Nowy rok to nowe postanowienia. Zapewne wielu z nas chciałoby zmienić swoje codzienne nawyki w taki sposób, by ograniczyć zużycie energii elektrycznej. To postawa godna pochwały. I to nie tylko ze względu na wysokie koszty energii, ale także w kontekście ochrony środowiska. Wszak niższe zużycie energii to mniejsza eksploatacja węgla, ropy czy gazu oraz redukcja emisji dwutlenku węgla. 
 
Z noworocznymi postanowieniami jest tak, że najlepiej od razu wprowadzać je w czyn. Na Politechnice Krakowskiej już w minionym roku podjęliśmy działania zmniejszające zużycie energii. Pamiętajmy, że skuteczne oszczędzenia, to nie tylko rozwiązania systemowe, ale przede wszystkim zmiana nawyków w codziennych zachowaniach. 
 
Od dziś w naszej sekcji „Wspólnie oszczędzamy energię na PK” dostępny jest kalkulator zużycia energii elektrycznej. Każdy może obliczyć, ile KWh pochłania codzienne korzystanie z różnych urządzeń, np. komputera stacjonarnego, laptopa, sprzętu audio, czajnika elektrycznego, ekspresu do kawy, kuchenki mikrofalowej czy lodówki. Taka symulacja z pewnością skłoni niektórych do refleksji, a stąd już blisko do konkretnych inicjatyw. Sprawdź, w jaki sposób możesz oszczędzać energię >>>