W środę 20 marca o godz. 16.30 w należącej do Politechniki Krakowskiej kamienicy przy ul. Kanonicznej 1, a dokładniej w Teatrze Zależnym PK, odbyło się spotkanie z dziennikarzem radiowym Wojciechem Padjasem pn. „O czarnych perłach winylowej klasyki”. Gość PK opowiedział o fenomenie płyt winylowych i skarbach w historii fonografii muzyki klasycznej. Uczestnicy spotkania mogli też posłuchać fragmentów płyt z niezwykłej (około 12 tys. winyli!) kolekcji redaktora Padjasa. W politechnicznych murach zabrzmiały prawdziwe arcydzieła, m.in. pierwsza na świecie płyta stereo, czy nagrania sprzed stu lat. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny. Spotkanie zorganizował i słowo wstępne wygłosił dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK. Pracownik Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej dał się już wcześniej poznać jako zapalony organizator koncertów z cyklu „Wirtuozi w Politechnice”, a także twórca przedmiotu „Muzyczny kanon chemika”, który stanowi część programu studiów na WIiTCh.

 

Niezwykłe przedsięwzięcia muzyczne stały się już znakiem firmowym Politechniki Krakowskiej. Dzięki zaangażowaniu prof. Piotra Romańczyka, społeczność PK miała okazję wielokrotnie brać udział w zapadających w pamięć koncertach. Dzieła wielkich mistrzów regularnie brzmią na Politechnice Krakowskiej od 2011 r. W ramach przedmiotu „Muzyczny kanon chemika”, oprócz przedstawienia relacji między muzyką i nauką, studenci mogą kształtować wrażliwość i świadomość muzyczną. Uczestnicy zajęć słuchają kompozycji należących do kanonu muzyki poważnej, zapoznają się z elementami estetyki muzycznej oraz uczestniczą w koncertach kameralnych i spotkaniach z wybitnymi instrumentalistami i pedagogami. Z kolei gośćmi honorowymi cyklu „Wirtuozi w Politechnice” byli prof. Krzysztof Penderecki (2013 r.) oraz Elżbieta Penderecka (2022 r. i 2023 r.). W maju 2024 r. po raz 4. wystąpi na uczelni Kwartet Dafô, który należy do najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej.

 Piotr Romańczyk przemawia do mikrofonu  Redaktor Padjas opowiada  Redaktor Padjas opowiada  Na scenie dwóch mężczyzn: redaktor Padjas siedzi, a Waldemar Łuczkoś przygotowuje płytę

 

Środowe spotkanie „O czarnych perłach winylowej klasyki” było nie lada gratką dla fanów płyt winylowych i brzmień zapisanych na tego typu nośnikach. Wydarzenie stanowiło także okazję do osobistego spotkania z Wojciechem Padjasem, wieloletnim dziennikarzem Radia Kraków, a także współtwórcą rozgłośni RMF FM. Muzyka klasyczna na winylowych płytach jest jego wielką pasja, którą dzieli się ze słuchaczami RMF Classic, prowadząc od 2014 r. cykliczną audycję „Muzyka spod igły”. Wojciech Padjas w swojej kolekcji posiada ok. 12 tys. płyt winylowych. Współprowadzi też sklep poświęcony czarnym płytom. Jest częstym prelegentem na największych imprezach audio, ma istotny wpływ na tworzenie kultury winylowej w Polsce.

 Redaktor Padjas opowiada  Waldemar Łuczkoś szykuje płytę do odtworzenia  Widownia i redaktor Padjas. Przemawia Piotr Romańczyk  Na scenie stoi Waldemar Łuczkoś, a siedzi na scenie redaktor Padjas

 

W trakcie spotkania na Politechnice Krakowskiej, dziennikarz opowiedział o fenomenie płyt winylowych i czarnych perłach w historii fonografii muzyki klasycznej. Uczestnicy wydarzenia w Teatrze Zależnym PK mogli posłuchać fragmentów płyt, które wyróżnia wiele elementów – kompozytor, utwór, wykonawcy, analogowe brzmienie i wydanie. Na PK zabrzmiały arcydzieła (m.in. pierwsza na świecie płyta stereo) i nagrania sprzed stu lat. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję poznać japoński sposób tłoczenia płyt oraz obejrzeć prawdziwie audiofilski sprzętu, który zaprezentował jego współtwórca – Waldemar Łuczkoś.

 

 

(bk)

 

 

Fot. Jan Zych