Eksperci Politechniki Krakowskiej włączają się w debatę na temat przyszłości energetyki jądrowej w Polsce i Małopolsce. W czwartek 22 czerwca o godz. 18 w dyskusji pt. „Na poważnie o atomie”, organizowanej przez Stowarzyszenie Lepszy Kraków, udział wziął dr hab. inż. Tomasz Sobota, prof. PK z Katedry Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów  Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK.

 

W debacie, prowadzonej przez prof. Stanisława Mazura, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uczestniczyli także: Anna Kornecka (Stowarzyszenie Czysta Polska), dr inż. Paweł Gajda (Wydział Energetyki i Paliw, AGH) oraz Marian Łyko (MPEC S.A. w Krakowie).

 

Specjaliści Katedr Energetyki oraz Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów Politechniki Krakowskiej od wielu lat zajmują się zagadnieniami związanymi z energetyką jądrową. – Prof. Jan Taler podczas pobytu na stypendium Humboldta na Uniwersytecie Technicznym w Stuttgarcie prowadził badania związane z kruchym pękaniem ciśnieniowych zbiorników energetycznych reaktorów jądrowych. Zespół pracowników Katedry Energetyki pod kierunkiem prof.  Talera prowadził także - na zlecenie elektrowni jądrowej w Forsmark w Szwecji - prace nad określeniem przyczyn uszkodzeń prętów regulacyjnych reaktorów wodnych wrzących (BWR) – przypomina dr hab. inż. Tomasz Sobota, prof. PK. Jak dodaje, na Politechnice Krakowskiej zbudowane zostało unikalne stanowisko eksperymentalne, wykonano modelowanie cieplno-przepływowe procesów zachodzących w tych częściach reaktora BWR. Wskazano przyczyny powstawania uszkodzeń, ponadto wyniki obliczeń za pomocą programu Fluent zweryfikowano w oparciu o pomiary eksploatacyjne dostarczone przez Forsmark.

 

Eksperci z PK współpracują także z ośrodkiem badań jądrowych CV Rež w Czechach (wspólne prace dyplomowe, warsztaty naukowe z ). – Prace naukowo-badawcze prowadzone przez pracowników Katedry Energetyki oraz Katedry Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów mają szerokie zastosowanie w energetyce jądrowej – zaznacza Tomasz Sobota.

 

Zdjęcie elektrowni. Dwa kominy szersze, jeden wąski wysoki i kilka budynków. Z kominów wydobywa się biały dym. Na pierwszym planie zbiornik wodny. Na górze zdjęcia #lepszykrakow. W dolnym lewym rogu niebieski kwadrat z napisem: na poważnie o atomie debata 22 czerwca o godz. 18:00 Hotel Indigo, ul. Świętego Filipa 16, Kraków. W dolnym prawym rogu napis LEPSZY KRAKÓW i klika znaczków graficznych.

 

Ostatnimi owocami tej aktywności naukowej są inicjatywy edukacyjne - przystąpienie PK do porozumienia o współpracy przy kształceniu kadr w obszarze energetyki jądrowej oraz uruchomienie – już od najbliższego roku akademickiego - specjalności energetyka jądrowa na studiach II stopnia na kierunku energetyka. Docelowo uczelnia zamierza kształcić w tym obszarze na studiach I i II stopnia.

 

 

 Więcej o debacie w materiale portalu LoveKrakow.pl

 

 

(mas)