29 listopada br., w godz. 9.00-13.00 w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” Biuro Strategii i Rozwoju Uczelni organizuje spotkanie informacyjno-szkoleniowe dotyczące realizacji obowiązku wprowadzania danych do Sytemu POL-on na PK, na które zaprasza koordynatorów wydziałowych/wewnętrznych Systemu POL-on oraz wszystkie osoby zainteresowane. 
 
Jak informuje Biuro Strategii i Rozwoju Uczelni, na spotkaniu zostaną m.in. omówione aktualne problemy związane z realizacją obowiązku wprowadzania i aktualizacji danych w Systemie POL-on, a także moduł „Studenci”. Spotkanie będzie też okazją do podzielenia się posiadaną wiedzą oraz spostrzeżeniami dotyczącymi POL-onu. 
 
Aby ułatwić szerokorozumianą współpracę pomiędzy uczelniami, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie realizacji obowiązku przekazywania i wprowadzania danych do Systemu POL-on, powołany został Międzyuczelniany Zespół ds. POL-on. 23 listopada rozpoczęło się, pod patronatem rektora Politechniki Krakowskiej prof. Andrzeja Białkiewicza, trzydniowe II Specjalistyczne Seminarium dla pełnomocników rektorów uczelni ds. POL-on. Swoich przedstawicieli delegowało 26 uczelni z całej Polski.
 
 
 
{fastsocialshare}

 

 

W poniedziałek 28 listopada Klub „Kwadrat” stanie się punktem pobrań w związku z kolejną edycją akcji honorowego oddawania krwi „Wampiriada”. Krew będzie można oddać w godz. 9.00-14.00. Akcję organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Krakowskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

 

Tegoroczna „Wampiriada” odbywa się pod hasłem PUMP IT. Akcji oddawania krwi będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje przyciągające potencjalnych krwiodawców takie jak drobne upominki w postaci gadżetów, bonów rabatowych itp.

 

Plakat akcji Wampiriada. Plakat przedstawia kroplę kwi z wpisaną w nią nazwą wydarzenia, a także podstawowe informacje o dacie, miejscu i organizatorach wydarzenia

 

„Wampiriada” to krajowa akcja charytatywna, której celem jest uświadamianie społeczeństwa o tym, jak można pomóc innym poprzez oddawanie krwi czy szpiku kostnego. Akcja promuje także ideę dobroczynności i zdrowego trybu życia. Na Politechnice Krakowskiej odbywa się już od 22 lat. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Przemysław Miłoń, ówczesny przewodniczący NZS PK. Stronę wydarzenia można odwiedzić na Facebooku.

 

 (jg)

 

 

 

{fastsocialshare}

 
 
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” zaprasza wszystkich chcących zasilić jego szeregi na przesłuchania, które odbywają się w każdy wtorek i środę marca w budynku Wydziału Architektury przy ul. Warszawskiej 24 (sala 102).  
 
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Od 2001 r. jego dyrygentem jest mgr Marta Stós. Zespół gromadzi studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych. „Cantata” prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych. Chór aktywnie uczestniczy w życiu Politechniki Krakowskiej uświetniając oficjalne uroczystości, a także jest stale obecny na mapie kulturalnej Krakowa. W ciągu trzydziestu lat działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas krajowych i zagranicznych konkursów oraz festiwali.
 
Trwa nabór do chóru „Cantata”. Szansa na dołączenie nadarza się w każdy wtorek (godz. 18.00-19.00) oraz środę (godz. 10.00-12.00). Po zakończeniu marcowego naboru, osoby zainteresowane wstąpieniem do Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata” powinny wysłać wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Samorząd Studencki zaprasza wszystkich chętnych studentów Politechniki Krakowskiej do współpracy. Żacy mogą zasilić szeregi kilku komisji: Współpracy, Cyfryzacji, Socjalno-Dydaktycznej, Osiedla Studenckiego, Promocji i Mediów, Kultury. Brak doświadczenia w obszarach, którymi zajmują się poszczególne komisje, nie jest przeszkodą. Koleżanki i koledzy z większym stażem w strukturach Samorządu chętnie wszystkiego nauczą. Dla ułatwienia decyzji, przygotowana została specjalna ankieta internetowa, która pozwoli ustalić predyspozycje do pracy w konkretnej komisji. Dostępna jest pod linkiem
 
Członkowie Samorządu Studenckiego
 
Osoby zainteresowanie współpracą z Samorządem Studenckim PK proszone są o uzupełnienie formularza kontaktowego
 
Odwiedź wydarzenie oraz fanpage SSPK na Facebooku. 
 
 
 
Fot. Jan Zych
 
 
 
 
{fastsocialshare}
 
 
Chór Cantata podczas występuRozwijają swój talent, zdobywają nagrody, uczestniczą w życiu kulturalnym Krakowa, uświetniają uroczystości Politechniki Krakowskiej – istniejący od ponad 30 lat Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” ma się bardzo dobrze, a teraz zaprasza wszystkich zainteresowanych do zasilenia jego szeregów. Zapisy odbywają się we wtorki i piątki (godz. 10.00-13.00). 
 
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Od 2001 r. jego dyrygentem jest mgr Marta Stós. Zespół gromadzi studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych. „Cantata” prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych. W ciągu ostatnich lat chór zdobył m.in.: I miejsce w kategorii chórów akademickich podczas XX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, dwa Srebrne Dyplomy Międzynarodowego Konkursu „Voce Magna” w Żylinie (Słowacja) i Ogólnopolskiego Konkursu „O złotą strunę” w Niepołomicach, I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”, II miejsce w XXXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2020”. Ostatnio politechnicznych chórzystów można było usłyszeć podczas inauguracji roku akademickiego 2022/23 na PK. 
 
Obecnie trwają zapisy do Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata”. Można ich dokonać we wtorki i piątki (godz. 10.00-13.00) w Muzeum Politechniki Krakowskiej (sala 1.01, budynek „Areszt”) przy ul. Warszawskiej 24. Z chórem można też kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 
 
(bk)
 
Fot. Jan Zych
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}

Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023 poszukuje wolontariuszy. Do programu wolontariatu Igrzysk Europejskich 2023 Organizatorzy chcą zaangażować ok. 8000 osób, które będą pomagać w ponad 20 obszarach, takich jak m.in.: media, transport, logistyka, marketing czy akredytacje.

 

ieIII

 

Kraków i inne polskie miasta od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku będą gospodarzami Igrzysk Europejskich. Do Polski przyjadą sportowcy z 50 krajów, aby zmierzyć się w blisko 30 dyscyplinach i walczyć o medale. Udział w wolontariacie pozwala na bycie częścią tego ważnego wydarzenia. Do zadań wolontariuszy będzie należeć: informowanie kibiców, witanie gości na welcome deskach w hotelach i na lotniskach, pomaganie kibicom z niepełnosprawnościami, działanie w strefach rozgrywek sportowych oraz wspieranie organizatorów w zakresach takich jak: wydawanie akredytacji, wsparcie mediów, logistyka, kierowanie na trybuny, wsparcie zawodników, sędziów i reprezentacji narodowych. 

 

Wolontariat podczas III Igrzysk Europejskich 2023 to doskonała okazja, aby zdobyć pierwsze doświadczenie, a także poszerzyć swoje kompetencje w wielu obszarach. To także możliwość nawiązania nowych znajomości, poznania ludzi z całego świata, podzielenia się swoimi pasjami oraz umiejętnościami. Podczas przyszłorocznych rozgrywek na wolontariuszy Igrzysk Europejskich czeka niesamowita przygoda połączona z międzynarodową i międzypokoleniową integracją oraz możliwość obserwacji z bliska specyfiki organizacji sportowego wydarzenia.

 

Jak zostać wolontariuszem?


Rekrutacja składa się z dwóch etapów. Pierwszy to rejestracja i założenie konta w Portalu Wolontariusza oraz wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Wszystkie niezbędne informacje oraz link do formularza znajdują się na stronie ie2023.pl/wolontariat.

  

Drugim etapem jest rozmowa rekrutacyjna, na którą zostaną zaproszeni wybrani kandydaci. Rozmowy będą prowadzone online za pośrednictwem Portalu Wolontariusza.

  

Podstawowe kryteria to:

  • znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym;
  • wiek: od 16 lat (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana zgoda rodzica lub opiekuna);
  • dyspozycyjność - choć Igrzyska Europejskie trwają od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku, to część działań zacznie się wcześniej (dyżury trwają po kilka godzin).

 

{fastsocialshare} 

 
 
Politechnika Krakowska otrzymała decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakresie ewaluacji działalności naukowej w ośmiu dyscyplinach uprawianych na uczelni. Wyniki jednoznacznie wskazują na bardzo wysoki poziom działalności naukowej prowadzonej na PK. W siedmiu (z ośmiu ocenianych) dyscyplinach: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika i elektrotechnika; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, uczelni przyznano kategorię naukową A, zaś w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja – także wysoką – kategorię B+. Politechnika Krakowska wypada znakomicie na tle innych polskich uczelni technicznych, na których uprawiane są te same dyscypliny naukowe, co na PK.
 
W 2022 r. ewaluację przeprowadzono według całkowicie innych zasad niż poprzednio. Oceniana była jakość działalności naukowej w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie, a nie jednostki naukowe (wydziały) uczelni, tak jak to miało miejsce dotychczas. Ponadto wzięto pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących konkretną dyscyplinę. Od przyznanych kategorii naukowych zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów oraz kwota subwencji, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.
 
ewaluacja
 
Ewaluację jakości działalności naukowej przeprowadziła Komisja Ewaluacji Nauki (KEN), będąca organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki. Na podstawie jej szczegółowych raportów oraz zaproponowanej (uchwałą KEN) propozycji oceny, kategorię poszczególnym dyscyplinom przyznaje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Podstawowymi kryteriami branymi pod uwagę podczas oceny były: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej (kryterium I), efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (kryterium II), wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (kryterium III). 
 
Tabela z kategoriami naukowymi przyznanymi dyscyplinom uprawianym na PKOcena poziomu naukowego w ramach I kryterium dotyczy artykułów naukowych (zarówno tych z wykazu, jak i spoza wykazu), monografii, redakcji monografii i autorstwa rozdziałów w monografiach (tych z wykazu, jak i spoza wykazu), a także przyznanych patentów na wynalazki. Efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (kryterium II) ocenia się na podstawie wysokości środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez instytucje unijne, zagraniczne, NCBR, NCN. W kryterium tym brano pod uwagę również komercjalizację wyników badań lub prac rozwojowych, a także prace naukowe realizowane na zlecenie podmiotów spoza sektora szkolnictwa wyższego i nauki. Ocenę wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (kryterium III) przeprowadzono na podstawie opisów udowadniających związek między badaniami a funkcjonowaniem administracji, ochroną zdrowia, kulturą itp. Przy ocenie tego kryterium uwzględniono tzw. studium indywidualnych przypadków, które pozwala na rzetelny pomiar i ocenę wspomnianego wpływu.
 
Otrzymane z Ministerstwa Edukacji i Nauki decyzje dotyczące oceny poszczególnych dyscyplin naukowych uprawianych na Politechnice, wskazują na bardzo wysoki poziom prowadzonych tu badań.
 
Minister  przyznał PK kategorię naukową A w dyscyplinach:
W dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja Politechnika otrzymała kategorię B+.
 
To oznacza, że we wszystkich tych dyscyplinach Politechnika ma prawo do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego przez najbliższe lata. To przedłużenie uprawnień dla siedmiu dyscyplin uprawianych na PK oraz nabycie praw do nadawania stopni przez dyscyplinę informatyka techniczna i telekomunikacja. 
 
W wyniku reform przeprowadzonych w ostatnich latach na Politechnice Krakowskiej, a dostosowujących kluczowe obszary działalności uczelni do nowej ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, przyjęto, że główna część działalności badawczej pracowników uczelni koncentrować się będzie wokół ośmiu dyscyplin naukowych. Dzięki temu możliwe było oparcie struktury PK na wydziałach skupionych wokół dyscyplin. Już 1 października 2019 r. powołano Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz rozszerzono profil działania dwóch innych wydziałów – Inżynierii Środowiska i Energetyki, a także Informatyki i Telekomunikacji.
 
 
 
(bk)
 
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}
 
 
Trwa akcja „Mikołajki – Studenci Dzieciom”, organizowana przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Radę Osiedla Domów Studenckich PK. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 80 studenckich wolontariuszy. Żacy z PK zbierają fundusze na zakup prezentów oraz potrzebnych artykułów (np. ręczników, pościeli, naczyń, środków chemicznych, artykułów papierniczych, środków higieny osobistej) dla ponad 160 podopiecznych z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Małopolski. Podobnie jak w ub. roku, można przygotować paczkę samemu lub w grupie koleżeńskiej (studenckiej, pracowniczej). Na facebookowej stronie akcji można znaleźć pisane przez dzieci listy do św. Mikołaja i na ich podstawie przygotować prezent. Istnieje również możliwość zakupu produktów, z których następnie organizatorzy przygotują podarunki lub wsparcia akcji poprzez złożenie datku za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.
 
Puszka tegorocznej akcji mikołajkowej do której ktoś wrzuca datekTegoroczna edycja przedsięwzięcia „Mikołajki – Studenci Dzieciom” rozpoczęła się 7 listopada, tradycyjnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na dziedzińcu kampusu Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24. Koordynatorką akcji jest Kinga Wojciechowska: – Warto zaznaczyć, że wspieramy nie tylko samych podopiecznych, ale także dołożymy wszelkich starań aby móc wesprzeć ogół wszystkich placówek, aby niczego nie brakowało. Studenci Politechniki Krakowskiej chcą pomóc aż 10 placówkom. Do 29 listopada będą zbierać fundusze dla: Domu Dziecka „Dworek Marzeń” w Olkuszu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Perspektywa” w Bochni, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego w Kłaju, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Radoczy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Poczty Polskiej w Skawinie, Jednostki Wpierającej Rodzinę – Dąbrowa Tarnowska, Domu Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu, Domu Dziecka nr 1 w Jasieniu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Azymut” w Bochni, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Spokojna Przystań” w Miękini.
 
Wolontariuszy można spotkać na terenie uczelni (odwiedzają sale wykładowe na wydziałach), a także na terenie Osiedla Akademickiego Politechniki Krakowskiej. Puszki na datki zostaną także umieszczone w pomieszczeniach administracyjnych – dziekanatach i sekretariatach. W akcję można się też zaangażować poprzez przygotowanie paczki samemu lub w grupie koleżeńskiej (studenckiej, pracowniczej). 
 
Na Facebooku publikowane są listy do św. Mikołaja, napisane przez podopiecznych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Po wybraniu osoby, należy niezwłocznie skontaktować się z organizatorami za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i zapytać, czy list nie został już wybrany przez kogoś innego. Koszt zawartości paczki mikołajkowej nie może przekraczać 200 zł. Istnieje również możliwość zakupu takich artykułów, jak: ręczniki, pościel, naczynia, środki chemiczne, artykuły papiernicze, środki higieny osobistej. Posłużą one do przygotowania podarunków dla dzieci. Ponadto, na portalu zrzutka.pl założona została zbiórka środków na prezenty dla dzieci, więc każdy chętny może wspomóc akcję dowolnym datkiem. 
 
Śledź informacje o akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” na Facebooku.
 
(bk)
 
 
Fot. Jan Zych
 
 
 
 
{fastsocialshare}