Senat Politechniki Krakowskiej w Racławicach

W środę, 27 września br. w Racławicach odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Senatu Politechniki Krakowskiej z rektorem uczelni prof. Janem Kaziorem na czele. Obrady najwyższych władz PK w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Racławicach poprzedzi złożenie kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego w Janowiczkach, prelekcja poświęcona historii bitwy pod Racławicami oraz spotkanie rektora i senatorów PK z młodzieżą z racławickich szkół. Po nim odbędzie się przemarsz senatorów Politechniki Krakowskiej w tradycyjnych togach przez Racławice.


 

Wizyta Senatu Politechniki w Racławicach związana jest z trwającym Rokiem Tadeusza Kościuszki, patrona uczelni. Z okazji Roku Kościuszkowskiego na PK odbywały liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i naukowe. Jednym z punktów obchodów jest również wizyta w Racławicach, miejscu pamiętnej bitwy z kwietnia 1794 roku, w której siłami polskimi dowodził Kościuszko. W wizycie weźmie udział ok. 70 przedstawicieli krakowskiej uczelni, w tym m.in. rektor, prorektorzy, dziekani wszystkich siedmiu wydziałów uczelni, profesorowie i studenci.


Środowe wydarzenie rozpoczyna oficjalną współpracę Politechniki Krakowskiej z racławicką gminą. W planach jest podpisanie umowy o współpracy m.in. w zakresie wspólnych projektów edukacyjnych i naukowo-badawczych, służących rozwojowi regionu. Wspólne działania objąć mają m.in. zagadnienia z obszaru gospodarki przestrzennej, inżynierii i ochrony środowiska, ochrony zabytków i krajobrazu, planowania przestrzennego, energooszczędnych technologii.

 

 

 


Program wizyty Senatu PK w Racławicach, środa 27 września 2017 r.:


Godz. 9.40-10.15
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bartosza Głowackiego w Janowiczkach, przemówienia okolicznościowe wójta Gminy Racławice mgr. inż. Adama Samborskiego i rektora PK prof. Jana Kaziora.
Zapoznanie gości z PK z historią bitwy pod Racławicami (prelekcja Marii Nowak).
Pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem.


Godz. 10.25-10.50
Występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Racławicach - hala sportowa przy Szkole Podstawowej w Racławicach.


Godz. 10.50-11.00
Pochód senatorów PK ze Szkoły do Urzędu Gminy w Racławicach.


Godz. 11.00-13.00
Posiedzenie Senatu Politechniki Krakowskiej - sala konferencyjna w Urzędzie Gminy w Racławicach.

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

 

 

 

Umowa PK z Luoyang Normal University w Chinach

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior podpisał umowę o współpracy z Luoyang Normal University (na zdjęciu), podczas wizyty delegacji PK w Chinach. Zgodnie z postanowieniami umowy już w lutym przyszłego roku pierwsza grupa studentów z Luoyang rozpocznie studia na PK.

 


Umowa podpisana w Luoyang jest wynikiem zainteresowania strony chińskiej zacieśnieniem współpracy i doprecyzowaniem jej obszarów, po ramowym porozumieniu z czerwca br. w czasie wizyty przedstawicieli LNU w Krakowie.


W Luoyang przedstawiciele PK ustalili zasady kształcenia chińskich studentów na kierunkach informatyka, fizyka techniczna oraz technologia chemiczna. LNU jest również zainteresowana wymianą pracowników naukowo-dydaktycznych.


Zgodnie z umową, już w lutym 2018 r. pierwsza grupa studentów LNU rozpocznie studia na Politechnice Krakowskiej. Docelowo, co roku odpłatne kształcenie na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki oraz Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej ma podejmować co najmniej dziewięćdziesięciu chińskich studentów. Część z nich przed immatrykulacją będzie uczestniczyło w intensywnym kursie języka angielskiego w Międzynarodowym Centrum Kształcenia PK.


Przedstawiciele PK przebywali w Chinach w dniach 10-15 września br. na zaproszenie rektora LNU Liang Liuke. W skład delegacji, obok rektora, wchodzili: dziekan Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki dr hab. inż. Andrzej Woszczyna, prof. PK; dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki WFMiI dr inż. arch. Paweł Ozimek oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Katarzyna Baron-Lisiakiewicz.

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

Akademia Młodzieży jak nowa - pomogli studenci Politechniki Krakowskiej

Lśniące czystością i kolorami ściany, równe i jasne sufity, nowe podłogi, elegancko zamaskowane rury, nowe zabezpieczenia na kaloryferach, odnowione futryny drzwi i bezpieczne maty do ćwiczenia tańca - wychowankowie „Akademii Młodzieży” przy ul. Radzikowskiego 29 w Krakowie po wakacjach nie poznają swojej świetlicy. Latem studenci budownictwa Politechniki Krakowskiej przez ponad miesiąc charytatywnie remontowali ośrodek w ramach projektu WorkCamp.


16 września o godz. 10.00 w Placówce Wsparcia Dziennego TPD "Akademia Młodzieży" w Krakowie (ul. Radzikowskiego 29) odbyło się oficjalne przekazanie do użytkowania odnowionej przez politechnicznych wolontariuszy części ośrodka. - Wyzwanie, tak jak przewidywaliśmy, było ogromne. Ale było warto. Po wykonaniu takiego remontu satysfakcja jest naprawdę ogromna. Cudownie jest wiedzieć, że własnymi rękami można zmienić aż tak wiele - mówi Magdalena Słota, studentka PK, jedna z koordynatorek projektu.


Akcja studentów i absolwentów Politechniki odbywała się w ramach projektu Workcamp, organizowanego przez Koło Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Małopolski w Krakowie. Jego celem jest pomoc najbardziej potrzebującym placówkom pożytku publicznego. Remont w krakowskiej placówce nie był pierwszym, który studenci Politechniki wykonywali za darmo w wakacje. W poprzednich dwóch latach odnawiali budynek Pogotowia Opiekuńczego w Tarnowie. Tym razem wybrali ośrodek w Krakowie. - Była to placówka zdecydowanie bardziej wymagająca od poprzedniej. Oprócz zazwyczaj wykonywanego w ramach akcji WorkCamp malowania ścian i sufitów konieczne było też zrywanie płytek podłogowych i położenie nowych, wyrównywanie pełnych dziur i nierówności ścian przez montaż płyt gipsowo-kartonowych, odnawianie futryn drzwiowych, maskowanie i zmiana izolacji rur - wylicza Magdalena Słota.


Wskazanych do wykonania prac było w tym miejscu tak wiele, że wolontariusze zdecydowali się je podzielić na etapy. W te wakacje zajęli się przyziemiem budynku, w których mieści się m.in. zaplecze sportowe. Wszystkie materiały i narzędzia potrzebne do przeprowadzenia prac studenci zdobyli sami, zachęcając do współpracy sponsorów (wartość ich wparcia to ok. 20 tys. zł, szczególnie pomogła firma Flűgger, specjalizująca się w produktach branży malarskiej i do wykończenia wnętrz). Prace remontowe wykonywali za darmo od 10 lipca do połowy sierpnia. W remoncie pomagali także wychowawcy i starsi podopieczni ośrodka. Teraz prowadzona pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci świetlica środowiskowa, która służy dzieciom i młodym ludziom już 30 lat, zyskała nowe oblicze. - Efekt jest rzeczywiście wspaniały - mówi Krystyna Rostocka, kierownik placówki. Ze świetlicy korzystają podopieczni w różnym wieku - od uczniów szkół podstawowych aż po liceum. Przychodzą po szkole, mają zapewniony posiłek, pomoc w odrabianiu lekcji, a także wiele zajęć rozwijających talenty: zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe. Studenci PK wyremontowali dużą część z najbardziej eksploatowanych przez młodzież pomieszczeń, być może wrócą tu jeszcze w przyszłe wakacje, by odnowić pozostałe. Marzy im się też uzupełnienie wyposażenia, zwłaszcza siłowni.


16 września w Placówce Wsparcia Dziennego TPD "Akademia Młodzieży" w Krakowie (ul. Radzikowskiego 29) odbyło się oficjalne przekazanie do użytkowania odnowionej części ośrodka. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, wychowawcy i podopieczni świetlicy oraz studenci Politechniki Krakowskiej, którzy koordynowali akcję: Magdalena Słota, Mateusz Kreska i Monika Turcza.


Projekt WorkCamp ma wymiar charytatywny, ale też edukacyjny. Młodzi budowlańcy uczą się w praktyce wykorzystywać wiedzę zdobytą na technicznych studiach, organizować i samodzielnie realizować proces budowlany. Takie wyzwanie uczy umiejętności menedżerskich, planowania i współdziałania w zespole. Patronat nad akcją objął m.in. rektor Politechniki Krakowskiej.


Więcej na profilu akcji: https://www.facebook.com/workcampkrakow/?fref=ts

 

Zdjęcia z archiwum projektu WorkCamp.

 

 

{fastsocialshare}

Narodowy Kongres Nauki w Krakowie: Projekt ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym

 

 

W dniach 19-20 września w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbył się Narodowy Kongres Nauki, który sfinalizował ponad roczny etap przygotowań projektu reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

 

W wydarzeniu wzięło udział blisko trzy tysiące przedstawicieli środowiska akademickiego, gospodarki, biznesu oraz organizacji pozarządowych.

Podczas kongresu minister Jarosław Gowin zaprezentował Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki, który powstał z inicjatywy oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim. Jest to reforma inna niż wszystkie, ponieważ prace nad projektem trwały ponad rok, a wypracowana propozycja jest wciąż otwarta na uwagi zainteresowanych.

 

Projekt ustawy znajduje się pod internetowym adresem: nkn.gov.pl/ustawa-2-0/

 

Więcej o Narodowym Kongresie Nauki: www.nkn.gov.pl

 

 

 

 

Politechnika na salonach maturzystów - wrzesień 2017

Dla tych, którzy myślą o studiach na Politechnice Krakowskiej i chcą poznać lepiej uczelnię, a zwłaszcza jej ofertę dydaktyczną, zapraszamy we wrześniu do Gliwic, Kielc, Lublina, Rzeszowa i Krakowa.


W tych miastach Politechnika Krakowska weźmie udział w spotkaniach z młodzieżą w ramach targów edukacyjnych w miastach Polski południowej i wschodniej, przygotowywanych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, pod nazwą „Salon Maturzystów Perspektywy 2017”.


Pracownicy Działu Promocji i Działu Kształcenia zaprezentują m.in. ofertę edukacyjną oraz aktualne warunki i zasady postępowania kwalifikacyjnego na rok akademicki 2018/2019.


Dodatkowo nauczyciele, maturzyści i zainteresowani studiami na Politechnice otrzymają informatory oraz materiały, w których zawarte są szczegółowe informacje o wszystkich wydziałach, kierunkach i specjalnościach.


Oto lista wrześniowych salonów maturzystów z udziałem Politechniki Krakowskiej:

 

1. Śląski Salon Maturzystów (Politechnika Śląska - Centrum Edukacyjno-Kongresowe), ul. Konarskiego 18b, Gliwice, 11 września, godziny otwarcia: 8.30-15.00.


2. Kielecki Salon Maturzystów (Politechnika Świętokrzyska - Rektorat i Biblioteka Główna), Kielce, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7, 12 września, godziny otwarcia: 8.30-15.00.

3. Lubelski Salon Maturzystów (Uniwersytet Przyrodniczy - Centrum Kongresowe), Lublin, ul. Akademicka 15, 18-19 września, godziny otwarcia: 8.30-15.00.

4. Rzeszowski Salon Maturzystów (Politechnika Rzeszowska - Miasteczko Akademickie), Rzeszów, ul. Powstańców Warszawy 12, 20-21 września, godziny otwarcia: 8.00-15.00.

5. Krakowski Salon Maturzystów (Uniwersytet Jagielloński - Auditorium Maximum), Kraków, ul. Krupnicza 35, 26-27 września, godziny otwarcia: 9.00-15.00.

 

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

 

Na zdjęciach, ubiegłoroczne salony maturzystów w Lublinie, Gliwicach i Krakowie / fot. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

 

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

Jakość powietrza a efektywność energetyczna - konferencja na Politechnice Krakowskiej

Rozwój racjonalnej gospodarki energią i jej wpływ na ochronę środowiska będzie tematem konferencji pt. „Jakość powietrza a efektywność energetyczna”, która odbędzie się 28 i 29 września br. na Politechnice Krakowskiej.


Organizatorzy konferencji, Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego oraz Instytut Ekonomii Środowiska, do udziału w konferencji zaprosili przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Łódzkiej oraz Polskiej Akademii Nauk, a także przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych, które mogą pochwalić się osiągnięciami w zakresie energooszczędnych lub proekologicznych inicjatywach. W debacie wystąpią również prelegenci reprezentujący przedsiębiorstwa, których misją jest aktywne uczestnictwo w przyjaznej dla środowiska działalności gospodarczej.


Pierwszego dnia uczestnicy konferencji będą koncentrować się na dobrych praktykach w walce o jakość powietrza oraz działaniach naukowców, dotyczących prac rozwojowych i innowacji.


Organizatorzy przygotowali wystawę prac architektonicznych i wystawę fotografii przyrodniczej. Jednym z punktów będzie zwiedzanie Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego na Politechnice Krakowskiej.


Podczas drugiego dnia konferencji, obok sesji poświęconych powiązaniom szeroko pojętej energetyki z jakością powietrza, odbędzie się panel dyskusyjny oraz prezentacja filmu pt. „Punkt Krytyczny. Energia odnowa” - pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu na temat zmiany klimatu i rewolucji energetycznej. Reżyserem filmu jest dokumentalista Łukasz Bluszcz, a producentem Fundacja WWF Polska.


W trakcie konferencji eksperci Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego będą udzielać nieodpłatnych usług doradczych, związanych z problematyką budownictwa energooszczędnego.


Wydarzenie na Politechnice Krakowskiej patronatem objęły m.in. Ministerstwa: Infrastruktury i Budownictwa, Rozwoju, Środowiska oraz Energii, a także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Krakowa i Urząd Miasta Tarnowa.


Konferencja odbędzie się na kampusie głównym Politechniki Krakowskiej, przy ul. Warszawskiej 24, w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym PK „Działownia”. Szczegóły na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego.

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

Politechnika Krakowska zaprasza 29 września na Małopolską Noc Naukowców 2017

29 września odbędzie się 11. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. W ramach wydarzenia Politechnika Krakowska zaprasza wszystkich pasjonatów nauki na wykłady, pokazy i eksperymenty organizowane przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Wydział Mechaniczny. Prezentujemy szczegółowy program spotkań na PK.

 

 

 
 

 

Wykład dr inż. Joanny Kuc: Dary z pasieki - superfoods

Bogactwo dobroczynnych substancji w produktach pszczelich sprawia, że zostały one zaklasyfikowane jako tzw. superżywność (ang. superfoods). Właściwości przeciwzapalne, odżywiające, regenerujące, oczyszczające, antybiotyczne to jedynie częśc tego, co oferują nam „dary z pasieki”.

Budynek Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, sala 402, ul. Warszawska 24, godz. 18.00-18.20.

_____________________________________________________________________

 

Wykład dr. Piotra Duliana: Sekrety współczesnej nanotechnologii - wizja rozwoju i świadomość zagrożeń

Nanotechnologia to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki, która w ostatnich latach przyniosła nam szereg rewolucyjnych rozwiązań i materiałów funkcjonalnych. Na wykładzie dowiemy się jakie są możliwości współczesnej nanotechnologii, nad czym obecnie pracują oraz jakie cele stawiają przed sobą naukowcy zajmujący się tą dziedziną nauki.

Budynek Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, sala 402, ul. Warszawska 24, godz. 20.40-21.00

_____________________________________________________________________

 

Wykład dr inż. Katarzyny Bizon: Co ma pływać nie utonie - od brazylijskiego orzecha po „wrzący” piasek

Wykład poświęcony przepływom materiałów sypkich w życiu codziennym, naturze jak również w inżynierii chemicznej. Omówione zostaną metody wprowadzania materiałów sypkich w stan „płynny” oraz zalety takiego stanu. Przedstawione zostaną ciekawostki naukowe dotyczące zachowania materiałów sypkich i odpowiedź na pytanie dlaczego orzeszki w musli wychodzą zawsze na wierzch.

Budynek Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, sala 402, ul. Warszawska 24, godz. 20.00-20.20

_____________________________________________________________________

 

Wykład dr inż. Katarzyny Bialik-Wąs: Nowoczesne materiały opatrunkowe

Przedstawione zostaną dawne metody leczenia ran i tradycyjne materiały opatrunkowe oraz model idealnego opatrunku aktywnego oraz zalety wilgotnego leczenia ran. Zostaną zaprezentowane rodzaje nowoczesnych materiałów opatrunkowych i przykłady opatrunków nowej generacji, które są dostępne na polskim rynku, a także nowe kierunki i trendy w rozwoju nowoczesnych materiałów opatrunkowych.

Budynek Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, sala 402, ul. Warszawska 24, godz. 18.40-19.00

_____________________________________________________________________

 

Wykład dr hab. inż. Izabeli Czekaj: Komputerowe projektowanie katalizatorów do przetwarzania biomasy

Podczas wykładu zostaną przedstawione możliwości projektowania materiałów, które pozwalają przetwarzać otaczającą nas biomasę czyli odpady drzewne, trawę czy słomę. Dowiedzą się Państwo jak można pozyskiwać energię i surowce do produkcji np. pieluch w przyjazny dla środowiska sposób. Zaprezentowane zostaną innowacyjne formy wirtualnego projektowania katalizatorów na poziomie atomowym i ich wykorzystanie w rzeczywistych technologiach.

Budynek Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, sala 402, ul. Warszawska 24, godz. 19.20-19.40

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Ekstremalne ścieżki edukacyjne - chemia czterech żywiołów

Postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytania jak i pokazać: niezwykle zimny cukier, lampę z suchego lodu, chemicznego kameleona, gotowanie w niskich temperaturach, chmury w laboratorium, wystrzałowy pluzz, niezwykłe narzędzia, destrukcję niskimi temperaturami, relanium na brak miejsca w szafie, metodę na nieszkodliwe palenie tytoniu, czy można żelazem palić w piecu, alkohol lepki jak miód, chemiczny wulkan, krzesanie ognia za pomocą młotka, fajerwerki odpalane wodą, potwory z bagien czy spotkanie z chemicznym dżinem.

Budynek Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, sala 202, ul. Warszawska 24, godziny: 18.00-19.00, 19.30-20.30, 21.00-22.00

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Pokazy pirotechniczne

Prowadzący zastrzega sobie prawo do zmian programu pokazów wynikających z możliwości organizacyjnych, zaangażowania uczestników oraz warunków atmosferycznych.

Parking przed budynkiem Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, ul. Warszawska 24, godz. 18.00-21.00.

 

Na wykłady i pokazy Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej obowiązuje wcześniejsza rejestracja, która rozpocznie się 20 września, od godz. 9.00. Zgłoszenia można kierować drogą e-mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Wydział Mechaniczny:

 

Pokazy, warsztaty: Zostań wirtualnym motorniczym

Zajęcia na symulatorze tramwaju z wykorzystaniem programu symulacji rzeczywistych warunków ruchu miejskiego.

Wydział Mechaniczny, Instytut Pojazdów Szynowych, budynek J, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Różnobarwność rosy

Osadzanie kropli wody na różnych powierzchniach.

Wydział Mechaniczny, Instytut Mechaniki Stosowanej, budynek D, sala D08, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Odbij swoją stopę i sprawdź jak stoisz

Program badający prawidłowe ułożenie stopy

Wydział Mechaniczny, Instytut Mechaniki Stosowanej, budynek D, sala D10, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Narysuj idealne koło bez użycia cyrkla

Sprawdzanie ruchomości nadgarstka.

Wydział Mechaniczny, Instytut Mechaniki Stosowanej, budynek D, sala D10, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Zrób z kawy tabletkę

Laboratoryjne zajęcia z zakresu zagęszczania materiałów spożywczych.

Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, budynek E, sala E04b, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Rozpuszczalny, metalowy bałwanek

Zajęcia laboratoryjne z zakresu odlewania.

Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, budynek E, sala E04b, al. Jana Pawła II 37, godziny: 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Hydrożelowe „glutki”

Zajęcia z zakresu wyrobu hydrożelu.

Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, budynek E, sala E04b, al. Jana Pawła II 37, godz.18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Zrób sobie wiosełko

Działanie wtryskarki.

Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, budynek E, sala E04b, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Co kryje się we wnętrzu materiałów

Zaprezentowane zostaną laboratoria z systemów pneumatycznych wykorzystywanych w otaczających nas maszynach. Następnie będzie można zobaczyć jak przeprowadzane są badania termograficzne. Zaprezentowane zostanie również stanowisko przedstawiające pracę żurawia.

Wydział Mechaniczny, Instytut Konstrukcji Maszyn, budynek B, sala B211, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Pokazy: Pojazdy przyszłości

Prezentacja pojazdów skonstruowanych przez pracowników oraz studentów Instytutu. Prototypy bolidu wyścigowego, elektrycznego pojazdu miejskiego, pojazdu dla niepełnosprawnych "Buzz" oraz wiele innych.

Wydział Mechaniczny, Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych, parking przed budynkiem K, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Pokazy: Ekologiczna kaskada chłodnicza - zobacz dużą lodówkę

Szczegółowy pokaz nowatorskiego systemu ekologicznej kaskady chłodniczej.

Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Cieplnej i Procesowej, budynek B, sala B05, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Gry i zabawy, pokazy: Zabawy z robotami

Spotkanie z robotem (wyścigi robotów; robot wąż; roboty sumo), zielony laser, tańczące iskierki, druk 3D, taniec robotów, gra z robotem w warcaby, narysuj z robotem swój rysunek.

Wydział Mechaniczny, Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, budynek B - sala B102, B03; Hala - sala E09, sala TOR, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Eksperymenty/pokazy: Załóż okulary i wejdź do gry

Wirtualna rzeczywistość dzięki okularom Opticus - symulator Rollercoaster.

Wydział Mechaniczny, Instytut Informatyki Stosowanej, budynek G, sala G111, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Pokazy: Najdokładniejsze systemy pomiarowe na świecie

Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej zaprezentuje najdokładniejsze systemy pomiarowe na świecie oraz narzędzia inżynierii odwrotnej: głowice triangulacyjne laserowe, laser światła białego oraz system fotogrametrii wykorzystywany do tworzenia otoczenia i postaci w wirtualnym świecie gier, bajek oraz filmów.

Wydział Mechaniczny, Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, budynek C, laboratorium C102, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

_____________________________________________________________________

 

Pokazy: Komora klimatyczna

Zwiedzanie komory klimatycznej gdzie przeprowadzane są badania konstrukcji obiektów wielkogabarytowych w zmiennych warunkach.

Wydział Mechaniczny, Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych, al. Jana Pawła II 37, godz. 18.00-22.30

 

 

Więcej informacji oraz program pokazów na Politechnice Krakowskiej na www.nocnaukowcow.malopolska.pl/program/krakow

 

 

 

 


{fastsocialshare}

Rejestracja na Noc Naukowców 2017 - pozostały już tylko miejsca na cztery wykłady

Po rozpoczętej dzisiaj o godz. 9.00 rejestracji w ramach Małopolskiej Noc Naukowców 2017 na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, pozostały już tylko miejsca na udział w czterech wykładach (poniżej).


Są jeszcze miejsca na:
Wykład dr inż. Joanny Kuc: Dary z pasieki - superfoods (godz. 18.00-18.20).
Wykład dr. Piotra Duliana: Sekrety współczesnej nanotechnologii - wizja rozwoju i świadomość zagrożeń (godz. 20.40-21.00).
Wykład dr inż. Katarzyny Bizon: Co ma pływać nie utonie - od brazylijskiego orzecha po „wrzący” piasek (godz. 20.00-20.20).
Wykład dr hab. inż. Izabeli Czekaj: Komputerowe projektowanie katalizatorów do przetwarzania biomasy (godz. 19.20-19.40).

 

Zgłoszenia prosimy kierować drogą e-mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Spotkania będą się odbywać na WIiTCh (tutaj szczegóły).


Brak miejsc na:
Wykład dr inż. Katarzyny Bialik-Wąs: Nowoczesne materiały opatrunkowe (godz. 18.40-19.00).
Eksperymenty/pokazy: Ekstremalne ścieżki edukacyjne - chemia czterech żywiołów (godziny: 18.00-19.00, 19.30-20.30, 21.00-22.00).
Eksperymenty/pokazy: Pokazy pirotechniczne (godz. 18.00-21.00).

 

11. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców odbędzie się w piątek 29 września br. W ramach wydarzenia Politechnika Krakowska zaprasza wszystkich pasjonatów nauki także na pokazy, eksperymenty, warsztaty oraz gry i zabawy organizowane przez Wydział Mechaniczny PK.


Szczegółowy program i miejsca spotkań na PK prezentujemy w naszym serwisie: Politechnika Krakowska zaprasza 29 września na Małopolską Noc Naukowców 2017. Podany jest także na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl/program/krakow

 

 

 

{fastsocialshare}

 

Student PK wśród finalistów Renault.Passion For Design & Innovation 2017

Student Politechniki Krakowskiej Nikodem Drąg znalazł się wśród tegorocznych finalistów konkursu Renault.Passion For Design & Innovation.


Uczestnicy projektowali wnętrze SUV-a Renault klasy wyższej - następnej generacji Koleosa. Jury wskazało czterech finalistów konkursu, obok studenta Politechniki Krakowskiej Nikodema Drąga, to Jakub Fochtman, Wojciech Karolczak oraz Maciej Szostak. Piątego finalistę wybiorą internauci w głosowaniu, od 14 do 21 września br. na stronie konkursu.

 

Zwycięski projekt zostanie wybrany przez Dyrektora Designu Wewnętrznego Renault, Antoine’a Genina. Wręczenie nagród w konkursie odbędzie się 6 października br. w czasie targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home. Zwycięzcę czeka atrakcyjny weekend w Paryżu oraz wizyta w Dyrekcji Designu Renault. Do wygrania są także nagrody finansowe i samochody do testów.

 

Nikodem Drąg (ur. 1995) pochodzi z Rzeszowa. Jest studentem III roku Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego. Jak powiedział, głównym założeniem podczas projektowania nowego wnętrza Koleosa, nie był jedynie ekskluzywny wygląd. - Ważniejszy był komfort i to co użytkownik może poczuć wsiadając do tego samochodu - w tym wypadku ciepłe, przyjemne wnętrze w którym chętnie spędzi dużo czasu - podkreślił.

 

Prace finalistów konkursu Renault.Passion For Design & Innovation można zobaczyć na stronie www.renaultpassion.pl/2017/finaliscikonkursu


Rok temu pierwsze miejsce w konkursie Renault zdobył Daniel Czyszczoń, również student inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej.

 

Na ilustracji konkursowy projekt Nikodema Drąga / fot. www.renaultpassion.pl

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

Terminy wydziałowych inauguracji roku akademickiego 2017/2018

Wydział Architektury - 2 października, godz. 15.00
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze PK „Działownia”, ul. Warszawska 24.
Wykład inauguracyjny pt. „O praktyczności idei w architekturze” wygłosi dr hab. inż. arch. Kazimierz Butelski.

 

Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki - 2 października, godz. 10.00
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze PK „Działownia”, ul. Warszawska 24.
Wykład inauguracyjny pt. "Sieć 4G LTE z trzech punktów widzenia - fizyki, matematyki oraz informatyki" wygłosi Łukasz Gawor, przedstawiciel Nokia Solutions and Networks.

 

Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej - 4 października, godz. 12.30
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze PK „Działownia”, ul. Warszawska 24.
Wykład inauguracyjny pt. „Elektrotechnika użyteczna i magiczna” wygłosi prof. dr hab. inż. Krzysztof Kluszczyński.

 

Wydział Inżynierii Lądowej - 2 października, godz. 10.00
Centrum Sportu i Rekreacji PK, ul. Kamienna 17.
Wykład inauguracyjny wygłosi przedstawiciel firmy BUDIMEX S.A.

 

Wydział Inżynierii Środowiska - 2 października, godz. 12.00
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze PK „Działownia”, ul. Warszawska 24.
Wykład inauguracyjny pt. „Biomasa jako źródło energii odnawialnej” wygłosi dr hab. inż. Tomasz Baczyński.


 

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej - 4 października, godz. 10.00
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze PK „Działownia”, ul. Warszawska 24.
Wykład inauguracyjny pt. „Hydrogen- Developments in the Oil & Gas Industry” wygłosi Andre Bauer, dyrektor of Technology& Process Air Liquide Global E&C Solutions Poland S.A.

 

Wydział Mechaniczny - 29 września, godz. 14.00
Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39.
Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Bogdan Bochenek.

 

Zobacz również:


Główna inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Politechnice Krakowskiej.

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

Podkategorie