W miniony weekend Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” wziął udział w 50. Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu (Czechy) i w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Mundi Cantant 2023”. Muzycy pod dyrekcją mgr Marty Stós zdobyli Złoty Medal w kategorii Muzyki Sakralnej oraz nagrodę „Special Award for excellent dramaturgy of the competition programme".

Uśmiechnięta kobieta trzyma w rękach małe czerwone pudełko. W pudełku znajduje się medal. Medal jest okrągły i ma dwa kolory. Środek jest złoty i zawiera logo festiwalu, wokół srebena ramka z napisem: „Festival of songs 2023 Ołomouc”. Kobieta ma krótkie włosy, okulary. Ubrana jest w czarny t-shirt i żakiet w kwiaty.
Marta Stós ze Złotym Medalem zdobytym przez chór „Cantata” w Ołomuńcu / Fot. Jan Zych

Ołomuniecki festiwal przyciąga chóry z całego świata. Od wielu lat uznawany jest za najlepszy festiwal chóralny w Czechach i jeden z najważniejszych w Europie Środkowej. Powstał on w 1972 r. i początkowo służył jako platforma spotkań chórów dziecięcych. Od 1987 roku w festiwalu i konkursie wokalnym mogą brać udział chóry wszystkich kategorii. W 2019 roku festiwal otrzymał międzynarodowy znak jakości dla festiwali chóralnych i został członkiem prestiżowej sieci Choral Festival Network.

U góry na środku logo i nazwa festiwalu. Niżej napis: „50th Festival of songs Olomouc”. Na środku duży napis: Special Award for excellent dramaturgh of the competition programme. Pod nim: International Choir Competition MUNDI CANTANT 2023. Potem nazwa chóru i nazwisko dyrygentki. Na samym dole podpisy jury.  Na środku u góry logo i nazwa festiwalu. Niżej napis: „50th Festival of songs Olomouc”. Na środku duży napis: Diploma.  Pod nim: International Choir Competition MUNDI CANTANT 2023. Na wyróżnionym tle napis: Zlata medaile. Poniżej: points awarded 22,7/ Potem nazwa chóru i nazwisko dyrygentki. Pod nimi nazwa kategorii „B-sacred music”. Na samym dole podpisy jury.

Chór „Cantata” w 2021 r. obchodził jubileusz 30-lecia działalności. Ma on na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, a ich liczba ciągle rośnie. Przyznany w Ołomuńcu Złoty Medal oraz nagroda „Special Award for excellent dramaturgy of the competition programme" powiększyły pokaźną pulę muzycznych trofeów zdobytych przez chór „Cantata”.

W ciągu ostatnich lat chór zdobył m.in.: I miejsce w kategorii chórów akademickich podczas XX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, dwa Srebrne Dyplomy Międzynarodowego Konkursu „Voce Magna” w Żylinie (Słowacja) i Ogólnopolskiego Konkursu „O złotą strunę” w Niepołomicach, I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”, II miejsce w XXXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2020”, I miejsce podczas VIII Międzynarodowego Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, III miejsce oraz Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w VI Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2022”.