Politechnika Krakowska podejmuje szereg konkretnych działań oszczędnościowych. Po pierwsze zoptymalizowana zostanie praca systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych podczas codziennej pracy uczelni, w taki sposób, by przy wykorzystaniu jak najmniejszej możliwej mocy systemów, nie pogarszać warunków pracy i nauki. Ponadto, wyłączone zostaną agregaty wody lodowej podające chłód do jednostek klimatyzacji. Częściowo wyłączone zostanie też oświetlenie zewnętrzne kampusów, w szczególności lampy sodowe o dużym zużyciu energii elektrycznej, oświetlające miejsca poza głównymi ciągami komunikacyjnymi, np. garaże.

 

W związku z dodatkowymi dniami wolnymi dla pracowników PK oraz przerwą świąteczną studentów, na przełomie grudnia i stycznia w budynkach uczelni wyłączone zostaną wszystkie bojlery podgrzewające wodę użytkową. Na mocy porozumienia z administratorami obiektów, wyłączone zostaną termy indywidualne. We wszystkich budynkach zostaną również wyłączone systemy central wentylacyjnych i wentylacyjno-klimatyzacyjnych (poza budynkiem WIiTCh, gdzie system wentylacji zostanie ustawiony na niezbędne minimum pracy).

GIL3

 

Na czas przerwy świąteczno-noworocznej zupełnie wyłączone zostaną Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia” oraz Galeria GIL. Są to budynki posiadające pełną sterowalność systemów, które można wyłączyć nawet z trybu czuwania, np. central wentylacyjnych, pozostawiając jedynie pracę systemów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

 

Politechnika Krakowska przygotowuje się także do montażu na początku 2023 r. kolejnych instalacji fotowoltaicznych na swoich budynkach. W planach jest również wymiana – na bardziej energooszczędne – opraw w lampach zewnętrznych.