Katedra Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów oraz absolwentów architektury, architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w konkursie „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”: ZAPROJEKTUJ PRZYJAZNY DLA KLIMATU I EKOLOGICZNY DOM JEDNORODZINNY Z OGRODEM, TOŻSAMY Z MIEJSCEM, TRADYCJĄ LOKALNĄ I WPISANY W KRAJOBRAZ „HRUBIESZOWA – MIASTA Z KLIMATEM”!

 

Plakat zapraszający do udziału w konkursie „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”

 


Zadanie konkursowe to stworzenie kompleksowej bio-klimatycznej koncepcji zagospodarowania działki siedliskowej z domem jednorodzinnym i ogrodem dla jednej z trzech proponowanych lokalizacji:

  1. domu miejskiego,
  2. domu podmiejskiego,
  3. domu nad rzeką.


Projekt konkursowy powinien być spójną koncepcją podkreślającą związki między domem, ogrodem, człowiekiem i krajobrazem. Propozycje rozwiązań powinny być przyjazne dla środowiska, uwzględniające mitygację i adaptację do zmian klimatu i wpisujące się w tożsamość kulturową, krajobraz i lokalny „klimat” małego miasta, która będzie wykorzystywać tradycyjne, jak i współczesne technologie ekologiczne low-tech i high-tech.


Konkurs skierowany jest do studentów architektury, architektury krajobrazu i kierunków pokrewnych oraz absolwentów tych kierunków, którzy skończyli studia nie wcześniej niż w roku akademickim 2020/2021 lub ukończą studia w 2023 roku. Udział w konkursie można wziąć indywidualnie albo zespołowo. Organizatorzy zachęcają do tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, łączących studentów i absolwentów kierunków, w których możliwa jest wielobranżowa współpraca z architektami i architektami krajobrazu, w tym: inżynierii lądowej, budownictwa, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego, ogrodnictwa, sztuki ogrodowej, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska, etc.


Praca konkursowa powinna być zaprezentowana na dwóch planszach formatu 50x70 cm (układ poziomy) w formatach pdf (200 dpi) i jpg (1417x1984 px), które wraz z opisem i dokumentami zgłoszeniowymi należy dostarczyć elektronicznie wyłącznie przez udostępnione przez Organizatora linki do dnia 12.06.2023 do godziny 16:00 (wszystkie szczegóły wraz z wykazem wymaganych załączników znajdują się w Regulaminie konkursu.


NAGRODY:

  • I miejsce – 6 000 zł;
  • II miejsce – 4 000 zł;
  • III miejsce – 2 000 zł;
  • 3 wyróżnienia po 1 000 zł każde;
  • wyróżnienia honorowe w postaci dyplomów.

 

Organizatorzy przewidują także NAGRODY SPECJALNE w postaci:

  • zaproszenia laureatów I nagrody w Konkursie do rozwinięcia zwycięskiej koncepcji pod opieką tutorów z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i opublikowanie projektu w publikacji popularyzatorsko-naukowej prezentującej „dobre praktyki” w zakresie budownictwa mieszkaniowego przyjaznego dla środowiska i klimatu pt. „Współczesny hrubieszowski dom i ogród z klimatem – katalog modelowych rozwiązań”;
  • publikacji wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac konkursowych w Aneksie do publikacji popularyzatorsko-naukowej pt. „Współczesny hrubieszowski dom i ogród z klimatem – katalog modelowych rozwiązań”;
  • prezentacji wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac konkursowych na wystawach na Politechnice Krakowskiej i w Hrubieszowie.

 

WAŻNE TERMINY:

  • 23.03.2023 r. – ogłoszenie konkursu na stronie: http://rozwojlokalny-hrubieszow.pk.edu.pl/konkurs,
  • do 7.04.2023 r. – możliwość zadawania pytań do konkursu przez formularz,
  • do 14.04.2023 r. publikacja odpowiedzi na pytania na stronie konkursu,
  • do dnia 12.06.2023 r. do godziny 16:00 – przesłanie dokumentów zgłoszeniowych do konkursu przez link,
  • do dnia 12.06.2023 r. do godziny 16:00 – przesłanie prac konkursowych przez link,
  • do dnia 26.06. 2023 r. do godziny 16:00 – ogłoszenie wyników konkursu na stronie konkursu.

 

DO POBRANIA:

 

Celem konkursu realizowanego w ramach działania „Dom z klimatem” przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej są ściśle powiązane z hasłem stanowiącym nadrzędną narrację funduszy EOG i funduszy norweskich – „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej” oraz oficjalnym mottem lidera projektu – „Hrubieszowa – Miasta z Klimatem”.
PATRONATY – Konkurs objęty jest patronatem Rektora Politechniki Krakowskiej, Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków, Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK), Burmistrza Miasta Hrubieszów. Patronat medialny sprawują czasopisma: Architektura & Biznes oraz Architektura-murator.


Konkurs realizowany jest w ramach partnerskiego projektu Gminy Miejskiej Hrubieszów i Politechniki Krakowskiej pn. „ROZWÓJ LOKALNY HRUBIESZOWA – OD PARTYCYPACJI DO REALIZACJI”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

 

logotypy organizatorów