Twórca szachów diagonalnych – dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej – zajął 2. miejsce (kategoria Najlepsze rozwiązanie jakościowe) w Rankingu Polskiego Radia „Innowacje 2021”. Laureatów ogłoszono w piątek 26 marca. 
 
Prof. Zbigniew Kokosiński i jego diagonalne szachyKapituła Rankingu przyznała nagrody w czterech kategoriach: Najlepsze rozwiązanie jakościowe, Najlepsze rozwiązanie ekologiczne, Najlepsze rozwiązanie społeczne, Najlepsze rozwiązanie usługowe. Przedsięwzięcie organizowane przez Polskie Radio służy promowaniu nowatorskich projektów, produktów, a także usług opracowanych przez polskie firmy. 
 
Laureaci każdej z kategorii zostali ogłoszeni w trakcie specjalnego wydania audycji ekonomicznej „Winien i ma” emitowanej na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. 
 
Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK (kierownik Katedry Automatyki i Informatyki na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) zajął 2. miejsce ex aequo z firmą Samurai Labs sp. z o. o. w kategorii Najlepsze rozwiązanie jakościowe. Uczony z Politechniki został doceniony za świeże spojrzenie na królewską grę. Stworzył jej zupełnie nową odmianę – szachy diagonalne. 
 
Pomysł autorstwa prof. Kokosińskiego pozwala na stosowanie wszystkich reguł znanych z szachów klasycznych. Twórca jednak podkreśla, że nie da się wygrać partii w kilku posunięciach, jak to bywa czasem w szachach tradycyjnych, gdy trafimy na słabego przeciwnika. Co ważne, w tym wariancie nie trzeba inwestować w nową szachownicę. Do gry wystarczy klasyczna szachownica 64-polowa. Należy ją tylko obrócić — w stosunku do standardowego ustawienia — o kąt minus 45 stopni. 
 
Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK, który zajmuje się na co dzień zaawansowanymi problemami informatycznymi, takimi jak generacja obiektów kombinatorycznych, równoległe procesory i algorytmy, programowalne systemy cyfrowe czy optymalizacja kombinatoryczna, wymyślił nową odmianę szachów rok temu. Sam jest pasjonatem królewskiej gry od czasów szkoły podstawowej. 
 
Więcej o szachach diagonalnych można przeczytać w artykule autorstwa Lesława Petersa w czasopiśmie „Nasza Politechnika” (wydanie z grudnia 2020 r.). 
 
(bk)
 
Na zdjęciu, prof. Zbigniew Kokosiński i jego diagonalne szachy / fot. Jan Zych