inż. Maciej Gibas, dr inż. Marek Dudzik)
Co roku wśród drwali i pilarzy odnotowuje się wiele wypadków śmiertelnych oraz powodujących stały uszczerbek na zdrowiu. Celem studentów z PK jest opracowanie systemu w formie opaski, badającego podstawowe funkcje życiowe takie jak puls, tętno, saturacja krwi i częstotliwość oddechu, na podstawie których można stwierdzić aktualny stan zdrowia osoby która ją nosi. W sytuacji, gdy jeden z parametrów znacząco odbiegnie od ustalonej normy, system automatycznie wysyła komunikat powiadamiający odpowiednie służby lub osobę, której pracownik podlega.
20. „Zielona synteza i zastosowanie nowej generacji biodegradowalnych preparatów dla rolnictwa”
(realizują studenci z WIiTCh; opieka naukowa: dr hab. inż. Radomir Jasiński, prof. PK)
Przedmiotem projektu jest opracowanie ogólnej metody selektywnej syntezy pochodnych nikotyny. Związki tego rodzaju są obecnie stosowane w roli środków ochrony roślin, jednak charakteryzują się pewnymi wadami, które postara się wyeliminować zespół z Politechniki.
Projekt rezerwowy
21. „Mobilna stacja diagnostyczno-pomiarowa”
(realizują studenci z WIEiK i WM; opieka naukowa: mgr inż. Łukasz Sołtysek)
Projekt zakłada zaprojektowanie oraz zbudowanie „Mobilnej stacja diagnostyczno-pomiarowej” wraz z infrastrukturą przynależną do niej w laboratorium stacjonarnym. Wszystko po to, by poszerzyć jej możliwości dla złożonych systemów zasilająco-sterujących w energetyce oraz przemyśle ciężkim. Mobilna stacja będzie miała formę walizki z układami do monitorowania odbiorów elektrycznych.
FutureLab PK wyróżnił też w konkursie dwa projekty-inicjatywy, w które chciałby zaangażować się jako patron: EKOkampus i OpenInnovationLivingLab.
(bk, FutureLab)
{fastsocialshare}





Politechnika Krakowska i FAKRO sp. z o.o. zawarły umowę o strategicznej współpracy w zakresie inicjowania i realizacji wspólnych przedsięwzięć badawczych, związanych m.in z produktami oferowanymi przez sądeckiego lidera branży okiennej. Porozumienie, które stworzy też nowe możliwości dla studentów i doktorantów uczelni, podpisali w Krakowie w środę 7 lipca 2021 r. rektor uczelni prof. Andrzej Białkiewicz i Sebastian Talarczyk, członek zarządu FAKRO sp. z o.o. do spraw rozwoju i zarządzania produktami.
Współpraca PK i FAKRO trwa od wielu lat. Producent okien dachowych wielokrotnie korzystał z zaplecza badawczego Politechniki i wiedzy jej pracowników, by weryfikować i ulepszać swoje produkty. Naukowcy z PK w certyfikowanych laboratoriach uczelni zajmowali się m.in. pomiarami oraz obliczaniem współczynnika przenikania ciepła okien dachowych z wykorzystaniem różnych metod naukowych, oceną produktów za pomocą kamer termowizyjnych czy obliczaniem współczynnika przewodzenia ciepła. Umowa podpisana 7 lipca rozszerza kooperację i wyznacza jej strategiczne obszary.
– Naszą współpracę – biznesu z nauką – wznosimy dzięki nowemu porozumieniu na zaawansowany poziom, opierając się na wspólnym przekonaniu, że musimy stale inwestować w rozwój, zarówno technologiczny, jak i rozwój kompetencji i świadomości ludzi. Współpraca z FAKRO, firmą o globalnej marce i międzynarodowych osiągnięciach, jest dla Politechniki Krakowskiej zaszczytem i niezwykłą inspiracją – podkreśla prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej. – Nasz partner śmiało podejmuje konkurencję na światowym rynku, stawiając na innowacje i kierując się wartościami bliskimi naszej misji, a to m.in. odpowiedzialność za rozwój polskiej gospodarki i jej pozycję w międzynarodowej przestrzeni ekonomicznej. Dlatego cieszymy się, że FAKRO wybrało naszych naukowców i nasze laboratoria jako ekspertów i miejsce wsparcia dla rozwoju swoich innowacyjnych produktów.
W ramach porozumienia Politechnika i firma FAKRO zobowiązały się do realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, w tym w ramach krajowych i międzynarodowych sieci współpracy, a także testowania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, również współpracy w zakresie tworzenia prototypów i instalacji demonstracyjnych. – Wspólne wyzwania, które podejmiemy z tak ambitnym i aktywnym na światowych rynkach partnerem jak FAKRO, dotyczyć będą m.in. realizacji projektów badawczo-rozwojowych w ramach prestiżowych programów unijnych. Liczymy, że zaowocują one m.in. wspólnymi zgłoszeniami patentów i wzorów użytkowych. W obszarze tym zarówno Politechnika Krakowska, jak i Fakro mają doświadczenia i sukcesy, ale razem możemy osiągnąć jeszcze więcej – mówi rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz.
Zakres prac, które będą realizowane w laboratoriach uczelni, jest niezwykle bogaty. Eksperci z PK zajmą się m.in. poprawą izolacyjności cieplnej stosowanych rozwiązań, obliczaniem parametrów cieplnych przegród, badaniem produktów w komorze typu „woda- powietrze”, badaniem aerodynamicznym produktów w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej, obliczeniami wytrzymałościowymi części i elementów mechanizmów, wzornictwem przemysłowym, badaniami własności fizyko-mechanicznych materiałów, kompatybilnością materiałową, badaniami właściwości chemicznych materiałów, współpracą w powstawaniu nowych materiałów i technologii produkcji, projektowaniem automatyki.
– Jesteśmy otwarci na szeroką współpracę badawczą z Politechniką Krakowską, wiążemy duże nadzieje z możliwością korzystania z nowoczesnego zaplecza laboratoryjnego uczelni oraz eksperckiego wsparcia jej specjalistów, także w formie szkoleń dla naszych pracowników czy doradztwa technologicznego czy programistycznego. Liczymy też na możliwość współuczestniczenia w sieciach międzynarodowej współpracy, w których działa już Politechnika – mówi Sebastian Talarczyk, członek zarządu FAKRO. Jak dodaje, na kooperacji PK i FAKRO skorzystają również studenci i doktoranci PK: – Mamy dla nich szeroką ofertę - wizyt studyjnych, praktyk zawodowych i staży w naszej firmie, a potem także atrakcyjne oferty pracy dla młodych inżynierów. Są już w naszym zespole absolwenci Politechniki Krakowskiej, jesteśmy bardzo zadowoleni z ich dokonań i kreatywności. Liczymy, że podpisanie umowy wpłynie również pozytywnie na rozwój naszej kadry.
Na ten aspekt współpracy zwraca też uwagę rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz: – Nasi studenci i doktoranci będą mogli czerpać z wiedzy i doświadczeń liderów oraz pracowników FAKRO, a także poznawać nowoczesne zaplecze produkcyjne i badawcze firmy. To będzie znakomity zawodowy poligon, podnoszący kwalifikacje naszych studentów i dający im mocną pozycję na rynku pracy – mówi rektor PK. Jak dodaje, FAKRO już wcześniej wspierało żaków z PK m.in. jako współfundator stypendiów dla najlepszego studenta Wydziału Inżynierii Lądowej czy sponsor wydarzeń sportowych i kulturalnych.
Firma FAKRO powstała w 1991 r. jako mały, rodzinny zakład. Współzałożycielem i prezesem zarządu jest Ryszard Florek – absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (obecnie: Wydział Inżynierii Lądowej). Spółka rozwinęła się w międzynarodową korporację, która dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych. W skład Grupy FAKRO, zatrudniającej ponad 4000 osób, wchodzi 11 spółek produkcyjnych oraz 17 dystrybucyjnych. Produkty FAKRO można znaleźć w ponad 50 krajach świata. W ofercie firmy znajdują się przede wszystkim: okna dachowe drewniane i aluminiowo-tworzywowe o różnych konstrukcjach i sposobach otwierania, okna do dachów płaskich, świetliki rurowe, akcesoria do okien dachowych, akcesoria montażowe. FAKRO jest producentem schodów strychowych. Oferuje też kompleksową ofertę stolarki otworowej do zastosowania w budynkach inteligentnych.
(bk, mas)
Na zdjęciu, od lewej: rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Białkiewicz i Sebastian Talarczyk, członek Zarządu FAKRO / fot. Jan Zych
{fastsocialshare}
Zespół badawczy pod kierunkiem dr. inż. Macieja Thomasa z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Plebiscycie Ekologicznym „Wspólna Zielona Przyszłość”. Międzynarodowy zespół naukowców został nagrodzony za opracowanie innowacyjnej metody wykorzystywania żelazianu potasu do oczyszczania ścieków w myjniach samochodowych. To „zielony” sposób na oczyszczenie brudnej wody z nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń, po to, by ją powtórnie wykorzystać.
Plebiscyt „Wspólna zielona przyszłość” to inicjatywa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, organizowana we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną przyrody. W tegorocznej edycji plebiscytu przyznano nagrody w trzech kategoriach: badania naukowe (z trzema podkategoriami), samorząd (z dwoma podkategoriami) oraz technologia. Do udziału w konkursie zgłoszono kilkadziesiąt interdyscyplinarnych projektów i lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska i klimatu, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi.
![]() |
![]() |
W kategorii „Badania naukowe. Prace pracowników naukowych lub dydaktycznych” główna nagroda trafiła do zespołu badawczego pod kierunkiem dr. inż. Macieja Thomasa z Politechniki Krakowskiej. W skład zespołu wchodzą także: dr Przemysław Drzewicz (Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie), dr inż. Angelika Więckol-Ryk (Główny Instytut Górnictwa w Katowicach) oraz dr Balamurugan Panneerselvam (Saveetha University in Chennai, Indie). Naukowcy zaproponowali wykorzystanie żelazianu potasu do pośredniego usuwania odorów, powstających w myjniach samochodowych na stacjach benzynowych. To nowe zastosowanie dla związku zwanego zielonym utleniaczem, niezwykle użyteczne w walce o czyste środowisko.
Żelazian potasu skutecznie usuwa zawiesiny, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia występujące w wodach, redukując się przy tym do nieszkodliwego dla środowiska wodorotlenku żelaza(III). Dzięki temu nazywany jest „zielonym utleniaczem” lub „utleniaczem przyjaznym dla środowiska”. Jego liczne zastosowania wpisują się w zasady „zielonej chemii” (green chemistry). Nagrodzony w plebiscycie zespół znalazł nowy pomysł na wykorzystanie tego związku. Naukowcy poddali analizom fizykochemicznym i mikrobiologicznym próbki wody o nieprzyjemnym zapachu, pochodzące z myjni i wskazali, że powstawanie odorów związane jest z obecnością w wodzie znacznej populacji bakterii gnilnych. Bakterie te pochodziły prawdopodobnie z zanieczyszczeń organicznych, którymi pokryte są opony mytych pojazdów. Do dezynfekcji brudnej wody zaproponowali wykorzystanie żelazianu potasu. – Badania potwierdziły, że zastosowanie tej paramagnetycznej soli żelaza spowodowało nie tylko usunięcie z wody bakterii gnilnych, a w konsekwencji nieprzyjemnych zapachów, ale również usunięcie innych zanieczyszczeń i poprawę innych istotnych parametrów jakościowych zanieczyszczonej wody. Dzięki temu, zużyta podczas mycia woda będzie mogła być powtórnie wykorzystana, np. do tzw. wstępnego mycia aut czy innych procesów lub bezpiecznie wprowadzona do urządzeń kanalizacyjnych, zgodnie z wymogami prawnymi – wyjaśnia dr inż. Maciej Thomas z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.
Wyniki badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Environmental Science and Pollution Research”. Teraz ich odkrycie zostało nagrodzone w Ogólnopolskim Plebiscycie Ekologicznym „Wspólna Zielona Przyszłość”. Gala rozdania nagród odbyła się 12 stycznia 2023 r. w kampusie Wóycickiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Więcej informacji o plebiscycie – TUTAJ
Fot. Stanisław Klucznik/Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
(mas)
{fastsocialshare}


Noworoczne Spotkanie Szkół Doktorskich Polskich Uczelni Technicznych (SD PUT) w dn. 12-13 stycznia organizuje Szkoła Doktorska Politechniki Krakowskiej. – Stwarzamy możliwość szerokiej wymiany doświadczeń związanych z kształceniem w szkołach doktorskich - zarówno między przedstawicielami uczelni technicznych i jednostek PAN, które kształcą doktorantów w swoich szkołach doktorskich, jak i przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz innych instytucji i podmiotów, zaangażowanych w kształcenie doktorantów. O tym, że taka platforma spotkań jest potrzebna, świadczy duże zainteresowanie pierwszym spotkaniem – mówi dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK, dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Krakowskiej.
W pierwszym dniu Noworocznego Spotkania Szkół Doktorskich Polskich Uczelni Technicznych zaplanowano m.in. wystąpienia przedstawicieli MEiN na temat funkcjonowania szkół doktorskich w Polsce, planowanych zmian prawnych dotyczących kształcenia doktorantów oraz ewaluacji szkół doktorskich. Przedstawią je Tomasz Piotrowski, zastępca dyrektora Departamentu Nauki MEiN oraz dr Przemysław Wewiór, naczelnik Wydziału Awansu Naukowego DN.
W piątek, 13 stycznia, w drugim dniu obrad prof. Błażej Skoczeń, przewodniczący Komisji Ewaluacji Nauki przedstawi referat pt. „Integralność ewaluacji nauki uczelni wyższych z ewaluacją szkół doktorskich – doświadczenia krajowe i międzynarodowe”, a następnie odbędą się dwie tury paneli tematycznych. Dyskusje w nich toczyć się będą m.in. wokół zasad ewaluacji jakości kształcenia w szkołach doktorskich, wynikających z rozporządzeniu ministra z września 2021, ale nie tylko.
- adekwatność programu kształcenia oraz indywidualnych planów badawczych do efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz ich realizację; sposób weryfikacji efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK,
- kwalifikacja nauczycieli akademickich lub pracowników naukowych prowadzących kształcenie w szkole doktorskiej,
- jakość procesu rekrutacji do szkół doktorskich,
- jakość opieki naukowej lub artystycznej i wsparcia w prowadzeniu działalności naukowej,
- rzetelność przeprowadzania oceny śródokresowej,
- umiędzynarodowienie kształcenia w szkołach doktorskich,
- skuteczność kształcenia doktorantów.
W krakowskim spotkaniu biorą udział przedstawiciele szkół doktorskich: Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Politechniki Bydgoskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Białostockiej, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Lubelskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Zakładu Geoinżynierii i Inżynierii Środowiska PAN, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, oraz Szkoły Doktorskiej Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN i Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej (tworzą ją 4 instytuty PAN i 2 wydziały AGH).
Pierwszy dzień seminarium, w czwartek 12 stycznia, odbywa się w Sali Senackiej PK (ul. Warszawska 24) od godz. 11.30. Obrady otworzy rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. W piątek 13 stycznia w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” (na kampusie głównym PK) druga część spotkania rozpocznie się o godz. 9.00 wystąpieniem prof. Błażeja Skoczenia z KEN. Po nim zaplanowano prace w panelach tematycznych, a ok. g 13 podsumowanie seminarium.









Politechnika Krakowska będzie liderem międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego NEXTLEVEL Parking, poświęconego zmianie zachowań transportowych mieszkańców miast Europy Środkowej. Zespół politechnicznych ekspertów, pod kierunkiem dr inż. Macieja Michneja z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego, będzie go realizował we współpracy 12 partnerów krajowych i zagranicznych w ramach unijnego programu „Interreg Europa Środkowa”. Całkowity budżet projektu to blisko 2,9 mln euro.
Kluczowym wyzwaniem projektu pn. „NEXTLEVEL Parking: Pushing a parking management approach on the agendas to green mobility strategies in functional urban areas” jest promowanie i zapewnienie wydajnej, bardziej ekologicznej i zrównoważonej mobilności miejskiej. – Naszym celem w ramach projektu jest zmiana zachowań transportowych mieszkańców miast Europy Środkowej w kierunku zmniejszenia korzystania z prywatnych samochodów. Zakładamy wykorzystanie zarządzania przestrzenią parkingową jako narzędzia kształtowania popytu na podróże w miejskich obszarach funkcjonalnych – mówi dr inż. Maciej Michnej, koordynator zespołu ekspertów Politechniki Krakowskiej. – W ramach projektu zostanie opracowany Plan Wdrożenia Polityki Parkingowej, pozwalający na lepszą integrację zagadnień parkowania i Planowania Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). W miastach uczestniczących w projekcie zostaną przeprowadzone audyty polityki parkingowej ParkPAD. Projekt zakłada także organizację warsztatów i webinariów, poświęconych zagadnieniom zarządzania parkowaniem – wyjaśnia ekspert PK.
Liderem konsorcjum projektowego jest Politechnika Krakowska i jej Szkoła Transportu (wspólna inicjatywa Wydziałów Mechanicznego i Inżynierii Lądowej), która aplikowała o środki z inicjatywy Interreg Europa Środkowa z partnerem stowarzyszonym – Ministerstwem Infrastruktury Rzeczpospolitej Polskiej. W projekcie uczestniczyć będzie w sumie 12 partnerów - podmiotów badawczych, samorządowych i rządowych z siedmiu krajów Europy: Niemiec, Włoch, Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski. Uczestnikami badań będą m.in. takie miasta jak Żylina, Ołomuniec, Rostock, Bolzano, Ljutomer, Budapeszt. – Polskie miasta zainteresowane projektem będą mogły uczestniczyć w wybranych działaniach jako tzw. follower cities – mówi dr inż. Maciej Michnej z PK.
⇒ Posłuchaj rozmowy Radia Nowinki o projekcie NEXTLEVEL PARKING z dr inż. Maciejem Michnejem
Program Interreg Europa Środkowa 2021-2027 jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na obszarze 9 państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Słowenii, Chorwacji oraz części Niemiec i Włoch. Finansowane w jego ramach przedsięwzięcia będą realizowane w międzynarodowych konsorcjach, w skład których musi wchodzić minimum trzech partnerów z różnych krajów, z czego dwóch z siedzibą na obszarze wsparcia.
![]() |
![]() |
Projekt, którego liderem jest Politechnika Krakowska, uzyskał finansowanie w wysokości 2 863 282 euro w ramach pierwszego naboru do programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Komitet Monitorujący programu zakwalifikował w nim do finansowania (na łączną kwotę 100 mln euro) 53 projekty spośród 280 złożonych. W 41 projektach bierze udział 66 polskich partnerów z 13 województw. Polskie instytucje, wśród nich Politechnika Krakowska, zarządzają 6 projektami. Liderami pozostałych są Krakowski Park Technologiczny (projekt „SMART CIRCUIT”), Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa, Powiat Rzeszowski, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Południowa Warmia".
(mas)
Fot. Maciej Michnej
{fastsocialshare}



W środę 30 czerwca br. odbyła się wystawa prac studentów drugiego roku I stopnia kierunku architektura krajobrazu. Wystawa zatytułowana „Ukryte ogrody Krakowa – Klasztor Karmelitów” prezentowała studenckie koncepcje rewaloryzacji ogrodowego założenia Karmelitów w Krakowie „Na Piasku”. Projekty zostały udostępnione w ogrodach karmelitów przy ul. Karmelickiej 19.
Prace studenckie powstały w ramach przedmiotu „Projektowanie zintegrowane - rewaloryzacja ogrodów zabytkowych”, prowadzonego na drugim roku studiów I stopnia na kierunku architektura krajobrazu Wydziału Architektury PK. – Na wernisażu zaprezentowano 27 plansz ze studenckimi pomysłami, ukazującymi możliwości zaaranżowania ogrodu, wirydarza i dziedzińca Klasztoru Karmelitów przy założeniu, że pod dziedzińcem powstanie parking podziemny. Koncepcje pokazują potencjał tego miejsca, są zaproszeniem do dyskusji na temat jego przyszłości – mówi dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK, prowadząca zajęcia ze studentami wspólnie z dr inż. arch. kraj. Wojciechem Bobkiem i mgr inż. ogr. Katarzyną Fabijanowską. Jak wyjaśniła prof. Hodor, wszystkie prace nawiązują do tradycji miejsca i aspektów prawidłowo dobranej zieleni: – Studenci uwzględniali obecne uwarunkowania oraz stan zieleni, który oceniali wykonując aktualizację inwentaryzacji zieleni wraz z gospodarką drzewostanem, a także analizy widokowe, wartościowanie. Przy doborze roślin proponowali tradycyjnie stosowane gatunki, wzorowane na starych zielnikach lub ich zamienniki. Narys kompozycji nawiązywać miał do klasztornych układów, projekt obejmował również ołtarz polowy, altanę lub inny obiekt uzasadniony w koncepcji.
Wystawa „Ukryte ogrody Krakowa – Klasztor Karmelitów” to kolejna próba odnalezienia historycznej formy i treści dla zaniedbanych ogrodów klasztornych Krakowa, podejmowana przez studentów architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Przedmiot „Projektowanie zintegrowane – rewaloryzacja ogrodów zabytkowych”, w ramach którego tworzą swoje koncepcje, jest obecny w programie kształcenia na kierunku architektura krajobrazu od jego powołania na WA PK czyli od ponad 20 lat. Pod opieką architektów, architektów krajobrazu i specjalistów od zieleni studenci PK tworzyli już koncepcje ogrodów we współpracy z klasztorami oo. bernardynów, misjonarzy, franciszkanów, reformatów, paulinów.
(JS, mas)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Fot. Jan Zych
{fastsocialshare}
Marta Szar, studentka kierunku architektura krajobrazu, otrzymała Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie Vectorworks Design Prize 2022.
Międzynarodowy konkurs projektowy o stypendium Vectorworks Design Prize oraz Nagrody Richarda Diehla dla studentek i studentów architektury, architektury wnętrz i krajobrazu oraz technik scenicznych składał się z dwóch etapów. Zgłoszone prace oceniało międzynarodowe jury liczące kilkudziesięciu członków. W kategorii architektura krajobrazu Nagrodę Główną otrzymała Marta Szar z Politechniki Krakowskiej za pracę „Park Deszczowy”. Do finału w tej kategorii zakwalifikowano także projekt Tomasza Jaróga i Marty Szar – „Fortress Park”.
Praca Marty Szar to projekt parku w miejscu ekologicznego nieużytku znajdującego się w Krakowie. Obszar ten otoczony jest zurbanizowanymi dzielnicami, ale – mimo tego – ciągle cechuje go urozmaicona rzeźba terenu, hydrografia, a także zróżnicowanie biologiczne.
W opinii jury projekt „Park Deszczowy” uwzględnia realizację dwóch założeń. – Z jednej strony zakłada stworzenie strefy miejskiej będącej terenem rekreacyjnym dla mieszkańców, z drugiej – wykorzystuje ostoję ptaków do stworzenia strefy naturalnej. Po szeroko zakrojonych badaniach lokalnych potrzeb oraz serii analiz urbanistycznych i krajobrazowych powstała propozycja nowego parku. Zaprojektowany miejski teren rekreacyjny jest wyraźnie podzielony na strefy, w których odwiedzający są jedynie gośćmi – czytamy w opinii. Dla autorki projektu ważne było wykorzystanie potencjału hydrologicznego tego miejsca i przekształcenie terenu w spójny system retencyjny z zastosowaniem wielu rozwiązań, które wspierają lokalną retencję.
(jg/ www.architekturaibiznes.pl)
Grafika użyta w tekście – wizualizacja projektu autorstwa Marty Szar / www.architekturaibiznes.pl
{fastsocialshare}









28 czerwca ruszyła rejestracja kandydatów na studia II stopnia na Politechnice Krakowskiej. Rekrutacja prowadzona na studia zaczynające się w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 zakończy się we wrześniu. Absolwenci studiów I stopnia mogą się rejestrować na kierunki: architektura krajobrazu w języku angielskim, informatyka, informatyka w języku angielskim, matematyka, elektrotechnika i automatyka, budownictwo, transport, fizyka techniczna (specjalność Modelowanie Komputerowe - ang.), inżynieria materiałowa, energetyka i inżynieria środowiska.
Rozwinięcie kompetencji zawodowych, umiejętności specjalistycznych i organizacyjnych, to tylko niektóre z korzyści studiów II stopnia, jakie wymieniają absolwenci studiów magisterskich na Politechnice Krakowskiej. Dzięki możliwościom poszerzenia wiedzy zdobytej na studiach inżynierskich, absolwenci Politechniki Krakowskiej doskonale radzą sobie na rynku pracy. Badania uczelnianego Biura Karier pokazują, że ukończenie studiów II stopnia sprzyja znalezieniu pracy w zawodzie. Wśród absolwentów studiów magisterskich na PK aż 93,3 proc. pracuje, z czego 67 proc. znalazło pracę jeszcze przed obroną dyplomu. Dodatkowo, ukończenie studiów II stopnia pomaga znaleźć pracę zgodną z wykształceniem i korzystnie wpływa na zarobki – wynagrodzenia osób posiadających tytuł magistra są średnio o 500 zł wyższe niż osób legitymujących się tytułem inżyniera.
Szeroko zakrojona współpraca Politechniki Krakowskiej z czołowymi firmami (m.in. Grupa Azoty, PKP PLK, NEWAG, Nokia, MAN, Astor, Siemens) daje szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego. Wielu studentów po odbyciu praktyk i staży – często płatnych – znajduje w tych firmach zatrudnienie.
Do dyspozycji studentów Politechniki Krakowskiej pozostają doskonale wyposażone laboratoria i infrastruktura badawcza, w których mogą rozwijać swoje pomysły, takie jak m.in. elektroniczna proteza ręki. Jej twórczyni – Agnieszka Tkaczyk z inżynierii biomedycznej – zwyciężyła w kategorii „Studencki projekt roku” konkursu „Pro Juvenes”, organizowanego przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, a także została laureatką 14. edycji konkursu „Kraków bez barier”.
Aktywni naukowo studenci mogą liczyć na finansowe wsparcie w ramach programu stypendialnego Politechniki Krakowskiej, realizowanego z Własnego Funduszu Stypendialnego. W roku akademickim 2020/21 do studentów i doktorantów PK trafiło aż 200 tys. zł w uznaniu za wybitne osiągnięcia badawcze, projektowe i publikacyjne.
Rekrutacja na studia II stopnia rozpoczynające się w semestrze zimowym odbywa się tylko na niektórych wydziałach Politechniki Krakowskiej. Kandydaci mogą dokonać rejestracji w Systemie Rekrutacyjnym do 14 września br. (na kierunki prowadzone na Wydziale Architektury do 12 września). Postępowanie kwalifikacyjne (poza WA) zostanie przeprowadzone pomiędzy 15 a 16 września. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów nastąpi 17 września. Wpisu będzie można dokonać od 17-22 września.
Kandydaci na studia na kierunek architektura krajobrazu w języku angielskim będą musieli złożyć swoje portfolio w wersji elektronicznej w dniach 2-13 września. Postępowanie kwalifikacyjne oraz test kompetencyjny z języka angielskiego odbędą się 16 września. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów zaplanowano na 17 września. Wpis na studia będzie możliwy od 20 do 23 września (do godz. 15.00).
Wszystkie niezbędne informacje o kierunkach studiów, harmonogramach, dokumentach itp. znajdują się na stronie Portalu Rekrutacyjnego uczelni. Kandydaci mogą przesyłać swoje pytania na adresy e-mail Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych oraz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do Działu Promocji za pośrednictwem Messengera.
(JS)
Fot. Jan Zych
{fastsocialshare}
W najbliższy piątek Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” zaprezentuje repertuar kolędowy w ramach projektu „Śpiewaj z nami. Kolędowanie z krakowskimi chórami”. Wydarzenie odbędzie się na Rynku Głównym.
„Śpiewaj z nami! Kolędowanie z krakowskimi chórami” to cykliczny projekt, w ramach którego krakowianie i turyści mogą usłyszeć kolędy i pastorałki w interpretacji kilkunastu krakowskich chórów. Wydarzenie odbędzie się 16 i 17 grudnia na scenie jarmarku bożonarodzeniowego na Rynku Głównym. Kolędowy repertuar zaprezentuje również Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”, którego występ zaplanowany jest na piątek 16 grudnia o godz. 18.25. Poprzednie edycje projektu „Śpiewaj z nami! Kolędowanie z krakowskimi chórami” cieszyły się sporym zainteresowaniem. Jak twierdzą organizatorzy, są one nie tylko okazją do podtrzymania tradycji wspólnego kolędowania, ale także stanowią ukłon w stronę prężnie działających krakowskich zespołów chóralnych.
Chór „Cantata” w zeszłym roku obchodził jubileusz 30-lecia działalności. Ma on na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, a ich liczba ciągle rośnie. Na początku grudnia muzycy pod dyrekcją Marty Stós wzięli udział w 11. Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Krakowie, podczas którego zdobyli Srebrny Dyplom.
W pokaźnej puli muzycznych trofeów znajdują się m.in.: I miejsce w kategorii chórów akademickich podczas XX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, dwa Srebrne Dyplomy Międzynarodowego Konkursu „Voce Magna” w Żylinie (Słowacja) i Ogólnopolskiego Konkursu „O złotą strunę” w Niepołomicach, I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”, II miejsce w XXXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2020”, I miejsce podczas VIII Międzynarodowego Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, III miejsce oraz Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w VI Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2022”.
(jg)
{fastsocialshare}
Staże i praktyki studenckie, wizyty studyjne, specjalistyczne wykłady, kursy i szkolenia, dualne kierunki i specjalności, a także wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz promocja ekologicznego podróżowania – to najważniejsze punkty umowy o współpracy naukowo-technicznej i edukacyjnej pomiędzy Politechniką Krakowską a PKP Intercity S.A. Porozumienie podpisali dziś (12 grudnia br.) na PK rektor uczelni prof. Andrzej Białkiewicz i członek zarządu spółki Krzysztof Świerczek.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, obsługuje przejazdy 400 pociągów dalekobieżnych i międzynarodowych dziennie. Zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, rozwija też ofertę połączeń międzynarodowych. W najbliższych latach w ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” zamierza przeznaczyć 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W 2030 r. cała flota PKP Intercity ma być nowa lub zmodernizowana, co zapewni podróżnym wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody. Do realizacji tak ambitnych planów potrzebuje specjalistycznych kadr inżynierskich oraz wymiany wiedzy i doświadczeń ze środowiskiem naukowym.
– Politechnika Krakowska ze swoim gronem ekspertów branży transportowej oraz bogatą ofertą kierunków i specjalności dedykowanych rynkowi kolejowemu wiele tu może zaoferować. Dlatego jestem przekonany, że nasza współpraca z PKP Intercity to ogromna szansa dla obu stron – mówi rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. – Nasi studenci, odbywając staże, praktyki czy wizyty studyjne w firmie, poznając jej infrastrukturę, zaplecze techniczne, systemy zarządzania ruchem i nowoczesny tabor, już w trakcie kształcenia będą zdobywać praktyczną wiedzę i umiejętności. Chętnie skorzystamy też ze wskazówek specjalistów spółki przy unowocześnianiu naszych programów kształcenia i rozwijaniu oferty edukacyjnej. Mamy już kierunki i specjalności prowadzone we współpracy z branżą kolejową, jesteśmy otwarci na ich poszerzanie zgodnie z potrzebami pracodawców – zaznacza rektor PK.
Korzyści płynące z podpisania porozumienia podkreśla Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity: - Jesteśmy głęboko przekonani, że kolej to transport przyszłości. Dlatego rozwijając naszą ofertę i realizując największy w historii spółki program inwestycyjny, sięgamy po najlepszych specjalistów. Nawiązanie współpracy z Politechniką Krakowską to bardzo duży krok w tym kierunku. Niezwykle cieszy nas wizja pracy ze środowiskiem naukowym, bo skorzystają na niej obaj partnerzy. Stały dopływ wysokiej klasy specjalistów to dla nas gwarancja konsekwentnego wzmacniania naszej kadry, co bezpośrednio będzie przekładać się na coraz wyższy poziom świadczonych przez nas usług – mówi Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.
Przedmiotem umowy jest także współpraca naukowo-techniczna – wzajemne wsparcie merytoryczne oraz stała wymiana doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej m.in. przez realizowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, przygotowywanie analiz i ekspertyz, organizowanie wizyt studyjnych dla kadry naukowej uczelni w jednostkach organizacyjnych Intercity. – Nasi eksperci z obszaru inżynierii lądowej, mechanicznej i elektrycznej wspierają na wielu polach rozwój sektora kolejowego w Polsce, tym cennym doświadczeniem będziemy się dzielić we współpracy z PKP Intercity – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz. We wspólne badania i projekty rozwojowe ze strony PK zaangażowani będą szczególnie eksperci Wydziałów: Mechanicznego, Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. W podpisaniu umowy uczestniczyli dziś ich przedstawiciele – dziekani prof. Andrzej Szarata (WIL), dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK (WIEiK) oraz dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK kierownik Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu. PKP Intercity - oprócz Krzysztofa Świerczka - reprezentowali podczas wydarzenia Ewa Boguszewska, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkim oraz Cezary Nowak, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Komunikacji.
Ważnym punktem porozumienia będzie też propagowanie wśród społeczeństwa branży kolejowej i jej rozwoju (jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, co wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu), promocja transferu dorobku naukowego do branży kolejowej przez organizację konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej, wspólne publikacje branżowe i naukowe, współpraca z biurem karier uczelni, udział w gremiach doradczych partnerów celem planowania wspólnej działalności dydaktycznej i badawczo-rozwojowej.
(mas)
Na zdjęciach, 1) rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz i członek zarządu spółki Krzysztof Świerczek; 2) od lewej: prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej, Krzysztof Świerczek, członek zarządu spółki PKP Intercity, Ewa Boguszewska, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Intercity, prof. PK Maciej Szkoda, kierownik Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu, prof. PK Maciej Sułowicz, dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Cezary Nowak, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Komunikacji / fot. Jan Zych
{fastsocialshare}


35. edycja akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” dobiegła końca. Prezenty o rekordowej wartości ponad 62 tys. zł od 30 listopada do 7 grudnia były dostarczane przez wolontariuszy do małopolskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.
Akcja organizowana przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Radę Osiedla Domów Studenckich PK została zainagurowana 7 listopada i zaangażowało się w nią ponad 80 wolontariuszy. W tym roku akcję można było wesprzeć na kilka sposobów: wrzucając datek do puszki, wspierając zbiórkę finansową online, a także organizując paczkę – ogólną lub personalizowaną – przygotowaną samodzielnie albo w grupie.
Studentom zaangażowanym w akcję udało się w tym roku zebrać do puszek 31 466, 48 zł. Wolontariuszy z puszkami można było spotkać na terenie uczelni oraz Osiedla Akademickiego Politechniki Krakowskiej. Puszki na datki zostały także umieszczone w pomieszczeniach administracyjnych: dziekanatach i sekretariatach. Zbiórkę do puszek umożliwiły również dwie krakowskie parafie: Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie oraz Bazylika św. Floriana w Krakowie.
Zbiórka prowadzona zdalnie za pośrednictwem portalu zrzutka.pl przyniosła kwotę 14 140 zł, czyli przekroczyła zakładany cel o kilkadziesiąt procent. Paczki personalizowane były zorganizowane dla 48 podopiecznych, co w sumie dało wartość 9 600 zł, natomiast wartość paczek ogólnych wyniosła 7560,28 zł. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku udało się wesprzeć o 14 podopiecznych więcej. Paczki personalizowane i ogólne otrzymały 174 osoby oraz 10 placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka: Dom Dziecka „Dworek Marzeń” w Olkuszu, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu socjalizacyjnego „Perspektywa” w Bochni, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu socjalizacyjnego w Kłaju, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Radoczy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej w Skawinie, Jednostka Wpierająca Rodzinę – Dąbrowa Tarnowska, Dom Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu, Dom Dziecka nr 1 w Jasieniu, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu socjalizacyjnego „Azymut” w Bochni, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Spokojna Przystań” w Miękini.
Akcja „Mikołajki – Studenci Dzieciom” organizowana jest przez studentów Politechniki Krakowskiej od 1987 r., kiedy to mieszkańcy akademików przy ul. Skarżyńskiego po raz pierwszy przygotowali prezenty mikołajkowe dla dzieci swoich kolegów i koleżanek z akademika „Rumcajs”.
Podsumowanie akcji można zobaczyć także na fanpage'u „Mikołajki – Studenci Dzieciom” – zachęcamy do obserwowania!
(JS)
Fot. SSPK
{fastsocialshare}















Finansowe wsparcie NCN w wysokości 1 518 000 zł otrzymał również projekt badawczy pn. „Projektowanie i wytwarzanie modyfikowanych termoplastycznych bezizocyjanianowych włókien polihydroksyuretanowych”, realizowany pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Pielichowskiego, kierownika Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Głównym celem naukowym projektu jest uzyskanie nowej wiedzy na temat projektowania, otrzymywania i warunków produkcji (nano)włókien z termoplastycznego poliuretanu bezizocyjanianowego (NIPU) z wielościennymi oligomerycznymi silseskwioksanami (POSS) oraz ich mieszaninami z wybranymi polisacharydami, a w szczególności określenie wpływu warunków wytwarzania włókien hybrydowych techniką elektroprzędzenia na ich strukturę i właściwości termiczne, mechaniczne i biologiczne. Jak mówi prof. Krzysztof Pielichowski: – Przyczyny podjęcia tego konkretnego tematu badawczego wynikają z nowych możliwości, jakie dają poliuretany nieizocyjanianowe (NIPU), stanowiące nową klasę poliuretanów o obiecujących, ale wciąż nie do końca poznanych właściwościach. W przeciwieństwie do konwencjonalnych poliuretanów (PU), synteza NIPU nie wiąże się ze stosowaniem szkodliwych diizocyjanianów jako substratów, co pozwala uniknąć bezpośrednich zagrożeń dla ludzi, np. zaburzeń lub uczulenia dróg oddechowych, zatrucia, astmy i reakcji alergicznych.
Politechnika gościła laureatów i finalistów XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych






