Interdyscyplinarne podejście i współpraca nauki z przemysłem zaowocowała opracowaniem nowatorskiego implantu do chirurgicznego leczenia przepukliny pachwinowej Optomesh 3D ILAM (Inguinal Laparoskopic Anatomical Mesh). Nad pierwszą na świecie siatką przepuklinową 3D, dostosowaną do anatomii konkretnego pacjenta na podstawie badań tomografii komputerowej, pracowali medycy i inżynierowie z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Krakowskiej i łódzkiej firmy Tricomed SA. O sprawie informowaliśmy w ub. roku w artykule pt. „Polski implant przepuklinowy pomoże pacjentom i lekarzom”. 14 września 2021 r. w Szpitalu Specjalistycznym Matopat w Toruniu przeprowadzona została pierwsza na świecie operacja wszczepienia pacjentowi innowacyjnego implantu Optomesh 3D ILAM. Twórcy rozwiązania otrzymali – już w tym roku – złoty medal wystawy wynalazków w Genewie. 
 
Medal wystawy wynalazków w GenewieMiędzynarodowa Wystawa Wynalazków GENEVA INVENTIONS to jedna z najważniejszych imprez na świecie, poświęconych prezentacji wyników badań naukowych, a także nowych produktów i rozwiązań. W wydarzeniu mogą brać udział uczelnie, firmy przemysłowe i handlowe, stowarzyszenia oraz indywidualni badacze. W tym roku szwajcarska wystawa odbywała się w dniach 16-20 marca w formie zdalnej. Wśród nagrodzonych rozwiązań znalazł się spersonalizowany implant przepuklinowy, opracowany wspólnie przez zespół polskich medyków i inżynierów pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Macieja Śmietańskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr. hab. inż. Krzysztofa Karbowskiego, prof. PK z Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej oraz dr. hab. inż. Witolda Sujki i specjalistów z firmy Tricomed SA. 
 
Implant Optomesh 3D ILAM, czyli pachwinowa anatomiczna siatka do laparoskopii jest niewchłanialnym, chirurgicznym wyrobem siatkowym o przestrzennej konstrukcji, wytwarzanym techniką dziewiarską z monofilamentowej transparentnej i niebieskiej przędzy. – Implant dostosowany do anatomii konkretnego pacjenta został opracowany na postawie obrazów tomografii komputerowej. To pozwala na dobór kształtu dopasowanego do struktur anatomicznych pachwiny danego pacjenta – mówi prof. Krzysztof Karbowski z PK, współtwórca wynalazku. 
 
Naukowiec z Politechniki Krakowskiej – na podstawie wyników obrazowania metodami tomografii komputerowej 50 pacjentów – od 2019 r. pracował nad stworzeniem modelu struktur anatomicznych, na których powinien zostać oparty implant: – Analizując powyższe modele dokonałem podziału na grupy selekcyjne ze względu na budowę ciała pacjentów i doszedłem do wniosku, że dla większości pacjentów potrzebne są dwa rozmiary implantu (S-M i L), każdy w wersji prawej i lewej. Zaprojektowałem implanty, których modele, wykonane metodą druku 3D, zostały sprawdzone w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Następnie zaprojektowałem formy do termicznego kształtowania implantów, przygotowałem technologię wykonania form i programy sterujące dla 3-osiowego centrum frezarskiego. Formy zostały wykonane w laboratorium Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PK – opisuje prof. Karbowski. Dało to możliwość opracowania nowego implantu w trzech wersjach: tzw. standardowej (dla większości pacjentów) – o wyraźnie odmiennym kształcie od dostępnych na rynku wyrobów medycznych, umożliwiającej lepsze dopasowanie do struktur anatomicznych pacjenta oraz dwóch wersji spersonalizowanych, dopasowywanych do anatomii konkretnego pacjenta.
 
Jak podkreślają twórcy nagrodzonego wynalazku, jego zastosowanie niesie korzyści zarówno dla pacjenta, jak i lekarzy. Nowy produkt bardzo dobrze dopasowuje się do struktur anatomicznych pacjenta, dzięki czemu jego wszczepienie ogranicza odczucie tzw. ciała obcego, skraca czas operacji i okres rekonwalescencji po niej, zmniejsza też ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz ryzyko nawrotów przepuklin po operacji. Ułatwia również pracę lekarzom, bo innowacyjny implant łatwo ułożyć w strukturach anatomicznych, jest wytrzymały i nie wymaga mocowania podczas zabiegu, łatwo integruje się z ciałem pacjenta, minimalizuje ryzyko nawrotów przepuklin po operacji.
 
Międzynarodowa Wystawa Wynalazków GENEVA INVENTIONS zaowocowała także srebrnym medalem dla zespołu naukowców i studentów z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej, który zaprezentował rozwiązanie pn. „Hydrożele chitozanowe zmodyfikowane substancjami aktywnymi jako systemy transdermalne do leczenia martwicy skóry”. 
 
(bk, mas)