Politechnika Krakowska bierze udział w pracach Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Drugie spotkanie przedstawicieli podmiotów w nią zaangażowanych oraz partnerów pilotażowego projektu Wodór H2 dla Inicjatywy Awangarda odbyło się 28 listopada w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Sieć Badawcza Łukasiewicz. PK reprezentowali podczas niego prof. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego oraz prof. Witold Żukowski z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele partnerów przedsięwzięcia: Politechniki Krakowskiej, reprezentowanej przez prof. Marka Brzeżańskiego z Wydziału Mechanicznego i prof. Witolda Żukowskiego z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ, Polenergii, Grupy Azoty S.A., Krakowskiego Holdingu Komunalny S.A., Krakowskiego Parku Technologicznego, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, ORLEN Południe S.A., Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, firmy Wiśniowski Sp. z o.o., Polskiej Spółki Gazownictwa, spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości oraz Urzędu Marszałkowskiego WM.
Podczas spotkania omówione zostały aktualne inicjatywy w zakresie technologii wodorowych pod kątem zastosowania w produkcji, przechowywania oraz przesyłania wodoru jako paliwa. Najnowsze wydarzenia i działania w ramach projektu Wodór H2 przedstawił Jerzy Kopeć, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Małopolska stanęła na czele projektu pilotażowego Wodór (H2), utworzonego przez Inicjatywę Awangarda (IA), w którym uczestniczą też Słowenia i Lombardia. Celem projektu jest wzmocnienie i promocja gospodarki wodorowej w regionach i państwach biorących w nim udział. W projekt zaangażowane zostały ośrodki badawcze, agencje rozwoju, przedstawiciele przemysłu czy uniwersytety z całej Europy. Inicjatywa wspiera działania Małopolski w procesie przygotowań do stopniowej transformacji energetycznej i zmiany dotychczasowych nawyków związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem energii.
Podczas spotkania przedstawiono też plany przystąpienia Małopolski do Europejskiego Sojuszu na Rzecz Czystego Wodoru oraz możliwości finansowania działań związanych z projektami wodorowymi. Poinformowano także o planowanej na pierwszą połowę 2023 r. konferencji wodorowej z udziałem naukowców i gości zagranicznych w ramach inicjatywy Science Meets Regions. Przedstawiciele Grupy zostali zaproszeni do udziału i aktywnego zaangażowania w realizację projektu. W jego ramach wybrani naukowcy i eksperci zostaną liderami kilkuosobowych grup tematycznych skorelowanych z określonymi obszarami wykorzystania wodoru (m.in. wodór w przemyśle czy wodór w środkach transportu).
Następne spotkanie Grupy planowane jest w styczniu 2023 r. Województwo Małopolskie zachęca nowe osoby bądź podmioty z branży wodorowej lub pokrewnych jej dziedzin do aktywnego włączenia się w pracę gremium, które ma charakter otwarty i niesformalizowany, a odpowiedzialnym za jej obsługę jest Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki.
(mas, innowacyjna.malopolska.pl)