Trwający kryzys na rynku nośników energii, wynikający m.in. z sytuacji geopolitycznej, skłania nas wszystkich do szukania różnych sposobów na oszczędzanie energii. Działania takie dotyczą zarówno gospodarstw domowych, jak i instytucji. Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej nakłada na jednostki sektora finansów publicznych, a więc również szkoły wyższe, obowiązek zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Politechnika Krakowska, stosując się do przepisów powyżej ustawy, podjęła już działania mające na celu realizację obowiązkowego zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej.

Energia

Jak możesz pomóc w oszczędzaniu energii?

Na oszczędzanie energii wpływ mają nie tylko decyzje i inwestycje podjęte przez Władze Uczelni. Także każdy z niemal dwóch tysięcy pracowników i prawie czternastu tysięcy studentów może realnie przyczynić się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. W jaki sposób? Wprowadzając dobre nawyki do naszych codziennych zachowań w miejscu pracy. Oto kilka wskazówek:

znak ustaw tryb pracy komputerów/laptopów tak, by maksymalnie obniżyć zużycie energii;

znak wyjmij ładowarki z gniazdek, jeżeli ich w danej chwili nie używasz;

znak wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższego okresu ich bezczynności;

znak nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania (świecąca dioda na urządzeniu świadczy, że nadal zużywa ono energię);

znak wyłącz światło we wspólnych przestrzeniach – korytarzach, klatkach schodowych, salach wykładowych, łazienkach itp. – jeśli w nich nie przebywasz;

znak wyłącz oświetlenie sztuczne, jeżeli naturalne jest wystarczające;

znak zamknij okna i drzwi, jeśli korzystasz z klimatyzacji;

znak nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna – jeżeli jest za gorąco, zmniejsz temperaturę ogrzewania;

znak drukuj/kseruj tylko to, co niezbędne – drukarka/ksero generuje duże zużycie energii przy czynnej pracy;

znak gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz w danym momencie;

Do pobrania (powieś informację w swoim Dziale)

grafika 1a     grafika 1b     grafika 1c

Jak oszczędza Politechnika Krakowska?

• optymalizujemy pracę systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych;
  • wyłączamy agregaty wody lodowej podające chłód do jednostek klimatyzacji;
  • częściowo wyłączamy oświetlenie zewnętrzne kampusów, w szczególności lampy sodowe, które zużywają dużo energii elektrycznej, a oświetlają miejsca poza głównymi ciągami komunikacyjnymi;

• GRUDZIEŃ/STYCZEŃ (przerwa świąteczna)
    • w budynkach uczelni wyłączymy wszystkie bojlery podgrzewające wodę użytkową;
    • wyłączymy termy indywidualne;
    • we wszystkich budynkach wyłączymy systemy central wentylacyjnych i wentylacyjno-klimatyzacyjnych (poza budynkiem WIiTCh, gdzie system wentylacji zostanie ustawiony na niezbędne minimum pracy).
    • zupełnie wyłączymy Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia” oraz Galerię GIL;

• na początku 2023 r. na budynkach PK zostaną zamontowane kolejne instalacje fotowoltaiczne;
  • oprawy w lampach zewnętrznych zostaną wymienione na bardziej energooszczędne.
      wyniki energia

gif