Tło gafiki stanowią ekrany świecące na niebiesko. Na środku grafiki duży znak liczby Pi, a pod nim rozwinięcie. Pierwsze liczby są większe i bardziej wyraźne, a im dalej tym są mniejsze i mniej widoczne.Na całym świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. W obchody tego święta co roku włącza się też Politechnika Krakowska. Na ten dzień liczne atrakcje zaplanowała Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

 

 

Dzień Liczby Pi obchodzony jest na całym świecie. Jego datę wybrano nieprzypadkowo. Termin świętowania nawiązuje do amerykańskiego zapisu 14 marca, czyli 3.14, który można skojarzyć z przybliżoną wartością liczby Pi. Odbywające się co roku święto liczby Pi stanowi doskonałą okazję do popularyzowania nauk ścisłych i  technicznych. Służą temu różne wydarzenia organizowane np. w ośrodkach akademickich. Od wielu lat Dzień Liczby Pi świętowany jest także na Politechnice Krakowskiej.

 

Nazywana stałą Archimedesa czy Ludolfiną liczba stanowi wyzwanie zarówno dla naukowców, którzy dążą do obliczenia jej z jak największą dokładnością co do miejsc po przecinku, jak i dla osób, które podejmują się zapamiętania tego rozwinięcia. Konkurs recytacji to już niemal tradycyjny punkt politechnicznych obchodów i oczywiście nie zabraknie go również w tym roku.

 

To jednak nie jedyne z wyzwań dla umysłu, które organizatorzy zaplanowali na ten dzień. Śmiałkowie mogą spróbować swoich sił w matematycznym escape roomie czy wziąć udział w zawodach układania kostki Rubika. 14 marca na Politechnice nie zabraknie także ciasta liczby Pi (Pi pie).  

 

Więcej informacji o Dniu Liczby Pi można znaleźć na Facebooku

 

Fot. Canva

 

 

 

{fastsocialshare}

 

Politechnika Krakowska rusza w targową trasę, by spotkać się z uczniami szkół średnich w wielu miastach z całej Polski. Pracownicy PK odwiedzą m.in.: Warszawę, Kielce, Lublin, Katowice, Wieliczkę, Nowy Sącz i Jędrzejów. 

 

Najbliższe targi edukacyjne będą okazją do lepszego poznania Politechniki Krakowskiej i oferty kierunków, zasad rekrutacji oraz tych aspektów, które przyszłych studentów i studentki interesują najbardziej. Ponadto, osoby uczestniczące w wydarzeniach otrzymają materiały z przydatnymi informacjami dotyczącymi uczelni i kierunków studiów. Stoisko Politechniki będzie dokładnie oznaczone, a nasze Przedstawicielki i Przedstawiciele chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

 

 • 28 lutego, Błonie: Zespół Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza, ul. Łąki 2 (godz. 9.00-11.00)
 • 28 lutego, Grodzisk Mazowiecki: Zespół Szkół Technicznych i Licealnych nr 2, ul. Kilińskiego 8c (godz. 12.00-14.00)
 • 5 marca, Legionowo: Liceum Ogólnokształcące, ul. Piłsudskiego 26 (godz. 10.00-13.00)
 • 6 marca, Wieliczka: Szkolny Dzień Kariery, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Piłsudskiego 105 (godz. 10.00-13.00)
 • 6 marca, Żyrardów: Liceum Ogólnokształcące, ul. Piłsudskiego 26 (godz. 10.00-13.00)
 • 11 marca, Sochaczew: Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina, ul. 15 sierpnia 4 (godz. 10.00-13.00)
 • 12 marca, Cieszyn: Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, ul. Plac Londzina 3 (godz. 10.00 - 13.00)
 • 13 marca, Pszczyna: Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Zamenhofa 5 (godz. 10.00 - 13.00)
 • 15-16 marca, Warszawa: 40. Międzynarodowy Salon Edukacyjny, Hala EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 (godz. 9.00-16.00)
 • 19-20 marca, Katowice: Hala widowiskowo-sportowa "Spodek", al. Wojciecha Korfantego 35 (godz. 8.00-15.00)
 • 20 marca, Sandomierz: II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, ul. Mickiewicza 9 (godz. 9.30 - 12.00)
 • 21-22 marca, Lublin: Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11 (godz. 9.00-16.00)
 • 3 kwietnia, Rawa Mazowiecka: Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościuszki 20 (godz. 10.00-13.00)
 • 4 kwietnia, Pajęczno: Zespół Szkół, ul. Sienkiewicza 5 (godz. 9.00-11.00)
 • 4 kwietnia, Staszów: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica, ul. Koszarowa 7 (godz. 11.00-13.00)
 • 9 kwietnia, Końskie: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Plater, ul. Armii Krajowej 2 (godz. 9.00-13.00)
 • 11 kwietnia, Jędrzejów: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja, 11 Listopada 37 (godz. 9.00-13.00)
 • 12 kwietnia, Nowy Sącz: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Nadbrzeżna 34 (godz. 8.00-18.00)
 • 18 kwietnia, Kielce: Politechnika Świętokrzyska, aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 7 (godz. 10.00-13.00)
 • 25 kwietnia, Skarżysko-Kamienna: II Liceum Ogólnokształcące, aleja Piłsudskiego 50 (godz. 9.00-13.00)

 

{fastsocialshare}

 

 

Do 15 stycznia potrwa elektroniczna rejestracja do 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „O Złoty Indeks PK”, kierowanego do uczniów szkół średnich, którzy w 2024 r. przystąpią do egzaminu dojrzałości. Uczestnicy mają szansę na zdobycie dodatkowych punktów w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. Rywalizacja będzie odbywać się w zakresie czterech przedmiotów: matematyki, chemii, informatyki oraz predyspozycji architektonicznych. 

 

Plakat konkursu w tonacji granatowej ze złotym logo PK i wydziałów u samej góry, złotym liternictwem opisującym wszystkie terminy związane z konkursem i przedmioty konkursowe jak w tekście artykułuPodczas rejestracji, uczniowie wybierają tylko jedną dyscyplinę. Politechniczny konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy, zdalny, zaplanowano na 20 stycznia 2024 r. W przypadku matematyki, chemii i informatyki, uczniowie sprawdzą swoją wiedzę rozwiązując zadania obliczeniowe i problemowe w formie testu on-line. Maturzyści, którzy wybiorą predyspozycje architektoniczne, będą musieli w pierwszym etapie (zdalnym) wykazać się wiedzą dotyczącą historii sztuki ze szczególnym uwzględnieniem historii architektury, a także wykonać zadania rysunkowe, sprawdzające wyobraźnię przestrzenną. Do drugiego etapu konkursu „O Złoty Indeks PK” zostanie zakwalifikowanych 30 osób z każdego z konkursowych przedmiotów – zdobywców najlepszych wyników w etapie pierwszym. 

 

Drugi etap konkursu odbędzie się 24 lutego 2024 r. o godz. 10.00 na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24. Na śmiałków rywalizujących w matematyce, chemii i informatyce, znów będą czekać zadania obliczeniowe i problemowe, zaś przyszli architekci i architekci krajobrazu wykonają model fizyczny z dostarczonych przez organizatorów materiałów, w oparciu o wskazany temat konkursowy, przy czym oceniana będzie kompozycja, forma i zgodność pracy z tematem.

 

W zależności od uzyskanych wyników, laureaci etapu finałowego otrzymają 200, 100 lub 60 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym na Politechnikę Krakowską (z wyjątkiem inżynierii wzornictwa przemysłowego). Laureatami I stopnia konkursu „O Złoty Indeks PK” zostaną uczestnicy, którzy uzyskają wyniki w przedziale od 81 do 100 proc. maksymalnej liczby punktów. Te osoby mogą liczyć na 200 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Uczniowie z wynikami mieszczącymi się w przedziale 61-80 proc. maksymalnej liczby punktów, otrzymają tytuł laureata II stopnia i 100 dodatkowych punktów w rekrutacji na PK. Laureatami III stopnia zostaną uczestnicy, których rezultaty będą w puli od 40 do 60 proc. maksymalnej liczby punktów. Oni również otrzymują punkty rekrutacyjne – 60. Należy pamiętać, że punkty wywalczone z przedmiotów matematyka, chemia lub informatyka, nie przysługują w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki architektura i architektura krajobrazu, natomiast te zdobyte z przedmiotu predyspozycje architektoniczne, są brane pod uwagę wyłącznie w rekrutacji na architekturę oraz architekturę krajobrazu.

 

Rejestracja do udziału w konkursie „O Złoty Indeks PK” trwa od 11 grudnia 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. Można jej dokonać poprzez formularz dostępny na stronie: indeks.pk.edu.pl. Tam też znajdują się wszystkie informacje na temat konkursu, w tym Regulamin.

 

 

 

 

 

 

{fastsocialshare}

UWAGA!

W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi (wysoka temperatura i opady deszczu) 
zawody 6 lutego zostają przełożone na 20 lutego 2024 r. (Zawoja)
 
 

plakat przedstawiający narciarza

 

 

{fastsocialshare}

 

ręka kobiety na klawiaturze laptopa

 

W grudniu Wydział Architektury PK przyznał nagrody w konkursie Dyplom Roku 2023 (lista laureatów dostępna na stronie WA). Wszystkie projekty, które dostały się wówczas do finału biorą teraz udział w glosowaniu na Nagrodę Publiczności. Głosowanie trwa od 28 grudnia 2023 r. do 4 lutego 2024 r. (do godz. 23:59) za pośrednictwem strony czasopisma „Architektura i Biznes”.

 

 

Głosować można tylko raz na jeden spośród 22 projektów. Student lub studentka z największą liczbą głosów otrzyma dyplom i roczną prenumeratę miesięcznika „A&B”. Wszystkie prace wraz z opisami autorskimi zamieszczone są na stronie internetowej architekturaibiznes.pl.

 

 

 

 

 

 fot. pixabay.com

 

{fastsocialshare}

 

Fotografia poglądowa przedstawia dziewczynę z aparatem w ręce. Trwa rekrutacja na kolejną edycję Otwartego Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Jest to profesjonalny kurs fotografii przeznaczony zarówno dla początkujących pasjonatów, jak i dla fotografów chcących udoskonalić swoje umiejętności. Zajęcia rozpoczną się 15 marca i potrwają do 21 czerwca.

 

 

Wykłady i zajęcia będą trwały jeden semestr. Poprowadzą je uznani wykładowcy z Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików i pracownicy  MUFO – Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Uczestnicy Studium zyskają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną, którą będą doskonalić w pracowni fotograficznej, komputerowej oraz w plenerze.

 

Kurs oferuje ponad 100 godzin wykładów i zajęć praktycznych. Zajęcia będą odbywać się w piątki (17:00 – 20:00) i soboty (1 grupa: 9:00 – 12:00, 2 grupa: 12:15 – 15:15), w budynku Politechniki Krakowskiej przy ul. Kanoniczej 1 w Krakowie (sala 303). Kurs kończy się wystawą fotografii wykonanych przez uczestników oraz otrzymaniem dyplomu ukończenia Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej.

 

Szczegóły dotyczące Otwartego Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej można znaleźć na stronie internetowej foto.pk.edu.pl oraz na Facebooku

 

 

 

Plakat Otwartego Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej

 

 

 

Fot. Canva

 

{fastsocialshare}