5-letnia Marysia to najmłodsza dawczyni tegorocznej akcji "O Włos od pomocy na PK", zorganizowanej przez studentów Politechniki Krakowskiej. Przy wsparciu wolontariacko pracujących krakowskich fryzjerów i uczniów fryzjerstwa krakowska uczelnia zamieniła się w piątek w salon wiosennych metamorfoz. A wszystko w szczytnym celu - można w nej było oddać włosy na peruki dla dzieci chorych na raka.

 

 

– Bardzo się cieszymy, że w tegorocznej edycji akcji włosy oddały 24 osoby, wśród nich najmłodsza 5-letnia Marysia. Przyszła do nas z mamą, która uczestniczyła we wcześniejszych latach w naszej akcji, a teraz zachęciła do podzielenia się darem włosów swoją córeczkę. Bardzo nas ta historia - rodzinnego pomagania - wzruszyła. Wracały do nas także inne osoby, które w przeszłości oddawały już włosy na Politechnice Krakowskiej i znów zdecydowały się pomóc w taki sposób. To nas przekonuje, że warto organizować takie wydarzenia, które dają nam wszystkim szansę na pomaganie innym. Włosy oddane nam w piątek przekazujemy właśnie Stowarzyszeniu "Mówimy NIEboRAKOWI", które tworzy z nich peruki dla chorych dzieci – mówi Justyna Buż z Samorządu Studenckiego PK, koordynatorka tegorocznej akcji, która przygotowywała ją wraz z kilkuosobowym zespołem studentek i studentów PK.

 

O akcji "Od włos od pomocy" informowały różne media. Przykładem jest Polsat News (zrzut ekranu przedstawiający reportarz z wydarzenia)

 

W politechnicznej akcji mógł wziąć udział każdy, kto chciał zmienić swój wygląd na wiosnę i zrobić coś dobrego dla dzieci zmagających się z chorobą nowotworową i łysieniem plackowatym. Włosy musiały spełnić małe wymagania – mieć długość co najmniej 30 cm i nie być zbytnio zniszczone ani rozjaśnione. Do politechnicznego salonu fryzjerskiego przyszli darczyńcy, którzy metamorfozę zaplanowali i umówili się wcześniej na wizytę, ale też tacy, którzy zdecydowali się na nią spontanicznie. Za darmo nowe fryzury wyczarowali im fryzjerzy z Salonu Fryzur Małgorzata (ul. Ustronie 3), Studia 35 z ul. Kościuszki oraz utalentowani uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości z ul. Rzeźniczej w Krakowie.

 

Następna akcja „O włos od pomocy na PK” planowana jest wiosną przyszłego roku. Ale tej wiosny pomaganie na Politechnice Krakowskiej się nie kończy. – Już od dziś zapraszamy do pomagania w inny sposób. Dziś na Politechnice Krakowska wystartowała studencka akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku do bazy prowadzonej przez Fundację DKMS. Potrwa do 21 kwietnia – zachęca Justyna Buż.

 

harmonogram rejestracji dawców szpiku na PK

 

Prostej rejestracji potencjalny dawca może dokonać na stoiskach, rozstawionych w kilku lokalizacjach uczelni - na głównym kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej, w Czyżynach przy al. Jana Pawła II 37 - na Wydziale Mechanicznym i Wydziale Inżynierii Materiałowej PK oraz w Klubie Kwadrat przy ul. Skarżyńskiego 1.

 

 

Organizatorka akcji Justyna Burz prezentuje obcięte włosy Fryzjerka obcina włosy dziewczynie Fryzjerka obcina włosy chłopakowi w ramach akcji "o włos od pomocy"
Uczestniczka akcji "o włos od pomocy" rozmawia z dziennikarzami radia Eska Najmłodsza uczestniczka akcji - Marysia stoi przed lustrem, a fryzjerka przygotowuje jej włosy do obcięcia Dziewczynka z krótkimi włosami ubrana w pelerynę fryzjerską. Prezentuje ona nową fryzurę po oddaniu włosów w ramach akcji "o włos od pomocy"

 

(mas)

 

Fot. Materiały PK