Projekt badawczy polegający na stworzeniu innowacyjnego zeroemisyjnego i autonomicznego systemu energetycznego (RESHeat), opartego tylko na instalacjach wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii zdobył finansowanie w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020. Całkowita kwota wsparcia badań to ponad 2,4 mln euro. Osobą odpowiedzialną za przedsięwzięcie jest dr hab. inż. Paweł Ocłoń, prof. PK z Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK. Politechnika Krakowska pełni w projekcie rolę lidera międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą czołowe europejskie jednostki naukowe z Włoch i Czech – Uniwersytet Sapienza w Rzymie i Uniwersytet Techniczny w Brnie, a także przedsiębiorstwa i firmy sektora MŚP: OILON z Finlandii oraz F.H.U. „CZAMARA” s.c. i ELFRAN z Polski.

– System RESHeat wykorzystuje pompę ciepła, ogniwa PVT z układem nadążnym za słońcem, kolektory obrotowe i układ akumulacji ciepła w gruncie. Ciepło odpadowe z ogniw PVT jest akumulowane w zbiorniku niskotemperaturowym, a także w odwiertach. Zbiornik wysokotemperaturowy służy do akumulacji ciepła z kolektorów słonecznych. Dzięki zastosowaniu wysokowydajnych układów nadążnych za słońcem, możliwe jest efektywne regenerowanie gruntu, co umożliwia znacznie wyższą sezonową efektywność energetyczną pompy ciepła – tłumaczy zależności pomiędzy składowymi systemu dr hab. inż. Paweł Ocłoń, prof. PK.
Pierwsza demonstracja RESHeat została wykonana w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – SOPSAR. Odbyła się w siedzibie firmy F.H.U. „CZAMARA” s.c. w Limanowej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Politechniki Krakowskiej i przedsiębiorstwa ELFRAN. Testy wykazały wysoki poziom gotowości technologicznej systemu (7 w skali TRL).

Oprócz prof. Pawła Ocłonia w przygotowanie projektu zaangażowani byli także: prof. dr hab. inż. Jan Taler, dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK, dr inż. Piotr Cisek (wszyscy z Katedry Energetyki WIŚiE) oraz dr inż. Karol Kaczmarski (Katedra Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów WIŚiE).
Projekt dotyczący systemu RESHeat został złożony w ramach perspektywy finansowej Horyzont 2020, program H2020-LC-SC3-2018-2019-2020: “Building a Low-Carbon, Climate Resilient Future: Secure, Clean and Efficient Energy”. Inicjatywa programu – H2020 Innovation Actions. Horyzont 2020 jest największym w historii Unii Europejskiej programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2014-2020) na nowatorskie badania przeznaczono łącznie 77 028,3 mln euro. Struktura programu została oparta na trzech zasadniczych, wzajemnie wspierających się priorytetach: doskonała baza naukowa, wiodąca pozycja w przemyśle, wyzwania społeczne.
(bk)