Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki została uhonorowana odznaczeniem Logo Human Resources Excellence in Research.

Komisja Europejska przyznała Politechnice Krakowskiej prestiżowe wyróżnienie, plasując ją tym samym w elitarnej grupie instytucji naukowych posiadających prawo do posługiwania się tym logotypem. Politechnika jest uprawniona do używania Logo w celu promowania siebie jako instytucji zapewniającej sprzyjające i stymulujące środowisko pracy.

Logo Human Resources Excellence in Research jest wyróżnieniem przyznawanym przez Komisję Europejską instytucjom, w których przestrzegane są zasady wyznaczone przez „Europejską Kartę Naukowca” i „Kodeks postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”.

Powyższe dokumenty zostały opracowane przez Komisję Europejską w celu ujednolicenia standardów rekrutacji i zatrudnienia pracowników naukowych na rynku europejskim. Wymagania stawiane przez Komisję mają sprzyjać rozwojowi kariery pracowników naukowych oraz osiąganiu pozytywnych wyników w zakresie tworzenia, przekazywania, wymiany i rozpowszechniania wiedzy i rozwoju technologicznego.

Europejska Karta Naukowca ustanawia prawa i obowiązki, jakim podlegają zarówno naukowcy, jak i instytucje ich zatrudniające oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych.

Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych opisuje zasady rekrutacji naukowców, do których powinni stosować się pracodawcy oraz podmioty finansujące badania przy mianowaniu lub rekrutacji naukowców.

Aby uzyskać odznaczenie Politechnika Krakowska opracowała „Strategię HR”, w której zdefiniowane zostały działania podejmowane przez Uczelnię w celu zapewnienia przestrzegania standardów ustanowionych w „Karcie i Kodeksie”. Dokument ten został przeanalizowany i oceniony przez panel składający się z trzech niezależnych asesorów. W dniu 4 grudnia 2017 r. Politechnika Krakowska została poinformowana o pozytywnym wyniku ewaluacji i przyznaniu nagrody. Komisja Europejska monitoruje instytucje odznaczone Logo HR w celu weryfikacji ciągłego przestrzegania standardów ustanowionych w Karcie i Kodeksie.

Faza wdrażania założeń „Strategii HR” trwa 5 lat i zawiera obowiązkową fazę Interim assessment po 3 latach, w trakcie której jednostka posiadająca wyróżnienie musi przygotować raport na temat zrealizowanych działań, zmian wprowadzonych w przepisach prawnych oraz nowych działań, zaplanowanych na kolejne lata. Politechnika Krakowska 31 stycznia 2020 r. złożyła taki raport do Komisji Europejskiej i obecnie czeka na jego ocenę.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem PK, gdzie znajdą Państwo informację o mocnych i słabych stronach zrealizowanego planu działań oraz nowych inicjatywach zaplanowanych na kolejne lata.

Internal Review report

Dodatkowo zachęcamy do kontaktu z nami przez nowo utworzoną skrzynkę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na podany adres można przesyłać swoje spostrzeżenia oraz sugestie odnośnie działań realizowanych w ramach strategii HR excellence in Research na Politechnice Krakowskiej. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i współpracę, ponieważ wyróżnienie KE ma sprzyjać tworzeniu dogodnych warunków pracy.

Jeżeli bedą Państwo potrzebować bardziej szczegółowych informacji na temat działań związanych z Logo HR na PK, zachęcamy do kontaktu z Dorotą Markiewicz-Roszak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 12 628 25 88 oraz z Anną Armułą, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 12 628 26 60.

Więcej o „The Human Resources Strategy for Researchers” znajdą Państwo na stronie https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/hrs4r

Bezpłatną publikację „Karta i Kodeks” w j. angielskim można pobrać w RPK (pokój nr 8, parter Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki).

Broszury odnośnie „Karty i Kodeksu” można pobrać w wersji elektronicznej na stronie (różne wersje językowe):

Więcej o „Karcie i Kodeksie”:

Film promocyjny 'Find out what The Charter & Code can do for you'

Do pobrania:

Cały process HRS4R jest zilustrowany poniżej:

rys1

Nowa współpraca:

rys geecco

W ramach wdrażania Strategi HR excellence in Research na PK ropoczęliśmy współpracę z realizatorami bardzo ciekawego projektu “GEECCO - GENDER EQUALITY IN ENGINEERING THROUGH COMMUNICATION AND COMMITMENT” Celem tej europejskiej inicjatywy jest opracowanie i wdrożenie generalnego planu równości na Politechnice Krakowskiej, który ma ułatwić rozwój kariery zawodowej kobiet-inżynierów.

Więcej informacji na temat działań w ramach tego projektu znajdą Państwo na stronie:\ http://www.geecco-project.eu/home/

Nowe przepisy na PK:

W związku z wejściem w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym I nauce (ustawa 2.0) Politechnika Krakwoska wprowadziła nowe strategiczne dokumenty, które można znaleźć poniżej:

Na Politechnice Krakowskije działa Centrum Euraxess, które wspiera naukowców z zagranicy w kwestiach związanych z mobilnością oraz aspektami prawnymi wyjazdów zagranicznych.

rys euraxess

Ośrodek Euraxess Centre w Krakowie:

Dawid Gacek
tel.: +48 12 628 25 88

Irena Śliwińska
tel.: +48 12 628 26 60

Dorota Markiewicz-Roszak
Tel.: +48 12 628 25 88
Lokalizacja: Centrum Transferu Technologii PK
ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
pok. Nr 8, parter na Wydziale Inżynierii Środowiska I Energetyki.

Więcej informacji na stronie EURAXESS

Aktualne programy stypendialne i badawcze znajdą Państwo pod następującym linkiem.