Politechnika Krakowska w prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking! To już kolejna edycja rankingu czołowych szkół wyższych świata, w którym znalazła się PK. W tym roku w zestawieniu sklasyfikowano 15 polskich uczelni, a w sumie oceniono 5500 uczelni z całego świata. Na czele rankingu uczelnie amerykańskie.

 

PKrankingQS World University Ranking jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych (obok Rankingu Szanghajskiego, Times Higher Education i U-Multirank). Przygotowuje go brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Zestawienie powstaje w oparciu o sześć kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy.

 

W tym roku QS World University Ranking 2021 znalazło się ok. 1000 uczelni, w tym 15 polskich: Uniwersytet Warszawski (321.), Uniwersytet Jagielloński (326., awans o 12 pozycji), Politechnika Warszawska (511-520) oraz Politechnika Krakowska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Wrocławska i Politechnika Śląska (wszystkie na miejscach 801-1000). Na czele trzy amerykańskie uczelnie: Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University i Harvard University.

 

QS World University Ranking 2021

 

Politechnika Krakowska w QS World University Ranking 2021

(mas, naukawpolsce.pap.pl)