Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 230 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 51 dyscyplin naukowych i artystycznych. W gronie laureatów, nagrodzonych spośród 1828 kandydatów zgłoszonych we wnioskach aplikacyjnych, jest trzech wybitnych młodych badaczy z Politechniki Krakowskiej. Będą przez 3 lata otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie.

 

Wiktor Kasprzyk, Katarzyna Węglarz i Filip Petko

 

W dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych stypendia otrzymali naukowcy z Politechniki Krakowskiej:

 

⇒ dr inż. Wiktor Kasprzyk (w dyscyplinie inżynieria chemiczna) z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. W pracach badawczych zajmuje się m.in. syntezą i charakterystyką związków organicznych, rozwija nowe metody wykrywania substancji psychoaktywnych, pracuje też nad nowymi materiałami dla inżynierii biomateriałów i inżynierii tkankowej, m.in. polimerami przeznaczonymi do wytwarzania nowej generacji protez naczyń krwionośnych

 

⇒ mgr inż Filip Petko (w dyscyplinie inżynieria chemiczna) ze Szkoły Doktorskiej PK i OrtylPhotoLab Team. Jego badania koncentrują się na syntezie nowych soli jodoniowych zdolnych do fotoinicjowania polimeryzacji kationowej przy zastosowaniu światła widzialnego. Opracowane przez niego nowe związki mają potencjał stać się kationowymi fotoinicjatorami przyszłości, znajdując zastosowanie w nowoczesnych metodach syntezy polimerów. Nowe fotoinicjatory iodoniowe można wykorzystać nie tylko w klasycznych branżach (poligrafia, produkcja klejów), ale też w nowoczesnej produkcji materiałów polimerowych takimi metodami jak druk 3D-VAT, fotopolimeryzacja dwufotonowa czy energooszczędna i ekologiczna fotoindukowana polimeryzacja frontalna. Zaletą związków jest możliwość użycia ich z bardziej energooszczędnymi źródłami światła typu LED. 

 

⇒ mgr inż. Katarzyna Węglarz (w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka) z Katedry Procesów Cieplnych Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki i Szkoły Doktorskiej PK. Jej badania naukowe skupiają się na wymiennikach ciepła. Zajmuje się opracowywaniem nowej metody analityczno-numerycznej służącej do obliczania wymienników ciepła o różnej budowie. Jest kierownikiem grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Fundusze Norweskie, konkurs Small Grant Scheme Call 2020, którego celem grantu jest przygotowanie nowej metody obliczeń wymienników ciepła oraz jej sprawdzenie w serii badań eksperymentalnych.

 

 


Stypendia przyznano naukowcom, prowadzącym innowacyjne badania w ważnych tematach dla rozwoju nauki w Polsce i o istotnym znaczeniu dla dziedziny nauki i dyscypliny naukowej oraz takich, które mają znaczące oddziaływanie społeczne (wyrażone np. w postaci patentów, wdrożeń, ekspertyz).


 

Kandydatów do stypendiów zgłaszali do końca grudnia rektorzy uczelni, dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych i instytutów międzynarodowych. W sumie wpłynęło 1828 wniosków, spośród których minister edukacji i nauki uhonorował stypendiami 230 młodych naukowców, reprezentujących 51 dyscyplin naukowych i artystycznych. Stypendia przyznano naukowcom, prowadzącym innowacyjne badania w ważnych tematach dla rozwoju nauki w Polsce i o istotnym znaczeniu dla dziedziny nauki i dyscypliny naukowej oraz takich, które mają znaczące oddziaływanie społeczne (wyrażone np. w postaci patentów, wdrożeń, ekspertyz). Za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej młodego naukowca punktowano w konkursie stypendialnym m.in. autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej, rozdziału w monografii naukowej lub artykułu naukowego, wydanego w czasopiśmie ujętym w ministerialnym wykazie, odbycie zagranicznego stażu w podmiocie o wysokim prestiżu czy otrzymane stypendium zagranicznego.

 

 

Młody naukowiec to osoba prowadząca działalność naukową jako doktorant lub nauczyciel akademickim i nie posiada stopnia doktora lub od jego uzyskania nie upłynęło 7 lat.

 

>>> Ogłoszenie o wynikach konkursu i lista wszystkich laureatów

 

 

Na zdjęciu od lewej dr inż. Wiktor Kasprzyk, mgr inż Katarzyna Węglarz i mgr inż. Filip Petko
Fot. archiwa naukowców

 

 

 

 

 

(mas)