Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało w tym roku Honorową Nagrodę SARP - najważniejsze polskie wyróżnienie architektoniczne - Piotrowi Lewickiemu i Kazimierzowi Łatakowi, absolwentom Politechniki Krakowskiej. Architekci z Krakowa zostali docenieni za wybitną działalność twórczą. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 30 listopada br. w Warszawie. 
 
W swoim werdykcie jury konkursu podkreśliło, że większość projektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka posiada unikalne cechy, potwierdzające tożsamość miejsca i wzbogacające przyrodnicze oraz kulturowe otoczenie. Zrealizowane obiekty prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich aspektach, w tym formy, kontekstu i funkcji. Na szczególną uwagę zasługują realizacje budynków wielorodzinnych we Wrocławiu, zagospodarowanie Placu Bohaterów Getta w Krakowie oraz Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ul. Focha w Krakowie.
 
W 1990 r. Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak ukończyli Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Kazimierz Łatak jest też absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej PK. W latach 1992-1999 architekci byli pracownikami Politechniki. Własną pracownię prowadzą od 1995 r. Są laureatami kilkudziesięciu konkursów branżowych. W 2003 r. Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zostali zwycięzcami konkursu na wizję zagospodarowania krakowskiego placu Bohaterów Getta (wcześniej Zgody). Zamiast tradycyjnego pomnika stworzyli tam nietypowe miejsce pamięci, projektując przestrzenną kompozycję placu z pustymi metalowymi krzesłami. Obecnie architekci pracują nad przebudową budynku Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, rekonstrukcją zamku w Rożnowie, obserwatorium astronomicznego w Niepołomicach i hotelu w Katowicach przy ul. Chorzowskiej. 
 
Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest od 1966 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, najczęściej za całokształt działalności, stanowiącej wkład w rozwój polskiej architektury.
 
(bk)