9 października na stadionie WKS Wawel przy ul. Podchorążych 3 odbędzie się Inauguracja Sportowego Roku Akademickiego. W ramach wydarzenia Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Krakowskiej zaprezentuje swoje sekcje sportowe, a także zorganizuje Mityng Lekkoatletyczny dla wszystkich studentów, doktorantów i pracowników PK. Udział w zawodach jest bezpłatny. Wśród nagród m.in. darmowy miesiąc pobytu w akademikach uczelni, weekendowy wyjazd do Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego w Żywcu, karnety do Klubu Fitness Kwadrat. 
 
Otwarcie biura zawodów zaplanowano na godz. 9.00. 
 
Wszystkie informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie Klubu Uczelnianego AZS: www.azs-pk.pl
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dwie inicjatywy z Politechniki Krakowskiej – „Akademia e-Learningu” oraz akcja „Mikołajki – Stduenci Dzieciom” – znalazły się w finale konkursu ProJuvenes organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz o zwycięstwie zdecydują internauci. Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową i trwa do 14.11.2020 r. do 21:00.

 

Grafika promująca projekty z Politechniki Krakowskiej. Na czarnym tle złote logo konkursu oraz jego nazwa. Pod spodem białymi literami napis zachęcający do głosowania na projekty z PK.

 

 

„Akademia e-Learningu” to konferencja, która odbyła się zdalnie 18 maja 2021 r. Jej celem było udoskonalenie kształcenia zdalnego, zarówno pod względem technologii informacyjno-komunikacyjnych, nowoczesnych narzędzi oraz metodyki nauczania. Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad wykorzystaniem aktualnych doświadczeń w rozwoju e-learningu, skutecznym budowniem warsztatu pracy nauczania zdalnego oraz sposobami weryfikacji efektów takiego uczenia się. W trakcie spotkania odbyły się debaty, warsztaty, prelekcje, spotkania z firmami technologicznymi oraz panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli różnych środowisk. Jednym z organizatorów wydarzenia był Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej.

 

„Studenci Dzieciom – Mikołajki” są organizowane przez Samorząd Studencki PK i Radę Osiedla Domów Studenckich PK od 1987 roku. Wtedy to mieszkańcy akademików przy ul. Skarżyńskiego po raz pierwszy przygotowali prezenty mikołajkowe dla dzieci swoich kolegów i koleżanek z akademika „Rumcajs”. Do historii przeszła 30. edycja akcji w 2017 r. – studentom udało się wtedy zebrać rekordową sumę ponad 52 tysięcy zł. Tegoroczna akcja rusza 15 listopada. 

 

Nagrody „ProJuvenes” to inicjatywa Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej organizowana od 2013 r. Celem konkursu jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw. Projekt „Akademia e-Learningu” został nominowany w kategorii „Studia na lepsze”, a „Studenci Dzieciom – Mikołajki” w kategorii „Inicjatywy społeczne”.

 

Głosowanie na projekty trwa do niedzieli 14.11.2019 do godziny 21:00. Głosować można codziennie za pośrednictwem strony internetowej: GŁOSOWANIE >>>

 

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

{fastsocialshare}

 
 
W dniach 19-20 listopada w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” przy ul. Warszawskiej 24 odbędzie się XX edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej” – „Mity Architektury”. Osoby zainteresowane wydarzeniem będą mogły śledzić transmisję on-line w językach polskim i angielskim za pośrednictwem serwisu YouTube. Kuratorem konferencji jest prof. dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowski z Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. 
 
Linki do transmisji on-line obrad konferencji w języku polskim:
 
Transmission links on-line conferences in english:
 
Więcej na temat wydarzenia można przeczytać na stronie internetowej: dpa.arch.pk.edu.pl
 
 
Program konferencji
 
 
 
 
 
Plakat WykladyPolitechnika Krakowska bierze udział w międzynarodowym projekcie „The ShanghAI Lectures 2021”, oferującym wszystkim zainteresowanym bezpłatne, zdalne wykłady na temat sztucznej inteligencji i robotyki. Cykl obejmuje osiem spotkań, które odbywają się co tydzień w czwartek, w godz. 9.00-11.00. 
 
Obecnie projekt „The ShanghAI Lectures” wspierają – poza PK – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie, University of Tasmania w australijskim Launceston, Uniwersytet Osakijski (Japonia), Uniwersytet Karola III w Madrycie, University College Dublin, Russian State University for the Humanities w Moskwie oraz chińskie uczelnie: Shanghai Jiao Tong University, Northwestern Polytechnical University (Xian). Projekt na Politechnice Krakowskiej koordynuje dr Krzysztof Pomorski z Katedry Informatyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Wykłady współorganizuje – podobnie jak w ub. roku – Łukasz Pluszyński, student I stopnia kierunku informatyka
 
W wykładach w języku angielskim, dotyczących sztucznej inteligencji można uczestniczyć za pośrednictwem aplikacji Zoom (link do spotkania). 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Od 15 listopada do 3 grudnia trwa 34. edycja akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom”, organizowanej przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Radę Osiedla Domów Studenckich PK. W przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 50 studenckich wolontariuszy. Koordynatorką akcji jest Amelia Kwiecińska. Żacy z PK zbierają fundusze na zakup prezentów dla ponad 160 podopiecznych z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Krakowa i okolic. Paczkę można też przygotować samemu lub wspólnie z innymi studentami i pracownikami.
 
Ośrodki opiekuńczo-wychowawcze zgłosiły politechnicznym wolontariuszom zapotrzebowanie na zabawki, sprzęty i produkty spożywcze z długim terminem ważności. Podopieczni czekają przede wszystkim na: puzzle, gry planszowe/towarzyskie, klocki LEGO, parasole, ręczniki i pościel, skarpetki w rozmiarach 32-45, sztućce, środki higieny osobistej, piżamy i szlafroki (11-18 lat), słodycze. Listę potrzebnych rzeczy można znaleźć na Facebooku. Spakowane produkty będzie można przynieść osobiście do biura Samorządu Studenckiego PK przy ul. Warszawskiej 24 (budynek CUP, pokój 107) lub wysłać na adres biura SSPK (ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków).
 
Istnieje możliwość przygotowania spersonalizowanego prezentu. Pytania w tej sprawie należy przesyłać za pośrednictwem strony akcji na FB
 
Św. Mikołaj z Politechniki Krakowskiej odwiedzi w tym roku dzieci z ośrodków w Krakowie, Sieborowicach, Miękini, Olkuszu, Chrzanowie, Bochni, Żmiącej koło Ujanowic.
 
 
 
Dziedziniec Politechniki Krakowskiej. Pod popiersiem Tadeusza Kościuszki zebrała się duża grupa studentów z Samorządu Studenckiego PK. Wszyscy są w mikołajkowych, czerwonych czapeczkach lub opaskach z rogami renifera. W centrum stoją: prorektor ds. studenckich, przewodniczący SSPK oraz maskotka Samorządu - Smok Tadzik.
 
 
 
 Fot. Jan Zych
 
 
 

Politechnika Krakowska organizuje w terminie od 25 października do 17 grudnia 2021 r. zajęcia wyrównawcze z niżej wymienionych przedmiotów dla studentów przyjętych na pierwszy rok stacjonarnych studiów pierwszego stopnia rozpoczynających się w roku akademickim 2021/22:

 

 • Wydział Architektury: matematyka
 • Wydział Informatyki i Telekomunikacji: matematyka
 • Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej: matematyka albo fizyka
 • Wydział Inżynierii Lądowej: matematyka
 • Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki: matematyka
 • Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki: matematyka albo chemia
 • Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej: matematyka albo chemia
 • Wydział Mechaniczny: matematyka

 

 

Każdy student zainteresowany udziałem w zajęciach może wybrać jeden przedmiot, w którym weźmie udział.

 

Celem zajęć jest wyeliminowanie ewentualnych różnic w przygotowaniu abiturientów do podjęcia studiów oraz wyrównanie poziomu wiedzy studentów na pierwszym roku studiów. Studenci nie ponoszą odpłatności za udział w zajęciach, program jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Deklaracje udziału w zajęciach wyrównawczych należy składać w Dziekanacie Wydziału w terminie do 22 października 2021 r. Szczegółowe informacje w sprawie zajęć są dostępne w Dziekanacie Wydziału.


Zachęcamy do udziału w zajęciach. Liczba miejsc jest ograniczona!

Biblioteka Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów I roku do udziału w szkoleniu bibliotecznym. Celem szkoleń jest przekazanie informacji, które ułatwią studiowanie, pomogą dotrzeć do lektur, literatury naukowej i popularnej oraz beletrystyki, a także pomogą rozwijać wiedzę oraz pasje.

 

Szkolenia będą realizowane online wg następującego harmonogramu:szkolenie

 • Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej: 1.10. (piątek) godz. 9.00 – platforma MS TEAMS
 • Wydział Informatyki i Telekomunikacji: 1.10. (piątek) godz. 14.00 i 15.00 – platforma MS TEAMS
 • Wydział Inżynierii Lądowej: 1.10. (piątek) godz. 13.00, 16.00, 17.00 i 18.00 – platforma MS TEAMS
 • Wydział Mechaniczny: 2.10. (sobota) godz. 10.15, 11.15, 13.30 – platforma ZOOM
 • Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej: 4. 10. (poniedziałek) godz. 8.00 i 9.00 – platforma MS TEAMS
 • Wydział Architektury: 5.10. (wtorek) godz. 9.00 i 10.00 – platforma MS TEAMS
 • Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki: 6.10. (środa) godz. 9.00 – platforma MS TEAMS

 

Czas trwania szkolenia: ok. 45 min.

 

Zapisy

Do Biblioteki PK można zapisać się stacjonarnie lub zdalnie. Wybierz sposób, który najbardziej Ci odpowiada.

 • stacjonarnie: należy przyjść do Wypożyczalni BPK z Elektroniczną Legitymacją Studencką (ELS).
  • Wypożyczalnia BPK (ul. Warszawska 24)
  • Wypożyczalnia Oddziału BPK na Wydziale Mechanicznym (al. Jana Pawła II 37 G)
 • zdalnie: należy zapoznać się z kursem "Jak korzystać z Biblioteki PK (Studenci)", rozwiązać test podsumowujący kurs z wynikiem min. 10 pkt., potwierdzić znajomość Regulaminów BPK. Konto biblioteczne zostanie utworzone najpóźniej w następnym dniu roboczym.

 

 

Informacja o kluczach dostępu do kursu udzielana jest w dziekanatach oraz w wypożyczalniach BPK.

 

 
 
Trwa trzecia edycja – cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem – bezpłatnych kursów doskonalących kompetencje językowe w zakresie języka specjalistycznego dostępnych na platformie edukacyjnej navoica.pl – pierwszej w Polsce platformie typu MOOC (ang. Massive Open Online Course – Masowy Otwarty Kurs Online). Kursy zostały przygotowane przez Studium Języków Obcych Politechniki Krakowskiej w ramach projektu „MOOC Języków” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. 
 
sjo logoNa projekt „MOOC Języków” realizowany przez Studium Języków Obcych Politechniki Krakowskiej składa się kilka bezpłatnych, ogólnodostępnych autorskich kursów językowych mających na celu podniesienie kompetencji w zakresie porozumiewania się w języku obcym branżowym. SJO zaplanowało cztery edycje kursów.
 
Obecnie rozpoczęła się trzecia, w której użytkownicy platformy edukacyjnej Navoica mają do dyspozycji sześć kursów: „English for Civil Engineering” (prowadzący: mgr Magdalena Cora i mgr Magdalena Bednarska-Wnęk), „English for Architecture” (prowadząca: mgr Alicja Półtorak-Filipowska), „Applying for a Job” (prowadzący: mgr Magdalena Cora i mgr Alicja Półtorak-Filipowska), „English for Computer Science” (prowadzący: mgr Agnieszka Łyczko i mgr Marcin Mały), „Niezbędnik Inżyniera – język niemiecki” (prowadzący: mgr Dariusz Guzik), „English for Academia” (prowadzący: mgr Zuzanna Małecka, mgr Agnieszka Łyczko i mgr Elżbieta Szabat).
 
Kurs „English for Civil Engineering” jest przeznaczony dla studentów uczelni technicznych oraz wszystkich, którzy uczą się lub wykorzystują w pracy język angielski specjalistyczny z zakresu inżynierii lądowej i budownictwa. Wymaganiem wstępnym jest znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B1. Cel ogólny kursu pt. „English for Architecture” to podniesienie kompetencji językowych i komunikacyjnych uczestników w zakresie języka angielskiego w dziedzinie architektury i urbanistyki, a przez to zwiększenie ich szans na rynku pracy. Kurs „Applying for a Job” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją znajomość języka angielskiego związanego z rynkiem pracy oraz szukaniem zatrudnienia w środowisku międzynarodowym. Głównymi odbiorcami kursu są studenci ostatnich lat studiów oraz absolwenci studiów wyższych ze szczególnym uwzględnieniem studentów i absolwentów uczelni technicznych. Wymogiem wstępnym jest znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
 
Uczestnicy kursu „English for Computer Science” z pewnością podniosą kompetencje językowe i komunikacyjne w zakresie języka angielskiego w dziedzinie informatyki. Kurs „Sprachhandbuch für Ingenieure” pozwoli przyszłym inżynierom zapoznać się z podstawowym słownictwem ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematycznych i przyrodniczych, a także podnieść kompetencje językowe w zakresie języka niemieckiego specjalistycznego. Celem kursu „English for Academia” jest wykształcenie kompetencji językowych i komunikacyjnych z zakresu języka akademickiego, przede wszystkim zagadnień związanych z funkcjonowaniem studenta oraz wykładowcy na uczelni.
 
Informacje na temat kursów oferowanych w ramach projektu „MOOC Języków” można znaleźć na stronie internetowej Studium Języków Obcych PK
 
Weź udział w kursie za pośrednictwem platformy navoica.pl.
 
(bk)
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}

 

 

Już 14 października o godz. 19.00, po dłuższej przerwie związanej z sytuacją epidemiczną, odbędzie się koncert Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej. Tym razem KOS zaprasza na program pt. „The Cradle Of Life...”, a więc podróż w świat filmów. Uczestnicy usłyszą ścieżki dźwiękowe wielkich koprodukcji, przebojów kinowych i seriali telewizyjnych. Koncert obędzie się w Sali Teatralnej Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej przy ul. Zyblikiewicza 1. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

20211014plakat

 

 

 

 

 

 

 
 
{fastsocialshare}
 
 
konkurs2021 PLAKAT 1024x1448Studenci Politechniki Krakowskiej mają po raz kolejny szansę na zdobycie finansowego wsparcia dla swoich projektów naukowych. Do 30 listopada br. można przesyłać zgłoszenia w kolejnej edycji konkursu organizowanego przez FutureLab PK – jednostkę uczelni do której zadań należy m.in. wspieranie i promowanie działalności naukowo-projektowej studentów PK, koordynacja działań związanych z organizacją studenckich grup projektowych, współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. 
 
Zgłoszeń do „Konkursu na projekty studenckie” mogą dokonywać studenci Politechniki Krakowskiej (ze wszystkich wydziałów, kierunków i roczników) wraz z opiekunem merytorycznym – pracownikiem technicznym, dydaktycznym, naukowo-dydaktycznym lub naukowym z PK. Formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć: 
 
- jako skan plus edytowalny plik wniosku pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; organizatorzy proszą o przesłanie skanu formularza z podpisami w formie pliku .pdf oraz edytowalnego pliku w formacie .doc / .docx

lub

- osobiście w Kancelarii PK przy ul. Warszawskiej 24

lub

- pocztą tradycyjną na adres korespondencyjny: ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków.
 
Do formularza zgłoszeniowego trzeba dołączyć harmonogram realizacji projektu wraz z preliminarzem wydatków. W przypadku składania dokumentów w wersji papierowej preliminarz wydatków należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 
Przy ocenie zgłoszonych projektów Rada Naukowa FutureLab uwzględni przede wszystkim: zdefiniowany cel projektu, studium wykonalności i możliwość praktycznego wykorzystania jego wyników; innowacyjność, oryginalność pracy, nowatorskie podejście do zagadnienia; zakres przeprowadzonego projektu i przyjętą metodologię. 
 
Dofinansowanie przyznane laureatom konkursu może zostać przeznaczone na zakup materiałów zużywalnych i eksploatacyjnych, wyjazdy studyjne, szkolenia i warsztaty, zakup lub wynajem aparatury badawczej, dodatkowe prace zlecone niezbędne do realizacji zadań projektu, zakup oprogramowania i wszystkich innych elementów prowadzących do uzyskania tzw. twardych efektów. Zwycięskie grupy otrzymają także opiekę mentorów uczelnianych i ekspertów z otoczenia biznesowego, a ponadto pomoc w działaniach promocyjno-marketingowych swojego projektu.
 
Regulamin konkursu na projekty studenckie, formularz zgłoszeniowy, harmonogram realizacji projektu wraz z preliminarzem wydatków oraz wszystkie niezbędne informacje na stronie internetowej: futurelab.pk.edu.pl.
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}
 
 
W dniach 27-29 października na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej odbędzie się Finał Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland w konkurencji budownictwo cyfrowe/BIM. Zmagania pozwolą wyłonić reprezentantów naszego kraju, którzy wezmą udział w międzynarodowym konkursie WorldSkills Shanghai 2022. 
 
 
baner bim 1
 
 
WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, skupiające ponad 1300 zawodników z 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Pojawienie się konkurencji budownictwo cyfrowe/BIM w rozgrywkach WorldSkills jest odpowiedzią na duże zmiany rynku budowlanego, które zachodzą od 20 lat. BIM wspiera współpracę wszystkich interesariuszy projektu, dostarcza narzędzi do wytwarzania, przetwarzania, analizy i zarządzania informacją projektu, a dzięki gwarantowanej jakości informacji prowadzi do nowego poziomu efektywności budownictwa i wspiera zrównoważony rozwój. 
 
W Finale Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland weźmie udział sześcioro uczestników: Paulina Chojnacka, Tomasz Kapuścik, Sandra Kędzior, Radosław Mazgaj, Marcin Wieczorek, Kinga Wielgus. Zawodnicy będą – w ramach wykonywanych zadań – posługiwać się zaawansowanymi technikami modelowania informacji o budynku, koordynacji międzybranżowej, generowania informacji z modeli i jej przetwarzania, umiejętnością pracy w zgodzie ze standardami procesów informacyjnych BIM określonych w normach ISO 19650 i innych, umiejętnością pracy w warunkach stresu. Ocenie podlega dokładność, skrupulatność oraz umiejętność kreatywnego i innowacyjnego podejścia do zadań praktycznych.
 
Organizatorem Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Skills Poland, a partnerami: Politechnika Krakowska, Tech Data, AEC Design. Koordynatorem i opiekunem wydarzenia z ramienia PK jest dr inż. Jacek Magiera (Katedra Technologii Informatycznych w Inżynierii na Wydziale Inżynierii Lądowej). 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Od 30 sierpnia odbywa się obóz integracyjny dla nowych studentów Politechniki Krakowskiej – „Adapciak PK”. Wśród atrakcji przygotowanych przez Samorząd Studencki PK są m.in. szkolenia żeglarskie i rejsy po Jeziorze Żywieckim. 

 

Ponieważ – z uwagi na pandemię koronawirusa – w 2020 r. obóz się nie odbył, Samorząd Studencki PK, który jest organizatorem „Adapciaka”, w tym roku postanowił zorganizować dwa turnusy. Pierwszy z nich, który potrwa do 4 września, przeznaczony jest dla osób, które zostały przyjęte na studia w tym roku. Drugi turnus, zaplanowany w terminie od 7 do 12 września br., przeznaczony jest dla studentów kończących pierwszy rok studiów.

 Na zdjęciu mężczyzna przy ramieniu robota. W tle kilka osób w maseczkach - uczestnicy Adapciaka, a także prof. Ksenia Ostrowska.   Na zdjęciu osoby w kurtkach i maseczkach - goście w laboratorium Wydziału Mechanicznego  Na zdjęciu młodzi mężczyźni i kobiety siedzą przy stołach w Sali Senackiej PK i z uwagą słuchają osoby mówiącej. Jest nią rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz, który stoi przy stole prezydialnym.    

Na zdjęciu spora grupa osób stoi przy popiersiu Tadeusza Kościuszki na głównym kampusie uczelni. Są to uczestnicy Adapciaka. Pomiędzy nimi w środku rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz.  

 „Adapciak 2021”: zwiedzanie laboratoriów PK i spotkanie z władzami uczelni / fot. Jan Zych

 

 

„Adapciak” to okazja do spotkania z władzami uczelni, poznania jej kampusów, a także – dzięki udziałowi w grze miejskiej – Krakowa. W planie wydarzenia przewidziany jest także wyjazd do Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego PK nad Jeziorem Żywieckim.

 


Więcej informacji na: adapciak.pk.edu.pl

 


Wydarzenia na Facebooku:

 

 

(JS)

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 
 
Zaduszki PK6 listopada o godz. 12.00 w Bazylice św. Floriana przy ul. Warszawskiej 1 odbędą się IX Zaduszki Politechniki Krakowskiej organizowane przez Koło Seniorów Stowarzyszenia Wychowanków PK i Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Samorządem Studenckim. Ze względu na pandemię, nie odbędzie się Marsz Pamięci. 
 
Zgodnie z tradycją Zaduszek PK, na ponad 100 grobach osób związanych z uczelnią (m.in. na cmentarzach: Rakowickim, Salwatorskim i Podgórskim), umieszczone zostały znaki pamięci. Msza św. w intencji zmarłych: rektorów, dziekanów, pracowników naukowych, pracowników administracji, studentów, Złotych Wychowanków, słuchaczy UTW, zostanie odprawiona 6 listopada w Bazylice św. Floriana. 8 zniczy ustawionych przed ołtarzem będzie symbolizować zmarłych ze wszystkich wydziałów uczelni. Uczestnicy wydarzenia w sposób szczególny uczczą pamięć zmarłego w styczniu br. prof. Józefa Nizioła, rektora Politechniki Krakowskiej w kadencjach: 1990-1993 i 1993-1996, a także – w rocznicę Sonderaktion Krakau – prof. Izydora Stella-Sawickiego. 
 
Wydarzenie będzie transmitowane on-line za pośrednictwem strony: swflorian.net
 
Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z publikacjami przygotowanymi z okazji poprzednich edycji Zaduszek PK (do pobrania w Repozytorium PK). 
 
IX Zaduszki Politechniki Krakowskiej odbędą się pod patronatem honorowym rektora uczelni prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podajemy terminy inauguracji nowego roku akademickiego na wydziałach Politechniki Krakowskiej i w Szkole Doktorskiej.
 
 
Wydział Architektury – 4 października, godz. 10.00 (zobacz zdjęcia w Fotogalerii
Pawilon Konferencyjno-Wystawowy „Kotłownia”
ul. Warszawska 24
Uroczystość będzie transmitowana na portalu YouTube.
 
Wydział Informatyki i Telekomunikacji – 1 października, godz. 11.00 (zobacz zdjęcia w Fotogalerii)
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”
ul. Warszawska 24
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, uroczystość będzie transmitowana on-line na fanpage wydziałowym na Facebooku: www.facebook.com/WIiTPK.
 
Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej – 4 października, godz. 11.00 (zobacz zdjęcia w Fotogalerii)
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”
ul. Warszawska 24
Uroczystość będzie transmitowana on-line za pośrednictwem kanału na portalu YouTube.
 
Wydział Inżynierii Lądowej – 1 października, godz. 9.00 (zobacz zdjęcia w Fotogalerii)
Pawilon Konferencyjno-Wystawowy „Kotłownia”
ul. Warszawska 24
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, władze wydziału serdecznie zapraszają do oglądania transmisji on-line z wydarzenia, która będzie dostępna na fanpage WIL na Facebooku.
 
Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki – 4 października, godz. 13.00 (zobacz zdjęcia w Fotogalerii)
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”
ul. Warszawska 24.
 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki – 1 października, godz. 9.00 (zobacz zdjęcia w Fotogalerii)
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”
ul. Warszawska 24
Ze względów bezpieczeństwa liczba osób fizycznie biorących udział w wydarzeniu została ograniczona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Władze wydziału zapraszają do uczestnictwa zdalnego. Transmisję z uroczystości będzie można zobaczyć na stronie internetowej WIŚiE oraz śledzić za pośrednictwem portali YouTube i Facebook
 
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej – 1 października, 13.00 (zobacz zdjęcia w Fotogalerii)
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”
ul. Warszawska 24.
 
Wydział Mechaniczny – 1 października, godz. 13.00 (zobacz zdjęcia w Fotogalerii)
Sala konferencyjna C-04 (bud. C)
al. Jana Pawła II 39
Ze względu na ograniczenia związane z przeciwdziałaniem zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2, uroczystość ma charakter zamknięty. Zapraszamy do udziału w transmisji on-line, dostępnej na kanale YouTube, oraz w mediach społecznościowych Wydziału Mechanicznego. Link będzie podany na stronie: mech.pk.edu.pl
 
Szkoła Doktorska PK – 12 października (wtorek), godz. 15.00
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”
ul. Warszawska 24.
Transmisja on-line z wydarzenia na YouTube
 
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}
 
 
Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Krakowskiej wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w jesiennej edycji „Wampiriady” – studenckiej akcji honorowego oddawania krwi. Wydarzenie zaplanowano na 18 i 19 listopada (godz. 9.00-14.00) w Klubie Studenckim „Kwadrat” przy ul. Skarżyńskiego 1. 
 
 
 
 
 
 
 
W dniach od 4-7 października oraz od 11-14 października br w ramach wirtualnego wydarzenia pn. „Dzień Wynalazków 2021 na PK” wyemitowanych zostało w sumie osiem filmów – każdy poświęcony jednemu wydziałowi Politechniki Krakowskiej i nowatorskim rozwiązaniom, które tam powstały. Organizatorami tegorocznego Dnia Wynalazków były: spółka celowa Politechniki Krakowskiej INTECH PK i Dział Promocji. Zapraszamy do odwiedzenia strony wydarzenia na Facebooku
 
Dzień Wynalazków można było śledzić za pośrednictwem Facebooka oraz kanału na YouTube i strony głównej PK. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W trakcie trwania Dnia Wynalazków filmy na YouTube zostały wyświetlone 1265 razy, na za pośrednictwem Facebooka dotarły do prawie 34 tysięcy osób. Materiały wciąż są dostępne i widzowie mogą poznać innowacyjne, mające zastosowanie w codziennym życiu i wspierające różne branże przemysłu rozwiązania, które powstały na Politechnice Krakowskiej. 
 
 
Pierwszy tydzień
 
 
4 października: Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki
 
biotalerzykWydarzenie otworzył 4 października materiał z udziałem reprezentantów najmłodszego wydziału uczelni – Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Przedstawiciele zespołu, który realizuje – w ramach konsorcjum złożonego z Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych – projekt pn. „Wielofunkcyjne kompozyty aktywne biologicznie do zastosowań w medycynie regeneracyjnej układu kostnego”, opowiedzą o implancie wspomagającym regenerację tkanki kostnej. Celem prac prowadzonych przez naukowców jest opracowanie takich biomateriałów, które będą miały działanie przeciwzapalne oraz stymulujące wzrost komórek kości. Inny zespół z WIMiF, kierowany przez dr. hab. inż. Stanisława Kuciela, prof. PK, pracuje nad biodegradowalnymi i antybakteryjnymi jednorazowymi naczyniami i sztućcami, które będą się też wyróżniać kolorem spośród podobnych produktów – te obecnie dostępne na rynku są najczęściej białe lub czarne. Materiał dotyczący Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki przybliży również działania służące stworzenie uniwersalnego domu jednorodzinnego, którego elementy zostaną wydrukowane za pomocą wielkoformatowej drukarki 3D wykorzystującej kompozyty na osnowie betonu lub hybryd betonowo-geopolimerowych. Koncepcja zakłada możliwość rozbudowy konstrukcji w zależności od zmieniających się potrzeb użytkownika.
 
 
 

 Dzień Wynalazków na PK: Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki

 

 
 
 
5 października: Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
 Prof Cimochowicz Rybicka
W materiale przygotowanym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki usłyszmy m.in. o technologii przekształcania w materiał budowlany specyficznych, uciążliwych odpadów z wodno-ściekowego sektora gospodarki komunalnej. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i NCBR z udziałem przedsiębiorstwa Wodociągi Miasta Krakowa S.A. Przedsięwzięciem kieruje dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK. Opracowana technologia jest jednym z pierwszych, praktycznych rozwiązań bezodpadowej oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, wpisującej się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowatorski charakter projektu przejawia się w – nie stosowanym do tej pory na większą skalę – procesie wspólnej fermentacji osadów ściekowych i po uzdatnianiu wody, a także osadów dennych. Następstwem tego procesu jest produkcja materiału budowlanego. Osad o obniżonej zawartości związków organicznych jest poddawany autotermicznemu spalaniu w kontrolowanych warunkach w piecu fluidalnym, a produktem finalnym jest popiół, wykorzystywany jako wartościowy składnik kompozytów cementowych, stosowanych do budowy infrastruktury drogowej. 
 
We wtorkowym materiale widzowie zobaczą Uniwersalną Platformę Pomiarową z echosondą jednowiązkową, o której opowie dr inż. Andrzej Wolak. Urządzenie w swojej obecnej formie zostało opracowane przez pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Przy jego wykonaniu korzystali z doświadczeń zdobytych podczas badań batymetrycznych (ukształtowania dna) rzek i zbiorników wodnych. 
 

 

Dzień Wynalazków na PK: Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki

 

 
 
 
6 października: Wydział Informatyki i Telekomunikacji
 
Dr Mariusz JużyniecWspółczesne telefony komórkowe pełne są różnych funkcji, mniej lub bardziej przydatnych dla ich użytkowników. Mogą też stać się profesjonalnymi narzędziami do badania kosmosu. Jest to możliwe dzięki międzynarodowemu projektowi CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory), w którym biorą udział m.in. Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza. Skrajnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego umożliwia każdemu właścicielowi smartfona z aparatem fotograficznym zostanie badaczem odkrywającym największe zagadki wszechświata. Pracownicy PK opracowali aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wykrywanie śladów promieniowania kosmicznego. Zalety nowego rozwiązania wyjaśnia mgr inż. Michał Niedźwiecki z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji: – W każdej sekundzie do naszej planety dociera strumień cząstek pochodzących z odległego kosmosu, powstałych podczas najbardziej tajemniczych i spektakularnych zjawisk. Badanie promieniowania kosmicznego to jedno z trzech – obok obserwacji teleskopowych i obserwacji fal grawitacyjnych – źródeł poznania natury kosmosu. Na świecie jest mnóstwo detektorów promieniowania kosmicznego, ale z powodu ograniczeń finansowych mogą one pokryć tylko niewielką powierzchnię. Ponieważ promieniowanie kosmiczne ma wpływ na działanie elektroniki, za detektor może posłużyć zwykły smartfon. Mając tak rozproszone laboratorium, naukowcy otrzymują bardzo cenne informacje
 
Niekonwencjonalne podejście do przekazywania dzieciom i dorosłym wiedzy z zakresu matematyki, opracował inny zespół z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, kierowany przez dr. Mariusza Jużyńca. Realizowany projekt „Kalejdoskop Matematyczny” udowadnia, że można matematykę i logiczne myślenie oraz twórcze działanie połączyć z inżynierią, chemią, poznawaniem świata i przez to zrozumieć, że „królowa nauk” stanowi ważny aspekt codziennego życia. 
 

 

Dzień Wynalazków na PK: Wydział Informatyki i Telekomunikacji

 

 
 
 
 
7 października: Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej
 Mgr Niedźwiecki
Już 7 października znów okazja do poznania nieznanych na co dzień zastosowań telefonu komórkowego, który może posłużyć do dokonywania analiz diagnostycznych, np. silnika samochodu. Temu zagadnieniu poświęcił swoją pracę dyplomową inż. Jakub Zielonka, absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. – Za pomocą telefonicznych czujników dokonujemy pomiaru wielkości fizycznych takich jak: przyspieszenie, indukcja magnetyczna, lokalizacja (GPS), prędkość (np. pojazdu). Zebrane w ten sposób dane możemy następnie wizualizować, analizować i przetwarzać na komputerze. System korzysta z programu Matlab na urządzenia mobilne – mówi absolwent Politechniki Krakowskiej.
 
Inny absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, mgr inż. Szymon Mrozek, w swojej pracy magisterskiej skupił się na zastosowaniu do druku 3D takich materiałów, które z powodzeniem sprawdzą się jako alternatywa dla metalicznych i stopowych blach używanych obecnie w różnych urządzeniach. Zaletą wydrukowanych obiektów jest ich masa – są zdecydowanie lżejsze. 
 
 

 Dzień Wynalazków na PK: Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej

 

 
 
 
 
Drugi tydzień
 
 
11 października: Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
 
Projekt prof. Joanny OrtylDrugi tydzień Dnia Wynalazków rozpocznie materiał z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Naukowcy z WIiTCh (pracami zespołu kieruje dr inż. Jolanta Jaśkowska) opowiedzą o metodzie produkcji leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbólowych z wykorzystaniem ultradźwięków. Technologia bazuje na wykorzystaniu ultradźwięków jako niskoenergetycznej i skutecznej alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji obecnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. Rozwiązanie pozwoli nawet o 90 proc. skrócić czas produkcji leków.
 
Widzowie dowiedzą się też o pracach zespołu kierowanego przez dr hab. inż. Joannę Ortyl, prof. PK, który zajmuje się udoskonalaniem procesu druku 3D. Badacze wykorzystują różne typy procesów fotopolimeryzacji, poszerzając tym samym możliwości konstruowania nowych materiałów do druku, charakteryzujących się dużą wytrzymałością mechaniczną. 11 października będzie można też posłuchać o innowacyjnych sposobach wytwarzania ekologicznych kosmetyków. 
 

 

 

 Dzień Wynalazków na PK: Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej

 

 
 
 
 
12 października: Wydział Inżynierii Lądowej
 dr Aleksander Byrdy
Nowatorskie zastosowanie polimerowych złączy podatnych do wzmocnienia konstrukcji remontowanych budynków, które uległy zniszczeniu lub osłabieniu – to rozwiązanie opracowane na Wydziale Inżynierii Lądowej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Kwietnia. Zadaniem złączy jest przenoszenie obciążeń przy dużych deformacjach, co pozwala skutecznie redukować naprężenia w materiałach kruchych i zwiększać wytrzymałość całej remontowanej konstrukcji. Wynalazek służy także do zapobiegania przyszłym deformacjom konstrukcji narażonych na szkody komunikacyjne, górnicze, sejsmiczne lub osuwiskowe. 
 
W ramach przedsięwzięcia realizowanego pod kierownictwem dr. inż. Aleksandra Byrdego z WIL powstało nowe rozwiązanie materiałowe i projekt kształtu zakotwień do kamienia naturalnego i betonu architektonicznego. Opracowane kotwy izolacyjne z tworzywa sztucznego są znacznie tańsze niż te wykonane ze stali nierdzewnej. Co więcej, pozwalają na znaczne obniżenie strat cieplnych w budynkach z okładzinami kamienno-betonowymi. Więcej o rozwiązaniu w czasie Dnia Wynalazków. 
 

 

 

 

Dzień Wynalazków na PK: Wydział Inżynierii Lądowej

 

 
 
 
 
13 października: Wydział Mechaniczny
 
Agnieszka Tkaczyk i jej wynalazekPracownicy Wydziału Mechanicznego, dr inż. Marcin Morawski i dr inż. Marcin Malec, opracowali urządzenie do osuszania miodu, o którym opowiedzą podczas Dnia Wynalazków. Proces osuszania, a więc czynność niezbędna do tego, by miód został dopuszczony do sprzedaży, może trwać nawet dwa dni. Wynalazek z Politechniki pozwala skrócić czas produkcji o połowę oraz zminimalizować koszty niezbędne przy wytwarzaniu miodu. O połowę zmniejsza też zużycie energii, co z kolei przynosi realne oszczędności dla właścicieli pasiek. Jak zaznaczają twórcy, rozwiązanie skierowane jest głównie dla małych pasiek, których liczebność w Polsce szacuje się na około 20 tys.
 
Agnieszka Tkaczyk, studentka inżynierii biomedycznej i laureatka 14. edycji konkursu „Kraków bez barier” przedstawi zaprojektowaną przez siebie elektroniczną protezę dłoni. – W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki. W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia – tłumaczy Agnieszka Tkaczyk. W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się w „neutralnym miejscu” na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty. – Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji – zapowiada studentka PK. 
 

 

Dzień Wynalazków na PK: Wydział Mechaniczny

 

 
 
 
 
14 października: Wydział Architektury
 Studenckie Koło Naukowe Arboris przy pracy
W 2020 r. jury konkursu „Kaira Looro Architecture Competition” doceniło studencki zespół z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i przyznało wyróżnienie dla Aleksandry Wykroty, Piotra Dziewierza, Filipa Sieraka i Mateusza Ryjaka. Zadaniem uczestników międzynarodowej rywalizacji było zaprojektowanie obiektu pełniącego funkcję Centrum Zarządzania Kryzysowego, które mogłoby powstać w Afryce Subsaharyjskiej. Na konkurs spłynęło ponad 455 projektów z całego świata. Ideą studentów z PK było stworzenie swoistej „oazy” – przestrzeni, w której mieszkańcy obozu dla uchodźców mogliby znaleźć chwilę spokoju, zorganizować wspólne wydarzenia i odbudowywać namiastkę normalności. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym obiektu jest bambus. Szkieletowa konstrukcja budynku ułatwi jego transport, montaż i demontaż. W zależności od potrzeb obiekt może zostać łatwo rozbudowany lub zmniejszony. Twórcy wyróżnili trzy strefy funkcjonalne: medyczną, biurową i magazynową. 
 
Dzięki materiałowi dotyczącemu Wydziału Architektury widzowie zapoznają się również z projektem Studenckiego Koła Naukowego „Arboris”, które przygotowało projekt zagospodarowania podwórka przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Koncepcja uzyskała pozytywną opinię małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Obecnie studenci SKN „Arboris” pracują nad technicznym projektem wykonawczym, który – po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę rodziców szkoły – będzie podstawą do jego realizacji. 

 

Dzień Wynalazków na PK: Wydział Architektury

 

 
 
Szczegóły dotyczące Dnia Wynalazków można znaleźć na stronie wydarzenia
 
(bk)
 
 
 
Na zdjęciach, bohaterowie części filmów przygotowanych na Dzień Wynalazków / fot. Jan Zych, Izabela Paluch
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}