Miniony czas śpiewania kolęd przyniósł kolejny sukces dla Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata”. Muzycy pod dyrekcją Marty Stós zajęli I miejsce podczas VIII Międzynarodowego Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
 
Dyplom i medal dla chóru "Cantata"Festiwal został zorganizowany przez Studium Muzyki Liturgicznej oraz Zespół Wokalny „Unanime” z Rzeszowa. Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia, wydarzenie po raz pierwszy odbyło się on-line. Zgłoszone zespoły muzyczne musiały zarejestrować swoje występy, a następnie przesłać nagrany materiał. Oceniało go profesjonalne jury, które swoją decyzję ogłosiło 30 stycznia br. Zwycięzcy zostali wyłonieni w kilku kategoriach: chóry dorosłe, zespoły kameralne, zespoły jednorodne, zespoły seniorskie, zespoły wokalno-instrumentalne, orkiestry, zespoły dziecięce i młodzieżowe
 
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” zdobył I miejsce w kategorii zespołów kameralnych. Politechniczni muzycy zostali przez jury ocenieni bardzo wysoko, otrzymując 99 ze 100 możliwych punktów. 
 
Chór „Cantata” powstał w 1990 r. Zrzesza studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych. Zespół prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych, zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej. „Cantata” aktywnie uczestniczy w życiu Politechniki Krakowskiej uświetniając oficjalne uroczystości oraz jest stale obecna na mapie kulturalnej Krakowa. Chór zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas krajowych i zagranicznych konkursów oraz festiwali. W ostatnich latach były to m.in.: I miejsce w kategorii chórów akademickich podczas XX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, dwa Srebrne Dyplomy Międzynarodowego Konkursu „Voce Magna” w Żylinie (Słowacja) i Ogólnopolskiego Konkursu „O złotą strunę” w Niepołomicach, I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”, II miejsce w XXXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2020”. 
 
(bk)
 
 
 
 
Fot. Tomasz Wicherski