Błażej Budz, student I roku biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, został powołany do reprezentacji Polski na styczniową 31. Uniwersjadę Zimową w Lake Placid. – To dla mnie duże wyróżnienie – móc reprezentować kraj i uczelnię na tak prestiżowej imprezie sportowej, stanąć na starcie obok wielu utytułowanych zawodników. Bardzo się cieszę z tego powołania – mówi młody alpejczyk.
 
Narciarz w trakcie zjazduZimowa edycja uniwersjady czyli światowych igrzysk sportowych studentów odbędzie się 12-22 stycznia 2023 r. w amerykańskim Lake Placid (gospodarzu zimowych igrzysk olimpijskich, 1932 i 1980). Impreza wraca do sportowego kalendarza po pandemicznej  przerwie – w 2021 r., zaledwie tydzień przed startem, odwołano zawody w szwajcarskiej Lucernie z powodu COVID-19. W ogłoszonym właśnie przez Akademicki Związek Sportowy składzie reprezentacji Polski na zbliżająca się 31. Zimową Uniwersjadę znalazło się 55 studentów, którzy wystartują w 8 dyscyplinach. Wśród nich jest 9 olimpijczyków z Pekinu i 7 uczestników poprzedniej uniwersjady (w 2019 r. w Krasnojarsku). W tym doborowym gronie znalazł się student Politechniki Błażej Budz. Utalentowany alpejczyk będzie uniwersjadowym debiutantem, wystartuje w swoich koronnych konkurencjach – slalomie i slalomie gigancie. Obecnie jest członkiem kadry narodowej juniorów, powołanej przez Polski Związek Narciarski (PZN). Przepustką do niej były udane starty alpejczyka w kategoriach młodzieżowych. Błażej był w nich m.in. zdobywcą Pucharu Polski (2018) i mistrzem Polski (2020). Do seniorskiego sportu dopiero wchodzi, zbiera pierwsze doświadczenia w zawodach FIS. – Uniwersjada to dla mnie fajna szansa na sprawdzenie się wśród bardziej utytułowanych zawodników i zebrania niezwykle cennych doświadczeń. Po raz pierwszy będę startował w Stanach Zjednoczonych. Wylatujemy 12 stycznia, a już dwa dni później start. Na pewno będę walczył z wszystkich sił. To dla mnie duże wyróżnienie reprezentować Polskę i uczelnię w tak dużej imprezie – mówi sportowiec. 
 
Narciarstwo alpejskie to jego pasja od wczesnodziecięcych lat i kontynuacja rodzinnych tradycji. Uprawiał je tata Błażeja – Wojciech, co ciekawe absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej. Dziś jest pierwszym trenerem syna (drugim Wojciech Mitan). Gdy ten miał 2,5 roku pierwszy raz  zjechał samodzielnie z Kasprowego Wierchu, jako 8-latek zaczął odnosić pierwsze sportowe sukcesy, które kontynuował także w starszych kategoriach wiekowych. Obecnie reprezentuje barwy UKS Mitan Ski Zakopane. Jako kadrowicz jest objęty wsparciem programu rozwoju polskiego narciarstwa alpejskiego i snowboardu „PolSKI Mistrz”, realizowanego przez PZN  i grupę sponsorów. 
 
Treningi na wyczynowym poziomie łączył wcześniej z obowiązkami szkolnymi, a teraz studenckimi. – Wybrałem biotechnologię na Politechnice Krakowskiej, bo to przyszłościowy kierunek studiów. Staram się łączyć treningi z obowiązkami na uczelni. To duże wyzwanie, dlatego jestem bardzo wdzięczny za pomoc prodziekana mojego Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Piotra Suryły. Dzięki temu udaje mi się na razie odrabiać zaległości czy realizować zajęcia laboratoryjne w dodatkowych terminach, gdy muszę uczestniczyć w przygotowaniach do zawodów i samych startach. Podczas inauguracji roku akademickiego usłyszałem w prezentacji oferty AZS, że sportowcy, członkowie kadr narodowych mogą na Politechnice Krakowskiej otrzymać takie wsparcie, choćby w organizacji zajęć i zwróciłem się o pomoc. To dopiero pierwsze miesiące studiów, ale na razie się udaje się łączyć obowiązki – mówi 19-latek, który jest już członkiem sekcji narciarstwa i snowboardu AZS Politechniki Krakowskiej i może reprezentować uczelnię także w małopolskiej i ogólnopolskiej rywalizacji studentów. W najbliższym czasie będzie musiał połączyć uniwersjadowe wyzwanie z uczelnianymi – pierwszą sesją egzaminacyjną na PK. – Mam nadzieję, że się uda – mówi Błażej Budz. 
 
Sportowcy, także ci profesjonalnie uprawiający sport, mogą liczyć na Politechnice Krakowskiej na różne formy pomocy ze strony uczelni, tak, by łatwiej byłoby im łączyć trening na zawodowym poziomie z wymagającymi studiami technicznymi. Obecnie student-sportowiec może na Politechnice Krakowskiej uzyskać stypendium rektora tylko na podstawie punktów przyznawanych za znaczące osiągnięcia sportowe (średnia ocen nie jest wymagana przy aplikowaniu o nie, choć może pomóc). Medaliści mistrzostw Polski już od I roku studiów mogą otrzymać stypendium rektora. Uczelnia zapewnia możliwość dopasowania planu studiów do indywidualnych potrzeb i możliwości studenta (poprzez uwzględnioną w regulaminie studiów Indywidualną Organizację Studiów), korzystali lub korzystają z niej m.in. koszykarka Natalia Popiół, studentka Wydziału Architektury, lekkoatleta Filip Kostkiewicz, student informatyki na WIiT, a we wcześniejszych latach biegacz Patryk Marmon, student Wydziału Mechanicznego czy reprezentantka Polski w szermierce, olimpijka Renata Knapik-Miazga (teraz już absolwentka Wydziału Mechanicznego). Sportowcy mogą też starać się o miejsce w akademiku ze specjalnej puli dla nich (na wniosek złożony do klubu uczelnianego AZS). – Oferujemy też wsparcie w składaniu wniosków o stypendium ministra za osiągnięcia sportowe i pomoc - ze strony Biura Sportu w Centrum Sportu i Rekreacji PK - we wszelkich sprawach organizacyjnych – mówi Krzysztof Pszczółka, prezes KU AZS PK i pracownik CSiR PK. 
 
Przyjazny stosunek do sportowców to od lat znak rozpoznawczy Politechniki Krakowskiej, której absolwentami jest wielu znakomitych sportowców, także olimpijczyków. Błażej Budz miał na PK utytułowanych poprzedników w sportach zimowych. Studentem Wydziału Architektury PK był m.in. najwybitniejszy dotąd w historii polski alpejczyk Andrzej Bachleda-Curuś (medalistka MŚ). Słynny "Ałuś" w barwach Politechniki Krakowskiej wygrał uniwersjadę w roku 1966 w Sestriere w slalomie oraz zdobył srebrne medale w gigancie i trójkombinacji. Cztery lata później w Rovaniemi w światowej rywalizacji studentów zdobył dwa srebrne medale - w alpejskim gigancie i w kombinacji.
 
(mas)
 
 
 
Fot. Marcin Kin / PolSKI Mistrz