Muzeum Politechniki Krakowskiej przy współpracy z Pracownią Projektowania Tkaniny i Ubioru Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza na wystawę pt. „Skazane na piękno”. To pierwsza z cyklu wystaw pt. „Politechnika jest Kobietą”, przygotowywanego przez Muzeum PK, cyklu o otwartej formule – do jego tworzenia Muzeum zaprasza całą społeczność PK. Wernisaż we wtorek 12 marca o g. 17.00. Wystawa potrwa do 15 czerwca (zwiedzanie pon.–pt. w godzinach 8.0015.00).

 

 

U góry napis: wystawa kolekcji Anny Pyrkosz Skazane na piękno w ramach cyklu Politechnika jest kobietą. Niżej rysunek wyglądający jak projekt odzieży damskiej. Pod nim: Muzeum PK, Kraków ul. Warszawska 24 wystawa czynna od 12 marca do 15 czerwca 2024 r. poniedziałek-piątek godz.8-15. Na dole logotypy: ASP, PK i Muzeum PK.

Ekspozycja ma formę prezentacji przestrzennej, wzbogaconej elementami mappingu i autorskimi projektami ubioru Anny Pyrkosz. Prezentowana kolekcja składa się z 25 sylwetek (33 modeli) ubiorów damskich i jest podzielona na dwie formy prezentacji. Pierwszą stanowi forma mappingu, wykorzystująca dokumentację fotograficzną architektury Włoch, jako tła do poszczególnych modeli. Jest próbą wprowadzenia odbiorcy w atmosferę i klimat najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu tego kraju. Druga część kolekcji została zrealizowana z wykorzystaniem innowacyjnych technik druku na tkaninie i koncentruje się wokół detalu architektonicznego. Modele wykonane zostały z materiałów naturalnych (len 100%) oraz tkaniny typu aksamit. Kolorystyka kolekcji utrzymana jest w tonacji monochromatycznej, wzbogaconej odcieniami złota. Wystawę dopełnia ekspozycja wybranych fotografii, które stanowiły inspirację do powstania kolekcji. 

 

 

Wystawa, prezentowana była wcześniej w Instytucie Włoskim. Jej nowa odsłona w Muzeum Politechniki Krakowskiej, zaaranżowana w przestrzeni XIX–wiecznego wnętrza budynku muzeum przenosi ciężar przekazu na postać kobiety. Inspiracją do powstania przestrzennej instalacji artystycznej, którą stanowi jedną z dwóch części wystawy, była architektura Włoch. – Architektura, jak piękna kobieta emanuje gracją, zmiennością nastroju dzięki światłu i odcieniom barw – mówi pomysłodawczyni instalacji i autorka kolekcji ubiorów dr hab. Anna Pyrkosz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja zlokalizowana na parterze budynku skupia uwagę widza na detalu architektonicznym mapowanym na przestrzennych formach postaci kobiet. Koncentruje uwagę odbiorcy tworząc proces skojarzeń: architektura – kształt – postać – kobieta – ubiór - wyrażenie siebie – aktywność.

 

 

Druga część wystawy, która prezentowana będzie na piętrze Muzeum PK, to trzy mini-ekspozycje nawiązujące do trzech najstarszych wydziałów Politechniki Krakowskiej: Architektury, Inżynierii Lądowo–Wodnej i Komunikacji. – Ta część skupia się na przedstawieniu działalności kobiet związanych z Politechniką Krakowską od początku jej powstania – studentek, absolwentek, pracownic, dydaktyczek i naukowczyń – mówi Liliana Lewandowska, kierownik Muzeum Politechniki Krakowskiej. – Zgromadzone tam fotografie, pamiątki, dzieła sztuki i dokumenty nawiązują do zawodowej i pozazawodowej aktywności kobiet, należących do społeczności Politechniki Krakowskiej, na wielu płaszczyznach.

 

 

Ta politechniczna część wystawy – w zamierzeniu organizatorów – jest projektem otwartym, zapraszającym społeczność Politechniki Krakowskiej do wspólnego tworzenia historii kobiet na uczelni technicznej i kolejnych cyklicznych ekspozycji.