Coraz częściej na forum polskich wydawnictw akademickich i naukowych wyróżniana jest działalność Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej. Tylko w ostatnich tygodniach praca Wydawnictwa aż dwukrotnie została nagrodzona w konkursach. Jedno z wyróżnień zostało przyznane w konkursie a najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2023, który odbywał się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Drugie wyróżnienie trafiło na konto Wydawnictwa podczas posiedzenia Rady Krajowej FSNT – NOT (Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelna Organizacja Techniczna).

 

 

Posiedzenie Rady Krajowej FSNT – NOT odbyło się 28 czerwca w Warszawskim Domu Technika. Podczas tego wydarzenia zostały wręczone puchary i wyróżnienia w konkursie TECHNICUS 2023 za najlepszą książkę techniczną oraz na najlepszy poradnik techniczny. Jury konkursu w składzie: dr hab. inż. Tadeusz Pawłowski (wiceprezes FSNT NOT, przewodniczący), prof. dr hab. inż. Czesław Waszkiewicz (Towarzystwo Kultury i Historii Techniki), mgr inż. Magdalena Borek-Daruk (Prezes Wydawnictwa SIGMA-NOT Sp. z o.o.), Piotr Dobrołęcki (Polska Izba Książki), mgr inż. Andrzej Palacz (członek Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP), mgr inż. Marek Bielski (redaktor „Przeglądu Technicznego”), mgr inż. Bronisław Hynowski (Prezes Towarzystwa Kultury i Historii Techniki), mgr inż. Józef Trzionka (Towarzystwo Kultury i Historii Techniki, dziennikarz) przyznało 2 nagrody główne oraz 6 wyróżnień i 2 wyróżnienia specjalne. Spośród 63 zgłoszonych pozycji wyróżnienie w kategorii „poradnik techniczny” otrzymała publikacja Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej autorstwa prof. dr hab. inż. Agnieszki Generowicz oraz współautorów z krakowskiego MPO, Henryka Kultysa, Andrzeja Natkańca, Jacka Sobczyka i Tomasza Batora, pt. „Organizacja i eksploatacja systemów letniego i zimowego utrzymania obszarów miejskich”.

 

 Na górze na środku dyplomu: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelna Organizacja Techniczna. Logo FSNT-NOT, pod nim: TECHNICUS 2023 wyróżnienie za najlepszy poradnik techniczny  Organizacja i eksploatacja systemów letniego i zimowego utrzymania obszarów miejskich autorzy Agnieszka Generowicz, Henryk Kultys, Andrzej Natkaniec, Jacek Sobczyk, Tomasz Bator dla Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej. Poniżej podpisy przewodniczącego jury konkursu i prezesa FSNT-NOT. Na samym dole miejsce i data wydarzenia.  Okładka książki składa się z dużych trójkątów. W górnym prawym rogu zdjęcie zamiatarki, która czyści ulice. W tle Wawel. Środkowy trójkąt ma dwa kolory. Na szarym tle tytuł: organizacja i eksploatacja systemów letniego i zimowego utrzymania obszarów miejskich poradnik techniczny Kraków 2023, na pomarańczowym tle nazwiska autorów. W prawym dolnym rogu zdjęcia polewaczek myjących ulice. W tle zabudowa przystanek i tramwaj.

 

Wyróżniona publikacja to poradnik techniczny stworzony dzięki współpracy Politechniki Krakowskiej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Kraków. Jest on jednym z pierwszych opracowań kierowanych do praktyków, eksploatatorów systemów utrzymania czystości, technologów i producentów sprzętu.

 

Za wydanie publikacji odpowiadał zespół redakcyjny w składzie: red. mgr Agnieszka Filosek (sekretarz sekcji Podręczników akademickich i pomocy dydaktycznych), red. mgr Michał Stachowski (opracowanie redakcyjne), inż. Małgorzata Murat-Drożyńska oraz Ludmiła Popova (projekt okładki).

 

Nieco wcześniej, bo podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbyły się 26 maja, zostały wręczone nagrody w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2023. W tegorocznej, 16. już edycji konkursu wzięło udział 42 wydawców, którzy zgłosili 142 publikacje. Pośród nagrodzonych wyróżnieniem Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą publikację akademicką w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych znalazło się Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej za książkę dr hab. inż. arch. Teresy Kusionowicz, prof. PK pt. „Innowacyjne rozwiązania architektoniczno-budowlane zamku Krzyżtopór w Ujeździe” (więcej na ten temat: Monografia prof. Kusionowicz doceniona w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową).

 

 Na górze dyplomu tekst: Decyzją Jury Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA z dnia 19 kwietnia 2023 roku. Poniżej logo Politechniki Warszawskiej, a pod nim większymi literami i w niebieskim kolorze: WYRÓŻNIENIE REKTORA POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ, niżej mniejszą czcionką: dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych, potem: W KONKURSIE ACADEMIA 2023 zostało przyznane Wydawnictwu Politechniki Krakowskiej za książkę Teresy Kusionowicz Innowacyjne rozwiązania architektoniczno-budowlane zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Niżej podpis przewodniczącego jury i prorektora Politechniki Warszawskiej. Na samym dole miejsce i data wydarzenia.  Okładka książki to zdjęcie fragmentu ściany zamku Krzyżtopór. Na górze znajduje się tytuł książki i nazwisko autora, a na dole napis Kraków 2022.

 

Wyróżniona praca to bogato ilustrowana monografia będąca zwieńczeniem badań naukowych nad strukturą budowlaną zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Publikacja zawiera krótką historię obiektu, szczegółowe przedstawienie rozwiązań konstrukcyjno-materiałowo-instalacyjnych, opis podejmowanych działań w zakresie inwentaryzacji zabytku oraz ocenę wykonywanych w nim prac konserwatorskich. Dzięki dogłębnym analizom architektoniczno-budowlanym zamku Krzyżtopór można ocenić stan budowli oraz określić działania niezbędne do jej ochrony.

 

Za wydanie publikacji odpowiadał zespół redakcyjny w składzie: red. mgr Marta Wlazło (sekretarz sekcji Monografii naukowych), red. mgr Małgorzata Mazur (opracowanie redakcyjne), Anna Pawlik (skład i łamanie), mgr Karolina Szafran (projekt okładki).

 

 

 

 

(Wydawnictwo PK / jg)