Delegacja z Politechniki Krakowskiej wzięła udział w trzeciej edycji corocznej międzynarodowej konferencji STARS EU, sojuszu skupiającego dziewięć uczelni z całej Europy. Spotkanie zespołów roboczych odbyło się w dniach 30-31.03.2023 w Universidad de La Laguna na Teneryfie.

 


STARS EU (ang. The Strategic Alliance for Regional Transition) to sojusz dziewięciu europejskich uniwersytetów o różnych modelach edukacyjnych, których zakres działania i zasoby uzupełniają się w ramach ambitnego wysiłku, mającego na celu rekonceptualizację charakteru i funkcji instytucji szkolnictwa wyższego i – w efekcie –  utworzenie wspólnego uniwersytetu europejskiego. Do sojuszu oprócz Politechniki Krakowskiej, należą: Hanze Universities of Applied Sciences (Holandia) – centrum kierujące, Instytut Politechniczny Braganza (Portugalia)  Uniwersytet Nauk Stosowanych w Bremie (Niemcy)  Uniwersytet Śląski w Opawie (Czechy)  University of the West (Szwecja)  Aleksander Moisiu University of Dürres (Albania)  University of Franche-Comté (Francja) i University of La Laguna (Hiszpania).

 

dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK
Fot. Emeterio Suárez (CC BY 3.0)

 


Główna koordynatorka STARS EU – Rima Dijkstra – podkreśliła w swoim wystąpieniu, że sojusz dąży do tego, by wspólnie stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata, takim jak zmiany demograficzne w starzejącym się społeczeństwie, ale też obejmującym następujące obszary: przedsiębiorczość, umiejętności cyfrowe, zmiany technologiczne i zrównoważony rozwój. Zapowiedziała też dalsze prace nad utworzeniem wspólnych stopni naukowych, zarówno licencjackich, jak i podyplomowych, promowanie wymian studentów między różnymi kampusami i kontynuowanie prac programowych w celu stworzenia mikropoświadczeń, które są ważne na różnych uniwersytetach, a także stworzenie programów stażowych i współpracy międzyregionalnej.

 

Podkreśliła też konieczność kontynuacji trwałego modelu sieci współpracy między uczelniami, co obejmuje m.in. planowane spotkania w Niemczech, Czechach i Francji do marca 2024.


Sojusz dąży do tego, by wspólnie stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata, takim jak zmiany demograficzne w starzejącym się społeczeństwie, ale też obejmującym następujące obszary: przedsiębiorczość, umiejętności cyfrowe, zmiany technologiczne i zrównoważony rozwój.



Przewodniczącą delegacji Politechniki Krakowskiej na konferencji była dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej), która podczas swojego wystąpienia podkreśliła m.in. rolę i zaangażowanie zmarłego Rektora, prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, w budowanie sojuszu STARS EU i zaapelowała o uczczenie Jego pamięci minutą ciszy. 


Po części wspólnej prace były kontynuowane w siedmiu grupach tematycznych tzw. TIGs (ang. Thematic Interest Groups). Grupy prowadziły rozmowy w następujących obszarach: gospodarka o obiegu zamkniętym, transformacja cyfrowa, transformacja energetyczna, zdrowe starzenie się, przedsiębiorczość i innowacje, sztuka i branże kreatywne, przestrzeń życiowa. Pracownicy naukowi oraz pracownicy z wyspecjalizowanych jednostek Politechniki Krakowskiej uczestniczyli w pracach wszystkich powyższych grup. 


Równolegle trwały też spotkania sześciu struktur organizacyjnych STARS EU, których zadaniem było wypracowanie rozwiązania usprawniającego działanie samego zrzeszenia. Jednym z zespołów była Communication Group, zajmująca się opracowaniem i wdrożeniem strategii informacyjnej i promocji STARS EU, zarówno wewnątrz uczelni uczestniczących w projekcie, jak i na zewnątrz. Spotkania zespołu odbywały się w formule hybrydowej w składzie: Adam Sadło (FutureLab PK), Ingrid Oyevaar z Holandii, Acaimo González Sarmiento z Hiszpanii, Nuno Nascimento z Portugalii. Pozostali uczestnicy z: Niemiec, Szwecji, Francji, Czech, Albanii połączyli się online. Odbyło się także spotkanie grupy z Radą Studentów STARS EU, podczas którego dyskutowano na temat współpracy informacyjno-promocyjnej pracowników uczelni ze studentami.


Prace konferencyjne były doskonale przygotowane przez goszczący Universidad de La Laguna, który zadbał nie tylko o techniczne aspekty konferencji, lecz także o przedstawienie swojej uczelni oraz promocję lokalnej kultury i tradycji. Po kampusie Guajara oprowadzał z przenośnym megafonem wszystkich uczestników osobiście główny gospodarz konferencji, prof. Ernesto Pereda. Zorganizowano także krótki koncert tradycyjnej muzyki, a całe wydarzenie zamknęła wycieczka do Parku Narodowego Teide.

 

 

 

(A.S.)

 

Zbiorowe zdjęcie uczestników konferencji
Fot. Emeterio Suárez (CC BY 3.0)
Rima Dijkstra – główna koordynatorka STARS EU
Fot. Emeterio Suárez (CC BY 3.0)
dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK
Fot. Adam Sadło
grupy tematyczne
Fot. Adam Sadło
Communication Group
Fot. Adam Sadło
uczestnicy konferencji oglądają kampus
Fot. Adam Sadło