Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata złożył dwudniową wizytę we Lwowie. W poniedziałek 3 lipca odwiedził Politechnikę Lwowską, a we wtorek 4 lipca wziął udział w uroczystościach upamiętniających profesorów lwowskich, pomordowanych przez nazistowskie Niemcy na Wzgórzach Wuleckich 4 lipca 1941 r. Dobre relacje i współpraca to tradycja łącząca obie szkoły wyższe, kultywowana przez kolejnych rektorów obu uczelni, a tym mocniejsza, że Politechnika Krakowska wyrosła z lwowskich tradycji akademickich. Narodziła się m.in. dzięki inicjatywie profesorów lwowskich, którzy po wojnie znaleźli w Krakowie przystań do życia i kontynuowania akademickiej pracy. W tym roku wizyta we Lwowie – wobec wojny w Ukrainie – ma szczególny wymiar. Rektor PK omawiał nowe formy współpracy obu politechnik i   przekazał - w mieniu społeczności Politechniki Krakowskiej  niezmienne wyrazy wsparcia i solidarności narodowi ukraińskiemu w walce o jego wolność i niepodległość Ukrainy.

 

Rektor Politechniki Krakowskiej Andrzej Szarata (drugi z prawej) odwiedza Politechnikę Lwowską. Na zdjęciu czterech mężczyzn na tle ściany ze złotym godłem Ukrainy. Drugi z lewej rektor Politechniki Lwowskiej prof. Jurij Bobalo. Zaproszenie do złożenia wizyty we Lwowie i udziału w uroczystościach upamiętniających mord profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich skierowali do władz PK Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, Jurij Bobalo, rektor Politechniki Lwowskiej i Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Jak podkreślili we wspólnym liście:

 


W warunkach wojny, która toczy się przeciwko Ukrainie i w najtragiczniejszy sposób przypomina nam o okrucieństwach czasu wojennego, szczególnie ważne jest zachowanie jedności , aby pamięć o zbrodniach nie uległa zatarciu. Wspólne upamiętnienie we Lwowie mordu przedwojennej elity - naukowców i członków ich rodzin , jest także wyrazem solidarności wobec Ukraińców, którzy dziś giną za swoją ojczyznę w walce przeciwko rosyjskim okupantom.


 

W 2019 r. roku w uroczystościach na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie Politechnikę Krakowską reprezentował prof. Andrzej Białkiewicz. W kolejnych latach PK także upamiętniała wydarzenie symbolicznym złożeniem kwiatów w miejscu zbrodni. W tym roku rektor Andrzej Szarata odwiedził Lwów.

 

4 lipca 1941 r. Niemcy rozstrzelali na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Aresztowani naukowcy byli polskimi pracownikami trzech lwowskich uczelni: Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej oraz Akademii Medycyny Weterynaryjnej.  Od niemieckich kul zginęło wówczas 40 osób.   W lipcu 2011 r. na Wzgórzach Wuleckich odsłonięto pomnik profesorów zamordowanych w 1941 r. przez Niemców.

 

Na zdjęciach

Rektorzy Politechniki Lwowskiej prof. Jurij Bobalo (w jasnej koszuli) i Krakowskiej prof. Andrzej Szarata (drugi z prawej) oraz prof. Zinoviy Blikharskyy, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej i Systemów Inżynierskich (z lewej) oraz prof. Mykhailo Lobur z Instytutu Informatyki i Technologii Informacyjnych Politechniki Lwowskiej ( prawej)

 

Rektor PK prof. Andrzej Szarata złożył kwiaty pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich, upamiętniającym profesorów lwowskich, zamordowanych podczas II wojny światowej

 

 

 Rektor składa wieniec z kwiatów.  Grupa ludzi, w większości mężczyzn. Wśród nich jest rektor PK.

 

(mas)

Aktualizacja 04-07-2023